www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa-Mi Cumpar O Electro-Acustica.pareri Va Rog.


Guest I'm Superman
 Share

Recommended Posts

Guest I'm Superman

Deci...sa incep cu inceputul:eu vreau sa-mi iau o electro-acustica mai mult fingerstyle si poate acorduri.Vreau ca sa o pot baga la mixer,boxe,comp(nu prea am bani de amplif).As vrea una cat mai ieftina posibil dar sa zicem vreo 700-800 ron numai chitara fara cabluri&altele.Si vreau sa mai intreb daca cand il bag la PC pot sa schimb sunetul la corzi(sa se auda ca si corzile noi) pentru ca nu vreau sa schimb tot timpul corzile numai pt sunetul acesta :respect:

 

Uitati-va ce as vrea sa cant pe ea:

 

 

Andy Mckee-Africa

 

Si as avea inca ceva de intrebat in legatura cu unele melodii.Am vazut ca trebuie un acordaj mai complicat la ele cam cum ii acesta: DADBGe.Am vazut ca in concerte isi face manual acordajul dar ma intrebam daca se poate face si la calculator(am vazut ca de o gramada de ori i se rupeau corzile)

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Deci...sa incep cu inceputul:eu vreau sa-mi iau o electro-acustica mai mult fingerstyle si poate acorduri.Vreau ca sa o pot baga la mixer,boxe,comp(nu prea am bani de amplif).As vrea una cat mai ieftina posibil dar sa zicem vreo 700-800 ron numai chitara fara cabluri&altele.Si vreau sa mai intreb daca cand il bag la PC pot sa schimb sunetul la corzi(sa se auda ca si corzile noi) pentru ca nu vreau sa schimb tot timpul corzile numai pt sunetul acesta :respect:

 

Uitati-va ce as vrea sa cant pe ea:

 

 

Andy Mckee-Africa

 

Si as avea inca ceva de intrebat in legatura cu unele melodii.Am vazut ca trebuie un acordaj mai complicat la ele cam cum ii acesta: DADBGe.Am vazut ca in concerte isi face manual acordajul dar ma intrebam daca se poate face si la calculator(am vazut ca de o gramada de ori i se rupeau corzile)

 

 

Salut. Am un amplificator de vanzare, la 100 lei. Poate te intereseaza, il poti vedea in profilul meu.

Edited by OratioMentis
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un Takamine , este mai buna si ca Aria si ca Ibanez .Sunetul este mai placut , chitara este foarte comoda si calitatea acesteia este extraordinara.

 

Si ca sa iti raspund la intrebarea ta legata de corzi:

 

O data cu oxidarea lor o sa iti vina tie greu sa mai canti pe ele .Nu va fi asa mare problema de sunet cat va fi de posibilitatea de a mai face un slide pe ele de exemplu.Prin efect nu o sa se modifice sunetul in functie de calitatea corzilor prea mult , poate 10 % sesizabil deci cea mai buna solutie ar fi sa le fierbi dupa ce se invechesc .Aceasta solutie , de a le fierbe le reda cateva din proprietati si vor suna aproximativ ca unele noi.

 

P.S : Trebuie sa le lasi in apa clocotita cam 20 min !

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

Si in trei ani n-ai mai auzit de acordajul drop d?

Ce nu e bun la chitara actuala si crezi ca va fi mai bun la chitarele din linkurile tale?

 

Am auzit de drop D ii DADGBe

 

Dar cel ce l-am scris este DADBGe(si nu am gresit chiar asa ii tuningu),sau alt tuning mai complicat ECDGAD(coarda 5 ii mai complicata

 

stiu la ce foloseste dar in concerte foloseste numa amplif si microfon ca sa vorbeasca

 

in primul rand nu poti sa canti la o chitara neamplificata intr-o sala mare sau in concerte de ex :rolleyes:

Edited by I'm Superman
Link to comment
Share on other sites

 Tocmai ti-am dat cred eu cea mai buna parere dar cel mai bine dute si verifica-le pe fiecare in parte si vezi tu care iti place mai mult.Nu putem noi sa decidem pt tine.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca n-ai nevoie de chitara noua doar ca sa ai sunet amplificat (la asta foloseste microfonul, sa capteze chitara acustica). Din punctul asta de vedere mai bine iti iei un microfon si eventual un amplificator.

Nu sunt impotriva chitarelor electroacustice dar ma gandesc sa nu ajungi sa te impiedici de chitare prin casa.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

In primul rand, o chitara electroacusica nu te ajuta prea mult. intr-adevar, nu ti-ar strica o chitara mai buna, dar, electroacusticele se folosesc doar in conditii de "live". In studio se foloseste microfonul. In plus, pe langa chitara iti va trebui un booster/preamp ca sa o aduci la un nivel decent si o placa de sunet capabila ca sa poti face ceva cu ea, sau un amp. asa ca poate ar fi bine sa te gandesti la varianta unei chitare mai bune si a unui microfon (si microfon bun).

Link to comment
Share on other sites

Guest I'm Superman

adevarat.....numai ca eu o sa cant mai mult live,bugetul ii cam mic ca sa imi iau si un microfon performant si chitara,comp am bunicel(daca trebuie o placa de sunet mai buna de 7.1 imi iau) si am tot echipamentu necesar(mixer,boxe)....De aia vreau o electro-acustica.Iar ampul poate o sa il iau dupa ce imi iau chitara....

 

Si vroiam sa intreb de acele tuninguri ( ECDGAD ) sau cele de genu daca se pot face la caluculator sa sune asa:) k nu prea am chef sa imi schimb asa des corzile

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.