www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Bass] Ibanez Sr 405 Dx


Guest StuWie
 Share

Recommended Posts

Guest StuWie

Ibanez SR 405Dx

 

exp: l-am avut "in grija" cateva luni

pretz 300-400$

corp - basswood

griff - Maple, cu fingerboard rosewood

doze - 2 humbuckere ibanez

control - volum, sweep style EQ

scala 34", 24 taste.

 

ibanezul asta mi-a fost lasat oarecum in grija cat timp s-a cautat un cumparator pt el shi a fost folosit oarecum ca un bass de backup. a fost adus din USA, nou in tzipla. prima impresie cum s-a deschis coletul- WOW arata super tare in realitate basul mult mai bine ca in poze!!! ... dar cam atat.

 

Constructie: 6 un bass facut in serie in korea, unele taste puse cam aiurea. a sosit reglat destul de jos din fabrica dar era cam imposibil sa cantzi in anumite zone ale grifului din cauza bazaitului shi a trebuit sa fie ridicat un pic actionul si refacuta intonatia. dupa cateva saptamani griful a inceput sa se indoaie un pic in forma de acolada, am umblat f putzin la tija s-a mai corectat dar a ramas o mica ridicatura in zona tastei 12. incet au inceput sa apara probleme cu partea electronica. eq-ul cu inaltele ridicate la maxim scotea un hiss f puternic, chiar suparator. in timp am mai avut o problema - s-a stricat montajului activ (basul are EQ activ shi nu doze active). l-am dus la cineva care se pricepea la reparat shi am constatat ca crapase un circuit integrat, alta bucurie noroc ca am gasit un inlocuitor la piesa respectiva shi a fost rezolvata problema, in plus am mai scazut shi nivelul hissului care il avea cu tonul deschis la maxim.

 

Griff: 8 griful f ingust cu distanta mica intre corzi. cum am zis unele mici probleme de constructie la tastiera.

 

aspect, finish 9: bassul arata f cool, corpul mic frumos finisat ce sa zic itzi ia ochii repede.

 

ton: 7 - e destul de limitat ca sunet. are un bottom solid, daca tai mediile shi inaltele obtzi un ton fain de R'n B din el. in rest ton gen KORN etc. sunetul e egal intre corzi si-ul gros suna chiar dragutz shi nu infundat cum am vazut ca au scris altzii despre el.

 

 

raport calitate-pretz 8-9 e un bass din seriile medii de la ibanez.

 

media 7,5

Edited by StuWie
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.