www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dispute Pentru Sistemul De Feedback De La 'mica Publicitate'


Cosu
 Share

Recommended Posts

De cand asteptam acest topic in care sa i se dea peste nas ,public, super adulatului user Avatar2100 pentru mizeriile care le face pe acest forum si care nu suporta criticile (care il hartuiesc),ci numai laudele.Eu cand am avut neplaceri cu userul respectiv s-au gasit destui care sa-i ia apararea. As spune ca problema in sine a fost minora ,insa atitudinea lui a fost mizerabila ,cum s-a dovedit si ulterior in relatia cu alti useri critici la adresa lui,eu primind un feedback negativ pe motiv de hartuire .Il felicit pe Deenman pentru atitudinea lui si prentru remarcile facute pe thread-ul Reconditionare Gibson Maduro pe care am avut norocul sa le citesc ,dupa care au disparut subit asa cum dispare tot ce-l deranjeaza pe user-ul avatar2100 inclusiv feedback-urile negative primite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de cine este vorba, eu am fost deranjat de faptul ca au disparut posturile scrise de mine. Postul a fost scris frumos si civilizat, nu am vrut sa intru in "amanunte" care tin de etica sau cum e cu bisnitareala pe froum, pentru ca se practica pe scara mai larga. Exemplul cel mai bun e cu dozele luate de la Florian (frank2000) la sacosa impreuna cu mai stiu eu ce avea el pe acolo la pret de nimic si puse la vanzare la pret de magazin - 20% (nu stiu exact care era discountul la fiecare doza si nici nu ma intereseaza).

 

E meritul lui AddRien ca a ridicat mingea la fileu cu avatar2100. Eu nu am nimic cu el, nu am avut niciodata nimic de impartit cu el si sper ca asa sa si ramana. Din exterior pare un tip pasionat de munca lui si as prefera sa ramana asa, eu in general nu reactionez bine la oameni care nu respecta pe altii. Nu spun ca e cazul lui pentru ca nu il cunosc si, orice om pana la proba contrarie are dreptul la prezumtia de nevinovatie.

 

Observatiile lui Deenman daca se dovedesc adevarate sunt deosebit de grave si ar trebui sa aibe ca efect excluderea definitiva a userului de pe forum. Eu sper sa nu fie cazul. Chitara daca e luata de la Florian nu cred ca ar fi copie, l-am cunoscut la un moment dat si parea genul de persoana care nu face tiganii de genul asta, mai ales ca la acea vreme avea cateva chitari foarte bune, o parte din ele le-am probat si eu si mi s-au parut 100% originale.

 

Si ca sa terminam discutia asta pe un ton ceva mai optimist propun ca posturile care au fost ascunse sa fie repostate si masurile care au fost luate (fara acoperire) contra unor useri sa fie ridicate. Deasemenea proprun o curatenie atenta la posturile Pinned de la Mica Publicitate. Sunt acolo obiecte care nu prea merita acest status, pot da cateva exemple, dar cred ca nu e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Să fie un lucru clar, pe care nimeni nu l-a înțeles, se pare. Dacă inițiatorul unui topic solicită să fie șterse reply-uri din topicul său, e normal să i le ștergem. Dacă nu-ți convine ceva, deschide topic separat și scrie ce vrei despre tine, despre el, despre nedreptate, în limitele bunului simț și ale acestui forum.

 

Ce dragut! :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Domnule Adrian, de cel putin un an de zile faceti abuzuri, eu am warn si acum, iar nesimtitului acela de trebuia sa stea pe bara ceva vreme, i-ai scos ban-ul mult mai devreme decat scria in rubrica respectiva, plus alte postari sterse aiurea.

''Favorizarea infractorului'' se pare ca e o practica des folosita aici, nu stau sa palavragesc cum ca nu am nimic cu nimeni, chiar am, cu tine.

Vektor, vezi ca si de la tine inca mai astept scuzele de rigoare plus sa imi spui de ce mi-ai sters postarile despre cel de al doilea razboi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Observatiile lui Deenman daca se dovedesc adevarate sunt deosebit de grave si ar trebui sa aibe ca efect excluderea definitiva a userului de pe forum........................mai baieti...mai usor cu pianul pe scari....In primul rand daca stam si o luam legal si cu maxim de corectitudine (desi s-au vandut pe aici si fakeuri si furaciuni),de ce ar trebui exclus cel care cumpara o chitara de pe forum si o repara/vopseste/customizeaza,poti sa-i zici cum vrei....daca e fake chitara,cine e teparul,ala care a vandut-o ori ala care a cumparat-o de buna credinta apoi a reparat-o? Asta ca un exercitiu de corectitudine,fiindca in cazul in speta chitara nu este fake,am probat-o chiar eu...aiurelile scrise de Deenman gen poti sa cumperi certificate sau poti sa le faci sau asa...sunt aiureli , nu pot fi catalogate altfel,decat aiureli de necunoscator...daca a avut chitara in mana si i s-a parut fake...el stie,probabil pentru el este fake :)

Link to comment
Share on other sites

. Chitara daca e luata de la Florian nu cred ca ar fi copie, l-am cunoscut la un moment dat si parea genul de persoana care nu face tiganii de genul asta,

Ah,si,Marius,daca vorbim de posturi civilizate,mai usor cu rasismul,te rog.

Link to comment
Share on other sites

Conversatia legata de respectiva chitara chiar nu mai are rost, din varii motive. Este un forum si fiecare isi exprima ofurile, cu greseli, cu apucaturi de nervi simulati dupa munca de diverse mamifere girafide cu creieru stafida, stiti povestea. Eu nu regret nimic din ce am zis pt ca sunt un om direct, am avut destule motive (ca incepator/nestiutor) sa nu platesc pretul cerut pe chitara respectiva, pt ca era pur si simplu o porcarie, midnight rider, daca tu erai interesat de respectiva si venea cineva cu ea si o vedeai spuneai ca era o gluma de 1 aprilie, pai vorbesti la telefon despre si cand se prezinta la tine acasa cu ea (din Oradea venit in Cj) iti aduce chitara asa:

 

- intr-un case thomann negru- fata de case-ul original de piele maro din poze

- fara certificat de atestare -

- cu o uzura prea pronuntata pt o chitara de 2 ani, inclusiv electronica era bataie de joc pe ea-

- mai pui ca am intors chitara pe toate partile in lumina, eram eu si cu vanzatorul si un prieten de-al lui, toti am zis ca e neagra, da sunt poze pe google cu ea in care zici ca e neagra, dar in realitate chitara apare maro, si am verificat asta si pe diferite site-uri si pe un video pe youtube la un salon in care Gibson prezinta respectiva chitara (maduro brown- rosewood fingerboard- ceea ce a deranjat pe multi, si o chitara maronie cu electronica fie argintie-vos fie gold).

 

Apoi sa nu-ti spun de minunata lucratura cu locking nutul,baza unde se monteaaza nu a fost luata drept, pe o suprafata plana, iar cand l-au montat cu 2 suruburi el nu se culca perfect pe griff, daca tot ai probat atatea stii si tu ce inseamna asta si ce efecte are.

 

 

Eu nu am nimic cu avatar, eu am pus la indoiala provenienta chitarei, si cat de roz si frumos apare, cand defapt chitara a fost batjocorita, valoarea ei fiind redusa drastic, de ce nu a cumparat-o nimeni? timp de luni bune cat a stat la vanzare, pt ca cine a probat-o a vazut ce spun eu.

 

Dar asta nu conteaza, eu sunt aici nu sa cant, ci doar sa -mi belesc ochii la mica publicitate si sa-mi mai schimb o chitara din cand in cand, si sa cant pentru mine. Vorbesc pe fata si flegmatic pt ca asa sunt eu, fara abtineri, spun ce am de spus, nu sunt pe modelul comunist, pun intrebari stupide.

 

Cu asta am incheiat ce era de zis despre chitara, el trebuia sa spuna multumesc pt semnalari, chitara este veritabila, uite de ce. Daca nu ma credeti sa confirme leibanez ca a venit cu chitara asa cum am zis eu.

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rasism pe naiba.

 

ȚIGĂNÍE, (2, 3) țigănii, s. f. 1. Totalitatea țiganilor care trăiesc în aceeași colectivitate; mulțime de țigani, țigănime. 2. P. ext. Așezare, parte a unei localități locuită de țigani. 3. Fig. Faptă, comportare urâtă; târguială excesivă. ♦ Gălăgie, hărmălaie, scandal. – Țigan + suf. -ie.

Sursa: DEX '09 (2009)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deenman: stiu exact despre ce vorbesti,o chitara "customizata" de Frank a ajuns la mine...a fost chitara fostului meu coleg de trupa Mirel Cumpanas,care a fost nevoit,intr-un moment de "cumpana" personala si financiara sa o vanda,si si-ar fi luat-o inapoi la acelasi pret pe care l-a primit....cand a vazut in ce hal a ajuns chitara dupa un an a inceput literalmente sa planga,si a zis ca nu o poate lua inapoi,chiar daca pretul cerut era cu peste o mie de euro mai mic decat cel cu care vanduse el chitara ...

Link to comment
Share on other sites

O persoana care face public mare parte din lucrarile personale, nu are intentia de a pacali/insela pe cineva.

 

Chitarele pe care le reconditionez (a nu se confunda "restaurez"), sunt chitare AUTENTICE 100%, instrumente muzicale de calitate superioara ce merita sa-si recapete stralucirea de odinioara.

Este absolut normal ca aceasta munca extrem de migaloasa si de lunga durata, sa fie rasplatita la final, in acest fel povestea poate merge mai departe.

Fiecare chitara customizata de mine, beneficieaza de cele mai bune componente existente la ora actuala sau de tip NOS / Vintage, componente extrem de calitative.

Sculele profesionale de care dispun (o investitie de multe mii de dolari), imi permit sa am un standard de calittate extrem de ridicat..

Chitarele pe care le customizez se adreseaza in mod special profesionistilor dar si persoanelor ce-si doresc/permit astfel de instrumente.

In mod constant corespondez si expediez fotografii detaliate cu munca depusa de mine, lutierilor americani dar si celor de la Gibson.

Am avut sansa/onoarea, ca anumite instrumente customizate de mine sa fie admirate/semnate de mari artisti, mai mult sau mai putin cunoscuti pe plan intern/international.

 

Inteleg ca pe un forum/in viata de zi cu zi, fiecare cetatean este liber sa-si exprime opinia, pentru asa ceva se pot deschide topicuri separate.

 

Pentru cei ce au nevoie de un sfat gratuit (in cazul in care-l pot da) vis a vis de proiectele sau nelamuririle lor, ii rog sa deschida un topic separat, nu pot raspunde la sutele de emailuri pe care le primesc, uneori stau si 12-14 ore in atelier.

 

Iubit de unii & urat de altii,

 

@Avatar2100

Edited by avatar2100
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O persoana care a început să facă publice mare parte din lucrarile personale, nu are intentia de a pacali/insela pe cineva.

 

Cam aşa e formularea corectă. Întrebările pe care le aveam acum ceva timp nu se refereau la lucrările pe care le faci în ultimul timp şi nici la anunţurile recente. Cam de un an ai început să fii sincer în ceea ce faci, aşa că hai să nu mai fim ipocriţi. Cu ceva timp în urmă o chitară vopsită/retastată/modificată, era pusă la vânzare ca instrument "mint", nemodificat. Faţă de postările alea care au dispărut peste noapte sunt, personal, indignat. Chitarele alea au reintrat în circuitul chitarei în "natură", ca nişte chitare întreţinute extraordinar până ajung în mâna unuia care chiar ştie unde să se uite şi se trezeşte că are o chitară "originală" revopsită, cu taste schimbate, eventual cu alte intervenţii.

 

Jacksonul ăla făcut bucăţele e incredibil. I-ai desfăcut corpul în 10 bucăţi, le-ai lipit la loc, l-ai vopsit şi l-ai dat pe ebay ca instrument nou.

 

Mie mi-ar plăcea dacă ai ţine un inventar cu modelul, seria şi modificările pe care le-ai adus chitarelor. O listă pe care s-o putem studia în cazul în care vrem să cumpărăm un instrument care a trecut prin mâna ta. Că nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, dacă vreau să dau banii pe vre-un Gibson, vreau să dau banii pe vopseaua pusă de ăia în fabrică, pe radiusul stabilit de fabrică şi alte asemenea, chiar dacă tu faci operaţiunile astea mai bine decât ei. Ori dacă mie îmi spune vânzătorul că a cumpărat-o în urmă cu 30 de ani şi n-a folosit-o, păstrându-i vopseaua intactă, de arată aşa bine acum, sunt şanse să pun botul, că nu ştiu prea multe. Când mă trezesc pe urmă că vreau s-o vând unuia care ştie mai multe decât mine, îmi dă ăla cu ea în cap că încerc să-l fraieresc.

 

Aici se pierde legătura odată ce dispar postările după cum vrei tu. În alte cazuri, mai găsesc anunţuri prin arhivă, văd şi eu prin câte mâini a trecut scula, că na, m-o interesa şi aspectul ăsta. La chitarele mai vechi, ioc, a dispărut tot. Şi alea s-au şters la comandă, azi ţi-a fost atrasă atenţia, a doua zi au dispărut şi postările în care ţi-a fost atrasă atenţia şi postările respective, făcute de tine cu ceva timp în urmă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Întrebările pe care le aveam acum ceva timp nu se refereau la lucrările pe care le faci în ultimul timp şi nici la anunţurile recente. Cam de un an ai început să fii sincer în ceea ce faci, aşa că hai să nu mai fim ipocriţi. Cu ceva timp în urmă o chitară vopsită/retastată/modificată, era pusă la vânzare ca instrument "mint", nemodificat. Faţă de postările alea care au dispărut peste noapte sunt, personal, indignat. Chitarele alea au reintrat în circuitul chitarei în "natură", ca nişte chitare întreţinute extraordinar până ajung în mâna unuia care chiar ştie unde să se uite şi se trezeşte că are o chitară "originală" revopsită, cu taste schimbate, eventual cu alte intervenţii.

 

Jacksonul ăla făcut bucăţele e incredibil. I-ai desfăcut corpul în 10 bucăţi, le-ai lipit la loc, l-ai vopsit şi l-ai dat pe ebay ca instrument nou.

 

 

Nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca nu informez cumparatorul despre modificarile/imbunatatirile aduse. Nu am auzit pe nimeni pana acum sa se considere inselat/pacalit, drept dovada sunt si calificative obtinute.

 

Daca nu as fi postat poze cu lucrarile respective, nu cred ca tu ai fi stiut de ele. ;)

 

Multumesc,

Edited by avatar2100
Link to comment
Share on other sites

@avatar2100: Fara sa te acuz de nimic, privit din afara e destul de ciudat cum majoritatea post-urilor mai putin favorabile tie sunt sterse. Asta nu face decat sa genereze suspiciuni, fie ca sunt fondate, fie ca nu. Este totusi un forum, ceea ce inseamna ca orice membru e liber sa-si exprime parerea. Evident cu respectarea regulamentului, limbajului, bunului simt, etc. Ca nu-ti place tie ce auzi sau ca anumite intrebari ti se par incomode, asta nu stiu daca le da dreptul moderatorilor sa stearga post-uri.

 

Iar in ceea ce priveste lucrarile tale, sunt convins ca toata lumea iti apreciaza si-ti respecta munca, nu despre asta e vorba. Ci despre faptul ca anumite instrumente ajung din lovite, rupte, sparte sa arate impecabil, uneori ca noi. Atata timp cat cumparatorul este informat cu privire la interventiile suferite, totul e ok. Problema e cand o chitara modificata/reparata de tine ajunge la cineva care nu stie ce cumpara si de multe ori lucrarea e atat de bine facuta incat nici n-are cum sa-si dea seama de vechile probleme. Asta mi se pare mie problema de fond, cand afli ca // chitara pe care ai dat o caruta de bani si o credeai originala, a avut griful rupt si a fost revopsita.

 

Probabil vei spune ca nu-i problema ta, ca tu ai postat poze cu lucrarile, ca tu nu inseli pe nimeni, etc. Dar cu siguranta esti constient ca anumite chitare reparate de tine ajung sa fie vandute (cu sau fara voia ta) ca impecabile/originale/etc, ceea ce nu e ok pentru cumparator.

 

Acuma na, riscurile meseriei. Si daca cumperi o masina second, poti avea surpriza sa fi fost lovita si reparata si totusi nu-i vina tinichigiului...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scurt şi recent:

http://forums.rgc.ro/topic/77503-coltul-lutierului-lucrarile-lui-avatar2100/page__view__findpost__p__799661

http://www.ebay.co.uk/itm/321254997941

 

Şi aşa avea la mai multe listări. Chiar dacă pe RGC ne arătai că o vopsisei, sau ce-i făcusei, pe ebay ajungea doar schimbatul tastelor. În rest nimic.

 

Jacksonul adus în discuţie e ăsta:

http://www.jacksonguitars.com/community/forums/viewtopic.php?f=7&t=97&start=10

Ţie ţi-a dispărut din arhivă. Cum am adus discuţia de el şi am dat link-uri şi de pe ebay (care nu mai există, că dispar după 1 an), au dispărut postările de pe rgc, postări similare cu cele de pe forumul Jackson. De asemenea şi pozele de anunţurile pe care le-ai păstrat, ţi-au dispărut. Alea de pe Photobucket înţeleg, că le-ai şters sau ţi-a expirat contul, dar alea ataşate nu prea dispar, chiar dacă e în arhivă topicul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca eu nu as fi facut publice lucrarile mele, aceste discutii nu ar fi existat.

 

Un pom creste in zeci/sute de ani, dar omul il reteaza in cateva minute.. Este normal ca un instrument muzical ce nu mai poate fi folosit, sa ramana "mut" ? Sculele nu au fost construite numai pentru a crea, ci si pentru a repara.

Cine isi doreste un instrument vintage impecabil, este liber sa-l procure de unde crede de cuviinta.

Am ajutat in mod gratuit foarte multe persoane (din pacate marea majoritate au uitat), am intalnit si persoane care au scris cuvinte urate despre mine aici pe forum, dar si-au schimbat parerea cand m-au cunoscut.

 

 

Daca sunt persoane interesate sa invete aceasta meserie si considera ca eu le pot indruma cat de cat pasii sau sunt persoane care nu detin sculele necesare pentru lucrarile personale, in limita timpului disponibil voi fi mai mult decat bucuros sa le ajut cu placere, gratuit.

Edited by avatar2100
Link to comment
Share on other sites

Baieti, discutia era despre admini, nu despre avatar2100.

Pe mine nu ma intereseaza ce face userul avatar, vad ca le munceste, nu doar le sterge de praf si le pune la vanzare, dar nu despre asta vorbim.

Cum putem noi sa ii sanctionam pe adminii ce fac abuz si NU RESPECTA REGULILE ce le impun celorlalti useri.

Eu cand scap de warn-ul ala ce trebuia sters dupa 30 de zile? Cand o sa devina mama bunica?!

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Postul asta denota faptul ca nu cunosti termenul, a dat un coleg mai sus un link catre DEX, te rog consulta-l, pune totul in context si dupa mai vorbim ...

Cunosc perfect termenul,din intamplare meseria mea de baza este cea de lingvist...eu am dat mai jos linkul care arata ca DEX se modifica conform normelor europene...iata un copy/paste daca nu v-ati obosit sa deschideti linkul :

 

Noul DEX apare in curand. In el, Academia Romana face modificarile solicitate de mai multe organizatii si institutii pentru doua cuvinte pe care acestea le considera jignitoare.

 

Intr-un nou tiraj care va iesi "in curand" al Dictionarului Explicativ al Limbii Romane (DEX), Marius Sala, vicepresedinte al Academiei Romane si director al Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti", a declarat ca sunt incluse "toate modificarile solicitate".

Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna" a transmis o scrisoare deschisa Institutului "Iorgu Iordan-Al. Rosseti" prin care ii solicita sa respecte recomandarea fǎcutǎ de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) in ceea ce priveste rectificarea definitiei cuvantului "tigan" in Dictionarul Explicativ al Limbii Romane, editia a II-a din 2009.

 

...tot un copy/paste,de data asta de la cel de-al doilea link pe care nu v-ati obosit sa-l deschideti

După îndelungi presiuni venite de la Uniunea Europeană, care consideră că în ţara noastră drepturile romilor sunt grav încălcate, folosirea cuvântului ţigan, interzis în România, va fi sancţionată pe viitor cu amenzi de până la 7.000 de euro, informează Realitatea TV.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu de ce mi s-a sters postul din acest topic http://forums.rgc.ro...t-de-steve-vai/

 

Am respectat toate regulile forumului, cel putin la fel de mult ca si ceilalti care au postat, dar ale caror posturi nu au fost sterse. Mi-am exprimat o opinie de bun simt vizavi de obiectul cu pricina, la fel cum au facut-o si cei care nu mai gaseau adjective pentru a spune cat de minunate sunt lucrarile lui Augustin.

 

 

 

Raspund strict la intrebarea ta: comentariul era pe langa, nu avea legatura directa cu obiectul scos la vanzare. Pentru curiosi intrebarea era :

 

NU zic nimic de chitara asta pentru ca nu am probat-o, dar pot spune ca pentru mai putini bani poti lua un Custom de la inceputul anilor '80 cu doze Shaw in stare aproape mint. Cine stie cunoaste ...

 

Ea nu isi are locul la sectiunea de mica publicitate. Daca incepeai discutia in alta parte nu cred ca era vreo problema.

 

Adrian a actionat corect aici si nu vad nicio problema. Avatar2100 nu e singurul vanzator care si-a exprimat dorinta de a "cosmetiza" un topic de vanzare. In general mai "barbierim" topicurile daca apar intrebari retorice, comentarii offtopic si alte asemenea care nu au legatura directa cu vanzarea. Nu exista in cazul asta niciun favor.

 

Am scos feedbackul negativ dat lui deenman. Nu exista tranzactie care sa justifice ratingul negativ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa cum inteleg eu desfasurarea actiunii de pe topicul cu Les Paulul Maduro, avatar2100 si-l dorea ca material de prezentare, lucru de inteles avand in vedere profilul siteului si faptul ca exista interes masiv pentru astfel de continut. Cred ca orice vizitator e impresionat de genul asta de lucrari. Experienta anterioara a aratat ca genul de discutii ca cea de la Les Paul Maduro degenereaza si AddRien a actionat in a preveni/limita asta, intr-adevar la atentionarea lui avatar2100. Cum bine a observat George M., un topic separat despre reconditionare ar rezolva foarte elegant toata povestea asta.

 

 

Am incredere in AddRien (si in toti moderatorii de altfel) si in judecata sa si mi se pare total absurd sa fie acuzat de orice fel de meschinarie si buna lui credinta sa fie pusa la indoiala.

 

 

 

In alta ordine de idei asta e primul meu post pe 2014 asa ca la multi ani tuturor si un an nou bun!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cunosc perfect termenul,din intamplare meseria mea de baza este cea de lingvist...eu am dat mai jos linkul care arata ca DEX se modifica conform normelor europene...iata un copy/paste daca nu v-ati obosit sa deschideti linkul :

 

Noul DEX apare in curand. In el, Academia Romana face modificarile solicitate de mai multe organizatii si institutii pentru doua cuvinte pe care acestea le considera jignitoare.

 

Intr-un nou tiraj care va iesi "in curand" al Dictionarului Explicativ al Limbii Romane (DEX), Marius Sala, vicepresedinte al Academiei Romane si director al Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti", a declarat ca sunt incluse "toate modificarile solicitate".

Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna" a transmis o scrisoare deschisa Institutului "Iorgu Iordan-Al. Rosseti" prin care ii solicita sa respecte recomandarea fǎcutǎ de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) in ceea ce priveste rectificarea definitiei cuvantului "tigan" in Dictionarul Explicativ al Limbii Romane, editia a II-a din 2009.

 

...tot un copy/paste,de data asta de la cel de-al doilea link pe care nu v-ati obosit sa-l deschideti

După îndelungi presiuni venite de la Uniunea Europeană, care consideră că în ţara noastră drepturile romilor sunt grav încălcate, folosirea cuvântului ţigan, interzis în România, va fi sancţionată pe viitor cu amenzi de până la 7.000 de euro, informează Realitatea TV.

 

Rares eu nu te-am cunoscut decat ca si chitarist, ma bucur ca meseria de baza este lingvist, totusi termenul folosit de mine a fost tiganie si nu tigan, cred ca este cu totul altceva si nu pot fi acuzat de rasism pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Raspund strict la intrebarea ta: comentariul era pe langa, nu avea legatura directa cu obiectul scos la vanzare. Pentru curiosi intrebarea era :

 

 

 

Ea nu isi are locul la sectiunea de mica publicitate. Daca incepeai discutia in alta parte nu cred ca era vreo problema.

 

Adrian a actionat corect aici si nu vad nicio problema. Avatar2100 nu e singurul vanzator care si-a exprimat dorinta de a "cosmetiza" un topic de vanzare. In general mai "barbierim" topicurile daca apar intrebari retorice, comentarii offtopic si alte asemenea care nu au legatura directa cu vanzarea. Nu exista in cazul asta niciun favor.

 

Am scos feedbackul negativ dat lui deenman. Nu exista tranzactie care sa justifice ratingul negativ.

 

Cosmin, eu nu am spus ca are legatura cu vanzarea mai mult decat cele ale altor useri care o ridica in slavi de cat de buna este (asta fara sa o fi probat vreunul). AddRien ar fi trebuit sa stearga toate comentariile care nu au legatura cu vanzarea, nu doar pe cele care nu ii convin vanzatorului.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Asa cum inteleg eu desfasurarea actiunii de pe topicul cu Les Paulul Maduro, avatar2100 si-l dorea ca material de prezentare, lucru de inteles avand in vedere profilul siteului si faptul ca exista interes masiv pentru astfel de continut. Cred ca orice vizitator e impresionat de genul asta de lucrari. Experienta anterioara a aratat ca genul de discutii ca cea de la Les Paul Maduro degenereaza si AddRien a actionat in a preveni/limita asta, intr-adevar la atentionarea lui avatar2100. [...]

 

Ori n-am inteles eu cum functioneaza un forum, ori aici se discuta despre lucruri diferite.

 

Daca vreau sa-mi prezint lucrarile/produsele fara a da dreptul la comentarii, imi fac un site personal. Aici discutam de un forum si dupa cunostintele mele asta presupune un dialog, un schimb de pareri, o interactiune intre membrii comunitatii.

 

Daca tot ce nu-i convine lui avatar se sterge, de ce nu-i faceti un topic locked, unde se posteze singur? Am sa-mi permit sa raspund tot eu, pentru ca post-urile pozitive raman si ii convin iar cine parcurge ulterior topicul respectiv ramane cu o imagine imaculata, toata lumea vorbeste frumos, numai lapte si miere. Nu e ok, pentru ca nu reflecta realitatea. E pe principiul "Partidul, Ceausescu, Romania".

 

Pentru a n-a oara, nu am nimic cu avatar, din contra, il respect, e un profesionist, voi apela la el oricand voi avea nevoie de genul asta de lucrari.

 

S-a creat aici falsa impresie ca sunt doua tabere intr-un razboi, unii de partea lui avatar, ceilalti impotriva. Foarte fals! Nu e vorba despre avatar, ci despre niste principii, despre libera exprimare, despre tratamente preferentiale, despre impartialitatea moderatorilor, despre egalitate intre membrii forumului...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea oficiala de moderator :) :

 

In sectiunea de Mica Publicitate e normal ca daca un vinzator roaga un moderator sa-l ajute sa-si curete topicul sa fie ajutat. In limita timpului personal. E un hobby, nu o obligatie. Comentariile nu au ce cauta la Mica Publicitate, intimplator eu am scris personal regulamentul.

 

In cazul nostru insa, si sper ca nu m-am inselat cind am verificat, topicul nu e la Mica Publicitate, ci la DIY si Minitecnicus. In cazul asta Addrien a gresit cind a moderat posturile, pentru ca nu contineau injurii.

Pe de alta parte Deeman a aruncat o urma de indoiala asupra originii instrumentului fara probe in afara experientei personale cu instrumentul. (Am intrebat in particular despre istoricul chitarei si este cit se poate de veritabila). Pe asta se bazeaza toata comunitatea noastra, pe incredere intre chitaristi, pe oameni care anunta cind sint suspiciuni cu unele vinzari, care nu te lasa sa-ti iei teapa. E admirabila atitudinea, insa de data asta s-a inselat.

 

Avatar a facut un gest foarte urit cu Feed-back negativ desi nu exista nici o tranzactie. E o magarie dar nu e interzis, nefiind acoperita situatia de nici o reglementare. Poate doar Cosmin, daca reuseste sa-si rupa din timpul personal, sa acopere cumva situatia, adica sa creeze un mecanism software ca situatia sa nu mai apara.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.