www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor! Pentru Doze Va Rog !


Recommended Posts

Salutare! De cateva luni mi`am luat un Jackson DX10D impreuna cu un peavey bandit 112. Dozele de pe jackson sunt Duncan Designed hb103b , cica ar fi echilaventul celor de la seymour duncan, insa ma nemultumeste faptul ca suna infundat, si nu numai pe amplificatorul meu ci si pe altele, gen Marshall Avt50 tube, ibanez, etc. Si fiindca se apropie ziua mea, m`am hotarat sa`mi fac un cadou si sa`mi schimb doza din bridge. neck`ul isi face binisor treaba. Din ce m`am documentat, seymour duncan SH-4 ar fi cea mai potrivita pentru bridge , insa as dori sa aud si alte pareri de la voi. Ce alte doze de la seymour duncan, si nu numai, sunt potrivite pentru HARD ROCK, METAL, riffuri rapide, pinch harmonics, etc. Am inteles ca si EMG Hz e o varianta pasiva buna. Bugetul meu se incadreaza intre 300-350 roni . Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

In 350 RON buget cred ca poti apela cu incredere la piata SH, poti gasi un set de JB - Jazz de la Seymour Duncan care sa iti rezolve si partea cu doza de neck. JB este intr-adevar o doza foarte versatila si foarte clara, cu un raspuns bun in zona mediilor inalte, cu output destul de mare, fara a putea fi incadrata neaparat ca doza cu nivel mare de iesire.

Link to comment
Share on other sites

In 350 RON buget cred ca poti apela cu incredere la piata SH, poti gasi un set de JB - Jazz de la Seymour Duncan care sa iti rezolve si partea cu doza de neck. JB este intr-adevar o doza foarte versatila si foarte clara, cu un raspuns bun in zona mediilor inalte, cu output destul de mare, fara a putea fi incadrata neaparat ca doza cu nivel mare de iesire.

 

mersi pentru sfat:) deasemenea am inteles ca si SH-6 este la fel de buna, unii zic ca este chiar mai buna decat sh-4 :D Stiti cumva care este mai buna dintre ele, preturile sunt asemanatoare :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare! De cateva luni mi`am luat un Jackson DX10D impreuna cu un peavey bandit 112. Dozele de pe jackson sunt Duncan Designed hb103b , cica ar fi echilaventul celor de la seymour duncan, insa ma nemultumeste faptul ca suna infundat, si nu numai pe amplificatorul meu ci si pe altele, gen Marshall Avt50 tube, ibanez, etc. Si fiindca se apropie ziua mea, m`am hotarat sa`mi fac un cadou si sa`mi schimb doza din bridge. neck`ul isi face binisor treaba. Din ce m`am documentat, seymour duncan SH-4 ar fi cea mai potrivita pentru bridge , insa as dori sa aud si alte pareri de la voi. Ce alte doze de la seymour duncan, si nu numai, sunt potrivite pentru HARD ROCK, METAL, riffuri rapide, pinch harmonics, etc. Am inteles ca si EMG Hz e o varianta pasiva buna. Bugetul meu se incadreaza intre 300-350 roni . Multumesc anticipat :)

 

 

Unde canti , in ce configuratie de trupa , ce scule , ce scule au ceilalti ce locatie ,...etc

 

Sunetul , claritatea , definitia pe langa modul de interpretare depinde si de imaginea sonora ambientala..de sunetul celorlati din trupa m de sala de repetitii,in concert de puterea ce o ai la dispozitie ca sa poti ramane in domeniul "tonului tau" ....si multe altele ..

 

Nu cred ca ai probleme cu doza , daca ai nevoie de ceva brilianta in plus " spliteaza" doza .

 

Claritatea vine din tehnica de interpretare tehnica de producrera sunetului la chitara "din mana" , apoi EQ si distorsul...compresor ,,noisegate et5c etc ...pana la difuzor ..dupa care apar problemele ce le-am descris mai inainte

 

..sala..trupa...zgomotul celorlalti din trupa...PA...reverberatii ale salilor ...rezonante .....etc etc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Unde canti , in ce configuratie de trupa , ce scule , ce scule au ceilalti ce locatie ,...etc

 

Sunetul , claritatea , definitia pe langa modul de interpretare depinde si de imaginea sonora ambientala..de sunetul celorlati din trupa m de sala de repetitii,in concert de puterea ce o ai la dispozitie ca sa poti ramane in domeniul "tonului tau" ....si multe altele ..

 

Nu cred ca ai probleme cu doza , daca ai nevoie de ceva brilianta in plus " spliteaza" doza .

 

Claritatea vine din tehnica de interpretare tehnica de producrera sunetului la chitara "din mana" , apoi EQ si distorsul...compresor ,,noisegate et5c etc ...pana la difuzor ..dupa care apar problemele ce le-am descris mai inainte

 

..sala..trupa...zgomotul celorlalti din trupa...PA...reverberatii ale salilor ...rezonante .....etc etc

 

celalat chitarist are un jackson dk2 daca nu ma insel, iar la repetitii canta pe un boss gt-10. eu cant pe un marshall fara nici un procesor, iar acasa doar pe amp`ul meu Peavey bandit 112, sunetul este la fel de infundat si acasa si la repetitii :-? iar el are pe chitara lui seymour duncan sh-4 si sh-1 daca nu ma insel:-? . L`am pus sa cante odata fara procesor, cu chitara bagata doar in marshall, iar sunetul si de aceasta data era mai deschis fata de al meu, cu aceleasi setari pe amp. Crezi ca si lemnul din care e facuta chitara poate sa influenteze sunetul? a mea e din tei(basswood) iar a lui din anin (alder)

Link to comment
Share on other sites

In mod clar si lemnul are o infuenta mare in formarea tonului. Basswoodul este un lemn care nu exceleaza la capitoulul claritate, alder in schimb este un lemn cu raspuns bun in ceea ce este perceput ca si claritate.

 

SH6 este o doza mai potrivita pentru metale si distors puternic, SH4 este doza care se potriveste cam la orice.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Ai verificat potentiometrele volume/ton interior ? nu ai acolo undeva problema ?

 

Si cele mai "proaste doze" ( nu stiu care este etalon) ce fac chinezii (aproape toate marcii) ,suna!

 

toate potentiometrele sunt verificate :D credeti ca daca imi pun un sh4 sau sh6 in chitara, basswoodul o sa influenteze sunetul tot in modul asta negativ, in sensul ca va suna tot asa infundat? scuzati ca va tot intreb dar nu prea excelez la capitolul asta si as vrea sa nu fac o alegere proasta , multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

toate potentiometrele sunt verificate :D credeti ca daca imi pun un sh4 sau sh6 in chitara, basswoodul o sa influenteze sunetul tot in modul asta negativ, in sensul ca va suna tot asa infundat? scuzati ca va tot intreb dar nu prea excelez la capitolul asta si as vrea sa nu fac o alegere proasta , multumesc :)

 

Conteaza mult lemnul .

Am un Vintage corp din mahon gat din paltin suna foarte "pe inalte" cu doze humbucker Wikinson ....am interschimbat doze la trei chitare ..fiecare chitara a sunat in continuare la fel fara multe schimbari din cauza schimbului de doze .Dozele majoritatea sunt noname si sunt la fel cred la toate chitarele acestea din china..probabil un atelier/fabrica le face ptr toti ..am si un Dimartio inca nu am incercat pe Vintage ..cand am timp o sa incerc dar nu cred ca va schimba mult..

 

 

Keiper ...ceva gremano-china powerstrat ( adica ceva stil Ibanez) suna "adanc" si mai gras ..

 

La tine cred ca ai nevoie de corzi noi si automat ai un sunet bogat , inchis dar bogat .

La statie tai din joase pana la minim posibil ca sa ai fond sunetului dar fara sa "buhaie" si dai medii inalte ,ca sa ai prezenta .

 

Fa si splitare , asa daca ai nevoie de definitie mai mare schimbi pe singlecoil si automat ai inalte mai proeminente..eu am facut la toate care au humbucker .

 

Nu exista de ptr diferite genuri ,,exista doar doze diferite ca si timbru si nivel semnal.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce fel de Marshall ai ? pe tuburi half stack ? sau ceva combo .

 

In orice caz regleaza pe medii reglajele .Prima data se regleaza basul la nivelul minim necesar apoi reglezi mediile si inaltele ca sa dai culoarea .

 

Ptr un sunet "scoop" ai nevoie de putere ca sa se si auda deoarece mediile sunt reduse din EQ iar la joase si inalte urechea omenesca aude mai prost si este nevoie de SPL mai mare ca sa aiba senzatia de tarie sunetului ca si la medii unde la o putere mult mai mica ai nivelul suficient .

Link to comment
Share on other sites

dozele pe care le ai tu sunt bune, altundeva e problema, asculta-i pe userii mai vechi de aici si nu te apuca sa arunci banii aiurea, nu o sa obtii mai nimic in plus. pentru inceput ar trebui sa te uiti la potentiometrii chitarei si sa vezi ce valori au, eventual sa ii schimbi cu unii de 250 sau chiar 500 kohm. eu am vazut chitari care aveau poturi de 100 kohm si aia chiar cred ca "omoara" tonul. problema cu splitarea nu stiu daca-i asa de simpla, nu stiu daca dozele acelea au scoase toate firele la iesire, dar daca sunt splitabile, poti incerca si urmatoarea schema, pe care eu am aplicat-o cu succes la multe chitare. se numeste series/paralell swiching si schimba modul de lucru al celor 2 bobine dintr-un humbucker din modul normal (serie) in modul paralel. avantajul e ca iti pastrezi humcancelingul la high gain.

post-9842-0-24392600-1299311933_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ce fel de Marshall ai ? pe tuburi half stack ? sau ceva combo .

 

In orice caz regleaza pe medii reglajele .Prima data se regleaza basul la nivelul minim necesar apoi reglezi mediile si inaltele ca sa dai culoarea .

 

Ptr un sunet "scoop" ai nevoie de putere ca sa se si auda deoarece mediile sunt reduse din EQ iar la joase si inalte urechea omenesca aude mai prost si este nevoie de SPL mai mare ca sa aiba senzatia de tarie sunetului ca si la medii unde la o putere mult mai mica ai nivelul suficient .

 

amplificatorul meu este un peavey bandit 112 pe tranzistori , pe marshall cant la repetitii, asta inseamna odata sau de 2 ori pe saptamana, dar pe mne ma intereseaza Peavey`ul. Am setat bassul undeva la 4, mid. la 7-8, si High la 10(maxim). am incercat cu bassul la 0, Mid si high la 10 , insa nu prea difera sunetul. AAA :D inca ceva, la o repetie am cantat pe un boss Gt-10 si surprinzator, sunetul era foarte inalt, deschis, aproape ca te zgaria pe urechi. deci sa inteleg ca si un procesor bun face o mare diferenta ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.