www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedale Sa Achizitionez?


Dhany
 Share

Recommended Posts

Ciao!

As vrea sa va intreb, daca ma puteti ajuta si pe mine, mi-am luat chitara electrica, dilema este ca vreau niste efecte si nu stiu ce sa aleg.

As vrea un distors, un delay, si ce ar mai trebui, nu vreau sa iau procesot, nu folosesc toate smecheriile alea de acolo...

De aceea daca ma puteti ajuta, cam ce imi trebuie, nu vreau sa bag nici o spinare de bani in efecte, am bagat in chitara (un prestige RG2550Z), asa ca deocamdata nu prea mai am finante ;)...

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

Ciao!

As vrea sa va intreb, daca ma puteti ajuta si pe mine, mi-am luat chitara electrica, dilema este ca vreau niste efecte si nu stiu ce sa aleg.

As vrea un distors, un delay, si ce ar mai trebui, nu vreau sa iau procesot, nu folosesc toate smecheriile alea de acolo...

De aceea daca ma puteti ajuta, cam ce imi trebuie, nu vreau sa bag nici o spinare de bani in efecte, am bagat in chitara (un prestige RG2550Z), asa ca deocamdata nu prea mai am finante ;)...

 

Multumesc!

 

 

In varianta cea mai simpla a lucrurilor, ar trebui sa-ti cumperi un distors sau un overdrive, evident depinde de ce gen de muzica abordezi si cat de mult "gi-gi" iti trebuie.

 

ai avea o varianta simpa si ieftina de Overdrive

http://www.esound.ro/Electro-Harmonix-Muff-Overdrive---Muff-Fuzz-Reissue,p-11892.html

sau o varianta combinata, care "stie" atat overdrive cat si distors.

http://www.esound.ro/Electro-Harmonix-Double-Muff,p-11886.html

 

sau variantele de la Boss care sunt numa`

http://www.esound.ro/Boss-SD-1-SUPER-OverDrive,p-4834.html

http://www.esound.ro/BOSS-DS-1-Distortion,p-4837.html

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

Ciao!

As vrea sa va intreb, daca ma puteti ajuta si pe mine, mi-am luat chitara electrica, dilema este ca vreau niste efecte si nu stiu ce sa aleg.

As vrea un distors, un delay, si ce ar mai trebui, nu vreau sa iau procesot, nu folosesc toate smecheriile alea de acolo...

De aceea daca ma puteti ajuta, cam ce imi trebuie, nu vreau sa bag nici o spinare de bani in efecte, am bagat in chitara (un prestige RG2550Z), asa ca deocamdata nu prea mai am finante ;)...

 

Multumesc!

 

 

In varianta cea mai simpla a lucrurilor, ai putea incepe cu un distors sau un overdrive,

evident depinde de ce gen de muzica abordezi si cat de mult "gi-gi" iti trebuie.

 

ai avea o varianta simpa si ieftina de Overdrive

http://www.esound.ro/Electro-Harmonix-Muff-Overdrive---Muff-Fuzz-Reissue,p-11892.html

sau o varianta combinata, care "stie" atat overdrive cat si distors.

http://www.esound.ro...ff,p-11886.html

 

sau variantele de la Boss care sunt numa` bune pentru inceput

http://www.esound.ro...ive,p-4834.html

http://www.esound.ro...ion,p-4837.html

Edited by AndreiM
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

Ciao!

As vrea sa va intreb, daca ma puteti ajuta si pe mine, mi-am luat chitara electrica, dilema este ca vreau niste efecte si nu stiu ce sa aleg.

As vrea un distors, un delay, si ce ar mai trebui, nu vreau sa iau procesot, nu folosesc toate smecheriile alea de acolo...

De aceea daca ma puteti ajuta, cam ce imi trebuie, nu vreau sa bag nici o spinare de bani in efecte, am bagat in chitara (un prestige RG2550Z), asa ca deocamdata nu prea mai am finante ;)...

 

Multumesc!

 

 

efectele sunt impartie in multe categorii care stiu sa faca diverse lucruri, de la simplu la mult-prea-ciudat :)

 

gasesti o lista decenta aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Effects_unit#Types

 

Nu stiu de unde esti, dar varianta cea mai simpla este sa te duci intr-un magazin de chitare si sa probezi tot ce au oamenii pe acolo (in Bucuresti, la Guitar Shop si Esound poti proba orice efect vrei)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce amplificator ai?

 

Acasa am un Ibanez mic de 10w, dar nu e problema, fiindca unde cant sunt unele mari (Kustom,Johnson, JBL).Pe mine ma intereseaza doar 2,3 efecte - un distors, un delay si inca ceva, ce ar fi mai fain...

 

efectele sunt impartie in multe categorii care stiu sa faca diverse lucruri, de la simplu la mult-prea-ciudat :)

 

gasesti o lista decenta aici

http://en.wikipedia....ects_unit#Types

 

Nu stiu de unde esti, dar varianta cea mai simpla este sa te duci intr-un magazin de chitare si sa probezi tot ce au oamenii pe acolo (in Bucuresti, la Guitar Shop si Esound poti proba orice efect vrei)

 

 

 

Multumec mult, m-au ajutat interventiile tale.

Link to comment
Share on other sites

Ciao!

As vrea sa va intreb, daca ma puteti ajuta si pe mine, mi-am luat chitara electrica, dilema este ca vreau niste efecte si nu stiu ce sa aleg.

As vrea un distors, un delay, si ce ar mai trebui, nu vreau sa iau procesot, nu folosesc toate smecheriile alea de acolo...

De aceea daca ma puteti ajuta, cam ce imi trebuie, nu vreau sa bag nici o spinare de bani in efecte, am bagat in chitara (un prestige RG2550Z), asa ca deocamdata nu prea mai am finante ;)...

 

Multumesc!

 

 

Ciao Baby

 

Dragi cititori !In urma a mai multor scrisori primite la redactie iata cateva considerente in privinta temei propuse:

 

Procesor Zoom G1 ..costa 350 Ron ... ai de toate cu o calitate foarte buna.

 

Nu ai nevoie de toate cele ....DAR

 

Sa presupunem un pret de 100 Ron pe efect separat ...

 

 

Compresor ------- ai nevoie 100 Ron

 

Distors/overdrive ai nevoie 100 Ron

 

Echo /delay-------ai nevoie 100 Ron

 

EQ/Cabsim --------ai nevoie 100 Ron

 

Total.......................400 Ron

 

Alte efecte nu mai punem caci deja am trecut de 350 Ron sa nu spun ca la 100 Ron /pedala de efect calitatea este mai mult decat dubioasa..dar nici nu am vazut efect la doar 100 Ron..cred ca cutia ,jackurile,butoanele, ( materialul ) costa mai mult de 100 Ron..Plus ai nevoie de sursa de curent separat ptr fiecare !!??? ce creste cheltuielile de exploatare sau te costa adaptoarele de retea ...cabluri )ptach cable ) mai multe ....cab,uri de alimentare mai multe ....deci o groaza de componente ce se pot defecta!!..

 

phaser/chorus/flanger/reverb/pitch ......este parte a echo/delay -ului folosit altfel ...!!!!

 

Deci baietii iti vand separat pedale ..ecou, reverb, chorus, flanger , octaver sau pitch si de fapt 90% iti vand aceiasi circuit sub alta denumire cu alt efect setat.!!!

 

Ca sa fie mai clar ...un ecou digital/analogic poate functiona si ca flanger sau ca si chorus dar si Phaser ,daca estwe construit cu noile procesoare rapide cu un algoritm corespunzator poate face si pitch control .Toate acestea se realizeaza cu acelasi tip de circuit pe care il pun in diferite cutiute si ti le vand separat asa fac un ban cinstit baietii.

 

 

wah ,tremolo,ringmodulator, si aceste acosta ceva bani separat.

 

 

Separat daca cumperi pedale iesi mai scump si poate nici nu ai calitatea pe acre o ai cu multiefectul Zoom G1

 

Nu asculta de toti cu povestile despre analog/digital si de astea ..majoritatea habar nu au despre ce vorbesc sau despre ce este vorba doar recita ce au auzit ici colo de la altii care nu se pricep.( si iaca asa se propaga nepriceperea)

 

Un multiefect Zoom este cel mai ieftin si cel mai convenabil calitate/pret .

 

Un distors Amplug VOX costa 150 Ron ....un multiefect Zoom G1 costa 350 Ron cu diferenta ca in multiefect ai mult mai multe sounduri exceptionale simulari de amplif si distorsuri .. ....de calitate foarte buna !! .( nu mai descriu criterile de calitate caci este plin rgc.ro cu acestea ...)

 

 

OK cred ca pana la urma intelegi despre ce este vorba..

 

Trebuie sa ai oleaca de logica ..sa faci un calcul de rentabilitate sa te documentezi ..dupa care :

.... daca asculti de mine faci cum vrei ...hehe

 

Poti folosi si alte multiefecte dar cu performante mai slabute la reverb si la Pitch Control efecte care consuma foarte mult din puterea de procesare in timp real.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ciao Baby

 

Dragi cititori !In urma a mai multor scrisori primite la redactie iata cateva considerente in privinta temei propuse:

 

Procesor Zoom G1 ..costa 350 Ron ... ai de toate cu o calitate foarte buna.

 

Nu ai nevoie de toate cele ....DAR

 

Sa presupunem un pret de 100 Ron pe efect separat ...

 

 

Compresor ------- ai nevoie 100 Ron

 

Distors/overdrive ai nevoie 100 Ron

 

Echo /delay-------ai nevoie 100 Ron

 

EQ/Cabsim --------ai nevoie 100 Ron

 

Total.......................400 Ron

 

Alte efecte nu mai punem caci deja am trecut de 350 Ron sa nu spun ca la 100 Ron /pedala de efect calitatea este mai mult decat dubioasa..dar nici nu am vazut efect la doar 100 Ron..cred ca cutia ,jackurile,butoanele, ( materialul ) costa mai mult de 100 Ron..Plus ai nevoie de sursa de curent separat ptr fiecare !!??? ce creste cheltuielile de exploatare sau te costa adaptoarele de retea ...cabluri )ptach cable ) mai multe ....cab,uri de alimentare mai multe ....deci o groaza de componente ce se pot defecta!!..

 

phaser/chorus/flanger/reverb/pitch ......este parte a echo/delay -ului folosit altfel ...!!!!

 

Deci baietii iti vand separat pedale ..ecou, reverb, chorus, flanger , octaver sau pitch si de fapt 90% iti vand aceiasi circuit sub alta denumire cu alt efect setat.!!!

 

Ca sa fie mai clar ...un ecou digital/analogic poate functiona si ca flanger sau ca si chorus dar si Phaser ,daca estwe construit cu noile procesoare rapide cu un algoritm corespunzator poate face si pitch control .Toate acestea se realizeaza cu acelasi tip de circuit pe care il pun in diferite cutiute si ti le vand separat asa fac un ban cinstit baietii.

 

 

wah ,tremolo,ringmodulator, si aceste acosta ceva bani separat.

 

 

Separat daca cumperi pedale iesi mai scump si poate nici nu ai calitatea pe acre o ai cu multiefectul Zoom G1

 

Nu asculta de toti cu povestile despre analog/digital si de astea ..majoritatea habar nu au despre ce vorbesc sau despre ce este vorba doar recita ce au auzit ici colo de la altii care nu se pricep.( si iaca asa se propaga nepriceperea)

 

Un multiefect Zoom este cel mai ieftin si cel mai convenabil calitate/pret .

 

Un distors Amplug VOX costa 150 Ron ....un multiefect Zoom G1 costa 350 Ron cu diferenta ca in multiefect ai mult mai multe sounduri exceptionale simulari de amplif si distorsuri .. ....de calitate foarte buna !! .( nu mai descriu criterile de calitate caci este plin rgc.ro cu acestea ...)

 

 

OK cred ca pana la urma intelegi despre ce este vorba..

 

Trebuie sa ai oleaca de logica ..sa faci un calcul de rentabilitate sa te documentezi ..dupa care :

.... daca asculti de mine faci cum vrei ...hehe

 

Poti folosi si alte multiefecte dar cu performante mai slabute la reverb si la Pitch Control efecte care consuma foarte mult din puterea de procesare in timp real.

 

Danke Schon, ma ajuta mult in decizie sfatul tau!

Link to comment
Share on other sites

E ok sa-ti iei pedale, dar nu daca le iei cu gandul: de ce sa dau banii pe procesor din care nu folosesc nici macar 10%?

Mi se pare fara sens sa cumperi 4-5 pedale ieftine, de calitate proasta atat dpdv al sunetului, cat si dpdv al materialului din care acestea sunt facute. La fel de inutil e sa-ti cumperi 4-5 pedale mai scumpe/bune daca nu ai un amp bun care sa-ti dea tonul de baza. Daca oricum ampul il folosesti pe post de monitor, mai bine iti cumperi un procesor(si eu recomand cu caldura Zoom).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Si ca sa nu fac alt topic.

 

- am nevoie de un wah wah -

 

http://www.esound.ro/Behringer--HB01-Procesor-chitara-cu-pedala-Hellbabe,p-696.html SAU

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=547

 

?????????

 

ce diferenta este intre cele doua? mecanismul nu e la fel? nu vreau nu stiu ce fel de wah cu 'n' efecte sau mai stiu eu, ci doar efectul de baza pe care il folosesc mai marii 'kitaristi'. nu cunosc, deci intreb.

nu inot in bani si totusi as dori sa stiu cum sta treaba...

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa nu fac alt topic.

 

- am nevoie de un wah wah -

 

http://www.esound.ro/Behringer--HB01-Procesor-chitara-cu-pedala-Hellbabe,p-696.html SAU

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=547

 

?????????

 

ce diferenta este intre cele doua? mecanismul nu e la fel? nu vreau nu stiu ce fel de wah cu 'n' efecte sau mai stiu eu, ci doar efectul de baza pe care il folosesc mai marii 'kitaristi'. nu cunosc, deci intreb.

nu inot in bani si totusi as dori sa stiu cum sta treaba...

multumesc

 

Cunoastem sindromul .."...de ce am nevoie ...asa ,ca sa am ! ".

 

Cel mai rentabil este sa inchiriez unul daca ai nevoie la o singura piesa o singura data apoi "never ever " .

 

talkbox, wah , pitchbend ,...o mai fi si altele ...sunt efecte ce nu poti sa folosesti de mai multe ori intr-un concert ,,,,devine penibil a doua oara ...repetiitiv ,plictisitor , amatoricesc .

 

La alegere este bine sa ai in considerare ca cele cu sistem optic au fiabilitate foarte buna ...nu se toceste potmetrul .

Link to comment
Share on other sites

Cunoastem sindromul .."...de ce am nevoie ...asa ,ca sa am ! ".

 

Cel mai rentabil este sa inchiriez unul daca ai nevoie la o singura piesa o singura data apoi "never ever " .

 

talkbox, wah , pitchbend ,...o mai fi si altele ...sunt efecte ce nu poti sa folosesti de mai multe ori intr-un concert ,,,,devine penibil a doua oara ...repetiitiv ,plictisitor , amatoricesc .

 

La alegere este bine sa ai in considerare ca cele cu sistem optic au fiabilitate foarte buna ...nu se toceste potmetrul .

 

Noah, pai de ce sa te gandesti la fiabilitate daca tot folosesti pedala extrem de rar? laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Circuitul e identic. Ce sunã diferit, carcasa?

 

O fi circuitul identic, dar pot pune pariu cu oricine ca e diferenta mare de calitate a componentelor. In cazul asta cred ca nu ar mai cumpara nimeni pedale scumpe daca schema de functionare este identica, le-ar lua toti pe cele ieftine. Diferentele intre pedalele de wah mi se par foarte mari, chiar si intre modele identice am observat diferente atunci cand le-am testat, raspund altfel.

Link to comment
Share on other sites

pot pune pariu cu oricine ca e diferenta mare de calitate a componentelor

Cât? Și sper că vom judeca "calitatea componentelor" după criterii obiective, nu la modul "siliciul din California e superior celui din Taiwan"

 

nu ar mai cumpara nimeni pedale scumpe daca schema de functionare este identica

Eu zic să-ți găsești o zi liberă și să te gândești foarte bine la argumentul ăsta. De scandalul Freekish Blues Alpha Drive / Joyo Ultimate Drive ai auzit? Dar de Lovepedal?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Se gasea pe undeva pe forum un film despre istoria wah-ului. Parca acolo spuneau cativa chitaristi intervievati ca, atunci cand ajungeau sa probeze pedala de wah intr-un magazin, trebuiau sa incerce mai multe bucati din acelasi model, pentru ca sunau diferit. N-or fi mancat toti rahat, banuiesc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cred că ar fi mai bine pentru toată lumea să te ignor de-acum înainte.

Este bine de stiut ca a mai aparut un "imparat" pe forum .

 

Dar din pacate pt tine, esti un imparat cu urechile infundate care , spre rusinea ta, nici macar de metale nu are habar. ...even if , obvious , you are producer . In locul tau nici macar titlul asta nu mi l-as insusi . Pt ca un producator trebuie sa stie muzica si tehnica instrumentelor .

Tu chiar nu auzi oscilatiile ??? Imparate !!! Cum poti sa tragi asa ceva ???????? Asta este sunetul "(in)estetic" despre care tot povatuiesti ???

http://www.youtube.com/watch?v=2jkD8qrG6lI

 

Promit ca ma ignor singur de acum inainte . Nu ramane decat sa urmati "adevarurile stiintifice" descoperite pe Marte sau alte planete .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unele se cam strica repede , potmetrul baga zgomot ..o fi diferenta de calitate fiabilitate .

Cum nu sunt prea mult folosite inseamna ca poytmetrul este foarte prost .

 

Exact ca si la chitarele acestea ieftine ..potmetrul tine foarte putin si apoi fac figuri ..

 

Asa ca daca cineva vrea sa functioneza macar cateva luni cat o sa killer-easca acasa pana invata la ce este buna de fapt este bine sa fie cu sistem optic , capacitiv , inductiv sau magnetic .

 

 

Nu va certati degeaba fiecare are dreptate dar este mai bine sa cititi articolul din linkul postat mai jos.

 

In cea ce pirveste diferenta intre pedalele cu schema originala acestea pot veni din diferenta dintre tranzistoare ,condensatorul de 4,7uF care poate avea alta valoare ( electroliticele nu sunt piese prea precise ), bobina poate fi usor diferita .Toate acestea in acel montaj "un fel de girator" sau "multiplicator de capacitate " rezonanta variabila dar si saturatie ...duc la diferite sounduri finale ( o schema foarte smechera). articolul despre CryBaby ce si cum descrie cu lux de amanunte functionarea si explica "chimia" soundului .In articol exista si o lista cu ce componente ce efect poat avea asupra soundului asa ca se poate modifica .

 

Este descris si schema similara realizata cu OPA IC-uri se poate face un wah mai complex cu reglajul Q-ului si al F-central suna mai "sec" fata de cele cu tranzistoare dar ai mai multe posibilitati....

 

iata articolul :The Technology of Wah Pedals

http://www.geofex.com/article_folders/wahpedl/wahped.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt interesat sa imi achizitionez prima pedala pentru distors si nu stiam ce sa aleg intre line 6 uber metal .. boss mt2 si mxr m116.. Dar acum ca citesc despre Zoom G1, nu prea stiu ce sa mai cred. Inteleg diferenta dintre procesor si pedala.. dar OD din pedala este acelasi cu OD din zoom? Si ce inseamna daca trec pedala prin fx loop la amplificator? Pastreaza din tonul ampului?

Link to comment
Share on other sites

Inteleg diferenta dintre procesor si pedala..

 

dar OD din pedala este acelasi cu OD din zoom?

 

Daca pui întrebarea înseamnã ca n-ai înțeles acea diferențã. Dar, nu-ți fã griji. Nu eºti singurul. Nici eu n-am înțeles-o încã ºi le folosesc pe ambele de ceva vreme...

 

Dar, pâna la urmã, tot ce auzi în calculator e digital, aºa cã...Mergi la concerte live !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.