www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Spectrum Analizer


Recommended Posts

Spectrograful afișeazã amplitudinea semnalului la anumite frecvențe. Practic e o serie de VU-metre precedate de câte un filtru. Cele mai simple oferã doar câteva filtre (8, 16 precum acesta, 24, 32 etc.). Cele precum Voxengo SPAN, plugin-ul din clip,

 

mai degraba nu ce face el si ce treb sa fac eu sa l folosesc

Nu înțeleg ce vrei sã spui. Ca sã-l folosești îl instalezi și îl rulezi. Sau dacã e plugin, îl adaugi pe track-ul care te intereseazã (ai nevoie de un host/DAW).

Dacã ne întrebi ce trebuie sã faci ca sã înțelegi ce-ți spune spectrograma, sã-l folosești eficient, asta e altceva. E o unealtã foarte simplã dar foarte utilã și o poți folosi în diverse situații.

Link to comment
Share on other sites

ma interesa cateva informatii, mai precis ce face un spectrum analizer din imaginile de aici

mai degraba nu ce face el si ce treb sa fac eu sa l folosesc. merci salut!

Ai in Adobe , in Soundforge ..analizor de spectru .Si gasesti si in programe stand alone de analizat sunet ...in timp real cat si de pe inregistrare ( fisiere).Audiolab,Spectral si de astea...

In video explica cum mixeaza basul cu toba mare ..se vede spectrul basului si al tobei explica el pe acolo cum face el sa se auda sa sune etc ..cum vrea el.dar trebuie sa ai idee despre acustica , mivele, sesnibilitatea urechii , curbele de egala tarie , mai multe frecvente la diferite nivele - efect de umbrire -intermnodulatie etc etc...Analizorul de spectru ati da o imagine grafica ptr anumite evaluari cantitative pe care le poti interpreta daca ai o anumita experienta si ceva pregatire in domeniu,.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Spectrum Analyzer-ul e o scula importanta. Iti arata continutul de frecvente al unui semnal (inregistrare), si cum variaza continutul respectiv in timp.

 

Analiza poate fi reprezentata in mai multe feluri:

 

Spectrograma are pe axa x (orizontala) frecvente de la 0 la 22050 (sau in orice caz, jumatate din sample rate-ul ales), iar pe verticala amplitudinea frecventelor. Practic iti arata o curba care reprezinta "timbrul" sunetului, de exemplu daca o melodie are inalte puternice, o sa observi amplitudini mai mari spre partea dreapta a spectrului, iar daca are joasele puternice, vei observa opusul. Poti sa descoperi "spike-uri" nedorite, de exemplu daca ai o distorsiune sau o oscilatie naspa la 4000hz, iti apare o crestere a amplitudinilor in zona respectiva, dupa care intri cu un EQ si rezolvi problema stiind exact frecventa (sau grupul de frecvente) care este de vina. Spectrograma iti arata spectrul la un anumit moment, si este o imagine care se schimba continuu.

 

Sonograma este un alt mod de a reprezenta spectrul cu trei parametrii: amplitudine, timp si frecventa. Amplitudinea este reprezentata prin culoare/intensitatea culorii la un anumit punct, iar frecventele sunt aranjate pe axa y (dar se poate si altfel, pe acelasi principiu). Pe axa x ai timp, iar imaginea "curge" spre stanga/dreapta, dandu-ti voie sa observi schimbarile la diferite frecvente pe o durata mai lunga de timp. Wavelab are un exemplu de sonograma 3d, in care "inaltimea" reprezinta amplitudinea, frecventa este pe o axa iar timpul pe cealalta.

 

Spectrum analyzer-ul iti permite sa observi timbrul sunetului pentru a putea folosi unelte cum ar fi EQ sau editoare spectrale (pe baza de FFT) cu mai multa precizie.

 

Sper ca ti-am fost de ajutor, nu cred ca se poate explica mai simplu.

Edited by Metabog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spectrum Analyzer-ul e o scula importanta. Iti arata continutul de frecvente al unui semnal (inregistrare), si cum variaza continutul respectiv in timp.

 

Analiza poate fi reprezentata in mai multe feluri:

 

Spectrograma are pe axa x (orizontala) frecvente de la 0 la 22050 (sau in orice caz, jumatate din sample rate-ul ales), iar pe verticala amplitudinea frecventelor. Practic iti arata o curba care reprezinta "timbrul" sunetului, de exemplu daca o melodie are inalte puternice, o sa observi amplitudini mai mari spre partea dreapta a spectrului, iar daca are joasele puternice, vei observa opusul. Poti sa descoperi "spike-uri" nedorite, de exemplu daca ai o distorsiune sau o oscilatie naspa la 4000hz, iti apare o crestere a amplitudinilor in zona respectiva, dupa care intri cu un EQ si rezolvi problema stiind exact frecventa (sau grupul de frecvente) care este de vina. Spectrograma iti arata spectrul la un anumit moment, si este o imagine care se schimba continuu.

 

Sonograma este un alt mod de a reprezenta spectrul cu trei parametrii: amplitudine, timp si frecventa. Amplitudinea este reprezentata prin culoare/intensitatea culorii la un anumit punct, iar frecventele sunt aranjate pe axa y (dar se poate si altfel, pe acelasi principiu). Pe axa x ai timp, iar imaginea "curge" spre stanga/dreapta, dandu-ti voie sa observi schimbarile la diferite frecvente pe o durata mai lunga de timp. Wavelab are un exemplu de sonograma 3d, in care "inaltimea" reprezinta amplitudinea, frecventa este pe o axa iar timpul pe cealalta.

 

Spectrum analyzer-ul iti permite sa observi timbrul sunetului pentru a putea folosi unelte cum ar fi EQ sau editoare spectrale (pe baza de FFT) cu mai multa precizie.

 

Sper ca ti-am fost de ajutor, nu cred ca se poate explica mai simplu.

merci ptr raspuns!. m-am mai lamurit putin.acum stiu cam ce sa caut cand citesc despre asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.