www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gaming Corner


comanel
 Share

Recommended Posts

Heh, nu esti singurul...

 

La inceput mi s-a parut fkin awesome cum se vede... (not to brag, dat 1080p pe Ultra) - zici ca te uiti la lord of the rings...usor usor, incep sa ma plictisesc de copacei si de ninsoare si incep sa caut chestii pe care sa le macelaresc...

 

Story-u e foarte interesant, mai ales trimiterile la ce se intampla in The elder scrolls: Oblivion, cu guild-ele si toate alea... cartile care ai rabdare sa le citesti sunt chiar amuzante.. dar mi se pare ca dureaza preaaaa mult..

 

Imersion-u e f*tut in schimb cateodata cand o ia AI-u razna si cade de pe munte si tre sa dai wait ca sa vina dupa tine... Calu e retardat, nu vine dupa tine... ramane unde ai descalecat :|..

 

Plus ca desi sunt in stare sa cac un dragon fara sa-mi iau vreo bucata (cu tipete si alte magarii), mi se mai intampla sa dau peste vreun nenorocit de forest troll dinala care din trei bucati te face sa dai load game...

 

Noroc de dual wielding spells care-s MESERIE... cand dau shock spells zici ca dau HADOUKEN !

Link to comment
Share on other sites

La fel si aici....

 

Eu am mers pe stilu' tank. Heavy armor, block si one-handed. Lvl. 19 si mi-o luam la greu. Dupa aia am realizat ca magia din nou e massively overpowered.

 

Dark elf pe destruction. Lvl 3. Zdrobeste tot in calea lui.

 

Mie-mi place cam tot la joc, insa o chestie ma enerveaza la culme: Parca alegerile care le faci in priviinta construirii personajului/ stilului de joc nu au nici un impact real asupra gameplay-ului (decat, eventual, pe termen lung). You can just use whatever you fucking want, doesn't matter.

 

Meh. O sa zdrobesc tot cu ultra-massive-firestorm.

 

Level up! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Asa joc si eu, one handed si shield. Nu de alta, dar mi se zapacesc spell-urile. Adica daca imi pun pe tasta 3, sa zicem un spell, dupa ce o folosesc de vreo doua ori imi dispare si trebuie sa o binduiesc din nou. Da, nu prea se simt skill-urile, dar bonusurile "arata" foarte bine. Presupun ca se simt la lvl mai mare. Nu stiu, sistemul de combat mi se pare destul de prost. Oricum trebuie sa dai pause ca sa alegi un spell, shout, sau sa bei o potiune, nu inteleg de ce nu au pus mai mult accent pe pauzele astea, ceva in genul Dragon Age, unde puteam sa dau diferite comenzi personajelor din party. Mi se parea ca eram mult mai implicat in combat decat in Skyrim. Aici, am omorat vreo 2 dragoni, mai mult m-am ascuns, am dat si eu doua topoare cand mai avea 10% din viata si aia a fost. Puteam sa ma ascund sub ceva si sa ma duc sa fumez o tigara ca tot bateam dragonul... Sa nu mai spun ca inteligentii de la mine din party, imi blocheaza usile, se pun in calea sagetilor mele, se blocheaza in pietre,

La partea de lore poate fi comparat cu Oblivion, insa nu si cu Morrowind. Mi se pare castigator cel din urma. Chiar mi se pare ca se pierd multe elemente care ar putea face diferenta intre un joc bun si unul plictisitor in tot felul de detalii in ultimul timp. As fi preferat un joc cu o grafica mai slaba, insa mai placut de jucat. In plus, mi se pare ca pastreaza reteta care se cam aplica jocurilor din ultimii ani. Simplitate. Iti da impresia de joc complex, ai meserii, ai o gramada de Skill-uri de ales, insa, poti sa faci level foarte simplu, fara sa fie nevoie sa-ti bati capul prea mult. Sunt si cateva puzzle-uri, la mintea cocosului majoritatea.

Chiar au dat dovada da lipsa de interes fata de utilizatorii de PC-uri cu interfata. Pana si Elder Scrolls: Arena, joc facut in 1994, are interfata mai "mouse friendly" decat Skyrim.

 

Ca sa schimb oleaca subiectul, de mai mult timp cautam un MMORPG placut de jucat, WoW-ul ajunsese sa ma plictiseasca dupa Cataclysm. Am incercat Age of Conan, LOTRO, Vindictus si tot asa. Acum doua zile, am gasit DC Universe Online. Am fost reticent, ideea de supereroi mi se pare cam puerila. Insa, chiar nu prea ma intereseaza povestile in MMORPG-uri. Mi se pare extraordinar jocul. Povestea chiar n-am urmarit-o, cu Batman, Superman si alte nebunii... Gameplay-ul insa... mi se pare superb, foarte dinamic, atat in PVE cat si in PVP. Fara sa fie complicat inutil, simplu si la obiect. Vi-l recomand daca va intereseaza jocuri de genul.

Link to comment
Share on other sites

Chiar au dat dovada da lipsa de interes fata de utilizatorii de PC-uri cu interfata.

 

SO TRUE. As fi jucat cu mouse+kb si ma faceam ranger. Controlul de la mouse e varza complet, nu se poate juca. Eu joc cu un gamepad ieftin, cu Vibmod x360ce Controller emulator instalat, si imi recunoaste pad-ul ca fiind de XBOX 360.

 

Altfel poti sa-ti faci l*ba. :lol:

 

Fawk consoles.

 

*EDIT* - Ca sa nu mai vorbim de meniu.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Sensitivitatea accelerata pe orizontala mai mult decat pe verticala, si din cate am vazut eu acolo in Settings nu se poate regla.

 

Adevarul e ca dupa ce m-am chinuit cu mouse-ul si tastatura sa-mi configurez personajul... am renuntat direct. Save => Exit => Plug in controller => Happiness and joy.

 

Alta gramada de probleme listate aici: http://www.boards.ie....php?p=75428889

 

Si meniul ala... stiu ca am mai zis inainte, dar serios. MENIUL ALA!!!!11

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Exista un patch care rezolva multe, inclusiv comportamentul mouse-ului in meniuri (la mine merge cum trebuie totul, desi ma obisnuisem cu controlul interfetei din tastatura, mi se pare chiar comod).

Sunt pe forumuri diverse tweak-uri de .ini pentru dezactivat vsync si pentru echilibrarea miscarilor mouse-ului pe verticala si orizontala, incercati-le.

Exista si niste setari pentru indepartarea flicker-ului ala super-enervant de la umbre, la mine a mers cat de cat.

 

In rest jocul mi se pare excelent, am level 13 deocamdata (pe single-handed + scut / destruction spells) si am pus la pamant 3 dragonei. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Da, pai... un mic update:

 

Am terminat questurile de la "mages guild".

 

Numa' din seria aia de questuri am casca si armura +200% magicka regen, plus ceva medalion cu +50 magicka...

 

Ca sa nu mai vorbim de cat de overpowered e Conjuration, scoti un Fire/Frost Atronarch si numa' te plimbi ca sparge ala tot.

 

Oh Bethesda... I really wanted to be a warrior.

Link to comment
Share on other sites

f^*tui jobu ma-sii ca n-am timp ...

 

BTW .. COD:MW3 e foaaarte scurt.. o sa ajunga activision sa faca Modern warfare 6 un cinematic si un quicktime event si gata jocu... :) 6 luni de asteptare, 50 USD pentru 3 ore de gameplay... wow...

 

I wish i had more middle fingers..

Link to comment
Share on other sites

Vãd cã suntem toți fani Yahtzee :D Și Halo, care ar trebui sã fie în primul rând single-player, se joacã mai mult multi. Doar nu vã așteptați la un nou HL de la FPS-urile sus-numite.Nu zic cã e normal, doar previzibil.

Apropos, Battlefield Play4Free ați încercat? Eu trebuie neapãrat sã-mi schimb GPU-ul.

Link to comment
Share on other sites

It's official: Fuck Skyrim.

 

Am terminat questul principal si nici n-am lvl 20.

Mi se pare super plictisitor acuma.

 

Bine c-a iesit L.A. Noire pe PC.

 

Meh.:nay:

 

Err. Sunt cel putin inca 50 de ore de joc dupa ce termini questul principal, plus ca mai raman dragoni de ucis si zbieraturi de cules. Also, eu sunt level 13 si sunt la final, doar ca nu vreau sa-l termin inca, pur si simplu pentru ca m-a plictisit un pic main quest, si vreau sa fac toate sidequesturile.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ma, da Half life asta ultimul cand apare, ca ma mananca palma sa cumpar toata seria (sigur or sa scoata un fel de orange box cu toata seria).

 

Valve s-au apucat sa faca Half Life 3 / Half Life 2: Episode 3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dar au luat o sageata in genunchi.

Edited by Metabog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, ca tot a venit vorba de sageti, am bagat si eu vre-o ora de Skyrim, ma arata foarte bine dar sa ma f-t in ea de interfata si nu pot sa salvez din meniu, doar cu f5......si pana la urma e deranjanta treaba si cu mouse-ul, sa tragi si tu o sageata, pe orizontala merge bine, pe vertiala merge prost.

Pacat de el, arata foarte bine, poveste are, interfata egala cu zero.

Cred ca ma intorc la Morrowind, poate il termin si eu :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.