www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efect


Guest MarioTm
 Share

Recommended Posts

Guest MarioTm

imi poate spune cineva cum se numeste un efect asemanator ca acesta ? si daca aveti de vanzare sa imi dati pm cu cat . MS

Edited by MarioTm
Link to comment
Share on other sites

Distors , "highgain" si dupa un ecou reglat dupa tempou si cu gust ..EQ sau cabinet simulator ..o chitara buna si multa munca ....degete !!!

 

Distorsiune nu prea se poate dupa ecou !!!!

 

Distorsul functioneaza ca si un compresor , respectiv amplifica toate semnalele mici si varfurile le egalizeaza (taie /limiteaza) => sustain mai mare ..ton lung...sensibilitate mare ..plaje dinamica mica .

 

daca ai distors dupa ecxou ecoul va fi foarte pronuntat si deranjant...

 

daca distorsonezi din statie/etaj final ..ecoul se pune dupa ptreampul microfonului care capteaza diful ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pentru un incepator ce efect ati recomanda asa sa ma obisnuiesc cu un efect ?

 

Ce spui de... sã zicem... efectul de serã ? Dacã te obiºnuieºti cu el vei face fațã cu succes încãlzirii globale...:P

 

Sorry ! Glumeam.

Nu cred ce existã aºa o chestie: "sã te obiºnuieºti cu efectele". Dacã-ți place un chitarist anume sau mai mulți, aflã/întreabã ce efecte folosesc ºi încearcã-le.

Probabil ai da niºte bani pe vreo pedalã de efect... Don't yet ! Îți recomand sã foloseºti întâi vreun soft sau ceva cu multi-efecte ca sã ºtii despre ce e vorba, pentru cã am impresia cã nu prea ai priceput din ce ți s-a scris pânã acum .

No offense ! Nici eu n-am avut habar la început ce-i aia ºi cum sunã un delay sau chorus sau distors sau mai ºtiu eu pânã nu le-am încercat .

Ai ceva soft ( Rig, Amplitube, etc ) ? Try it ! Sunt ºi softuri freeware pe net cu efecte...

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Baga, bre om, cu softuri si dupa aia vezi cam ce spre efect ce duci, urmand sa alegi din mai multe de pe aceeasi parcela pe cel care te exprima cel mai bine pe tine. Guitar Rig, Amplitube, uite, a spus lumea mai sus. Da' cu ele si-ti dai seama. Si asa, cu efectul nu trebuie sa te obisnuiesti, ci sa te exprimi, de aia e nevoie de o perioada de studiu a preferintelor si de aceea nu are rost sa investesti acum.

Link to comment
Share on other sites

pentru un incepator ce efect ati recomanda asa sa ma obisnuiesc cu un efect ?

 

Ai PC ...ai o placa de sunet ..de obicei placile de sunet mai noi au efecte , cel mai simplu este "delay".

 

O placa Creative..sau alte placi .de obicei .au procesor de efecte .

 

Au chorus, phaser, flanger , ecou ,reverb, murph ,wah , etc ,, distors au mai slabut dar este OK ptr inceput ..

 

cu unele nu poti sa inregistrezi cu efect cu altele poti sa si inregistrezi si efectul pe un DAW ...

dar la mai toate efectul se aude in monitorizare ....

 

Asa incerci de toate pana te inveti cu efectele ,..in plus ai efecte in programele DAW ..cu ajotorul caror inregistrezi cea ce canti si poti si mixa mai multe canale sau poti sa cannti impreuna cu un BT ..( BT=back track..muzica inregistrata "trupa" acompaniament la cate o piesa in asa fel poti sa canti peste vocal sau solo instrument ....etc )

 

O placa de sunet intrebi la prieteni ,,,Yamaha, Creative, Maudio ...etc care au efecte ...si vezi care ce pot sa faca..

 

Distorsuri au mai toti chitaristi cate un arsenal ...gasesti de cumparat ieftin ..oricum pana nu inveti sa canti nu prea stii ce trebuie...pana atunci ar fi OK efecte de pe placa de sunet ,

Link to comment
Share on other sites

cum efecte de pe placa de sunet de la PC ? exista vreun program sau cum ?

Citeste ...mai toate placile noi au efecte ...mai ales reverb si ecou ( delay) ..unele au si distors si restul de efecte cum am scris ....

 

Exista si programe soft cu efecte realtime.

 

Aici se gasesc programe free open source ....cauti pe aici

 

Mai citesti pe rgc.ro ce sa mai scris despre soft-uri /programe ptr chitaristi

 

Site cu programe

 

Freebyte's Guide to

Free Music Software

 

http://www.freebyte.com/music_software/#editors

 

Audacity

 

http://www.youtube.com/watch?v=mVT2WTCPiFA&NR=1

 

Si aici poti cauta

 

http://www.hitsquad.com/smm/alphabetic/

 

Trebuie sa ai rabdare si sa inveti inainte despre ce cauti de fapt ....

 

GOOGLE --->free soft guitar effects ---> si citesti si citesti faci alegerea apoi download/instal si incerci ...

 

http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&biw=1016&bih=541&q=free+soft+guitar+effects&

aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=77179b9b6eacb6de

 

Aici gasesti sectiunea hardware-si-software-pentru-muzicaal rgc.ro

unde gasesti multe informatii...citesti si mai intrebi chiar in topicul respectiv daca este mai recent ...

http://forums.rgc.ro/index.php?/forum/34-hardware-si-software-pentru-muzica/

 

guitarfx.net

http://guitarfx.net/

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MarioTm

si cum as putea sa conectez chitara la PC ? 329A.jpg eu am asa un amplificator care are si boxe dar cand bag mufa jack de la chitara in microfon de la amplif imi baraie si degeaba dau pe corzi ca nimica nu se aude in boxe . ampliful este conectat la PC. cum as putea sa fac sa se aude la boxe ? sau as putea sa conectez prin ampliful asta chitara la PC si sa folosesc programele acelea ?

Link to comment
Share on other sites

si cum as putea sa conectez chitara la PC ? 329A.jpg eu am asa un amplificator care are si boxe dar cand bag mufa jack de la chitara in microfon de la amplif imi baraie si degeaba dau pe corzi ca nimica nu se aude in boxe . ampliful este conectat la PC. cum as putea sa fac sa se aude la boxe ? sau as putea sa conectez prin ampliful asta chitara la PC si sa folosesc programele acelea ?

 

Conectezi chitara direct la PC, pe intrarea "Line in" a placii de sunet. E aia cu mufa albastra de obicei. Iti trebuie un adaptor jack mare-jack mic.

Link to comment
Share on other sites

Guest MarioTm

am facut rost de mufa de care zici dar acuma imi trebuie un program care sa aiba niste efecte puteti sa imi ziceti 2-3 programe si de unde sa le dau jos ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.