www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot De La Buffer (Fet/op Amp)


karcsika
 Share

Recommended Posts

Buna colegi!

 

Pana acuma buffer preamp ul am folosit cand am inregistrat in line in fara effect,numai semnalul curat.

OK. este semnal bun,fara bzz hiss si cu varianta transiztor fet si varianta ic,cu tl071 .cum am mentionat

este silentios.

 

Daca semnalul vine asa : chitara->buffer->proccesor->line in e ok,dar buffer introduce un zgomot.

Si in procesor zoom,si la digitech face zgomotul la preseturi unde este folosit distors de orice fel : (drive,modern,british,bright,midgain),indiferent daca are

gain mare sau nu.

 

si la voi apare acest effect?

Link to comment
Share on other sites

Buna colegi!

 

Pana acuma buffer preamp ul am folosit cand am inregistrat in line in fara effect,numai semnalul curat.

OK. este semnal bun,fara bzz hiss si cu varianta transiztor fet si varianta ic,cu tl071 .cum am mentionat

este silentios.

 

Daca semnalul vine asa : chitara->buffer->proccesor->line in e ok,dar buffer introduce un zgomot.

Si in procesor zoom,si la digitech face zgomotul la preseturi unde este folosit distors de orice fel : (drive,modern,british,bright,midgain),indiferent daca are

gain mare sau nu.

 

si la voi apare acest effect?

 

cand folosesti chitara>procesor> line in nu mai ai acel zgomot?

oricum..nu vad rostul bufferului atunci cand folosesti chitara>buffer> procesor>line in deoarece procesorul are buffer incorporat , mai ales daca nu ai cabluri prea lungi

Edited by vldmlt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dar teoretic,de unde vine zgomotul?

Cu ce alimentezi bufferul? Ai fãcut bine cablajul? În ce fel de cutie e bãgat?

 

Zgomotul pe care-l descrii de fapt nu e zgomot, e ori ripple de la alimentare ori interferențã electromagneticã.

Are și circuitul în sine zgomot propriu, e inevitabil, dar nu ar trebui sã fie perceptibil:

http://en.wikipedia.org/wiki/Noise_(electronics)#Types

Link to comment
Share on other sites

Buna colegi!

 

Pana acuma buffer preamp ul am folosit cand am inregistrat in line in fara effect,numai semnalul curat.

OK. este semnal bun,fara bzz hiss si cu varianta transiztor fet si varianta ic,cu tl071 .cum am mentionat

este silentios.

 

Daca semnalul vine asa : chitara->buffer->proccesor->line in e ok,dar buffer introduce un zgomot.

Si in procesor zoom,si la digitech face zgomotul la preseturi unde este folosit distors de orice fel : (drive,modern,british,bright,midgain),indiferent daca are

gain mare sau nu.

 

si la voi apare acest effect?

 

Cu ce alimentezi bufferul ? Baterie trebuie ca precis sa nu ai brum din adaptor de retea.

 

Ce fel de zgoot este ce auzi tu ? fa o inregistrare sa auzim.

 

Pe iesirea bufferului cred ca ar fi Ok sa pui un rezistor fix de 15Kohm sau un potmetru de 10-15KOhm si reduci semnalul ptr ca sa ataci compresorul sau distorsurile .

 

Unde este plasat circuitul ? ai ecranat bine ?

 

...eu pun in serie aiurea de toate si nu am zgomot daca nu depasesc nivelurile de gain ale efectelor inlantuite .

 

Am avut o singura problema cu un chorus care prin bucla de masa prin sursa de alimentare cu masa comuna i-mi introducea un "mieunat"( hehe) iam pus o baterie si am rezolvat .

 

Dar pana nu auzim ce fel de zgotmot ai nu stiu ce sa zic....dam si noi cu presupusu'

Link to comment
Share on other sites

scuzati daca nu am formulat,scris corect.

Nu m-am luat, fratioare, de felul in care ai scris. Scrii mai bine in romana decat scriu eu in maghiara.

Vad ca un zelos te-a taxat deja.

 

Cred ca niste poze ne-ar lamuri mai bine: chitara, cablurile , bufferul, tot ansamblul. Cum ziceau si colegii, zgomotul nu pare sa fie de la buffer. Iar pe mine m-ar deranja mai mult zgomotul initial, care e un brum destul de mare. Am facut niste probe cu fisierul mp3 pus de tine. Am observat ca inainte de prima proba (fara buffer) iei mana de pe corzi si se aude exact brumul de la varianta cu buffer. Asta imi intareste parerea ca zgomotul nu este de la buffer.

 

In alta ordine de idei, m-am jucat cu fisierul tau in Audacity si am panoramat testele la stanga si dreapta. Nu aud tonuri diferite, ci atitudini diferite. Dai altfel cu pana cand ai bufferul in lantul audio. La asta ma refeream cand spuneam ca il folosesti ca amuleta.

*Este adevarat ca mi-am luat urechile la reduceri si nu functioneaza prea bine :lol:.

z2.mp3

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Foarte corecta observatia Masta Gi. Ce ai tu acolo e un zgomot datorat lipsei impamintarii. Fa urmatorul test: Cu bufferul activat vezi daca se schimba zgomotul cind pui sau iei mina de pe corzi (fara el ne-am lamurit deja ca se schimba). Tind sa cred ca nu se schimba, ceea ce inseamna ca bufferul iti intrerupe linia de masa care se face intre amp si corzi, si de aici zgomotul. Ar fi foarte util daca ai pune si schema pe care ai folosit-o.

Link to comment
Share on other sites

am attach at : chit buffer line in si o poza

 

Hmm, trebuie sa ma duc la oculist, nu disting in poza ta decat un ecran din Audacity :lol:.

 

LATER EDIT: Nu e nimic rau in a avea o amuleta, daca te inspira poti si sa-ti pui efectele pe covorul de rugaciune (just in case, glumesc).

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

deci am scris lantul: chitara intra in puffer > line in . In poza am afisat semnalul

 

da am scris incorect,sorry

 

M-ai omorat, frate! Nu am nimic cu felul in care scrii, am inteles perfect ce ai scris. Doar ca eu intrebasem de o poza cu chitara sa ne lamurim ce tip de doze are, cu bufferul poate e vreo chestie de la asamblare si cu tot lantul poate ne vine vreo idee, ca din vorbe e greu sa dai diagnostice (sau era diagnosticuri?).

Link to comment
Share on other sites

:) ok,Masta Gi

 

Nu cred ca poza ar spune mai multe,doza este una mai veche,nu stiu de unde sau marca,a avut iesire pt coil tap,dar am izolat.

 

Probabil doza are un zgomot (care fara buffer si prin pamantare nu se observa,doar cand iau mana de pe corzi,deci nu are contact pamant)

,si prin buffer + effect procesor ,este amplificat acel zgomot. La mai buna concluzie nu am ajuns

 

*poza cu telefon

post-8102-0-56892500-1298185871_thumb.jpg

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Da,zgomotul este si cand are contact pamant (eu)

Sistemul functioneaza asa: corpul uman este o foarte buna antena. Cand corzile sunt conectate la masa (ground) si pui mana pe corzi, antena (corpul tau) este suntata la masa si nu mai trimite semnal (adica brum sau alte zgomote) prin doze. Poate fi si o bucla de masa.

 

Pare sa fie o problema legata de constructia bufferului. In continuare, e nevoie de poze cu rezolutie buna ale montajului propriu-zis (bufferul), exterior si interior. Ai un aparat de masura?

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

 

Am terminat cu sessiunea,si acuma am timp pentru rgc :)

 

Problema este rezolvata : este doza hot,si fara puffer sau alte effecte are un bzzzzz pe singur pe care nu il observam/audeam.

Cand am legat tot feluri(puffer,effecte),acest bzzzzz a marit amplitudinea/semnal si ala eram ce am auzit.

Pe zoom un amp sim numit FDR este un clean fender emulation...pe patch ul ala, nu sa auzit bzzzzz, numai daca volumul crestea/sau pe spectrul semnalului se vedea,dar nu prea semnificativ,pe alta parte pe un patch de drive imediat se auzea. (pe cateva amp sim,la zoom 606 driveul este comun ,numai filtrele,rezonatoare se schimba)

 

Chitara are numai o doza,si nu am avut atunci cu ce sa compar (doza)

 

Multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.