www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microtonal Guitar


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Pentru aceste intervale se poate folosi si bendingul sau chiar tremolo Jeff Beck style.

Exact asta vroiam sa spun si eu dar ma gandeam ca o sa ma ia lumea la "bataie" :lol: Conditia este ca atat bendingul cat si urechea sa reactioneze la interval de coma.

Cu ceva exercitiu , se poate obtine un astfel de stil.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus acel video mai putin pentru a arata cum canta respectivul muzica orientala ci mai mult pentru a arata realizarea tehnica deosebita care compenseaza "dezacordul" scalei egal temperate a chitarei.

Toata lumea stie ca o chitara care suna corect in acordul E maj luat in open string va suna incorect in acordul D maj luat in aceleasi conditii. Sistemul de mai sus ca si cel prezentat pe site-ul http://www.truetemperament.com/site/index.php compenseaza problemele scalei egal temperate.

Link to comment
Share on other sites

Foarte desteapta realizarea.

Din cate inteleg, reglajele de intonatie se pot face pe fiecare nota de pe grif. La electrica poti simplifica bridge-ul, ceea ce ar trebui sa afecteze in bine tonul, plus ca te poti gandi la alte functii pentru bridge.

Nu stiu cum sta cu fiabilitatea, though.

Benduri si trucuri cu vibratorul se pot face si pe sistemul asta, dar nu-i mai bine sa pleci de la o chitara intonata exact asa cum vrei?

 

Ar trebui ca Gibson sa bage si asta in robotul ala al lor, cu niste servomotoare mici :lol:.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 07/09/2018 at 23:43, Mr Vintage said:

Turcul ăla e renumit pentru chitarele lui microtonale. Din câte îmi dau seama, inspirația i-a venit din instrumentele cu corzi anatoliene, care au taste microtonale. Dar eu de-abia ce zdrăngăn la astea obişnuite, dacă m-aş apuca şi de microtonuri mi-aş prinde urechile.

 

Asa e.

Edited by Dan Damian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.