www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

T-Rex Replica Vs Nova Delay


florerusu
 Share

Recommended Posts

putin offtopic iti rapsund, eu am laut MXR Carbon copy - analog delay si e o scula foarte apreciata, imi palce si mie foarte mult :-)

costa 129 $ daca poti sa iti iei din sua

 

urmeaza sa-mi iau 1 delay din state. ce imi recomandati? am ajuns la unul din astea 2. novadelay -250$

t-rex replica 350$

Link to comment
Share on other sites

mai asteapta un pic pina iese strymon timeline si ehx dmm tap tempo. atunci se mai stabilizeaza piata. mai arunca un ochi si la empress super delay si iese in curind si malekko 919. ar mai fi si providence chrono si memory lane 2 dar sint prea scumpe.

 

asa m-am gandit si eu:nova delay deocamdata. cateva luni . apoi strang bani de ceva mai serios gen eventide time factor. mersi mult baieti.

Link to comment
Share on other sites

ca si unitate dedicata, eu cred ca e exceptional t-rex. insa daca intram si in alte domenii, ai nevoie de preseturi, nu cred ca bate nimic la ora actuala Eventide Timefactor. mie mi se par extrem de costisitoare aceste pedale fara optiunea de a salva modificarile. avantajul este ca face un lucru sau mai multe, foarte bine. DAR, doar unul deodata. astfel, ai nevoie de mai multe pedale pt a atinge scopul

Link to comment
Share on other sites

Ca un gind razlet: e mult mai greu sa-ti gasesti delay-ul potrivit decit distorsul ;)

 

ca si unitate dedicata, eu cred ca e exceptional t-rex. insa daca intram si in alte domenii, ai nevoie de preseturi, nu cred ca bate nimic la ora actuala Eventide Timefactor. mie mi se par extrem de costisitoare aceste pedale fara optiunea de a salva modificarile. avantajul este ca face un lucru sau mai multe, foarte bine. DAR, doar unul deodata. astfel, ai nevoie de mai multe pedale pt a atinge scopul

 

E adevarat ca e Eventide, dar raportul calitate/pret mi se pare mult mai bun la DL-4 si Nova Delay. Vorbind de preseturi, ca mai sint altele mai faine ca sound, dar fara preseturi.

 

@floreaursu: uitasem sa scriu ca tocmai a aparut si TC Electronic Flashback delay, care e foarte bine pozitionat ca pret, si pe felia lui Echopark. Poate te atrage mai mult.

 

Alt feature nou e la noul Visual Sound Dual Tap Delay, are o intrare ptr click track si isi ia singura orice tempo de acolo. Asta mi se pare f tare pentru trupele care folosesc click track.

 

t-rex reptile 2 este deja la vanzare 279$. doar ca nu cred ca are optime cu punct. asta caut eu la delay , pe langa tap tempo. si chestia aia cu dual delay care e f faina la eventide. si nova are ceva de genu .sper sa fie cat mai asemanator ca mi lam si comandat.

 

Digitech Timebender

 

Personal cred ca vinzarile la Timefactor vor scadea dramatic imediat ce apar primele exemplare de Strymon Timeline, pare a fi delay-ul perfect.

Link to comment
Share on other sites

ceva de Pigtonix Echolution stiti?

 

Partea analogica este design Howard Davis, cel care a proiectat si DMM. Partea digitala este design Pigtronix si se pare ca are unele probleme la tap tempo, trebuie sa iasa in curind versiunea 2 care corecteaza problema. N-am probat personal, deci nu stiu ce sa-ti zic de sound.

Link to comment
Share on other sites

Partea analogica este design Howard Davis, cel care a proiectat si DMM. Partea digitala este design Pigtronix si se pare ca are unele probleme la tap tempo, trebuie sa iasa in curind versiunea 2 care corecteaza problema. N-am probat personal, deci nu stiu ce sa-ti zic de sound.

pff. nu stiam de partea cu tap tempo defecta. tocmai ce miam comandat 1 din state dp ebay. sper sa nu fie ceva general valabil la toate. oricum cam intr-o luna si umpic imi ajunge si apoi o sa va anunt daca sunt multumit sau nu de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut, am avut sau am scule in chestiune, le am incercat un timp indelungat sa ma hotaresc. replica si time factor.

Pana la urma am pastrat replica t-rex, pentru esigentele mele este cel cu sunet cel mai curat, bright, foarte simplu de folosit. Foarte bun eventide, cam prea multe pentru mine dar pentru cine are nevoie de mai multe setari scula este foarte dinamica si sunete sunt destul de clare, de altfel renumita calitate eventide (am avut si modfactor si suna de rupe!!).

Celealalte pedale mentionate gen mxr fac, din punctul meu de vedere, parte din alta categorie de pedale. ar trebui comparate cu boss cu alte firme asesate pe segmentul respectiv.

analog sound a lucrat la o pedala de delay (mai nou in tara), am luat si eu unu si lam comparata cu replica, unu la unu, diferenta prin surprindere mea de sunet este minima, aproape neausibil.

Asta am specificat nu pentru sa fac reclama la un prieten dar pentru ca se vorbeste de delay si mi sa parut normal avand in vedere ca am in casa asa ceva sa aduc la conostinta prieteni de alternativa respectiva, foarte calitativa ca sunet si la un pretz mai moderat, p[entru cine vrea un sunet de calitate dar nu are 350 de euri de aruncat intro pedala de delay. (cateodata sunt numai fitze....ca avem scule de nu stiu ce firma, suna de cacao, dar firma este smeker si noi ne bucuram ca prosti si dam bani grei!! boala chitaristului: SCULE!! ..SA FIE!!:lol::D

Numai bine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi dupa ce se fac aceste categorisiri ?? Nu vad absolut nici o logica...pare-se treaba merge dupa culoare sau greutate ?

 

Viteza AD si DA , viteza procesare .....,posibilitati "extra" , consum curent , lungime maxima delay .. cat de usoara este utilizarea in timp real pe scena..

 

Cred ca am mai scris ...am avut delay Sovietic ..foarte bun..in fiecare multiefect am ecou foarte bun, ..si mai am si separat ...diferente de calitate nu prea sunt ( in afara de 96KHz/24bit ce are Zoom G1 )

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Adri pentru apreciere, ceea ce tin sa mentionez este urmatorul fapt: delay-ul pe care il produc nu are tap tempo (nu este neaparat un mare drawback dar ... este un feature pe care unii il doresc), iar din punct de vedere al sunetului deciziile vin din partea celor care l-au probat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Adri pentru apreciere, ceea ce tin sa mentionez este urmatorul fapt: delay-ul pe care il produc nu are tap tempo (nu este neaparat un mare drawback dar ... este un feature pe care unii il doresc), iar din punct de vedere al sunetului deciziile vin din partea celor care l-au probat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Delay-ul tau e digital sau analogic?

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa il citez pe karpi toate sunt dijitale :D dar sa zicem ca e hibridus... pana la urma conteaza prea putin atata timp cat soundul este cel pe care vrei sa il auzi sau cel pe care trebe sa il auzi, ma rog o sa fie gata unu pentru Burb si ti-l dau sa ii dai o cheie (este acelasi delay care a plecat la James Cornford in Anglia si pe care il foloseste acum)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa il citez pe karpi toate sunt dijitale :D dar sa zicem ca e hibridus... pana la urma conteaza prea putin atata timp cat soundul este cel pe care vrei sa il auzi sau cel pe care trebe sa il auzi, ma rog o sa fie gata unu pentru Burb si ti-l dau sa ii dai o cheie (este acelasi delay care a plecat la James Cornford in Anglia si pe care il foloseste acum)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Da bre, nici pentru mine nu e atit de important daca suna bine. Am intrebat din pura curiozitate,credeam ca ai gasit pe undeva bucket brigade chips care sa sune misto :)

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, al meu ca de obicei, am uitat sa mentionez, este o parere personala discutabila, nu sunt espert de eletronica (hertz si circuite pentru mine sunt SF dar find ca de principiu toate automatizari functionaza pe o baza de matematica, am inceput sa vad si eu un pic de lumina. Teste si pareri au fost facute pe scule pe care le am avut sau inca le mai am in casa. Adica, real, inregistrand de multe ori aceasi frasa cu efecte diferite (in cazul acest delay si dupa acea reascult si trag conclusi ..personale. Am cumparat de la delay de 50$ pana la 500 de euro de la firmele cele mai apreciate pe piata, DIFERENTE EXISTA INTRE PRODUSE (nu toate ce i drept) si in anumite cazuri diferenta este enorma.

De pilda las invita pe karpi sa testeze un replica t-rex sau un eventide si sal compare cu oricare zoom, boss, ibanez , mxr etc... (procesor sau pedala) si sa ma zica daca este la fel resultat. (trebuie reamintit ca exista un anumit respuns de la efect in functie de echipament folosit, unul dintre cele mai importante din punctul meu de vedere este amplificator. cateodata personalitate preampului in combinatie cu efectul dau raspunsuri diferite, mai bright, mai in ciata, mai spart etc... )

alta traba care intra in joc este MANA, aici nu se discuta, mana este baza, instrument, cabluri etc...de plida la mine pe anumite amp suna mai bine un efect fata de alte.

De asta cred ca este foarte subjectivu cand vorbim de sound (adica, asta imi place, asta nu), un subject delicat zicem unde poate sa naste discutii inutile.

De asta specific ca al meu este o parere personala, pentru sa evitam discutii in care nu as vrea sa intru. Un lucru este sigur, scule mentionate de mine au fost cumparate si folosite de mine, nu vorbesc din ausite, vorbesc dupa teste si o investitie substantiala.

Ultim lucru, da, exista pedale scumpe care de bun au numai publicitate, construite la ieftineala, cu componente ieftine si vandute la preturile esagerate DAR exista , mai rar, pedale ieftine care in mainile potrivite suna de mori. Prima categorie Suna binisor pentru chitarist de internet (cum zice cineva..) sau pentru amator de duminica care canta a casa de placere cu un amp mic pe transistor. DAR cum o sa sune aceasi pedala pe un amp de calitate si un volum mai mare? Ai sa intrebam la Vip de pe rgc care au concerte si vedem ce zic si ei.

Idea finala este ca piata ofera soluti pentru toti, in functia de bani, in functia de dorinta, in functia de esigente... exat asta este cuvant potrivit: ESIGENTE.

Asa ca fiecare este liber sa alege ce vrea, ce i place, ce poate, pentru sa atinga idea LUI de sound potrivit esigentele personale.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Am prins cateva chestii interesante pe topicul asta, si mi-as dori sa arunc inca un delay in ring (daca cineva l-a avut, sau inca il detine/l-a cantat/l-a intors pe toate partile), si anume EH Memory Man with Hazarai ....

 

cum se comporta? ce probleme prezinta (daca prezinta)? ce fel suna in comparatie cu alte delay-uri din aceeasi categorie de pret?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.