www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Patch Cables


srn
 Share

Recommended Posts

Mi-ati adus aminte de un eveniment.

Acum multi ani, cineva a tinut un "workshop" [cu ghilimele, ca organizarea si locatia si etc au fost penibile] cu Evidence Audio, Laboga si Vox Way of Sound.

Printre teste a fost si un cablu de alimentare, si chiar am fost surprins - in conditii de test [liniste in sala, ampul pe clean] am auzit o diferenta in favoarea cablului de alimentare mai scump - cred ca era vb de EA. Nici cea mai vaga idee cum functioneaza. Anyway, diferenta s-a evaporat pe gain [cel putin eu nu am mai auzit-o] si cand au intrat si alte instrumente putea la fel de bine sa foloseasca tevi de apa pe post de cabluri :lol: 

Si totusi, pe clean am auzit-o. Si am intrebat cat costa un cablu d-ala. Big mistake :) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vektor said:

Printre teste a fost si un cablu de alimentare, si chiar am fost surprins - in conditii de test [liniste in sala, ampul pe clean] am auzit o diferenta in favoarea cablului de alimentare mai scump - cred ca era vb de EA. Nici cea mai vaga idee cum functioneaza.

Este foarte simplu. Daca se foloseste , in cablu de alimentare , un conductor subdimensionat pt curentul  necesar  amp-ului va incepe sa creasca compresia dinamica. In general efectul este evident  la  amplificatoare de peste 100 Watt.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Pai raspunsul este simplu:  un amplificator care iti trage 220W din retea (poate chiar ceva mai mult) 220V inseamna ca iti trage 1A pe cablul de alimentare.

Daca un cablu este subdimensionat atunci are o rezistenta mai mare ceea ce face sa aiba o cadere de tensiune mai mare pe el adicalea chiar si 10V daca iti pica pe cablu, datorita trafului ridicator acesti 10V se vor reflecta in secundarul transformatorului ceea ce va duce la o scadere a tensiunii anodice ceea ce duce la mutarea PSF a tubului si mai depare asa cum a spus si Gelu la compresie / distorsiuni etc ... cat de mult ... nu stiu ... asta tine de amp, de stilul de cnatat de volul si de urechile fiecaruia.

 

Cu respect,

Tot Eu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.