www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Patch Cables


srn
 Share

Recommended Posts

No, pai aia de fac amplificatoare nu se gandesc la treaba asta?

Ba da.Dar eu nu ma refeream la echipamentele care vin stoc.Ci in contextul discutiei de mai sus care este una de principiu.

Pune tu un cablu subtire , sa zicem de 1-1.5 mm sectiune intre o boxa si un amplificator de 100W si vei constata singur ce se intampla. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ba da.Dar eu nu ma refeream la echipamentele care vin stoc.Ci in contextul discutiei de mai sus care este una de principiu.

Pune tu un cablu subtire , sa zicem de 1-1.5 mm sectiune intre o boxa si un amplificator de 100W si vei constata singur ce se intampla. ;)

 

M-am referit exclusiv la cablul de alimentare. Si amplificatoarele, cel putin alea pe care le-am detinut eu, au venit cu cablu de alimentare ordinar.

Daca incepem si cu cabluri de boxa vs. alte cabluri s-ar putea sa nu mai terminam discutia in veci. :D

Link to comment
Share on other sites

 

Ignorance is bliss. Daca tu nu vrei sa stii, nu vrei sa strivesti corola de minuni s.a.m.d. de ce te deranjeaza ce fac eu? De ce te priveste?

 

Ignorance more frequently begets confidence than does knowledge: it is those who know little, not those who know much, who so positively assert that this or that problem will never be solved by science. (Charles Darwin)

 

Nu trebuie sa o iei personal. Ma priveste ce faci tu pentru ca orice afirmatie a unui user care spune ca a auzit, vazut, simtit, incercat ceva este din prima considerata goala de continut pentru ca nu contine elemente obiective. In domeniul muzical si artistic nu cred ca totul trebuie incadrat si definit in termeni stiintifici. Mai mult de atat, acest "obiectiv" suprem pe care tu il cauti nu cred ca exista. Eu nu neg rolul stiintei, dar nici nu cred ca o putem aplica peste tot. Daca ai fi trait in perioada cand nu exista electricitate si totusi exista muzica, cu ce ai fi masurat in afara de urechi ?

 

Si ca sa respectam formatul, inchei si eu tot cu un citat, via ggg :

 

Dan Andrei Aldea, on Nov 11 2007, 12:39 AM, said:

 

 

Muzica se simte, nu se asculta. Miine-poimîine o sa ne spui sa si intzelegem muzica

Link to comment
Share on other sites

M-am referit exclusiv la cablul de alimentare. Si amplificatoarele, cel putin alea pe care le-am detinut eu, au venit cu cablu de alimentare ordinar.

Primul rand din postul meu se refera la cabluri de alimentare si al doilea la cabluri de difuzoare.

Nu stiu ce amplificatoare ti-ai cumparat tu dar de exemplu, Marshall JCM800 (100W) nu vine din fabrica cu cablu de alimentare PC.

Link to comment
Share on other sites

cand ai de a face cu amplificatoare de puteri relativ mari,cablul de alimentare conteaza

 

Asa e, diferite aplicatii au diferite "pretentii" (v. exemplul meu cu LHC). IEEE si alte astfel de organizatii emit standarde si recomandari, conform unui demers stiintific, nu unor teluri comerciale. Dupa aceste standarde se fabrica cablurile, mufele si alte asemenea echipamente ce se folosesc peste tot in lume, de la telefoane mobile la centrale nucleare. Dupa cum am mai spus, unii incearca sa perpetueze ideea ca aplicatia de fata ar fi speciala si prost inteleasa si imbibata de subtilitati si deci are nevoie te nu-stiu-ce tehnologii exotice (sau bullshit care doar le promoveaza ca exotice). Ar fi ilara situatia daca nu ar fi daunatoare si ofensatoare pentru consumator.

 

vreo 2 useri (cel putin) sustineau ca nu are vreo importanta ce fel de cabluri folosim; lucru pe care il consider total neadevarat.

 

 

N-as vrea ca cineva sa ramana cu ideea asta citind ce am scris aici. Tot ce vreau sa spun e ca un cablu adecvat poate fi procurat la un pret decent. Nu trebuie sa dai 1000, 100, 50 sau nici chiar 30 lei pe un cablu bun.

 

Mai mult de atat, acest "obiectiv" suprem pe care tu il cauti nu cred ca exista.

 

Stiu, eu aplic scepticismul si in epistemologie.

 

Eu nu neg rolul stiintei, dar nici nu cred ca o putem aplica peste tot. Daca ai fi trait in perioada cand nu exista electricitate si totusi exista muzica, cu ce ai fi masurat in afara de urechi ?

 

Ba exact asta faci, sustinand ca un anumit fenomen e fundamental inexplicabil. Daca n-as fi putut masura electricitatea as fi masurat corzile, la fel ca Pitagora.

 

ablu de alimentare PC

 

Nu exista "cablu de alimentare PC", exista cablu de 10A cu mufa IEC C13 si CEE 7/7. Acelasi cablu e perfect adecvat pentru orice sarcina care-i permite sa functioneze in limitele pentru care e proiectat (250V/10A), indiferent ca e plita electrica, Pentium I, quad core, AxeFX, Valve Jr. sau Single Rectifier. Deci nu e cablu special pentru PC sau cablu special pentru amplificator.

 

 

Pentru cei care vand cabluri speciale de alimentare mai am o intrebare: cu cablul dintre priza si termo-/hidrocentrala ce facem?!

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Doresc, desigur daca sunteti de acord, sa imi spuneti si mie de ce zumzaitoarea si chinezaria pe care o folosesc in lant (presupun ca va referiti la pedala Behringer) a periclitat obiectul testului. De asemenea, daca cineva considera necesara repetarea testului fara chinezarie in lant, se poate face.

 

Problema cablului de alimentare astept sa fie rezolvata de cel ce le comercializeaza, din simplul motiv ca vanzatorul stie cel mai bine ce comercializeaza.

 

Inca ceva: nu am adus in discutie nicaieri si nici nu am negat faptul ca diametrul conductorului folosit in alimentare nu are nici o relevanta. Un cablu de 5 lei pentru alimentarea unei surse de PC are conductori suficient de grosi pentru orice amplificator de chitara ati putea avea la dispozitie.

 

Cat despre cablul de 1.5 mm intre cabinet si amplificator, se folosesc cabluri de acest diametru in reteaua electrica. Nu vad ce curent ar scoate un head de chitara si ar supra-satura acest conductor.

 

edit:

cu cablul dintre priza si termo-/hidrocentrala ce facem?!
Stai ca ajungem si acolo.

 

Second edit:

Daca ai fi trait in perioada cand nu exista electricitate si totusi exista muzica, cu ce ai fi masurat in afara de urechi ?
Daca ai fi trait in perioada aia nu ar fi incercat nimeni sa-ti vanda cabluri de chitara/amp magice si daca ar fi incercat, nu le-ai fi cumparat. Edited by kovu_tlk
Link to comment
Share on other sites

Primul rand din postul meu se refera la cabluri de alimentare si al doilea la cabluri de difuzoare.

Nu stiu ce amplificatoare ti-ai cumparat tu dar de exemplu, Marshall JCM800 (100W) nu vine din fabrica cu cablu de alimentare PC.

 

 

Probabil baietii aia is mai seriosi sau pur si simplu amplificatorul respectiv are nevoie de un cablu mai destept. Nu vad de ce mi-as lua un cablu de alimentare de 250 de euro in locul aluia care vine cu amplificatorul, mai ales daca as avea un amp serios, de-ala care nu vine din fabrica cu cablu de alimentare PC.

Intrebarea e daca, in afara de impamantare, un cablu de alimentare afecteaza in vreun fel "tonul".

Link to comment
Share on other sites

Sunt diferente intre cabluri dpdv calitativ, dar de la un prag anume incolo urechea umana nu va simti diferenta. E ca si cum ai construi o masina capabila sa atinga 320 km/h, dar o limitezi la 200km/h. Ce rost are sa-ti iei un cablu de alimentare cu miez din sprancene de dragon si invelis din trunchiul unui fag fermecat la radacinile caruia nu stiu ce mari eroi s-au ciondanit la betie daca acel cablu de la transformatorul de pe stalp pana la priza e ruda apropriata cu sarma ghimpata?

Link to comment
Share on other sites

Sunt diferente intre cabluri dpdv calitativ, dar de la un prag anume incolo urechea umana nu va simti diferenta. E ca si cum ai construi o masina capabila sa atinga 320 km/h, dar o limitezi la 200km/h. Ce rost are sa-ti iei un cablu de alimentare cu miez din sprancene de dragon si invelis din trunchiul unui fag fermecat la radacinile caruia nu stiu ce mari eroi s-au ciondanit la betie daca acel cablu de la transformatorul de pe stalp pana la priza e ruda apropriata cu sarma ghimpata?

 

Deci, reformulez intrebarea: exista diferente de sunet perceptibile intre un cablu furnizat cu amplificatorul si unul de-ala minune?

Link to comment
Share on other sites

Probabil baietii aia is mai seriosi sau pur si simplu amplificatorul respectiv are nevoie de un cablu mai destept.

Nu este vorba despre vreo desteptaciune.Daca nu-ti modifici amplificatorul nu ai de ce sa-ti schimbi cablurile care sunt venite odata cu amplificatorul.Iar priza impamantata este o conditie esentiala pt acuratetea sunetului reprodus de amp.FiveseveN a pomenit aici de standardul IEEE.Ca sa fie asigurata calitatea si buna functionare a aparatului toti producatori sau cei care modeaza, se uita in aceste IEEE-uri.

 

Pe de alta parte daca ai un Marshall JCM800 100W (raman la exemplul asta) si vrei sa-l modifici, si-ti faci un upgrade la traful de alimentare cu un Mercury Magnetics (care are sectiunea dubla fata de cel original) s-ar putea sa fi nevoit sa schimbi si cablul de alimentare.

 

Acum ca sa rezum(ca mai am si alte treburi), inteleg perfect si ce spune RonnieFrown.Pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie cu el.Eu nu m-am apucat sa invat ceva electronica pt ca m-a scarpinat in kur vreun electron.nope!!!.Ci din dorinta de a intelege ce se intampla cu "electronul buimac" pt a obtine un ton la care am visat mereu."Alergatul" dupa ton este o munca care-ti ia o viata.Si dupa ce ti-ai gasit si chitara si amplificatorul care sa te satisfaca ,vine un utilizator de Epiphone si constata "la ce pana mea ai dat banii pe Custom Shop si pe amplificatorul X, ca se aude la fel cu Epi prin procesor ????" .In momentul ala iti garantez eu ca se intampla o mare frustrare.

Cine vrea sa invete din experientele altora poate fi considerat mai intelept.Cine nu, va invata din propriile greseli.Totul se invata pana la urma.Nu este vorba ca unul este mai extraterestru decat altul.

Toate bune tuturor,

:)

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kovu, situatia e super-simpla, asa cum am mai scris in cateva posturi anterioare - du-te la unul care foloseste aceste cabluri (mai ales cel de alimentare) si roaga-l sa-ti faca un test comparativ cu si fara. iti dadeam - cred eu - cel mai "public" exemplu, adica pe doru borobeica de la iris. in sensul ca ei au multe cantari si sigur ii poti nimeri pe undeva. du-te si spune-i ca te-am trimis eu cu rugamintea sa-ti faca o demonstratie cu cablurile EA.

pentru cei mai aproape de timisoara, va stau oricand la dispozitie pentru teste comparative. de altfel, s-ar putea sa incep din nou sa umblu prin tara, de data asta cu cantari in trio-ul meu, ocazii cu care ma veti putea aborda. desigur, in cazul ca chiar vreti sa auziti si nu preferati sa tot scrieti aiurea pe forumuri.

 

cat despre teorie, as putea sa va zic cate ceva (deh, sunt si eu un mic inginer electro...) dar nu consider ca este important. pe bune! cel mai important este sa cantati cat mai mult si mai bine cu instrumentul si sa va gasiti tonul spre care tanjiti.

 

acum ma scuzati, dar plec la ski. spun asta ca sa nu cumva sa interpreteze vreunul lipsa mea de activitate pe topicul asta ca altceva decat simpla mea detasare de calculator. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa-l citez pe AnalogSound, "Nu vroiam sa ma bag dar,..."...o tona de filozofii cand totul se rezuma la un singur lucru, pierderi de semnal.Aceste pierderi sunt date de calitatea conductotului(turnare,prelucrare,...etc).Zgomotele de interferenta sunt din cauza calitatii izolatiilor si a ecranelor.

Acum ca ai rabdare si te duci la magazinul Muzica ,cu ohmetrul in buzunar, in fiecare zi, sa le faci receptiile la loturi de cabluri pana prinzi unul de calitate mai buna sau ca preferi sa dai bani pe un cablu de firma (care face aceste verificari in locul tau), este o alta discutie.Evidence,GeorgeL,Monster sunt branduri care au rezistat pe piata tocmai ca au asigurat o calitate constanta.

Si inca un lucru, cand ai de a face cu amplificatoare de puteri relativ mari,cablul de alimentare conteaza.Trebuie sa fie cu conductor cu sectiune cat mai mare ca sa tina in curent.Cum conteaza si cablul dintre amplificator si difuzoare.

te duci la magazinul Muzica ,cu ohmetrul in buzunar NU ...eventual impedanta trebuie sa masori sau te duci direct cu un analizor de spectru deshtept cu soft de comparare complex .In cat priveste rezistente ce apar pe cablu nu prea afecteaza de ex 2Ohmi rezistenta in curent continuu al cablului in serie cu 1MOhm ( rezistenta in paralel cu intrarea statiei..) 1M/2 =500000 ...deci 0,000002 !!.atat ar putea sa fie "diferenta" /pierderea cauzata de divizorul de tensiune format din cele doua rezistoare .

 

Poate ar mai fi rezitenta electrica a contactelor de la jack-uri daca materualul se oxideaza sau este murdar ..aici depinde de presiunea cu care apasa lamela pe jack .Dar are importanta mai mult la jack-urile de difuri unde 100W trebuie sa circule printr-un "punct" de contact de nici 1mm^2 !!

 

Cablul de retea al amplifului de putere mare daca nu are sectiune suficienta se incalzeste si eventual se "aprinde" ,dar pana atuncea nu are mai nimic cu sunetul.

 

Daca unele cabluri au filtre incluse sunt OK ...dar dac aare si statia incluse filtrele pe retea nu are rost ..

 

 

PENTRU STUDIO se da oricat se plateste cat trebuie ca sa previi orice problema .

 

Ptr concert cu o statie ce functioneaza intre 100-4500Hz unele considerente in cea ce priveste "calitatea" sunt exagerate...din motive comerciale ..

 

Chitaristi super vedete ...

 

Canta cu instalatie de studio pe scena deoarece se inregistreaza si se vind CD, DVD -uri .

 

Mai ales Pink Floyd se cunoaste ca fac bani mai multi din vanzarea materialelor inregistrate dacat din biletele de concert .Concertul este reclama la CD si DVD .

 

Asa ca este normal sa se foloseasca aparataj de inalta calitete ca sa nu ai surprize la inregistrare apoi la mixare.

 

Dar ptr un bluesman cu un combo si o chitara intr-un club pe undeva in lume nui nici o problema un pic de bazait /marait iar tonul est ebun cum este el ..la fiecare suna altfel dar suna bine deoarece se canta bine..

 

Asa ca cine vrea calitate de "studio" pe scena cumpara ce crede ca este sau ce crede el ca este mai calitativ .

 

Pentru semnalul ce sa preia PA-ul ..important este sa nu ai brum/zgomot .In rest ..un PA nu este statie HiFi ...trebuie sa sune tare ..si cam atat .Este super daca are o anda de frecvente de 60-12000Hz..si aceasta plina cu "gropi si gauri" ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

"mibu", stiam ca nu o sa primim un raspuns concret deoarece acesta nu exista. Inteleg si punctul dvs. de vedere cum ca daca tie ca instrumentist iti place, merita. Este adevarat. Daca o persoana se simte mai bine pentru ca a dat 100 de euro pe un cablu de 10, este treaba lui, buzunarul lui. Problema este ca vindem placebo la preturi colosale. Problema si mai mare, din punctul meu de vedere, e ca se cumpara. Cat despre teorie, asta este tot ce va cer. Daca aveti niste rezultate relevante din punct de vedere tehnic, insist sa le vedem si noi. Si va inselati referitor la importanta acestor informatii. Ganditi-va ca oricine citeste acest thread este un potential client.

 

"karpi", foarte corect din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

.In cat priveste rezistente ce apar pe cablu nu prea afecteaza de ex 2Ohmi rezistenta in curent continuu al cablului in serie cu 1MOhm

Am inteles pana acum, ca se discuta de cabluri folosite in alternativ .Mai mult am incercat sa fac un spirit de gluma.Chiar nu-mi imaginez pe cineva care sa se duca la Muzica si care sa masoare cabluri.Dar , mai stii !??!

 

Cablul de retea al amplifului de putere mare daca nu are sectiune suficienta se incalzeste si eventual se "aprinde" ,dar pana atuncea nu are mai nimic cu sunetul.

Pana sa ia foc ,nu se intampla nici macar o mica supra-modulatie ???

Link to comment
Share on other sites

Am inteles pana acum, ca se discuta de cabluri folosite in alternativ .Mai mult am incercat sa fac un spirit de gluma.Chiar nu-mi imaginez pe cineva care sa se duca la Muzica si care sa masoare cabluri.Dar , mai stii !??!

 

 

Pana sa ia foc ,nu se intampla nici macar o mica supra-modulatie ???

 

Daca se pune problema sa-ti ia foc, fictivul plus de calitate al cablului este cea mai mica problema pe care o poti avea.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam sa iasa WWIII cand am deschis post-ul dar cu cat mai multa informatie cu atat mai bine.

In ceea ce ma priveste m-am hotarat sa incerc niste cabluri ieftine deocamdata. Cum ar fi http://www.thomann.d..._patchkabel.htm

Voi vedea pe viitor daca am nevoie de ceva mai performant.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii

respect.gif

Edited by srn
Link to comment
Share on other sites

Uite, chitaristul uita sa-si aduca la cintare cablul scump, si plateste pretul neglijentei :)

 

http://www.collegehumor.com/video:1945574

 

Nuuu , a avut cablu dar la cuplat invers ( din acela unidirectional) si vezi cum a murit sustain-ul si cred ca si cablul de retea avea ceva noduri electrocasnice ..

 

Tare faza !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca se pune problema sa-ti ia foc, fictivul plus de calitate al cablului este cea mai mica problema pe care o poti avea.

Orice cablu ,oricat de bun ar fi el, poate avea aceasta soarta daca nu este folosit la locul potrivit si in conditii adecvate.

Problema este cu aceasta calitate a cablului care nu poate fi discutata la general, ci doar punctual in functie de nevoi.S-ar putea face niste socoteli minimale in functie de lungimea conductorului,sectiune,rezistenta in CC dar dupa ce faci niste masuratori mai empirice.Se poate face si cum zice Karpi dar nu stii factorul de reactanta.Impedanta este o marime complexa iar in curent alternativ este chiar critica.Si chiar nu cred ca ajuta cu ceva sa faci analogii (impedanta din CA cu rezistenta din CC) pt a intelege defazarile care se pot produce .In final din cauza rezistivitatii conductorului apare defazajul ( tensiune - curent) , care produce acele diferente de sunet.Dar deja trebuie discutat in alti termeni pentru a descrie exact ce se intampla cu semnalul si in mod cert acest loc va deveni "A real battlefield of war". Cei care produc cabluri nu neglijeaza absolut nimic din acest punct de vedere.In plus mai sunt si alte criterii mecanice care trebuiesc luate in seama.

Nu e chiar asa,...foaie verde !!! .O sarma ,intr-adevar, poate fi ridiculizata dar cat este ea de importanta , nu....parerea mea TM :D

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

In final din cauza rezistivitatii conductorului apare defazajul ( tensiune - curent) , care produce acele diferente de sunet.Dar deja trebuie discutat in alti termeni pentru a descrie exact ce se intampla cu semnalul si in mod cert acest loc va deveni "A real battlefield of war".

 

Dezvolta subiectul, te rog, chiar cu riscul de a intra in noi polemici. Multam!

 

Later: Eventual pe un topic nou, sa nu mai poluam pe-aici.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

In final din cauza rezistivitatii conductorului apare defazajul (tensiune - curent) , care produce acele diferente de sunet.

Tensiunea asta alternativã, defazatã cum o fi, nu e redresatã și stocatã în condensatoare de filtraj înainte sã poatã produce sunet? Deci ce influențã mai au proprietãțile AC ale alimentãrii asupra DC-ului care intrã în lãmpi sau tranzistori?

 

Yup, e precis rãspunsul previzibil al circuitului LCR descris: http://terrydownsmusic.com/technotes/guitarcables/guitarcables.htm

Link to comment
Share on other sites

Tensiunea asta alternativă, defazată cum o fi, nu e redresată și stocată în condensatoare de filtraj înainte să poată produce sunet? Deci ce influență mai au proprietățile AC ale alimentării asupra DC-ului care intră în lămpi sau tranzistori?

Cred ca impingem discutia intr-o zona mult mai complicata.Si asa sunt dator la tine cu o simulare si nici AnalogSound nu a mai continuat experimentul.

Dar fac referire strict la semnalul AF in circuite analogice care este alternativ.De la doze pana la intrare in amp , avem acest semnal AF. Daca la intrare in amp , semnalul numai este in faza cu sursa, deja vom sesiza acustic un sunet un pic alterat.Asta s-a constatat chiar si in imprimarile facute de Kovu cu diferite cabluri , care au diferite pierderi de semnal( lungime sau calitatea conductorilor ) din cauza acestei diferente de faza.

In cazul cablului de alimentare, stii foarte bine ca cea mai importanta conditie este sa nu fie subdimensionat .

Daca vrei, ai dispozitie si timp suficient, pune niste link-uri despre , rezistenta,reactanta,capacitati si modul cum impedanta este afectata de aceste marimi electrice.Sau despre impedanta in alternativ si diferentele de faza.

 

DoctorX, mai vorbim .Deocamdata sunt tare prins.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Singura problema ce poti sa ai la cablurile acestea patch  care nu sunt de " firma " ar fi "

rezistenta mecanica slaba , adica fiabilitate redusa ..deci ar fi un "|Loz in Plic " .Cblul ieftin cu fire "putine " sudat sau cositorit (?(

poate sa se intrerupa   in interiorul Jackului turnat , plasticul  de protectie exterior poate sa  de proasta calitate si se intareste apoi crapa si d'astea , sau este permeabil la umezeala ..

Cam asa ceva ar fi problemele .

Pana sau daca nu se deterioreaza si ai noroc sa fie din material mai bun sunt OK .toate .

Alt pericol arfi ca varful unor Jack-uri  doar ( prost ) presate pot sa se desprinda si raman prinse in Jackul mama al device-ului inca in garantie ..hehe ( am patit asta cu Jack-uri scumpe !)

Unele scule Made in China au Jack-uri mama cu contacte  foarte  rigiide de abea poti introduce Jackul ..apoi daca acesta este de proasta calitate ramane varful in interior si sa vezi aventuri ca sa=l scoti .

Din punctde vedere electru-acustic  nu au probleme la cei 15-30 cm  pedalele au iesiri de impedanta mica asa ca este shuntat  eventualul "brum " captat care oricum este de amplitudine mica datorita lungimii scurte al cablului pe post de " antenei de captare  ".la 50Hz .

In pedalboard este bine sa ai un " fund' din tabla de fier legat la masa circuitului acesta ar putea sa ecraneze eventualele campuri  electromagnetice ce pot veni din podea unde ar putea fi cabluri de 230V AC .Dar cum am scris cablurile scurte pe impedanta mica nu prea " aduna " brum plus sunt shuntate puternic de acea impedanta mica din iesirea pedaleor .

La 10-15cm poti folosi si fara ecranaj doar doua fire torsadate si nu prea ai perturbatii .asa ca orice cablu cu oleaca de ecranaj este OK .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, kiske13 said:

Cablurile de patch de pe ali express sunt de proasta calitate? Pot introduce humm, sau sunt comparabile cu clasicele ibanez?

Depinde de cabluri. Io am luat din astea, nu mai sunt pe stoc da' iti faci o idee. Cablurile is ok, le-am folosit la sisteme de test, adica le-am tras si le-am indoit in toate formele posibile si inca functioneaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.