www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preseturi Gitar Rig 4


Guest alehandro
 Share

Recommended Posts

Guest alehandro

Salutare!Sunt incepator,am reusit sa conectez chitara la calculator cu Guitar Rig 4 si imi cam prind urechile in preseturile alea de pe acolo.Daca exista vreun coleg sa imi dea o mana de ajutor in sensul asta ,eventual daca ar putea sa faca un tutorial si cu ceva sampleuri cu explicatii despre cum se fac si se salveaza preseturile pentru diverse genuri(jazz,blues,rock,metale,etc),as fi profund recunoscator,si cred ca nu as fi singurul in situatia asta.Cu multumiri anticipate,Alexandru!

Link to comment
Share on other sites

Buna ,

 

Daca nu te deranjeaza am sa-ti dau un raspuns prin prisma unui utilizator de GR3 (pur si simplu nu ma impac cu soundul lui GR4, si efectele mele preferate din GR3 suna prea diferit in GR4 daca le import...) ; filosofia din spate sunt cam sigur ca e aceiasi.

 

Nu sunt in stare de un tutorial.. dar am cateva ponturi (vorbim de GR3):

 

Preseturile cu care vine programul sunt organizate in cateva categorii le gasesti in tabul Browse/Sounds (in stanga), le poti privi si ca foldere cu preseturi (preseturile au extensia .bnk, de la "banks"); baga-ti nasul printre ele, mai ales cele care te intereseaza pe tine ghidandu-te dupa denumirile sugestive ale respectivelor bankuri; ai sa observi o fereastra cu backuri dar si o fereastra cu sound-urile continute de acel bank (acelasi sound poate fi gasit uneori sub mai multe bankuri/categorii); ambele ferestre iti dau posibilitatea sa salvezi fie bankul intreg (bank menu in dreapta sus a ferestrei cu bankuri) fie doar un sunet/preset in cadrul bankului (sound menu in dreapta sus a ferestrei cu sounduri); bineinteles poti sa si incarci prin acelasi bank menu un set de preseturi salvate pe calculator undeva.

 

Cred ca cel mai usor (si cel mai indicat) mod de a invata cum sa compui lantul tau de efecte este modificand pentru inceput exemplele de acolo, putin cate putin, cu rabdare; vezi cam ce au folosit baietii aia de la Native Instruments pt efectele de acolo si o sa te cam prinzi de ce ai nevoie.. probabil incepi cu un prag de zgomot.. apoi o normalizare.. poate un distors... un chorus, urmat de un reverb; daca deja simti ca vrei sa faci ceva de la zero, gasesti in tabul Components toate efectele, pedalele modelate de GR3 si le poti inlantui cu drag and drop in dreapta ecranului, cu cat e lantul mai mare cu atat incarcarea CPU-ului va fi mai mare.. deci .. sa ai si asta in vedere , daca la un momentdat incepe sa se intrerupa procesarea, s-ar putea sa fi adaugat prea multe efecte in lant.

 

Eu am un bank alcatuit din toate preseturile ce mi-au placut dintre cele cu care a venit GR3, pe care le-am modificat pe alocuri (duplicate, nu am lucrat pe originale - ai meniuri contextuale care te lasa sa faci copii, click dreapta si vezi acolo comenzile standard si cunoscute "Cut, Copy, Paste") si le-am salvat pe calculator, la adapost de reinstalari de Windows cu o denumire sa zicem Favourite.bnk.

 

Mentiune: GR3 stie starea in care ai lasat programul la inchidere, adica daca ai modificat un preset si ai inchis programul, la redeschidere, il gasesti cu aceiasi modificare.. dar daca nu il salvezi, si schimbi presetul, cand revi la presetul cu care ai inchis programul anterior, il vei gasi in starea restaurata.. adica cum a fost el ultima oara salvat (sper ca s-a inteles :) )

 

Spor la treaba si sper sa mai contribuie si altcineva la topic, mai la tinta legat de nevoile tale.

Edited by Intrusul
Link to comment
Share on other sites

Da,merci de raspuns,dar treaba e ca la mine listele cu preset atributes si presetnames sunt goale,mai astept si alte opinii.

 

Înseamnă că l-ai instalat greşit cumva...Sau ai mutat ulterior fişierele dintr-o partiţie în alta, dacă e cazul la tine... N-am mai auzit până acum să fie goale...

Variantele tale sunt : reinstalarea sau, dacă ţi se pare prea mult sa reinstalezi, caută pe net preset-uri şi downloadează-le.

 

La "Components" sunt toate la locul lor ?

 

Late Edit:

Fă un test: aranjează nişte "scule" în rack şi fă "Save Sound As..." să vezi unde te duce...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Am auzit eu adineaori ca se poate sa fie goale.

Du-te, in partea stanga, unde ai Browser si Components, la OPTIONS

Acolo o sa ti se deschida o fereastra in care, undeva, ii poti da Restore Factory Components

Dupa ce se screme cateva secunde, o sa iti ceara sa restartezi GR-ul. La redeschidere, in Browser, gasesti toate preseturile.

Link to comment
Share on other sites

Guest alehandro

Da,au aparut si ale mele preseturi din softul guitar rig 4 ,am urmat toti pasii si se incapataneaza sa mearga,o fi de la windows Vista?

Link to comment
Share on other sites

Guest alehandro

Nu a mai intrat pe line in,a intrat pe mic si iesirile prin boxe,normal.A durat ceva timp pana a facut setarile pe WDM Device List de la driverul ASIO4ALL, Realtek HD Audio output si Realtek HD Audio Mic input .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.