www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[ Ajutor ] Modificari Bass


Guest Brainwasher Vlad
 Share

Recommended Posts

Guest Brainwasher Vlad

Buna ziua .... Vlad aici

 

Detin un OLP Stingray 5 . Doresc sa fac urmatoarele modificari la el si caut pe cineva care le poate face la un pret acceptabil...

 

- ecranare interior cu foita de cupru

- schimbat bridge ( optional - bridge ul care il are acum are putina rugina si vreau sa il schimb....daca nu schimbat...macar daca puteti sa imi dati vreun nume de substanta foarte buna de eliminat rugina )

- schimbat cheite ( are modelul ala de 3 leaf Clover si vreau unele care sa fie asemanatoare celor de pe Ibanez seria SR sau SRX )

- custom paint job ( doresc sa elimin loviturile care le mai are prin vopsea si sa il vopsesc negru mat )

- schimbat pick guard

- transformare doza pasiva in doza activa ( instalarea unui preamp sau ceva semanator )

 

 

+ setupul complet care trebuie facut

 

 

ASTEPT SFATURI , DETALII , CEVA MOD DE CONTACTARE A PERSOANEI CARE POATE SA FACA ACESTE LUCRURI , PRETURI , LINKURI PT HARDWARE

 

Multumesc anticipat , Vlad

 

 

 

 

Am uitat sa precizez , daca se poate , persoana care se poate ocupa de aceste modificari , sa fie din aria Mangalia - Bucuresti . Daca se paote ... daca nu ....e bine si altfel

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

Accidental , umbland cu un anumit tip de anturaj de muzicanti...am dat de el si am discutat...a ramas sa ii duc bassul si sa discutam pe foaie detaliile...

Link to comment
Share on other sites

Accidental , umbland cu un anumit tip de anturaj de muzicanti...am dat de el si am discutat...a ramas sa ii duc bassul si sa discutam pe foaie detaliile...

 

 

 

Hello VLAD incearca totusi sa faci o vizita la Bucuresti este un adevarat profesionist care ar putea sa iti faca orice doresti pe chitara si cu garantie

Are si un magazin de chitari si fabrica chitari la comanda foarte bune si frumoase munca de pasionat . A realizat ghitari pentru nume celebre

 

http://www.grosmann.ro/ aveam si un nr de tel . dar tre sa il caut

Link to comment
Share on other sites

Hello VLAD incearca totusi sa faci o vizita la Bucuresti este un adevarat profesionist care ar putea sa iti faca orice doresti pe chitara si cu garantie

Are si un magazin de chitari si fabrica chitari la comanda foarte bune si frumoase munca de pasionat . A realizat ghitari pentru nume celebre

 

http://www.grosmann.ro/ aveam si un nr de tel . dar tre sa il caut

Un adevarat profesionist, celebru pe RGC. O istorie care mi-a ramas in memorie e asta: http://forums.rgc.ro...ter-adventures/. Si una pe care am citit-o acum trei minute e asta: http://www.xbass.ro/...ull=1#post71828.

Cred ca e o conspiratie! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Un adevarat profesionist, celebru pe RGC. O istorie care mi-a ramas in memorie e asta: http://forums.rgc.ro...ter-adventures/. Si una pe care am citit-o acum trei minute e asta: http://www.xbass.ro/...ull=1#post71828.

Cred ca e o conspiratie! :lol:

 

 

ninja.gifninja.gif Nus ce sa zic am citit topicurile din link ... dau din umeri ala de pe , xbass e abureala sau cel putin asa imi suna mie. Nu pot sa il cred de lok

Problema cu Musaro e diferenta " AICI E GRESEALA LUI MUSARO " (daca am scris bine numele dar pricepi de cine vorbesc italianul cu chitara la vopsit)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

eu am deschis topicul pentru a afla detalii despre diferite persoane....nu sa va tavaliti fel si fel de vorbe acide .... ( offtopic - si aici se ingroapa orice vorba nasoala )

 

 

astept un fel de help

 

 

Link to comment
Share on other sites

ninja.gifninja.gif Nus ce sa zic am citit topicurile din link ... dau din umeri ala de pe , xbass e abureala sau cel putin asa imi suna mie. Nu pot sa il cred de lok

Problema cu Musaro e diferenta " AICI E GRESEALA LUI MUSARO " (daca am scris bine numele dar pricepi de cine vorbesc italianul cu chitara la vopsit)

 

 

 

 

 

precum am zis si acolo fretboardul a venit rupt , lipit si stramb . initial a zis ca e un chip si ca nu e rupt . i-am demonstrat ca nu e vorba de chip si s-a oferit sa mi-l schimbe. faptul ca a fost fair play in momentul ala m-a facut sa inchei discutia si sa nu mai zgarm rahatul. la fel am incercat si acum sa nu escaladez discutia printr-un raspuns cum il meritai dealtfel .

numai bine

Link to comment
Share on other sites

eu am deschis topicul pentru a afla detalii despre diferite persoane....nu sa va tavaliti fel si fel de vorbe acide .... ( offtopic - si aici se ingroapa orice vorba nasoala )

astept un fel de help

 

Corect. Scuze!

 

Ai vorbit cu trace? Coincidenta face sa fiti din acelasi oras :lol:.

Link to comment
Share on other sites

eu am deschis topicul pentru a afla detalii despre diferite persoane....nu sa va tavaliti fel si fel de vorbe acide .... ( offtopic - si aici se ingroapa orice vorba nasoala )

 

 

astept un fel de help

 

 

 

Corect exact ceea ce am incercat sa fac . Nu ma asteptam la acizi .... ! Acuma ramine sa faci tu alegerea in functie de ce crezi ca e bine . Fiecare iti da cite o informatie . Tu citestele si decide

 

Apropo de ce vrei sa pui cheile de Ibanez pe un OLP ? nu e acelasi stil de chitara . dupa parerea mea nu ar arata mai frumos . Iar Stilul asta de chitara am utilizat si eu numai ca era Music Man Sting Ray 5 Niciodata nu am avut probleme cu reglajul . Am utilizat-o non stop un an de zile si a fost perfecta .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

planul initial s a schimbat.... am ales sa lucrez cu domnul Toni care mi l a recomandat George M. .Nenea Grosu e highly overrated......plus...face scule la un pret de crapa conserva in tine......

Link to comment
Share on other sites

planul initial s a schimbat.... am ales sa lucrez cu domnul Toni care mi l a recomandat George M. .Nenea Grosu e highly overrated......plus...face scule la un pret de crapa conserva in tine......

 

Pretul nu conteaza important e sa ai chitara care iti face tie placere si e potrivita stilului tau

 

Pentru ca eu cred ca o chitara SCUMPA e o ghitara care nu suna delok sau cade in pana cind tie lumea mai draga

asa ceva e scump si pentru un pret de 01 LEU

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

nu te cunosc dar imi permit sa zic ceva....cum poti sa zici ca pretul nu conteaza? adevarat...daca esti ruda cu Becalli....sau...Tiriac, Tantareanu..... dar in rest conteaza. Chitara exista , imi place, dar vreau sa o aduc la un total alt nivel...din discutiile cu domnul Toni reiese ca o sa iasa ceva k-lumea....si asta nu ca el este un domn in adevaratul sens al cuvantului...ci ca stie cum sa te faca sa intelegi cam ce ai vrea...si ce ai nevoie...Grosu nu! ... abia astept sa se termine ca sa postez poze....

Link to comment
Share on other sites

nu te cunosc dar imi permit sa zic ceva....cum poti sa zici ca pretul nu conteaza? adevarat...daca esti ruda cu Becalli....sau...Tiriac, Tantareanu..... dar in rest conteaza. Chitara exista , imi place, dar vreau sa o aduc la un total alt nivel...din discutiile cu domnul Toni reiese ca o sa iasa ceva k-lumea....si asta nu ca el este un domn in adevaratul sens al cuvantului...ci ca stie cum sa te faca sa intelegi cam ce ai vrea...si ce ai nevoie...Grosu nu! ... abia astept sa se termine ca sa postez poze....

 

 

EU iti urez multa sansa si reusita nu am nici o preferinta exacta itre Grosu si Toni . Cel mai bun e cel careti face treaba

 

 

Astept si eu sa vad cum o sa arate .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Brainwasher Vlad

UPDATE

 

actualul plan de modificari :

 

- inlocuire hardware ( chei , pickguard , jack , bridge ....) + corzi noi + control plate

- killswitch

- preamp activ pt doza

- revopsire , relacuire ( va fi alb...iar ridicatura in relief de la coarne va fi cu pinstripe negru )

- retastare

- va fi sters numele de sus si voi pune altceva

- ecranare doza

- ecranare interior chitara

- straplocks warwick

Link to comment
Share on other sites

Salut, in caz ca n-ai cumparat inca incuietorile Warwick, vreau sa-ti zic ca mai bine te orientezi catre altceva. Eu am pe bas montate incuietori Warwick, si s-au uzat foarte repede, nici macar un an nu m-au tinut. Sunt facute din alama, si alama fiind un material moale s-au uzat foarte repede si s-a creat un joc intre incuietoare si pinul de prindere. Ar fi terbuit facute din otel de scule, dar na.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Brainwasher Vlad

Astazi bassul va intra la vopsit/lacuit. sper ca in 2-3 zile sa fie gata pt ca va sta in cuptor. dupa aceea inca 2 zile de montat si setup. s au mai adaugat niste mici modificari cum ar fi un killswitch dar nu gen bara ci push/pull.

 

Wish me luck ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.