www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Donez chitara ...


Guest Jaymz
 Share

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest diogrey

dude daca ai trimite orce in directia mea un corp sau un grif tias fi super recunoscator ca vreau sa ma apuc de facut o chitara activa si calitatile mele la lucrat cu lemnul is oarecum limitate plus ca ma niste doze mai vechi single coil care ar vrea si ele o chitara ,

ps: un tutorial de constructie ar face bine la diy ps cel mai mult as fi interesat de un grif ca pe asta chiar nu am cum sal construesc si eventual niste mecanisme (ca la fel nu am cun sa le fac ) daca send ceva iti send in schimb o pedala care o construesc ca acuma i mivine bursa si vroiam sa fac si eu ceva daca e zii cam ce ai vrea

 

daca esti interesat dami pm id:il tau de mess

 

les paul ala e superb si am mai facut chitari cu auto colant (un bass reghin) care va primi un finish natural

 

 

oftopic voi publica poze la diy si am zic ce sa folositi pt ca luat autocolantul si a iesit un finish superb dar avea niste greseli in lemn

asa ca pls pls give me the les paul

Link to comment
Share on other sites

 

Mai greu faza cu sunburst-ul... eu cam asa ceva as avea in gand :) :

http://www.blackcreekguitars.com/93-Les-Paul-P90-001.jpg

 

ma rog... asta in functie de starea si textura lemnului decid...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Salut, nu sunt eu ala nevoias, am chitara (un stagg :) ) nu are rost sa spun ca e pentrut cineva , ca reconditionez ca bla bla.nu pot sa zic ca sunt foarte talentat dar o chestie e sigura I LOVE ELECTRIC GUITARS, as multumi din tot sufletul daca mi-ai da mie chitarile, as incerca cu "chiu cu vai" sa le cumpar doze etc si le-as face functionabile si "aratoase" :):P:P. ramane la inima ta cui sa o donezi.Daca mi le dai mie am sa incerc sa ma duc cu trenul pana in Mangalia :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Salut, nu sunt eu ala nevoias, am chitara (un stagg :) ) nu are rost sa spun ca e pentrut cineva , ca reconditionez ca bla bla.nu pot sa zic ca sunt foarte talentat dar o chestie e sigura I LOVE ELECTRIC GUITARS, as multumi din tot sufletul daca mi-ai da mie chitarile, as incerca cu "chiu cu vai" sa le cumpar doze etc si le-as face functionabile si "aratoase" :):P:P. ramane la inima ta cui sa o donezi.Daca mi le dai mie am sa incerc sa ma duc cu trenul pana in Mangalia :(

 

Multumesc.

dude am vb deja cu omu is date toate nici eu nu am prins nimic asta e ,......, nu mai doneaza nimeni nimic orce ca tare as vrea sa mai reconditionez ceva ca e tare fun :)

Link to comment
Share on other sites

dude am vb deja cu omu is date toate nici eu nu am prins nimic asta e ,......, nu mai doneaza nimeni nimic orce ca tare as vrea sa mai reconditionez ceva ca e tare fun :)

 

+2 :)

 

Reghinu de care am zis mai devreme :( ... nu am poze cu starea initiala ... am pus cu o stare intermediara si cu cea actuala ...

 

So , doneaza cineva un tunomatic ? sau macar 2 butoane de potentiometru ... ca alea 2 nu sunt ale mele :)

P1010008.JPG

P10100011.JPG

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

+2 :)

 

Reghinu de care am zis mai devreme :) ... nu am poze cu starea initiala ... am pus cu o stare intermediara si cu cea actuala ...

 

So , doneaza cineva un tunomatic ? sau macar 2 butoane de potentiometru ... ca alea 2 nu sunt ale mele :)

foloseste o bucata de lemn cu un canal pe mijloc si adauga o bara deaia de plastic cum se foloseste la acustice(asa arata prima mea electrica

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

It's aliveee!! :(

Functioneaza perfect... arata cum imi doream... :)

Am bagat si niste sound demos... clean in cele 3 pozitii si distors.

Inelele si pickguard-ul sunt din plexiglass vopsite pe partea inferoara, piesele... de la usual local electronics shop... keitze... de la keitzarie :) restul... din galetzi, cutii de plastic, unelte de prin bucatarie... stuff :)

post-515-1152980029_thumb.jpg

post-515-1152980064_thumb.jpg

post-515-1152980080_thumb.jpg

demo_clean.mp3

demo_distortion.mp3

Link to comment
Share on other sites

It's aliveee!! :(

Functioneaza perfect... arata cum imi doream... :)

Am bagat si niste sound demos... clean in cele 3 pozitii si distors.

Inelele si pickguard-ul sunt din plexiglass vopsite pe partea inferoara, piesele... de la usual local electronics shop... keitze... de la keitzarie :) restul... din galetzi, cutii de plastic, unelte de prin bucatarie... stuff :)

frumos, sa o stapanesti sanatos!

clean-ul e nightwish cumva ? (angels fall first)

Link to comment
Share on other sites

Really cool... poate ne zici si noua cam cat te-a costat... :)

S-o canti sanatos.

 

Thanks!

- undeva la 20 lei baitz + lac + vopsea ;

- 20 lei electronice ( 4 potentiometre de 250k + pretty shiny buttons :) si un comutator cu 3 pozitii);

- 10 lei plexiglass (e 105 lei/mp... god damn it);

- 24 lei keitze

= 74lei (740.000 ROL :( )

Restul treburilor... ce-am gasit pe-acasa...

 

 

frumos, sa o stapanesti sanatos!

clean-ul e nightwish cumva ? (angels fall first)

 

Yep... Angels Fall First. Daca stiam ca se prinde cineva cantam cum trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

bravo, foarte frumoasa ai facut`o , sa o canti sanatos , de unde ai luat butoanele ? ca tre sa`mi iau si eu 3 pt un bass :)

Link to comment
Share on other sites

magazin banal de piese electronice din Timisoara. 5000/buc. Au tot felul in magazinele astea... cand iti trebuie un potentiometru iti trebuie deobicei si un buton pt el :)

Stai nitel

Alea sunt capacele tip "dome" ? Adica fix pix alea de chitara ? Daca da cumpara-mi si mie si iti trimit echivalentul lor in pene de toate natiile.

Ma intereseaza doar daca sunt precum astea:

http://www.stewmac.com/shop/Knobs/Dome_knobs/Dome_Knobs.html

(Adica sa si potriveasca si a arate cvasi indentic)

Link to comment
Share on other sites

Stai nitel

Alea sunt capacele tip "dome" ? Adica fix pix alea de chitara ? Daca da cumpara-mi si mie si iti trimit echivalentul lor in pene de toate natiile.

Ma intereseaza doar daca sunt precum astea:

http://www.stewmac.com/shop/Knobs/Dome_knobs/Dome_Knobs.html

(Adica sa si potriveasca si a arate cvasi indentic)

 

don't know what's a "dome"... dar... ele sunt defapt din plastic, cu ceva de aluminiu pe de-asupra... nu sunt asa shiny ca si cum ar fi cromate...

post-515-1153223010_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stai nitel

Alea sunt capacele tip "dome" ? Adica fix pix alea de chitara ? Daca da cumpara-mi si mie si iti trimit echivalentul lor in pene de toate natiile.

Ma intereseaza doar daca sunt precum astea:

http://www.stewmac.com/shop/Knobs/Dome_knobs/Dome_Knobs.html

(Adica sa si potriveasca si a arate cvasi indentic)

 

au la grossman asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest master_a

da-o primului chitarist care iti iese in cale, ce iti dai atata importanta? ce vrei sa se bata oameni pe niste resturi, esti un fel de becali al chitaristilor sau ...? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest totenkopf

Sper sa fie locul bun pentru a cere ajutor...

Nu vreau sa incep sa cersesc din primul post, dar as dori sa cumpar/construiesc o chitara electrica, dar fondurile nu imi permit, are cineva idee de preturi pentru piese?

Sau unde sa am uit de asa ceva?

Am tot incercat sa cant pe o acustica veche de cand lumea...am reusit sa prind una-alta, dar ma tenteaza foarte mult electrica.

Ar putea cineva sa ma ajute?

Daca da. varog dati Private messages sau mail.

 

Multumiri anticipate,

Costin

 

P.S. accept si donatii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut ... Sunt Crys ... Un baiat ;) sunt din Mangalia :) Am auzit despre chitara aceea, mai este valabila ? :( Daca e postati aici :) please B);) Apropo ... as vrea daca puteti sa ma ajutati ... cu ceva ... cine este interesat si daca poate sa ma ajute please un reply :) ms

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.