www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Combo pentru mine ...


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest Razz

Salutare,

Eu am un Vox Pathfinder 15R si de cand fac ceva repetitii cu Vlad ... si am auzit cum suna H&K-ul lui mi-am dat seama ca Vox-ul e mai mult pentru home practice ..., acopera greu tobele si nu pot scoate ceva bun la volumul ala deja prea mare pentru diffu de 8".

Vara asta vreau sa-mi iau un amplif, vorba lu' Vlad ... care sa ma tina ... si sa ma coste pana in 500€(Thomann.de)

M-am uitat eu pe net si am tot analizat.... si am ceva modele la care am aplecat privirea:

- Peavey Valve King 112

- Marshall AVT50

- Peavey Clasic 30 .. mai greu

- Tech 21 TM 60

si altele...

 

Vreau sa il pot folosi si live daca tot si sa acopere tobele usor fara sa il suprasolicit. Ca sound ... vreau overdrive-ul acela plin, si sa se preteze la ceva ... acum zic si eu ca vlad nu ?? G&R , RHCP, Greenday si .. imi place cum suna Frank Gambale

 

Vreau Pareri !! ... si pt Cristi... vezi ca vin sa ascult Tech 21 cand gati cu faculta .. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Lasa mai Cristi... ca dupa ce gati si tu cu faculta, vin sa il ascult, :)

 

Peavey Clasic 30 e destul de puternic ???

 

!HAI SUS

 

Mai Vladxus, .. :) trebe sa vin sa mai cant um pic H&K ca deja mie dor... :((

 

Vlad... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

Mai am tot ascultat samples-urile alea.. suna interesant... dar o sa vin dupa examene sa il ascult live.. :))

 

Mai, alti oameni nu am mai cantat pe amplifurile astea sau altele sa imi zica ceva pareri !!! ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

iti recomand marshall combo avt 50w. are un raport calitate/pret excelent si face fata in orice situatie, fara nici un fel de alte cheltuieli. JUST PLUG AND PLAY! vezi ca pentru peavey clasic 30, dupa ce ca-i mai scump, iti mai trebuie si un booster sau overdrive ca sa obtii un sunet fortat de calitate. :)

 

 

Adik Peavey classic 30 nu poate scoate singur un overdrive kalumea?? .... si, fie, pun multiefectu BOSS ME50 in fata pe post de booster.. tot nu obtin un sound ok ?

Marshallu are lampa doar in preamp ....nu si pe partea de putere.. in schimb peavey ... e full tube .

Le-ai probat sau ai citit ceva recenzii despre ele... ?

Link to comment
Share on other sites

Adik Peavey classic 30 nu poate scoate singur un overdrive kalumea?? .... si, fie, pun multiefectu BOSS ME50 in fata pe post de booster.. tot nu obtin un sound ok ?

Marshallu are lampa doar in preamp ....nu si pe partea de putere.. in schimb peavey ... e full tube .

Le-ai probat sau ai citit ceva recenzii despre ele... ?

le-am probat mosule, stiu ce vorbesc. crezi ca are vreo importanta amplificatorul cand are in fata un procesor (fie el si boss me 50)? pai, prin asta ar fi superior peavey-ul classic 30, prin sound-ul fortat de full lampa. numai ca la toate astea pe lampi de tipul asta, este nevoie de o marire a semnalului de atac dat de chitara, lucru care se obtine cu un booster sau overdrive specializat. iar tu, singur spui ca mai folosesti si drive-ul de pe me 50. la marshall-ul avt, sunetul fortat este obtinut si prin trecerea prin etajul prefinal care are o lampa tocmai pentru overdrive "natural". nu mai are nevoie de nimic in bani mai putini si de calitate apropiata.

si ingaduie-mi sa mai fac o remarca: am cantat la viata mea pe o gramada de amplificatoare dar sa stii ca nu tot ce e lampa suna bine asa cum nu tot ce e solid state suna prost. no offence! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

le-am probat mosule, stiu ce vorbesc. crezi ca are vreo importanta amplificatorul cand are in fata un procesor (fie el si boss me 50)? pai, prin asta ar fi superior peavey-ul classic 30, prin sound-ul fortat de full lampa. numai ca la toate astea pe lampi de tipul asta, este nevoie de o marire a semnalului de atac dat de chitara, lucru care se obtine cu un booster sau overdrive specializat. iar tu, singur spui ca mai folosesti si drive-ul de pe me 50. la marshall-ul avt, sunetul fortat este obtinut si prin trecerea prin etajul prefinal care are o lampa tocmai pentru overdrive "natural". nu mai are nevoie de nimic in bani mai putini si de calitate apropiata.

si ingaduie-mi sa mai fac o remarca: am cantat la viata mea pe o gramada de amplificatoare dar sa stii ca nu tot ce e lampa suna bine asa cum nu tot ce e solid state suna prost. no offence! :)

 

 

Am vazut ca ai un AVT 2000 care e un fel de frate mai mare a lui AVT50 cu efecte incorporate. Pune te rog un sample de sound chitara->amp->PC fara nici un efect(in afara de overdrive :) ) , ceva lead sa vad cat de carnos suna :)

10x

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca ai un AVT 2000 care e un fel de frate mai mare a lui AVT50 cu efecte incorporate. Pune te rog un sample de sound chitara->amp->PC fara nici un efect(in afara de overdrive :) ) , ceva lead sa vad cat de carnos suna :)

10x

imi pare, sincer, rau, ca nu te pot ajuta, dar nu am, in conditiile mele, cum sa fac aceste sample-uri. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.