www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

R.i.p. Gary Moore


LORD-C
 Share

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Radu White

R.I.P Gary Moore....

Desi el nu a murit....doar s-a dus sa ii predea lui Dumnezeu lectii de blues!

 

Muzica lui o sa fie nemuritoare!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

R.I.P. Gary Moore!

Publicația The Sun (link) relateazã cum a survenit decesul :(.

 

The Sun este Libertatea lor. Nu am încredere în ziare de mizerie.

Link to comment
Share on other sites

N-am fost mare fan, dar m-am intristat rau cand am auzit ...

Frate, din ce in ce mai multi oameni de valoare mor, iar locul lor e luat de oameni care nu ar trebui sa existe ... nu dau nume, ca n-are rost ...

Mai avem doar cativa chitaristi valabili ... RIP Garry, si sa ne bucuram de cei ramasi, cat ii mai avem ... iar nu dau nume, dar ii stim cu totii ..

Si ca sa il corectez pe un alt user de mai sus, nu s-a dus sa predea lectii de blues in rai, ci sa faca un concert live ...

Ingerii s-or fi saturat sa sa uite la TV ... :)

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

RESPECT SI O LACRIMA PENTRU MAESTRU

 

MUZICA SI CHITARA LUI VOR INTRA IN ISTORIA MUZICII

PACAT DE ASEMENEA OAMENI UNICI,POATE DUMNEZEU II IUBESTE PREA MULT SI II VREA LINGA EL

 

SPER SA CINTE IN CERURI ALATURI DE CLLIF BURTON,DIO,FREDDY MERCURY,CURT COBAIN,SI ALTI MUZICIENI CARE ACUM CINTA PENTRU INGERI

 

BLUES-UL VA FI MAI TRIST FARA EL

 

 

APLAUZE PENTRU ARTIST

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gary Moore :

- unul dintre chitaristii care m-au facut sa ma apuc de cantat la chitara

- unul dintre chitaristii mei preferati

- unul dintre putinii chitaristi care faceau cu chitara corp comun

- unul dintre putinii chitaristi care stiau sa controleze feedbacku de la amp si sa-l transforme in muzica

- unul dintre putinii chitaristi care " crea un cantec intr-un dormitor ca mai apoi sa il poata auzi o lume intreaga "

- singurul chitarist care a murit cu chitara langa pat, ceea ce pentru mine reprezinta un devotament enorm pentru muzica

 

Vestea ca a murit este zguduitoare pentru ca el era o legenda , ori de cate ori ascult "The mesiah will come again" mi se face pielea de gaina pe mine. Un singur lucru imi doresc si sper din tot sufletul sa ma insel, chiar daca o sa vi se para absurd sper ca nu a facut precum Robert Johnson sau Niccolo Paganini, acel pact (*stiti voi la ce pact ma refer ) pentru ca nimeni din lumea asta nu putea sa cante cu atat de mult feeling si cu atat de multa tehnica precum canta maestrul. Dumnezeul sa il odihneasca in pace si sa i se aduca linistea preacuvenita, a avut un cuvant important de spus in lumea muzicii!

Link to comment
Share on other sites

in privinta tehnicii nu cred ca era un reper, dar a fost si va ramane un REPER pt feeling-ul cu care canta si modul in care vibra notele. cand l-am vazut la bucuresti anul trecut, a cantat impecabil. si a fost exact asa cum povestea ceva mare artist care a colaborat cu Gary, care spunea ca atunci cand era de fata la inregistrarea trackurilor solo pt acel album, respectivul a inlemnit cand l-a vazut si auzit cantand pe Gary. spunea ca pur si simplu atmosfera pe care o crea acesta te facea sa iti tii respiratia de emotie, sa nu mai clipesti.

 

nu in ultimul rand Gary Moore va ramane un reper pt chitara si tonul Les Paul. a determinat generatii intregi de artisti, mai tineri sau nu, sa se indrepte catre o chitara Les Paul.

 

vorba aia: A little Les, a little Moore, sau Les is Moore

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

In aceasta seara de la ora 22:00, pe www.radiolynx.ro - in emisiunea mea POVESTILE BLUESULUI - o sa ni-l aducem aminte pe acest mare muzician care a fost GARY MOORE.

 

O editie speciala a serialului pe care i l-am dedicat incepand de acum 3 saptamani, in care o sa ascultam piese din concertele sale.

 

va astept pe chat-ul radioului sau doar sa ascultati muzica adevarata.

 

cu respect, Marcian Petrescu

Link to comment
Share on other sites

O foarte mare pierdere pentru omenire si aici nu ma refer doar la comunitatea muzicala. Un om deosebit cu mare impact asupra culturii mondiale. Ma intreb ce o sa mai ramana in 30, 40 de ani cand n-or mai fi ramas nici unul ? Se duce de rapa totul. Acestia au fost ultimii mari oameni ai umanitatii. In ziua de azi se pune punctul pe bataie de joc, pe cat esti de sexi si de lipsit de cap. Tocmai de aceea trebuie sa nu mai pierdem nici un concert, sa le vedem pe toate. Mare pacat ca Gary Moore nu mai este. Am avut marea sansa sa-l vad vara trecuta. De duminica noaptea cand am aflat nu mi-am revenit inca. Foarte trist.

I'll always gonna love you Mr. Gary Moore !

Link to comment
Share on other sites

In aceasta seara de la ora 22:00, pe www.radiolynx.ro - in emisiunea mea POVESTILE BLUESULUI - o sa ni-l aducem aminte pe acest mare muzician care a fost GARY MOORE.

 

O editie speciala a serialului pe care i l-am dedicat incepand de acum 3 saptamani, in care o sa ascultam piese din concertele sale.

 

va astept pe chat-ul radioului sau doar sa ascultati muzica adevarata.

 

cu respect, Marcian Petrescu

 

Ecxelenta emisiunea, Marcian. Felicitari !

Link to comment
Share on other sites

MIERCURI 16 februarie de la ora 22:00, pe www.radiolynx.ro - in emisiunea mea - POVESTILE BLUESULUI - o sa ni-l aducem aminte pe acest mare muzician care a fost GARY MOORE.

 

ULTIMUL EPISOD - ULTRA SPECIAL - al serialului pe care i l-am dedicat incepand de acum 4 saptamani, in care o sa ascultam piese din albumele sale de hard rock si chiar si unele piese de jazz rock din perioada COLOSSEUM II !!!

 

va astept pe chat-ul radioului sau doar sa ascultati muzica adevarata.

 

cu respect, Marcian Petrescu

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.