www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Incepator


Guest Tmad
 Share

Recommended Posts

Salutari. Sunt incepator si doresc sa achizitionez prima mea chitara electrica, sa fie undeva intre 1000 - 1300 RON. Vreau sa pot canta si metal, si jazz pe chitara, deci sa fie buna la toate mai pe scurt. De asemenea, vreau neaparat sa fie neagra. Imi poate recomanda cineva un model bun, care sa se incadreze in acesti parametri ? Pana acum, din ce am vazut, am pus ochii pe :

 

BC RICH BRONZE ASSASSIN ASM C

BC RICH BRONZE ASSASSIN ASM C

Dean Vendetta 1.0 F1 Floyd - Trans Black

 

Ce parere aveti, pot canta mai multe stiluri pe aceste chitare ? Si in general, cum vi se par. De asemenea, ar fi de preferat sa ma tina ceva timp ( nu vreau ca peste un an de ex sa simt ca imi trebuie ceva mai bun). Multumesc.

Edited by Tmad
Link to comment
Share on other sites

Du-te si probeaza chitara. Daca tie iti place la mana sau cum se aude... ia-o. Oricum o sa vrei ceva mai bun peste un an :). Mai cauta si review-uri, vezi cum stau la reliability, ca nu cred ca gasesti pe cineva care sa fi avut exact alea trei chitari si sa iti spuna care e mai buna.

 

Ca incepator, arunca un ochi si la Ibanez (GIO sau ne-GIO, dupa cum iti permite buzunarul) si la squire/fender. O sa ai surprize placute. Vezi ca si pe aici sunt niste chitari bune de vanzare, daca nu vrei neaparat noua.

 

Oricum, decizia o iei tu, in cele din urma.

 

Numai bine,

 

C

Link to comment
Share on other sites

SA-ul are 22 de fret-uri. Nu stiu daca vrei sa urci mai sus, dar mie imi prind bine alea doua suplimentare cateodata. Unde pui ca gasesti si mai ieftine, la aceeasi calitate. De banii ramasi, iti pui niste doze mai bune. Nu ca alea stock n-ar suna bine, dar se va simti diferenta la un moment dat, si o sa vrei Seymour Duncan, DiMarzio sau EMG.

 

Cat despre tremolo... nu pot sa iti spun cat de bine tine acordajul. Partea proasta ca la ala tip folyd, daca se strica ceva, nu prea gasesti piese de schimb. Recomand cu bridge fix, ca oricum trebuie sa inveti sa faci bend/release :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.