www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Studio/acasa


Fimfarum
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa-mi cumpar un amp, si desi as vrea sa le probez inainte, nu prea pot... atat din cauza locatiei cat mai ales din cauza ca sunt aduse pe comanda. Pana acum am citit doar recenzii pe net, care evident sunt contradictorii... Probabil si din cauza ca fiecare este interesat de altceva. Imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul, eu nu am reusit sa-l gasesc...

 

Care sunt criteriile:

 

- voi canta pe el acasa, deci este important sa se auda bine la volum mic (nu vreau sa-mi deranjez vecinii cu preocuparile mele), daca ar face fata la un concert foarte mic cu atat mai bine. Aceasta este singurul motiv pentru care m-am orientat spre 5W. Am vazut ceva articole cum ca asta ii o prosteala dar no.

- voi dori sa inregistrez

- deoarece cant multe genuri: de la blues la death metal, ar fi important sa fie versatil...

- mai incolo voi lua si pedale, desi nu trebuie neaparat ca amplificatorul sa faca tot.

- bugetul este undeva la 1000 lei, dar acesta si poate creste cu amanarea cumpararii pana strang banii. Asta bineinteles daca merita, avand in vedere ca obiectivul meu este strict la nivel de amator.

 

Variantele ar fi urmatoarele, probabil sunt mult mai multe:

1. Vox AC4TV10

2. Laney Cub10

3. Fender Champion 600

4. Blackheart Little Giant

5. Blackstar HT-5 (varinata HT-1 n-am gasit-o in tara)

6. Marshall Class 5

7. Orange Tiny Terror

8. Epiphone Valve Junior

 

Dintre ele m-am oprit la Laney Cub10 si Blackstar HT-5. HT-5 este vreo 1700 si are line out, pentru Cub ar trebui sa cumpar microfon si preamplificator (am o placa Echo MiaMIDI fara phantom power) deci ar fi vreo 800 plus 850, adica cat HT-5... Probabil mai sunt si alte variante.

 

Multumesc pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

incearca fender super champ xD sau vibro champ xD. Iesi bine cu bugetul astfel. Vibro champ are iesire line out dar nu am idee daca este calitativa, in schimb ampul stiu ca suna ok. El poate fi tras si printr-un PA astfel il poti folosi si pe stadion :lol:. Iti sugerez sa probezi inainte.

Nu era un guitar shop in sibiu?

 

LE:

 

am gasit:

 

GUITAR SHOP X-BASE SIBIU

Str. Targul Pestelui, nr. 10

Tel: 0269 216 633

Tel. 0751 252 533

 

Succes !

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

deoarece cant multe genuri: de la blues la death metal, ar fi important sa fie versatil...

Pãi uite care-i problema, pentru blues se folosește tonul de poweramp saturat, cu ceva mai multe joase la intrare și multe medii la ieșire (cab mic, open-back). Pentru metal extrem îți trebuie un poweramp cu headroom și bandwidth mare (cab 4x12'' closed) și saturație multã din preamp, deci fix invers.

Amplificatoare pe lampã suficient de flexibile sunt, fãrã nici o surprizã, scumpe. Ex: Boogie MK III, IV și V, Rectifiere, Blackstar Series One, VHT Sig X, majoritatea de la Bogner etc.

Deci la ce renunți: la saturația de final sau la claritatea necesarã pt. metal?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiam ca este si in Sibiu un magazin specializat, am cautat pe net dar se pare ca nu destul de bine. O sa dau o fuga pe acolo sa vad ce au.

 

Mersi pentru recomandarea de Fender Superchamp... o sa ma mai documentez.

 

Da, as putea sa le bag prin monitoarele de studio... am vazut ca ar fi si varianta cu procesor unde sunt simulate amplificatoare. Dar prefer sa am combo separat.

 

Banuiam ca nu le poti avea pe toate la un pret mic, daca ar fi sa aleg cred ca as renunta mai degraba la partea de metale.

 

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Vibro Champ are 5W. Dute si probeaza, da-le la maxim si vezi daca sunt zgomotoase sau nu :lol:

 

Personal am un Champ 600 la 5W e destul de galagios pentru un apartament 2 camere 54 mp.

 

La un moment dat am vrut sa imi iau un Vibro Champ deoarece are reverb si nu aveam de gand sa iau o alta pedala doar ptr asta, plus amp simurile din el sunt ok.

 

Eu iti sugerez vibro champul

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

HT 5 all the way, poate face de toate , foarte decent, si blues, si clean si metale.

daca ai drum in cluj poti sa treci pe lamine sa probezi HT 5-ul mini stack sa te convingi :-) (am si pedale si scule sa vezi cum suna inregistrat, iti faci o parere completa)

 

bate la cur celalate optiuni din lista ta, e drept e si mai scump din cate retin parca, dar face toti banii

Link to comment
Share on other sites

eu am un super champ xd si un blackheart little giant...imi plac la nebunie ambele dar sunt destul de diferite.Desi SCXD-ul e de 15w suna destul de bine la volum foarte mic cu o pedala de OD ,tocmai datorita faptului ca etajul de preamp e hibrid si are dif de 10".Paradoxal la volum foarte mic,setat pe unul din "voicing"-urile clean si cu o pedala suna poate chiar mai bine decat litle giant-ul( setat la 3W ,intr-un cab 112 si volumul coborat).Sa nu ma intelegi gresit ,la 3W little giant-ul suna criminal de bine dar destul de tare pentru apartament chiar daca ai volumul doar la ora 12 si pui un tubescreamer in fata.

Dintre cele doua scxd-ul e mai versatil are ceva efecte incorporate ,16 amp modells(voicings) dintre care sincer imi plac mult decat primele 7(fenderuri) insa sunt si ceva modele mai high gain sau britanice care sincer nu suna rau dar nici a lampa...destul de utile daca n-ai pedala.Si bineinteles in primul rand canalul de clean care sun criminal si ofera hadroom cat cuprinde pentru 15W.Eu personal recomand amp-ul asta pentru blues si classic /southern rock ca scoate foarte bine od-ul ala cremos...ca un fender adevarat si in primul rand clean-urile alea superbe de blackface sau tweed.

Little giant imi place mult de tot ,mai simplu,dar suna beton cu si fara pedale si evident mai britanic(spre un marshall plexi) decat un super champ,clean-ul excelent iar impins la maxim face si metale.Chiar cred ca suna mai convingator cu un ts808/bad monkey/boost daca vrei un "marshall type of crunch" sau cu un distors greu pentru ceva metal decat un super champ....dar si mai galagios.

Ideea e si ca un scxd poate suna atat de ok la volume mici incat mi se pare o alegere mult mai buna decat un vibro champ.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut cele 2 optiuni, ma gandeam si eu la Vibro Champ... dar nu are line out. Totusi cred ca Super Champ este chiar prea puternic pentru umila mea locuinta. Mi-a placut si mie ca avea deja pe el efecte... dar 15 W ii prea mult. Din cauza volumului ma gandeam sa merg spre VoxAC4TV, dar pe 1/4 W si chiar si pe 1 W parca pierde mult la calitatea sunetului.

 

Mersi de invitatie. HT-5 imi tot face cu ochiul, imi place foarte mult cum suna. Ma bate gandul sa comand din Germania un HT-1... care cred eu ca merge perfect pe ce imi trebuie mie... si ca pret s-ar incadra destul de bine.

 

O sa caut mai multe despre Little Giant, este putin mai scump... sa vad daca diferenta merita.

 

Multumesc inca odata, pentru recomandari... sunt de mare ajutor

Edited by Fimfarum
Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut cele 2 optiuni, ma gandeam si eu la Vibro Champ... dar nu are line out. Totusi cred ca Super Champ este chiar prea puternic pentru umila mea locuinta. Mi-a placut si mie ca avea deja pe el efecte... dar 15 W ii prea mult. Din cauza volumului ma gandeam sa merg spre VoxAC4TV, dar pe 1/4 W si chiar si pe 1 W parca pierde mult la calitatea sunetului.

 

asta iti explicam ....daca ma crezi, desi logic ar fi ca super champ-ul sa fie prea galagios pentru acasa si blackheart-ul care functioneaza si la 3W sa fie foarte cuminte ....uite ca nu e chiar asa.

Nu zic ,pe canalul de clean scxd-ul suna destul de tare... adevarat si cu pedaluta si mai tare chiar bun de cantat live,chiar scoate 15W.DAR... daca il treci pe "voicings" suna mai mult decat ok la volum mic.Mie personal imi place nr.1 care e un clean peste care pun un digitech bad monkey si suna beton cu strat-ul la un volum de nu deranjezi pe nimeni.E...cu little giant-ul nu pot sa scot un ton saturat in genul ala la volum asa mic si nici cand aveam un laney cub-head setat sub 1W nu puteam.Inainte repetam noaptea cu un vox amplug in boxe active de pc...de cand am super champ-ul nu mai.Secretul cred ca e in preamp-ul de pe scxd care e hibrid(digital/SS-lampa) si in al doilea rand datorita difuzorului. Fender nu specifica la ce putere functioneaza sau poate fi redus scxd-ul cand esti pe canalul cu "voicings" si umbli la volum dar bag mana in foc ca nu sunt 15W.

A fost mai demult un link aici pe forum catre un articol publicat de Weber care spunea ca diferenta de volum intre un amp de 5W si unul de 0.25W(cat ar scoate ac4) e destul de mica pe acelasi difuzor.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Iti mai dau eu o idee: VHT Special 6. Clean superb, numai lampa, lucrat de mana., dif de 10 ", raport calitate/pret excelent ( 139 euro fara transport). Nu are iesire emulata, dar se poate prelua cu microfon.Pentru blues, cu sau fara o pedala de overdive in fata, este excelent. Pentru metal este, deasemenea excelent, dar cu o pedala de distors mai suparata inainte. Am avut si Little Giant, am si Blackstar. Foarte bune amplificatoare insa, la capitolul pret , VHT e imbatabil.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

exista un amplif. pe lampi numit CRATE VC508. am cantat pe unul MADE IN USA 100% cu ceva timp in urma. suna incredibil de bine si pe clean si pe drive-ul lui, dar puteai sa-i pui pedale in fata. avea dif. de 8", deci prea multe frecvente joase nu prea avea de unde sa dea...

 

in schimb era full tube. 1 lampa 12AX7 in preamp + 1 lampa EL84 in final. nu stiu daca actualele modele mai sunt la fel de bune... eu am cantat pe unul de prin 1990-1992 !

 

poate ca ar fi o idee buna sa folosesti pt. casa un amplif de 5-7 W de tip combo cum este acest CRATE, dar sa ai si o boxa open/close/semi close back cu un dif de 10" sau chiar de 12" de max. 20 W(de preferat ceva de calitate, poate chiar model cu magnert AlNico ??? personal iti recomand modelele de la firma WEBER ! sunt exceptionale !), ca sa intre in drive mai usor din fortajul finalilor... sau sa-i pui pedale.

 

oricum, nu cred ca un asemenea amplif ar fi chiar atat de versatil pt. orice gen de muzica...

 

poate te ajuta sugestia mea... poate nu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.