www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modurile Diatonice


Bleeding Riff
 Share

Recommended Posts

Cristi multam fain! eu in numele tuturor care probabil vor folosi cartea! :)

vaxe : cu winrar? http://www.win-rar.com/ , bine inteles nu zic sa il cumperi acum daca nu il ai... eu nu zic nimic. winrar Asta e arhivator, dupa ce le desfaci le deschizi propriu-zis cu pdf reader.

 

Exact asa am procedat si nu a mers (si nici acum nu merge)... de aia am imtrebat ...

Multumesc oricum!

Link to comment
Share on other sites

Pentru o invatare sistematica, cu exercitii si explicatii, recomand Metoda de jazz a lui Jody Fisher.

Atasez Volumul I al acestei metode.

Undeva pe la jumatatea primei carti o sa gasiti exercitii pentru moduri; va propune autorul acordurile, alaturi de lista de moduri care se potrivesc(unele suna disonant, dar asa trebuie sa sune) cu backing track-ul.

Enjoy!

Vrand, nevrand scapi de banalul pentatonic.

Multumim ptr carticica ..

 

Lucrurile trebuie privite altfel ...nimic nu este banal doar creativitatea /inspiratia este limitata ...

 

Ia vezi la duel e un BT canta ceva in pentatonicul banal si sa vedem cat de terminat este? Ai si avantajul ca nu trebuie sa canti "onetake " poti sa canti pe portiuni pe bucatele pe fraze pe 100 de trackuri apoi "cut" si muixezi ce crezi tu ca este mai bine ..

 

Deci sa inteleg ca sa terminat banalul pentatonic(???!!??) ...si intram in banalul Ionian ?

 

Cand se termina banalul Ionian-ul dai un anuntz sa stiim si noi ...hehe...ca sa facem pasul urmator ...

 

Eu zic ca dodecafonia este de baza .

12! = 479,001,600 possible Twelve-Tone Melodies

dar poate si mai multe daca implicam in calcul si forme diferite nu numai linie melodica...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.