www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann V De Lux


Guest Firebrand
 Share

Recommended Posts

Guest Firebrand

Chitara : Grosmann V de Lux

 

Caracteristici tehnice:

 

Culoare Sunburst

corp: Alder + maple top

Controls: un Volume, two tone, three-way switch

Fingerboard: Rosewood

Taste: 24

Inlays: Sharck

Griff: Bolt-on

Griff : Maple , bindind white

Pickups bridge ; Duncan

 

Impresie personala:

 

Din clipa in care am vazut-o am ramas uimit. Liniile curg perfect si nu exista niciun defect in forma sau paintjob (dupa multe analize, credeti-ma). Cum tot spun la toata lumea de cateva zile este fara indoiala cel mai frumos lucru pe care am pus mana in viata mea. Spun fara tragere de inima ca n-a avut probleme la balans in momentul in care am "tras-o dupa gat" :) . O data dat drumul la cantat si-a arat calitatile adevarate. Sunetul "rece" e minunat avand in vedere ca e o chitara destinata de fapt pentru metal. Am cantat pe ea Pink Floyd , balade Metallica sau Guns N' Roses si a sunat excelent. Dupa care am continuat la partea mea preferata: metal , si death metal frate. Schimbatul switchului pentru pozitia finala, distorsionarile au inceput sa imi unga sufletul. Sustain excelent iar in momentul in care ai oprit cantecul s-a oprit, fara niciun pasait replica. Se comporta excelent la fiecare miscare. Floydul e foarte bine montat si reactioneaza bine la cele mai dure bend-uri(bineinteles cu dezacordarile de rigoare ca l-am folost ca un maniac). Gatul e extrem de confortabil si m-a uimit cat de usor iti misti degetele pe taste. Pe deasupra inlay-urile de sharck sunt excelente pt design.

 

Concluzie:

 

Consider ca e o chitara care se ridica la rangul lui Jackson RR3. Caractereistici asemanatoare , pret extrem de diferit. Uitandu-ma la raportul pret calitate, ii multumesc lui Dumnezeu ca stapanesc o chitara Grosmann V de lux.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chitara : Grosmann V de Lux

 

Pret:1000RON, Grosmann Music Store noua

 

Caracteristici:

Culoare:Sunburst

Forma:Randy Rhoads 3

Corp alder maple top,griff maple, rosewood fingerboard

24 taste, sharck inlays

Bolt-on neck

Floyd-rose type bridge

3 potentiometri:1 volum si 2 ton(individual pt fiecare doza)

Switch 3 pozitii(neck, neck+bridge, bridge)

 

Cum suna:

Chitara suprinzator se preteaza la multe genuri muzicale, de la balade pana la metal extrem, fara nici o problema. Dozele au un output destul de mare asa ca distorsul suna excelent. Chiar si la gain mare se pastreaza claritatea sunetului. La rece are rezonanta destul de mare. Gatul este destul de stramt si destul de comod, aici depinde si de gusturi...

Floydul lucreaza usor cu mici dezacordaje de rigoare fiind folosit intensiv.

 

Parti bune:

Chitara este lucrata cu cea mai mare grija nu are defecte sau alte probleme. Dozele sunt excelente. Finisajul este pur si simplu superb. Nu are probleme cu echilibrul, fiind comoda de cantat si stand jos dupa o mica perioada de acomodare...

 

Parti rele:

Nu cred ca as putea mentiona vreuna la aceasta categorie de pret. Pot sa spun ca este destul de ieftina pentru calitatile ei si pentru grija cu care este facuta...Isi merita fiecare banut.

 

Impresie Generla:

Cred ca este cea mai buna alegere in aceasta categorie de pret. SE MERITA.

Nota generala: 9.9 :) glumesc....10 curat bag mana in foc pentru ea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.