www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

This Is Tone !


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

eu sun bine dar numai de la 20 lampi in sus

 

Interesant ! Eu în ãºtia doi ani de chitarã am învãțat cã "Lampa Ucide" ! :lol:

 

În sensul cã nu-i aºa de "indulgentã" ca ºi digitalul... Nu te iartã !

Însã de ajutat te ajutã, ca ºi profesorul ãla de pian care-ți arde cu nuiaua peste degete când greºeºti .

Link to comment
Share on other sites

hmm...

doar in cazul in care una din cele 3 dorinte e un amplificator pe lampi

 

Peºtiºorul de aur e zgârcitul cu trei dorințe... Geniul lãmpii e setat pe "fãrã numãr"... Închipuie-ți, sã freci lampa toatã ziua ºi îi dai lista cu numele tuturor amplificatoarelor de pe lume :lol:...

Link to comment
Share on other sites

Sper să nu supăr pe nimeni dacă întreb şi eu : Videoclipuri faine pe-aici, dar totuşi, despre ce e vorba în acest topic ?

 

Mda, eu voiam sa evidentiez in clipul meu tonul dat de calitatea chitarii si de nuantele date de degetele chitaristului. S-au bagat dupa aceea clipuri cu reverb si chorus la greu pe clean sau shreduri de 200 km/h, unde vede cineva ton aici ?

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ha...n-am vazut topicul asta pana acum. Ce-am inteles eu din toate postarile:

 

- tonul e ca si religia, PERSONAL, in primul rand. Daca ti se potriveste si-ti satisface nevoile il adopti.

- e greu ca toata lumea sa spuna "vai ce ton incredibil are Stevie Ray Vaughn"

- toti artistii mari au ton bun...depinde cu ce urechi il asculti

- din toate postarile pozitive n-am vazut o chitara ieftina care sa fie data de exemplu de ton.

- Ton = chitara si echipament scump+ mana unui artist consacrat. Asta o stiam de cand m-am apucat de chitara....Ce incercam sa facem? Sa obtinem acelasi ton cu echipament de 10 ori mai ieftin si cu alta mana? Unii reusesc, e adevarat, bravo lor.

- toata lumea inca se mira cat de bine suna un Gibson nu stiu de care sau un Fender nu stiu de care (in general artist signature sau vintage/reissued). Daca vreti o paralela, inca ne miram ca ferrari e o super masina...si Massa un super pilot si ce bine merg ei impreuna.

 

Am observat ca multa lume da in continuare exemple de ton din blues. Din punctul meu de vedere e cea mai mica diferenta de ton pentru ca s-a creat un standard si toata lumea vrea sa sune asa...ori a Gary Moore pe Gibson ori a Clapton sau SRV pe Fender...pe mine unul ma lasa rece dar sigur fiecare simte muzica diferit.

 

Din punctul meu de vedere acest topic ar fi fost mai util daca se postau filmulete facute de oameni ca noi, cu instrumente sub medie (sub 1000 Euro) ca pret insa au reusit sa obtina un ton demn de luat in seama, tehnica sa conteze mai mult decat scula.

 

Degeaba ne uitam cum suna Malmsteen ca niciodata nu vom suna EXACT ca el si nici nu vom avea EXACT tehnica lui de interpretare. Asta ne face diferiti.

Intotdeauna am zis, coverurile sunt bune doar pentru mana si exercitiu nu pentru altceva (cu exceptia celor care fac bani din asta pe la restaurante, nunti si botezuri).

 

Respect tuturor...daca aveti alta opinie este foarte bine, invatam unii de la ceilalti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.