www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Please! Am Nevoie De O Schema!


Guest Crashtest
 Share

Recommended Posts

Guest Crashtest

In primul rand, salut membrii comunitatii RGC.

Problema in care va cer ajutor suna cam asa:

Am un amplif de chitara MARE, pe care cineva l-a "vandalizat" in mod oribil. Statia nu mai are nici o legatura cu chitara, este un jeg de schema audio cu integrat extras dintr-un radiocasetofon auto. Suna ca un (cuvant urat). Un prieten electronist s-a uitat in el, a ras cateva minute, apoi mi-a zis sa fac rost de o schema si mi-o face el. Pan-aici, totu-i roz si viata e frumoasa.

Partea dureroasa incepe cu cuvantul Schema...

Stiu, trebuia sa folosesc functia Search, nu-i asa? Pai, am folosit-o. Dar ce caut?? Ce model de amplif?? Dupa ce m-am uitat 2 zile fix ca curca-n lemne, m-am inregistrat si... am "plans" aici!

Imi trebuie o schema pt un amplificator de vreo 20w, care sa aiba ceva corectii de ton / egalizare (e corect oare ce-am scris??), noisegate si alte chestii utile pt un sunet bun si cu distors incorporat, un distors mai "greu" ar fi binevenit. Tovarasu' electronist mi-a zis sa gasesc o schema care sa nu fie pe lampi. (?!???)

Veti gasi hilar postul meu, dar nu am nici cea mai mica treaba cu electronica. Sper sa ma ajute userii cu cunostinte si experienta in domeniu si sper ca nu voi primi schema vreunui televizor vechi :)))))

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, salut membrii comunitatii RGC.

Problema in care va cer ajutor suna cam asa:

Am un amplif de chitara MARE, pe care cineva l-a "vandalizat" in mod oribil. Statia nu mai are nici o legatura cu chitara, este un jeg de schema audio cu integrat extras dintr-un radiocasetofon auto. Suna ca un (cuvant urat). Un prieten electronist s-a uitat in el, a ras cateva minute, apoi mi-a zis sa fac rost de o schema si mi-o face el. Pan-aici, totu-i roz si viata e frumoasa.

Partea dureroasa incepe cu cuvantul Schema...

Stiu, trebuia sa folosesc functia Search, nu-i asa? Pai, am folosit-o. Dar ce caut?? Ce model de amplif?? Dupa ce m-am uitat 2 zile fix ca curca-n lemne, m-am inregistrat si... am "plans" aici!

Imi trebuie o schema pt un amplificator de vreo 20w, care sa aiba ceva corectii de ton / egalizare (e corect oare ce-am scris??), noisegate si alte chestii utile pt un sunet bun si cu distors incorporat, un distors mai "greu" ar fi binevenit. Tovarasu' electronist mi-a zis sa gasesc o schema care sa nu fie pe lampi. (?!???)

Veti gasi hilar postul meu, dar nu am nici cea mai mica treaba cu electronica. Sper sa ma ajute userii cu cunostinte si experienta in domeniu si sper ca nu voi primi schema vreunui televizor vechi :)))))

 

sfatul meu

cumpar una din magazin,o sa iesi mult mai ieftin ca pret

ce vrei tu o sa coste mult ,daca este facut home made

un VOX VT30 ai tot ce vrei pe acest combo http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?BrandsID=6&BrandCategsID=246 costa doar 850 lei

:rulez:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

În general nu meritã efortul. Un chipamp e ușor de fãcut dar dacã trebuie sã achiziționezi fiecare componentã (alimentare, filtrare, putere, distorsiune/formator de ton, incintã, difuzor) ieși mai scump decât dacã ai cumpãra un model comercial.Un astfel de proiect ar fi util d.p.d.v. educațional sau dacã știi deja ce vrei, ai experiențã și-ți poți construi precis ce-ți trebuie.

 

Aici poți gãsi informații suplimentare:

http://www.gmarts.org/index.php?go=210

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Crashtest

Pai am incinta si difuzor, imi trebuie doar schema care mi-o face un prieten...

Poate cineva sa-mi dea o schema bunicica?

Link to comment
Share on other sites

Well, dacã ții neapãrat încearcã ceva cu TDA2050.

http://diyaudioprojects.com/Chip/DIY-TDA2050-Hi-Fi-Chip-Amplifier/

 

Iar ca preamplificator poți folosi schema unei pedale de distorsiune, orice gãsești și-ți place cum sunã. Pentru high gain Distortus Maximus e simplã și zic eu utilã. Vei mai vrea probabil sã adaugi și un preamplificator "clean".

Link to comment
Share on other sites

Well, dacã ții neapãrat încearcã ceva cu TDA2050.

http://diyaudioproje...Chip-Amplifier/

 

Iar ca preamplificator poți folosi schema unei pedale de distorsiune, orice gãsești și-ți place cum sunã. Pentru high gain Distortus Maximus e simplã și zic eu utilã. Vei mai vrea probabil sã adaugi și un preamplificator "clean".

 

 

LM386 rullz ! :)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

daca vrei sa scapi de munca intri pe adelaida.ro sau mivarom.ro sunt chituri gata facute de finale si preamp/mixere egalizator , cam tot ce ai nevoie inafara de efecte ... gasesti si traf , punti, condensatoare, butoane , jackuri , intrerupatoare etc la un loc ...

eu am facut un amp cu chit tda7294 cu pre de mixer (3 intrari) , am facut traf de +/-38V merge brici ... pe hartie scoate 100W , sincer n-am dat la max ca e tare .... sa ai radiator ca lumea ! ...

la asta cu mixer ai avantaj ca poti cupla la intrari un cd player de ex. :closedeyes: asa, numai la partea de "efecte" tre sa lucrezi ce bagi peo intrare ...

 

shema : http://www.adelaida.ro/adelaida/catalog/pub/Docs/AD_022.pdf

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, salut membrii comunitatii RGC.

Problema in care va cer ajutor suna cam asa:

Am un amplif de chitara MARE, pe care cineva l-a "vandalizat" in mod oribil. Statia nu mai are nici o legatura cu chitara, este un jeg de schema audio cu integrat extras dintr-un radiocasetofon auto. Suna ca un (cuvant urat). Un prieten electronist s-a uitat in el, a ras cateva minute, apoi mi-a zis sa fac rost de o schema si mi-o face el. Pan-aici, totu-i roz si viata e frumoasa.

Partea dureroasa incepe cu cuvantul Schema...

Stiu, trebuia sa folosesc functia Search, nu-i asa? Pai, am folosit-o. Dar ce caut?? Ce model de amplif?? Dupa ce m-am uitat 2 zile fix ca curca-n lemne, m-am inregistrat si... am "plans" aici!

Imi trebuie o schema pt un amplificator de vreo 20w, care sa aiba ceva corectii de ton / egalizare (e corect oare ce-am scris??), noisegate si alte chestii utile pt un sunet bun si cu distors incorporat, un distors mai "greu" ar fi binevenit. Tovarasu' electronist mi-a zis sa gasesc o schema care sa nu fie pe lampi. (?!???)

Veti gasi hilar postul meu, dar nu am nici cea mai mica treaba cu electronica. Sper sa ma ajute userii cu cunostinte si experienta in domeniu si sper ca nu voi primi schema vreunui televizor vechi :)))))

 

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/56401-new-15w/:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.