www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii Blues Acustice


matei90
 Share

Recommended Posts

Ca unul care am ascultat blues inca de la varsta de 8 ani si am vrut initial sa invat sa cant la chitara(am ajuns sa fiu muzicutist), pot sa-ti spun o chestie sigura !!!

 

ABC-ul si esenta bluesului acustic sta la urmatorii chitaristi:

 

ROBERT JOHNSON - daca inveti toate smecheriile lui se cheama ca stii cu adevarat chitara acustica de blues !

 

pe urma mai sunt urmatorii:

 

CHARLIE PATTON , SON HOUSE , BUKKA WHITE , LEADBELLY , BROWNIE McGHEE(exceptional pe finger picking !!!) - a scos si albume solo, dar recomand albumele alaturi de Sonny Terry !!!

 

JOHN HAMMOND Jr. - exceptional chitarist alb care a invatat meserie de la batranii bluesmeni negrii si a scos multe albume de blues acustic foarte bine inregistrate.

 

alti chitaristi care au scos albume de blues acustic foarte bune:

 

KENNY NEAL - recomand DOUBLE TAKE(alaturi de Billy Branch)

 

CEPHAS & WIGGINS - au niste albume excelente de blues acustic in maniera SONNY TERRY & BROWNIE McGHEE !

 

Daca vrei sa descoperi mai multe detalii, inclusiv scurte istorii despre ACOUSTIC BLUES GUITAR, precum si recomandari discografice serioase, iti recomand sa vizitezi si sa analizezi serios acest site: www.allmusic.com

 

sper ca stii bine engleza, altfel o sa-ti fie greu...

 

respecte. Marcian Petrescu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest felix1900toamna

Still got the blues - Gary moore felix1900toamna sa iti dau si taburile si acordurile corecte daca vrei e usor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.