www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trebuie Sa Aflu Cum Se Numeste Melodia


Guest
 Share

Recommended Posts

Trebuie neaparat sa aflu cum se numeste melodia . Eu ii stiu decat inceputul . Cred ca este a lui BB King din cate imi aduc aminte . O sa o descriu cum sunt obisnuit sa descriu melodiile deobicei . Pare ridicol , dar asa m-am obisnuit de la prof sa le cant .

 

Incepe asa : " bi bi pa pa-bi-bam bi bi pa pa-bim , acum pauza si putin mai rapid " bi bi pa pa-bi-bam / bam-pa-bam-ba-bam pa-bam-bam" si apoi incepe o orchestra

 

 

 

Aaa... Din cate imi aduc aminte , tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi 2 ( in timp ce tineam bareul ) . Acesta reprezinta " pi - bim " . Apoi pe coarda 2 , fretul 13-14-15 , reprezinta pa-ba-bi , apoi pe coarda 3 fretul 12 , reprezinta bam-ul . Apoi iar bareul fretul 12 , iar coada 2 fretul 13-14-15 , reprezinta " pi-bim pa-ba-bim " si apoi iar doar ca faceam un bending pe 15 la final . Sper ca a fost mai de ajutor :D . Trebuie sa aflu melodia , poate nu este a lui bb king .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Trebuie neaparat sa aflu cum se numeste melodia . Eu ii stiu decat inceputul . Cred ca este a lui BB King din cate imi aduc aminte . O sa o descriu cum sunt obisnuit sa descriu melodiile deobicei . Pare ridicol , dar asa m-am obisnuit de la prof sa le cant .

 

Incepe asa : " bi bi pa pa-bi-bam bi bi pa pa-bim , acum pauza si putin mai rapid " bi bi pa pa-bi-bam / bam-pa-bam-ba-bam pa-bam-bam" si apoi incepe o orchestra

 

incearca pe note... :)

Link to comment
Share on other sites

A nu , stiu the thrill is gone .

 

Aaa... Din cate imi aduc aminte , tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi 2 ( in timp ce tineam bareul ) . Acesta reprezinta " pi - bim " . Apoi pe coarda 2 , fretul 13-14-15 , reprezinta pa-ba-bi , apoi pe coarda 3 fretul 12 , reprezinta bam-ul . Apoi iar bareul fretul 12 , iar coada 2 fretul 13-14-15 , reprezinta " pi-bim pa-ba-bim " si apoi iar doar ca faceam un bending pe 15 la final . Sper ca a fost mai de ajutor :D . Trebuie sa aflu melodia , poate nu este a lui bb king .

Link to comment
Share on other sites

E misto si aia, o ascultam cu ceva vreme in urma (desi partea cu slash m-a nedumerit), dar dupa pibabim alea nu intra o orchestra, asa cum se pare ca a fost definita, precis, melodia mai sus. Asa ca inca mai avem de investigat.

Sper ca nu ranesc sentimentele nimanui fiind intr-atat de reticent la descoperirile dumneavoastra, dar doresc din rarunchi sa ajut la identificarea acelei piese care creeaza dureri de cap stimatului nostru coleg.

Spor la cautat va doresc dupa cum, de asemenea, imi doresc si mie.

Link to comment
Share on other sites

Incepe asa : " bi bi pa pa-bi-bam bi bi pa pa-bim , acum pauza si putin mai rapid " bi bi pa pa-bi-bam / bam-pa-bam-ba-bam pa-bam-bam" si apoi incepe o orchestra

 

 

 

Aaa... Din cate imi aduc aminte , tineam bareu pe fretul 12 , apoi dadeam , coarda 3 apoi 2 ( in timp ce tineam bareul ) . Acesta reprezinta " pi - bim " . Apoi pe coarda 2 , fretul 13-14-15 , reprezinta pa-ba-bi , apoi pe coarda 3 fretul 12 , reprezinta bam-ul . Apoi iar bareul fretul 12 , iar coada 2 fretul 13-14-15 , reprezinta " pi-bim pa-ba-bim " si apoi iar doar ca faceam un bending pe 15 la final . Sper ca a fost mai de ajutor :D . Trebuie sa aflu melodia , poate nu este a lui bb king .

 

 

sunt confuz... unde apare pi-bim?

also.. care e diferenta intre pi si bi?

dar intre bi si bim?

bim-bam?

 

apoi... nu cred ca e a lui bb king melodia... ala canta blues

Link to comment
Share on other sites

Oare de ce nu isi da seama nimeni nici macar dupa inregistrare?

 

Probabil pentru ca e o interpretare mai buna decat originalul. Mult prea buna fatza de original.

 

 

Topicul asta nu isi are rost, pe bune.. Nu e decat o gluma proasta :)

 

S-a strigat "bingo!".

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/55901-ce-melodie-este-stiu-doar-inceputul-la-chitara/page__view__findpost__p__541738

Link to comment
Share on other sites

Ia vezi daca ghicesti cine a scris asta, suna cam asa(pun doar refrenul):

guess

 

 

Deci chiar nu inteleg de ce mai sari cu atacuri acum cand povestea s-a incheiat . :))

Si nu te mai ************* , ca inregistrarea nu era imposibila de descifrat , chiar daca nu vreti sa recunosti . Iti dai seama imediat dupa intro , daca stii melodia . Pana la urma , aici s-a vazut cine este fan bb king si cine nu este , cine se da mare ascultator de blues si cine asculta cu adevarat . Ati spus ca tab-ul este gresit , am mai asteptat , apoi am pus inregistrarea conform cererii si apoi sariti cu gura pentru ca n-ati fost in stare nici dupa ce am pus inregistrarea .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Deci chiar nu inteleg de ce mai sari cu atacuri acum cand povestea s-a incheiat . :))

Si nu te mai ************* , ca inregistrarea nu era imposibila de descifrat , chiar daca nu vreti sa recunosti . Iti dai seama imediat dupa intro , daca stii melodia . Pana la urma , aici s-a vazut cine este fan bb king si cine nu este , cine se da mare ascultator de blues si cine asculta cu adevarat . Ati spus ca tab-ul este gresit , am mai asteptat , apoi am pus inregistrarea conform cererii si apoi sariti cu gura pentru ca n-ati fost in stare nici dupa ce am pus inregistrarea .

 

Gata, coane, am inteles. Data viitoare, inregistreaza-te din prima si incearca cu Shazam. Pam pam!

Link to comment
Share on other sites

Deci chiar nu inteleg de ce mai sari cu atacuri acum cand povestea s-a incheiat . :))

Si nu te mai ************* , ca inregistrarea nu era imposibila de descifrat , chiar daca nu vreti sa recunosti . Iti dai seama imediat dupa intro , daca stii melodia . Pana la urma , aici s-a vazut cine este fan bb king si cine nu este , cine se da mare ascultator de blues si cine asculta cu adevarat . Ati spus ca tab-ul este gresit , am mai asteptat , apoi am pus inregistrarea conform cererii si apoi sariti cu gura pentru ca n-ati fost in stare nici dupa ce am pus inregistrarea .

 

da...misto e ca atunci cand celalalt coleg a "ghicit" piesa erai si tu convins ca piesa respectiva era cea cantata de tine ;) .

Link to comment
Share on other sites

da...misto e ca atunci cand celalalt coleg a "ghicit" piesa erai si tu convins ca piesa respectiva era cea cantata de tine ;) .

 

Da . Am fost surprins . Par ca au aceleasi note , doar difera ritmul . Cand am auzit-o am crezut ca o canta diferit profu' . Dar la sedinta urmatoare mi-a zis ca este BB King .

Link to comment
Share on other sites

Crezi ce vrei . Am mai explicat cum este cu parerile voastre .

 

nu prea....

 

incepi sa te cam dai de gol singur ;)

daca profesorul tau stie care e melodia de ce nu l-ai intrebat pe el de la inceput ? sa fie asta un "test' pentru noi ? cine a zis ca e mare ascultator sau cunoscator de blues in topicul tau ?

 

(restul e usor de dedus ;))

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Nu caut scandal , dar daca se comenteaza in continuare ...

 

Pai ... da ! Asta era si ideea . Mai intai aflam cum se numeste , de pe renumitul site RGC pe care multi l-au recomandat . Si apoi o cantam .

Dar userii m-au " umplut de branza " .

 

nu prea....

 

incepi sa te cam dai de gol singur ;)

daca profesorul tau stie care e melodia de ce nu l-ai intrebat pe el de la inceput ? sa fie asta un "test' pentru noi ? cine a zis ca e mare ascultator sau cunoscator de blues in topicul tau ?

 

(restul e usor de dedus ;))

 

Asa ... ca avem de explicat acum :D . Profesorul stia melodia , la finalul sedintei a inceput sa o cante si apoi a plecat . Mie mi-a placut foarte mult si apoi am vrut sa o aflu . N-am zis ca a zis cineva ca e mare ascultator de blues in topicul meu , in general ma refeream . ;)

 

( Sper ca s-a dedus usor :)) . )

 

 

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Sunteti mai multi acolo ? Cantati la 4 maini ?

 

"de pe renumitul site RGC pe care multi l-au recomandat..."

:blush: (inseamna ca facem treaba buna)

 

Da . Asa credeam si eu la inceput . Oricum e destul de bun pentru vanzari/cumparari .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.