www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe Pentru Buget Redus


 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa achizitionez un sistem de boxe mai de doamne ajuta. Momentan am ceva extrem de ieftin ( http://nl.creative.c...=0&listby=usage ) si cred ca se poate mai bine de atat.

 

Scopurile ar fi multiple:

 

- auditie muzica - colectia mea neimpresionanta de muzica e formata din mp3uri (in general la 320kbps bitrate) deci nu cred ca e cazul de ceva exceptional

- monitorizare chitara - ma joc cu amplitube si guitar rig deci as vrea ceva care sa redea sunetul cat de cat apropiat de realitate.

 

Am o pereche de casti inear shennheiser si e diferenta enorma intre casti si sistemul de boxe 2.1. Mentionez ca momentan voi folosi iesirea de la laptop urmand sa achizitionez o placa de sunet mai spalata cel mai probabil luna viitoare.

 

Cunostintele mele limitate si intuitia ma duc cu gandul la o pereche de boxe active cu pretentie de monitoare de studio. Intentionez sa lucrez cu thomann (dar nu ma limitez doar la el, totul e sa trimita in Olanda ...)

 

Bugetul meu e relativ limitat avand in vedere ca momentan mai am si alte lucruri pe lista de achizitii deci 200euro maxim maxim maxim preferabil in jur de 100.

Evident, as vrea sa nimeresc boxele cu raportul calitate vs pret cel mai bun.

 

Momentan cochetez cu ideea de cumpara asta: http://www.thomann.de/gb/akai_pro_rpm3.htm

Link to comment
Share on other sites

Sau Microlab Solo 6,modelul mai mic cu un singur difuzor de mid-low(6.5 inch) si un tweeter cu calota de matase. Putere de 100 w RMS(cel putin 80 tot au in mod real) si finisaj foarte bun. Au doar input analogic,dar daca vrei sa le folosesti la laptop nu sunt probleme. Fidelitatea este inalta,recomand in special pentru metal(muzica in special,in filme pasajele muzicale ies prea mult peste nivelul sonor general).. Posed o pereche de aproape 3 ani si singura problema este un bazait foarte slab in tweeterul boxei stanga in momentul in care modific volumul din buton(probabil ca modelul cu telecomanda nu are aceasta problema). www.microlab.cn Raport calitate/pret 10(parerea mea) Pret ~ 400 ron la noi. In Olanda nu stiu cum si daca se pot gasi.

 

Succes!

 

Incearca M-audio BX5a ~200 euro!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa renunti la Akai,nu mai sunt ceea ce erau in anii 80. Eventual cauta Edifier daca nu gasesti Microlab,dar este putin probabil sa existe distribuitori acolo. Incearca si Behringer 2031A sau ceva din gama Cakewalk(ex-Edirol). Sfaturi sunt multe,daca detaliezi ceea ce urmaresti in mod specific(ce upgrade-uri urmaresti cu viitoarea placa de sunet-ma refer la timul de input si output de pe placa de sunet) ti-as putea sugera ceva mult mai usor. Daca ai iesire optica pe laptop,ar fi foarte ok sa iti iei un model cu convertot D/A incorporat.

Link to comment
Share on other sites

Modelul asta de la Akai mi se pare cam foarte slab :(

 

Dupa experienta mea trebuie evitat orice care nu are un boomer sub 5", nu vei avea niciun low end cu ceva mai mic. Eu folosesc o pereche de KRK care face foarte bine treaba, budgetul e mai mare decat pentru modelul Akai, dar poti sa faci lucru bun cu asta. Sau pentru doar un pic mai mult decat Akai, ceva de la Samson.

 

BTW, in afara de casti de calitate foarte inalte (si nici nu-i sigur), vei avea mereu o diferinta intre sunetul cu casti si cu boxe. Sunetul castilor e "injectat" direct in urechii, fara propagarea sunetului in aer, va fi mult mai "boomy".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ma gandeam si eu sa-mi cumpar niste boxe tot cu buget redus si am zis sa nu mai deschid un topic. ce nelamurire am: ar fi mai bune solo-6 sau solo-3 pt calitatea sunetului? 100W e cam overkill oricum pt mine si banuiesc ca 70W cu 2 dif pe boxa e mai bine dar... intreb si eu a si inca ceva pot fi folosite la calculator vad ca au intrari rca pot din line out in ele?

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

pot fi folosite la calculator vad ca au intrari rca pot din line out in ele?

Desigur. Se gãsesc și cabluri jack mic - 2X RCA gata fãcute. De fapt RCA e "standardul industrial" pentru semnale de linie nebalansate în instalații (semi)permanente. Jack-urile se folosesc acolo unde conectezi și deconectezi des echipamentul, și/sau unde ai legãturi balansate (alãturi de XLR) pentru cã e mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Incerca ceva de la krk sau de la akai, bine la 100 euro adica 4 mil nu prea gasesti ceva de calitate. Eu unul am avut aceeasi dilema si am facut un efort financiar si mi-am luat de la KRK Rokit 5, am dat un pic mai mult dar se 'AUD'. Uite iti recomand un site de unde mi-am cumparat krk-urile au si ceva de la akai la pret mic in jur de 400mil ron http://www.recordingstudio.ro/categories/MONITOARE-AUDIO/. Din cate stiu Akai produce aparatura profi, defapt asa se si numeste divizia de la akai, akai professional, care se ocupa cu aparatura de studio.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.