www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Overdriveamps Head


 guitarhero1957
 Share

Recommended Posts

Am mai avut in trecut un combo si un head facute de Overdrive de care am fost foarte multumit, insa head-ul de acum are in plus cateva calitati suplimentare:

- dimensiunile si greutatea reduse: are 2U de rack si aproximativ 9 kg.

- este optimizat sa sune bine la volum mai mic (e conceput sa fie folosit pentru apartament unde nu poti sa canti la volum mare)

- dinamica este mai buna decat in cazul combinatiei preamp-power amp (am avut inclusiv un Mesa Boogie Triaxis)

 

Date tehnice:

- 4 canale (clean-crunch, crunch-overdrive, rhythm si lead)

- pentru fiecare canal exista reglajele: bass, mid, treble, gain , volum, bright (un switch cu 3 pozitii: off, bright pe frecvente inalte inferioare si inalte superioare)

- putere 10W/15W

- iesire pentru cabinet, casti si line out (cu 4*12 cabinet simulator)

- internal dummy load

- poate fi controlat prin midi si pedalier sau de la switch-urile de pe panou

 

Descrierea canalelor:

Canalul 1 este un hibrid intre vox ac30 si fender blackface-gain-ul reglat sub ora 9 permite un clean de single coil foarte armonic si cald si pe masura ce se ridica gain-ul se obtine un crunch gen twin fortat.

Canalul 2 este o varianta a preamplificatorului de la Budda super overdrive 30 care cu gain-ul pina in ora 11 permite un crunch gen plexi si sus spre jcm800 cu un plus de gain.

Canalul 3 este un canal de high gain care atacat cu o doza buna se poate cinta de la Metallica la "suparari". Equalizerul pentru acest canal este setat ca frecvente ca sa evidentieze ''panatia'' pentru fi ca tip de sound in cerintele moderne.

Canalul 4 este tot un canal de high gain dar mai ''gainiac'' , ceva mai compresat , avind eq-ul setat la alte frecvente specific lead-ului.

 

Combinatia ideala, dupa gustul meu ar fi urmatoarea:

- canalul 1 + Stratocaster

- canalul 2 + Telecaster

- canalul 3 + SG

- canalul 4 + Les Paul/Superstrat

 

Amplificatorul are in componenta un reverb pe arc accutronics si o bucla paralela cu volume independente pe fiecare canal setat.

 

Preamplificatorul are in componenta EF86 primul stage de clean si in rest 12AX7 si EL84 in final (final care se poate configura in clasa A sau AB in functie de gust).

In clasa AB finalul dezvolta o putere de aproximativ 15W, puterea scazind la aproximativ 10w in clasa A.

 

Concluzie: Este amplificatorul ideal pentru cantat acasa. Versatilitatea este foarte mare, iar canalele sunt configurate dupa gustul meu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iata cum arata head-ul:

 

Am testat head-ul la Rares la sala, suna foarte tare, 15W pe lampa e oricum prea mult pentru apartament.

Acasa volumul nu trece de 20-25%.

 

Este mult ! Însã dacã spui ca ai ieºire simulatã pe Line Out ar putea fi pentru apartament. Însã , sincer , am ajuns la convingerea cã la un "full lampã" este aproape lipsit de utilitate sã "ieºi" prin simulator de cabinet. Dacã nu poți sã te bucuri de lampã, ieºind printr-un difuzor bun, mai bine foloseºti Guitar Rig sau alt soft...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este mult ! Însă dacă spui ca ai ieşire simulată pe Line Out ar putea fi pentru apartament. Însă , sincer , am ajuns la convingerea că la un "full lampă" este aproape lipsit de utilitate să "ieşi" prin simulator de cabinet. Dacă nu poţi să te bucuri de lampă, ieşind printr-un difuzor bun, mai bine foloseşti Guitar Rig sau alt soft...

 

Absolut corect!

Insa poti obtine un ton foarte bun la un volum decent si fara a folosi o gramada de scule grele, mari si foarte scumpe.

 

Iesirea din line out e utila atunci cand vrei sa inregistrezi mai usor, fara mare bataie de cap.

Insa cand voi avea timp sa fac cateva demo-uri cu head-ul, voi folosi preluarea prin microfon...

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Iesirea din line out e utila atunci cand vrei sa inregistrezi mai usor, fara mare bataie de cap.

 

Nu se merita nici macar atunci cand inregistrezi sa faci astfel de compromisuri. The easy way it's not always the best.

 

Insa cand voi avea timp sa fac cateva demo-uri cu head-ul, voi folosi preluarea prin microfon...

 

asteptam, asteptam :rulez:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

acum ma jucam cu preampul presetabil ce l-a avut Mihai, ampul din acest thread inca nu a ajuns, poate pe miercuri/joi

 

100_5862.JPG

 

 

deci CRIMA cum suna lucrurile facute de Dan...too much gain :lol: imi era frica ca ,,nu ma descurc'' la mana dar...e MAI bine decat cu orice ***** de pedala ce imi da noise gârlă. Eu pt aceleasi tonuri din preampu asta foloseam boost si od la maxim aproape + compressor si 2 noise gate-uri...si nici macar nu era ok si nu aveam atat gain.

In sfarsit...,,simt'' la mana ce doresc..si asta testand pre-ul prin peavey backstage de 10 w :tardlol:...nu prin ampul din thread cu cabu de 15''

 

Astept cu nerabdare si ampul, momentan niste poze de la Mihai

 

:respect:

 

amp 001.jpg

amp 004.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Un merit deloc de neglijat in conceptia pre-ului l-a avut dass101, pentru care a fost facut ;)

 

dap asa e, dar crede-ma ca...daca eram eu in Bucuresti, nu scapa Overdrive de batai de cap din partea ,,porcului banatean'' :tardlol: ca sa il modifice sa fie mai wooly and stuff :D dar imi place ce gusturi are dass101

urmeaza oricum sa il testez calumea cand vine ampul (pe care abia il astept :wub:)

 

:respect:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Suna superb...MAI ALES pe canalu 2, incredibil tonul, de mult cautam asa wooly odish santana fusion uli jon roth something :lol:

O sg chestie ar fi fost nice sa fie putin altfel, sper ca nu se supara Dan :lol: pe canalu 3 cand gainu (HAHAH don't laugh! :tardlol: ) trece de 7 din 10 se cam buhaie la mutes, dar e ceva absolut normal, dar cine stie..poate daca are incredere in mine imi spune ce ar trebui facut sa contracarez asta, sigur e ceva legat de tonestack stuff, dar e foarte ok si asa(uit ca am si preamp sa dau ,,extra'' daca vreau :D )

In schimb pe canalu 4 ...e :D ,,MAXIM'' si thumpy frumos tot, asa ca e irelevant daca nu imi ,,ajunge'' canalu 3.

 

Multumesc mult! E o jucarie prea faina pentru mine.

Mi se pare chiar exagerat de loud..eu cred ca supremul(o sa vada Dan asta cand il primeste) meu era defect sau ceva :lol: ca nu aud diferenta ca volum, e cam la fel, acela avand o putere de 3-5 ori mai mare+ ca il foloseam cu 2 x 8 + 1 x 15, acum cant doar cu 1 x 15 si tot mi se pare la fel.

 

Poate am vorbit prostii , ma scuzati, sunt entuziasmat si foarte fericit :) (mai ales ca am primit si un tank de reverb)

Aproape ca nu merit asa ceva :blush:

 

Poza:

 

100_5866.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Da, dar...

 

the-annunaki-came-to-us-with-one-burning-question-will-it-blend.jpg

 

Nu mi-as face griji in privinta gain-ului, n-am auzit nici un amp care sa nu sune prea saturat

cu el mai sus de ora 3. Sunetele "mari" se obtin mult mai usor cu gain mai mic si dual/quad

tracking.

 

Dap , asa este...observ ca totusi a fost doar o impresie, este suficient!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.