www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dispute Pentru Sistemul De Feedback De La 'mica Publicitate'


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nu stiam ca mai exista administratori, eu nu am mai vazut nici o urma de moderare de o gramada de timp pe aici

 

Citeºte toate plângerile, sunt sigur ºi imediat ce-ºi va intra în rol, va pune toate lucrurile la punct... Numa' câteva zile sa mai aveți rãbdare, pânã ce i se termina suspendarea...

Presupun cã ºtiți, nu ? S-a publicat pe topicul cu ban-uri, n-ați citit ? Are contul suspendat pentru 60 de zile... Zãu aºa... Cãutați acolo, cã mai e postul... Ceva cu lipsa de trollism ºi... Ceva , un fel de sinonom cu vitezã mult prea micã în traficul rutier...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect ar fi sa nu se poata da feedback de mai multe ori pe acelasi anunt.

 

Nu, pentru ca, sunt unii useri, care de exemplu au cablu la metru...si se pot da feedbackuri pe acelasi topic.

 

Dar si asa, cine e rau intentionat, poate lua ORICE topic existent de mica publicitate, doar ca sa il foloseasca la userul targetuit..din pacate.

 

Nu inteleg ce face Cosu in toate astea...ca e obvious ca intra pe forum. In fine

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Şi la mine la fel, s-a rezolvat repede de fiecare dată. Chiar mă simt prost, având în vedere că eu l-am impulsionat pe spike, "dă-i negativ, că-ţi anulează moderatorii". Sper să se rezolve până la urmă.

 

nu-i bai... asa-i procedura, oricum sper sa se rezolve. daca nu, macar sa fie Razvan moderator, ar fi ca pe vremea lui stalin :))) glumesc, evident ar fi totul mult mai corect, mai ales ca este unul din putinii useri care intra des pe forum si chiar citesc anunturi, postari si etc

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eugen zice bine, si este exact ce am scris si eu mai sus :

Sa nu se poata da mai multe feed-back-uri de catre acelasi user pe aceeasi tranzactie.

Daca are mai multe obiecte la vanzare si pe acelasi anunt, ii dai un feed-back, si atat, chiar daca te mai gandesti si mai vrei ceva de la el.

Feed-back-ul ramane valabil, ca daca a fost serios, va fi serios, daca nu e, e clar ca nu te mai gandesti la inca o combinatie cu respectivul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum, sincer, treaba asta chiar nu am văzut să fie frecventă. Decât în ultimele zile, la cei 4-5 idioţi.

În al doilea rând, trebuie să aveţi în vedere că o treabă de genul ăsta ar fi imposibil de implementat în momentul ăsta. Dacă vă uitaţi la link-uri, ele sunt organizate în funcţie de data la care a fost făcut topicul, iar toate topicurile sunt în folderul /topic/. Scriptul ăsta de feedback nu poate face diferenţa între topicuri în funcţie de categorii. Arată ceva de genul: http://forums.rgc.ro/topic/56067-nume-topic.

Schimbarea path-ului link-urilor este iarăşi o treabă foarte nasol de făcut.

 

E în regulă sistemul, e folosit cu succes şi pe alte forumuri, doar că trebuiesc sancţionaţi cei care nu-l folosesc cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rog sa mi se scoata negativul dat de userul Otringal. A fost dat din razbunare. M-a dus cu vorba timp de doua luni in care imi trimite un body de chitara LP. Am toata arhiva cu discutia in care atesta faptul ca interesul meu a fost sa-l cumpar si am stat dupa el sa-l trimita, in final sa vina cu minciuni, in care spune ca a trimis de 2 doua ori body-ul, si de fiecare data i s-a intors pe motiv ca "are cavitati in care poate ascunde droguri" sau "ambalat necurespunzator".

 

In final am fost nevoit sa-mi vand piesele cu care vroiam sa finalizez body-ul.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salutare !

 

O rugaminte am .

 

Acum ceva timp , am primit de la user-ul rgc_apogee , feedback negativ , pentru ca am intervenit , intr-o postare in care mai multi useri s-au plans de el , ca da tzepe , ca minte lumea etc .

Tin sa mentionez ca nu am avut nici-o tranzactie cu el pe site , doar o mica discutie pe messenger , inainte sa se intample "interventia " mea pe forum , referitor la el , discutie pe messenger care nu s-a finalizat in vreun fel . ( adica fiecare si-a pastrat " jucaria " ) , fapt ce l-a suparat si a inceput cu amenitari si vb urate .

 

As dori sa stiu daca se poate sterge acel Feedback

 

PS : am inteles ca userul rgc_apogee a fost banat , dar si-a facut alte conturi !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am deschis acest topic sa atrag atentia adminilor asupra faptului ca am primit un negativ de la eduard.alexandru fiindca " Neserios. De 2 ori a spus ca va cumpara, apoi nu a mai dat nici un semn " Ca sa explic situatia va arat mesajul pe care l-am trimis nu demult :

 

post-18913-0-34442500-1379930957_thumb.png

 

Deci sa inteleg ca dupa ce am vandut de la Ibanez Prestige pana la un simplu adaptor pe MP , si toata lumea era multumita, nu am trimis niciodata nimic spart stricat , nu am facut smecherii merit acest negativ ?

 

P.S : Eu credeam ca dam negative la smecheri si tepari ca sa stim pe cine sa evitam .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Am vandut si am cumparat destul de mult cu ajutorul acestui site. S-a intamplat ca un colet sa ajunga putin deteriorat, sa nu pot expedia la timp pachetul sau ca celalat sa aiba o problema si sa nu mai poata efectua tranzactia. Am avut inclusiv 2 pachete care au facut retur, dar destinatarii au avut bunul simt sa ma anunte si sa explice situatia, problema rezolvandu-se amiabil. Dar TheZKD a fost primul care m-a scos din sarite, pentru ca nu dadea in mod repetat un raspuns in termenul stabilit

Am fost deranjat de faptul ca de 2 ori a spus ca probabil va cumpara, pentru ca apoi sa nu raspunda la telefon si sa nu dea vre-un semn. S-a aratat interesat, am vorbit de doua ori, apoi nu a mai zis nimic. Dupa ceva vreme, zice din nou ca e interesat si ca poate reduc pretul. Ne intelesesem la pret, a cerut o zi sa se hotarasca, dupa 3 zile il sun si zice ca ma suna in seara respectiva, de fapt nu mai da nici un semn, iar eu intre timp am alti oameni interesati de chitara, dar carora nu stiu ce sa le zic pentru ca vorbisem initial cu TheZKD. Ii spun sa se hotarasca mai repede, el zice ca ma suna, apoi din nou dispare orice comunicare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Atata timp cat nu exista o tranzactie propriu zisa ci doar o discutie de principiu nu vad rostul feedbackului negativ. Fixed.

 

Sa-l potoleasca cineva pe avatar, mi-a acordat calificativ fara nici o tranzactie, il deranjeaza ca postez pe topicurile si culmea nu fac offtopic. De cate ori am intervenit asupra unui instrument legat de provenienta si pret am avut dreptate,si in final s-a finalizat prin banarea unor indivizi. El am impresia ca-si da aere, iar eu cuvinte jignitoare nu am folosit, consider ca nu are acest drept, rog sa mi se stearga feedbackul negativ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa-l potoleasca cineva pe avatar, mi-a acordat calificativ fara nici o tranzactie, il deranjeaza ca postez pe topicurile si culmea nu fac offtopic. De cate ori am intervenit asupra unui instrument legat de provenienta si pret am avut dreptate,si in final s-a finalizat prin banarea unor indivizi. El am impresia ca-si da aere, iar eu cuvinte jignitoare nu am folosit, consider ca nu are acest drept, rog sa mi se stearga feedbackul negativ.

 

 

Ce laba, de fiecare data cand a fost luat la pu-la s-a dat lovit si s-a lasat cu sters de topicuri sau postari, evident, la cererea lui. Auzi tu, ma hartuieste! Da, isi cam da aere.

Edited by George M.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce laba, de fiecare data cand a fost luat la pu-la s-a dat lovit si s-a lasat cu sters de topicuri sau postari, evident, la cererea lui. Auzi tu, ma hartuieste! Da, isi cam da aere.

 

Azi citeam din intamplare postarile lui Deenman referitoare la topicul respectiv si nu erau deloc acuzatii sau "atac la persoana"..Erau remarci cu referire la starea initiala a chitarei in cauza care mie imi pareau destul de juste..Intre timp vad ca le-au sters si i-au dat si ban.. :nay:

Se pare ca securitatea rgc functioneaza doar pentru unii, iar negustorii mai sus-pusi au libera miscare..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact.

 

Nu stiu cum inteleg moderatorii sensul atacului la persoana, dar daca iei pe unul sa-l descosi de-a fir a par despre lucrarile sale, solicitand argumente tehnice ori de provenienta, fara a-l jigni ori injura, iar asta se considera atac la persoana, atunci nu este in regula.

 

Vreau sa va rog sa nu mai stergeti postarile care il contrazic pe colegul Avatar in topicurile lui. Ori, macar, stergeti-le si pe acelea care il lauda, ca sa fie achitabil, d.p.v. al dreptului la exprimare, ca nu l-a injurat nimeni si nici nu l-a jignit, ci doar i-au adresat intrebari tehnice despre chitarele la care a lucrat si cu care isi face reclama. Sau va da cota parte? Daca sponsorizeaza forumul atunci faceti-i sectiune separata, cum are Toni si Cyfer, si sa stie toata lumea, "da, este sponsorul forumului si beneficiaza de tratament special". Da, face treaba excelenta si si-o prezinta frumos, dar are un stil foarte puturos de a-si argumenta munca fata de cei care stiu mai multe decat a canta, mai ales ca e si codoș si se plange mereu ca e, vezi Doamne, atacat.

Edited by George M.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Am mai zis rahaturile astea şi cu ceva timp în urmă. Rezultatul a fost simplu, postările mele au fost şterse, iar topicurile mai vechi din care rezultau lucrările făcute asupra chitarelor vândute "ca noi" şi "fără modificări", au dispărut şi ele.

Aşa că, nu vă aşteptaţi la reacţii sau răspunsuri. Închideţi ochii şi gura şi totul e în regulă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De data asta nu am fost pe faza deci nu ma pot pronunta. Totusi, de-a lungul timpului am asistat la situatii in care unii administratori ai forumului nu au fost nici pe departe impartiali, ba chiar au actionat un pic abuziv. Ma refer tot la post-uri sterse, tot la utilizatori banati si culmea, tot in situatii legate de 'avatar2100' si de lucrarile lui.

 

Nu-mi sta in fire sa ma bag in seama aiurea, nu iau apararea nimanui, dupa cum nici nu vreau sa acuz pe nimeni. Insa oricum ar fi, acordarea unui calificativ doar in baza unor discutii nu este normala, indiferent de situatie.

 

Calificativele sunt pentru tranzactii, cel putin daca sunt eu la curent cu regulamentul forumului. Hai totusi sa nu le folosim pe post de 'dislike'...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu de ce mi s-a sters postul din acest topic http://forums.rgc.ro...t-de-steve-vai/

 

Am respectat toate regulile forumului, cel putin la fel de mult ca si ceilalti care au postat, dar ale caror posturi nu au fost sterse. Mi-am exprimat o opinie de bun simt vizavi de obiectul cu pricina, la fel cum au facut-o si cei care nu mai gaseau adjective pentru a spune cat de minunate sunt lucrarile lui Augustin.

 

Sa nu se inteleaga ca am ceva cu Augustin, il repect pentru munca pe care o face si ma bucur ca avem astfel de oameni in Romania, alta problema vreau sa ridic:

 

EXISTA AICI UN MODERATOR CARE, DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE NU ISI MERITA FUNCTIA SI INCALCA ABUZIV PRINCIPIUL EGALITATII SI LIBERTATII DE EXPRIMARE, FAVORIZAND ANUMITI USERI IN DEFAVOAREA CELORLALTI. Sper ca acest post nu va disparea pentru ca acest lucru imi confirma spusele. In momentul in care il voi posta il voi trimite si catre Cosmin sin alt moderator pe adresa lor personala de email, impreuna cu numele persoanei in cauza.

 

Multumesc si sper ca este doar o neintelegere, eu vreau doar ca posturile mele sa apara atat timp cat respect regulile.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia să scrii cu roșu și nu atât de mare. Nu navighează orbi pe forum. Presimt că urmează un topic: Unde îl găsesc pe moderator, să-i trag vreo două. Bravo!

Să fie un lucru clar, pe care nimeni nu l-a înțeles, se pare. Dacă inițiatorul unui topic solicită să fie șterse reply-uri din topicul său, e normal să i le ștergem. Dacă nu-ți convine ceva, deschide topic separat și scrie ce vrei despre tine, despre el, despre nedreptate, în limitele bunului simț și ale acestui forum. Noi, românii, suntem cei mai buni la discutat despre alții. Blackthorn e nemulțumit că i-a fost șters comentariul din topicul cu o chitară Gibson sau ce-o fi fost. Reply-ul său făcea trimitere la o altă chitară ce ar fi putut fi cumpărată din banii respectivi, chitară în stare foarte bună, din State și ar fi rămas și cu bani. Ce legătură are cu chitara pusă la vânzare? Nici măcar o coardă. În schimb știm să scriem cu roșu. A, voiai să atenționezi eventualii cumpărători cum că ar putea lua țeapă.

De ce consideri că este țeapă? Ai văzut chitara cu pricina, ai cântat pe ea, știi tu cum a fost lucrată? A băgat cineva mâna în buzunarul cuiva, te pune cineva să nu te informezi înainte să cumperi ceva? Cei de la marile companii, să zicem, Gibson, iau de două ori mai mulți bani pentru o chitară cu top-ul striat, de trei ori mai mult pe o chitară RELICED, chitară făcut din același buștean și cu cea standard. De ce, cine le dă dreptul? Cumpărătorii. Sau ne trezim pe un alt topic că nu știu ce chitară nu e originală, deși am ținut-o în mână și n-am știut ce e aia. Informează-te înainte să postezi! În secolul internetului, refuzăm să ne documentăm. Ori e comoditate, ori...

Inițial nu am intervenit în topicul nimănui. Sincer, mi-am dorit să fiu moderator pentru a resuscita rubrica DUELUL CHITARȘITILOR. Din păcate, ironic, se pare, acolo nu am dreptul să deschid un nou topic. Doar adminii pot face asta.

Până de curând, cea mai mare parte a problemelor legate de forum le-am rezolvat împreună cu Razvan S (Mica Publicitate) și, uneori, cu ajutorul lui Cosu și al lui vektor. E simplu să fii moderator, nu? Ștergi toată ziua după alții. „Șterge-mi aia, nu mai e de actualitate; fă-mi aia, că am terminat cu ea; Faraonu; modifică titlul topicului, nu e corect; vezi că ăla s-a apucat de înjurat; închide te rog topicul, s-a dat; Faraonu; vezi că ăsta mă jignește, nu i-am spus nimic, dar el o ține pe a lui.”

Apoi apar momentele grele:

- Șterge topicul, mă jgnesc, mă amenință!

- Păi cine te-a pus nene să postezi? Dacă tăceai, filosof erai!

- Cum domle’?! dar e dreptul meu să postez. Eu am muncit aici!

- Asumă-ți critica, ia-o ca pe un pas înainte!

- Bine, atunci doresc să mi se șteargă topicul.

- OK.

Și urmează mareea de după: de ce ai șters? Lasă-l să-i dăm în cap până nu mai suflă. Drept urmare, au fost mulți oameni care au trecut pe aici, unii de valoare, alții mai puțin, care s-au lăsat lehamite de rgc.

Dar să ne uităm la critici. Ei fac lumea să meargă înainte, dar tot ei o îneacă. La o privire mai atentă asupra comentatorilor de pe forumul chitariștilor observăm cu stupefacție că 90% dintre cei care atacă nu au nici în CLEAN nici în Distors cu muzica, darămite cu chitara. Tot respectul pentru oamenii care cântă (exemplific aleatoriu: neuro, ramurel, Alin Rosulescu, Mike Kidlazy, vincso, art vandalay, SolDiez, Ciocănel, manbearpig, K.R. și mulți alții), care postează ceva ce au făcut ei, ajută cu sfaturi(ggg, dudu, viobio, avatar2100, EugenRo, karpi etc, n-am să zic tot pomelnicu, ne știm), însă există o categorie de forumiști, puțini la număr, al căror scop este „să spună lucrurilor pe nume”. Asta pentru că, după conspectarea rubricilor mai populare: Mica Publicitate, urmată la mică distanță de privitu-n Deșert la țâțe (fără vreo ofensă la adresa celor care iubesc această rubrică), se plictisesc și încep să comenteze jignitor, pe lângă subiect la adresa unor oameni care FAC ceva.

În rest, recunosc că greșesc, sunt om. Pentru unii sunt rău, pentru alții prieten. Eu încerc să împac pe toată lumea. Nu mă plătește nimeni ca fac curățenie după voi, sunt „angajat fără plată”. Nu am obținut servicii de pe urma acțiunilor mele pe forum, nu am pus taxe de ștergerea topicelor. De asemenea, nu sunt dispus să înghit mizeriile unor indivizi care jignesc pe toată lumea, mă jignesc și pe mine, în timp ce ei nu demonstrează cu absolut nimic că sunt mai buni.

Meciul e pe teren, se joacă în continuare. În tribune, pe gard, în fața monitorului se consumă (inutil)energizante. Cei care huiduie pe tipul în negru, care aleargă haotic după toți jucătorii și le sparge timpanul cu fluierul, să se uite cu atenție: poartă un tricou cu Ac/Dc și are o chitară-n mână.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Incep rgc-stii sa vuiasca... uuuu... se revolta clasa cantatoare impotriva corporatistilor de admini care lucreaza pe gratis. Asta-i un semn al apocalipsei... daca tot o sa ne ia dracu pe toti... eu unu o sa fac ce-am promis demult in caz de apocalipsa... dau spargere la MC Music...

 

Forumu e plin de mizerii dar atat timp cat mai sunt si useri de treaba e ok... Vanzari/cumparari oricum le fac doar cu membrii pe care-i cunosc destul de bine si la nivel local, deci ma doare la basca ce decizie se ia... nu ma afecteaza. Eu totusi doresc admini mai capabili sau sa iasa rebuturile... nu stau sa dau nume ca-mi iau ban total... hehe... nu-mi ajunge ca am ban pe chat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

postez si io ca sa ma aflu in treaba...mie mi se pare aiurea chestia aia care apare pe prima pagina, in cap, asa mare si comunist " top members"....

nu best rated sau highest feedback sau mai stiu eu ce formula, nu, top members dom'le, mai membrii decat altii, mandria partidului cum ar veni...

nu stiu cine a fost cu ideea dar din punctul meu de vedere nu e prea stralucita...se poate si altfel, si mai discret. parerea mea

 

cat despre stergerea comentariilor sau a topicurilor, mie nu mi se pare ok. e munca in plus, voluntara pe deasupra, unu la mana, si e cenzura, doi la mana. desi totusi forumul asta e jucaria cuiva, care are tot dreptul sa si-o ia si sa plece.

 

daca cineva cere stergerea comentariului propriu, asta e una, dar sa ceri si sa intervi in comentariul altuia, nu cred ca e ok... bun, daca respectivul baga in mama ma-sii sau vorbeste in dodii, stergi injuratura sau il atentionezi/dai warn sau ban, ca la fotbal...

 

oricum, daca cineva vorbeste ca sa se afle in treaba, pana la urma tot e pus la punct de cine trebuie/poate/are argumente. mai sunt si oameni care stiu ce vorbesc pe forumul asta, putini, dar INCA sunt.

Edited by barbarossa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dacă nu-ți convine ceva, deschide topic separat și scrie ce vrei despre tine, despre el, despre nedreptate, în limitele bunului simț și ale acestui forum.

 

Bine, multumim pentru indrumare.

Deci, dragi colegi, ca sa nu mai "poluam" topicul cuiva si ca sa nu se ofenseze pentru "antireclama", se va deschide topic separat, cu titlul "Comentarii la adresa lui [cutare] din topicul [lui cutare, mentionand titlul]". Acolo poate nu mai veni [cutare pussy] sa ceara stergerea comentariilor sau a topicului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stimate Domnule AddRien - Power Moderator,

 

Ma bucur ca la culoarea rosie si la font mare si bolduit te sesizezi mai usor. Cred ca ar fi momentul sa lasi explicatiile si frustrarile deoparte si sa te comporti ca un adevarat moderator. Din cate stiu acest forum este unul liber, in care fiecare are dreptul la o opinie, atata timp cat o exprima intr-un mod civilizat.

 

Faptul ca nu am postat materiale video sau audio cu mine nu iti da dreptul sa ma cenzurezi pe motiv ca nu sunt credibil, asa cum insinuezi in postul tau de mai sus.

 

Nu cred ca e normal sa cenzuram posturile altor useri la cererea initiatorului topicul pe motivul ca "nu este de acord cu ce am postat eu acolo, doar eu am initiat topicul, nu are nimeni dreptul la alta parere, poate doar sa ma laude" etc. A nu se intelege ca am ceva personal cu Augustin, daca as fi avut ceva cu el as fi intervenit probabil vizavi de toate lucrarile lui. Dimpotriva mi se pare ca face treaba buna si ma bucur pentru asta.

 

Ce ma deranjeaza este ca unii useri beneficiaza de tratament preferential care se manifesta in diferite moduri, eu exemplific aici 2 cazuri: posturi moderate preferential si posturi pinned la mica publicitate (chiar si atunci cand produsele nu justifica acest lucru). Lista de pinned deja a devenit enervant de lunga, dupa parerea mea ar trebui facuta curatenie, inclusiv la unele anunturi care nu mai sunt de actualitate.

 

Din cate stiu eu posturile se modereaza cu atentionarea userului care le-a scris si partial cu acordul lui (exceptie - exprimarile licentioase sau atac direct la alti useri). Din cate imi aduc aminte nu am primit nici o atentionare, postul meu pur si simplu a disparut, la fel cu alte postari care nu erau de acord 100% cu Augustin. In schimb au ramas toate posturile care il lauda. Deja miroase a Epoca de Aur, o perioada in care criticii erau executati (in vreun fel sau altul), iar lingaii erau promovati.

 

Sper in continuare intr-o rezolvare civilizata a problemei mai sus semnalata.

 

Cu stima,

 

Un zdranganitor la chitara care inca nu a demonstrat nimic pe acest forum

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.