www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dau Lectii De Musica


Guest jjzilla
 Share

Recommended Posts

Guest jjzilla

I'm offering music lessons for anyone. Really anyone. I give lessons for a number of instruments the list is as follows (order of which instrument I have the best skill to the least): Guitar, Bass, Djembe/congos,etc,Saxophone, Sitar, Flute, Banjo, Drums, Keyboard, Vocal chords.

I'm into every genre, I mean back when I was younger I had the only grunge band in Bucharest, Romania. But now, I'm focused on jazz, and acoustic stuff. Lessons can cover metal, punk, blues, ska, regge, bebop, swing, and even classical. (ya even pop and rap too).

Things that get taught are more or less, the expressing of an idea,rather than creating a product on which to sell with (but of course 'marketing' or explaining your music, and creating an image, and social relationships do get studied). This does include reading standardized notation and musical theory of course :P. No short cuts. Dexterity and logic (because you can't play a bass drum with 2 feet, and you can't hold a bar chord if you've got blisters on ya fingers.) are also important. Vibe with-in a band and feeling on an instrument are also important lesson that I impose on students, amongst many of things.

 

The going rate is 20 ron per session, which means that the students understanding of the material ends the session. Not some time limit. I can be found at 0757015173 Alex, Dude, Dragomir.

 

And now the Romanian version. :

Offer lecti de Music pe diverse instrumente pentru oricine. Instrumentele pe care pot sa dau lecti sunt (in ordine de, cu care sunt cel mai bun la cel mai naspa): Chitara, Bass, Djembe/Congos, conga, etc, Saxophone, Sitar, Flute, Banjo, Tobe, Clapa, Corzi vocale (canto).

Mi imi place musica de toate genurile. Am avut acu de multi ani o formati de grunge (singura din bucuresti, Romania). Acu sunt concentrat pa ce vreau eu sa exprim. Lecti pot fi pe metal, jazz, punk, rock, acoustic, swing, bebop, ska, regge, etc, pop, rap.

Ce sa invata e mult, dar cel mai important e cum sa iti exprimii idea si sentimentele si nu cum sa iti vindes sufletul sa faci un product si sa vindzi. (Dar marketing, si imagine, si relatie cu public sa discuta.) Se invata si cum sa canta cu partituri, dar mai mult theoria musicala. Se invatat dexteritate si logica (pentru ca nu poti sa canti la o toba mare cu dou picore, si nu poti sa ei un bareu daca nu ai forta in mana, etc). Ce vibe are un om intro formatie, si ce feeling are pa instrument sunt si astea alte lucruii care le predau.

 

Sa cere 20 de Ron pa sedinta. Si o sedinta insemna ca sa face o lectia pana cand este intelesa.

Pot sa fiu gasit la 0757015173- Alex Dude, Dragomir.

 

Pot sa fieu gasit si pa mess si pa mobil :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=80T7-W32Bmo

1zwz2py.jpg

 

Cheers, thanks for the time.

Link to comment
Share on other sites

Yeah, Dude, you rock, but why did you write that in english? Was your ad meant to let us all know that you speak english, or what, you get a boner when you read your ad? We might be stupid enough not to use proper grammar and all that shit, but we sure as hell understand rumanian, so no need to speak english, nigga. B)

Link to comment
Share on other sites

Guest alehandro

Salut! Intr-adevar,initiativa este laudabila,dar pentru increderea celorlalti(a viitorilor elevi)in talentul tau de a preda,trebuie sa pui un demo video cu o piesa a unui elev ajuns intr-un stadiu mai avansat.M-ar tenta si pe mine,asta in cazul in care esti din Bucuresti,insa sper ca modul tau de a scrie ortografic si gramatical sa nu fie reflectat si in stilul profesoresc!

Link to comment
Share on other sites

Guest jjzilla

Este periculos sa folosesc Romana...Am tot incercat sa o invat de 4 ani, nu ai idea cum a fost cu injuraturile, sau doar discutii normale.

Si este scris in English in caz de vro buba la varianta Romana. (Dai scroll up, si ahhh asta a vrut sa zica prostu).

 

Yeah, Dude, you rock, but why did you write that in english? Was your ad meant to let us all know that you speak english, or what, you get a boner when you read your ad? We might be stupid enough not to use proper grammar and all that shit, but we sure as hell understand rumanian, so no need to speak english, nigga. B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

As incepe si eu cu "este laudabila intentia...", dar ce ma pune mai mult pe ganduri este faptul ca ti-ai dat numarul de telefon asa... ca pe nimic, fara sa faci o filtrare macar de bun-simt a celor care ar dori sa ia lectii de la tine (prin a le citi pm-urile, de exemplu). Adica... data viitoare cand iti lasi numarul la indemana oricui gandeste-te ca forumul asta indiferent cat de privat o fi el... poate fi vazut si de outsider-i.

Poate sa dea unu search pe Google pentru... "copiere de chei" de exemplu, si sa il trimita aici pentru ca nu stiu ce similaritate a vazut Google-ul cu cheile de acordare ale chitarei sau cu cheia SOL (G) :) si sa-l arunce direct pe thread-ul tau. Daca are si chef de misto deja ai sansa de a fi sunat in fiecare seara (pentru o vreme) de un glumet anonim care sa te tot umple de "Romana". Parerea mea...

 

P.S.: L-ai mai dat si-n doua limbi :D

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest jjzilla

cu tot respectul posibil til zic, onorabila initiativa de altfel, dar, daca acest este video care trebuia sa convinga un user sa vina la meditati la tine te aurez mult noroc.

 

Pointed acknowledged. Asa ca am facut si vlipu asta :) Zi mersi ca nu cant :P

http://www.youtube.c...h?v=x2wULQGbmk8

 

Iar daca ma suna cineva 'for harassment" foarte bine, pentru ca imi fac si eu minute, nu zic ca nu am destule..... :P

 

Yea I know i'm ugly, i thought the metallica shirt might help.

Edited by jjzilla
Link to comment
Share on other sites

Salut! Intr-adevar,initiativa este laudabila,dar pentru increderea celorlalti(a viitorilor elevi)in talentul tau de a preda,trebuie sa pui un demo video cu o piesa a unui elev ajuns intr-un stadiu mai avansat.M-ar tenta si pe mine,asta in cazul in care esti din Bucuresti,insa sper ca modul tau de a scrie ortografic si gramatical sa nu fie reflectat si in stilul profesoresc!

 

Pai el e elevul ...

Link to comment
Share on other sites

Pointed acknowledged. Asa ca am facut si vlipu asta :) Zi mersi ca nu cant :P

http://www.youtube.c...h?v=x2wULQGbmk8

 

Iar daca ma suna cineva 'for harassment" foarte bine, pentru ca imi fac si eu minute, nu zic ca nu am destule..... :P

 

Yea I know i'm ugly, i thought the metallica shirt might help.

 

Sa cresti mare!

Ce natie ziceai ca esti?

Link to comment
Share on other sites

aide baieti, sal lasam in pace pe don profesor, rog numai admin sa mute topicul in sectiune potrivita, adica la mica publicitate la meditati...nici macar atat a reusit don profesor sa nimereasca...ma rog,

PS. este roman care a stat in strainatate (in SUA daca nu gresesc...am mai avut o discutia cu pustiu respectiv..a mai schimbat 5 sau 6 nickuri pana acu). de asta fitze cu scrisul in engles 'from' SUA intrun siteul romanesc.

Personal nu am nimic cu baietelul acest, chiar ma amuza, postarile lui pentru mine sunt ca o carte de bancuri. dar cand aud 'dau lecti de 10 instrumente' (sau de bebop si de swing?????? SWING??? :lol: ai sa fim seriosi.. ) mi apuca toti draci.

Motivul este foarte simplu, se numeste RESPONSABILITATI INVATAMANTULUI, adica, invatamant, sau sa faci pe 'don profesor', comporta niste responsabilitati, fata de tine insusi dar in particolar fata de elevu. Discutia aceasta consider eu ca este foarte importatnta, si am hotarat special sa scriu 2 cuvinte apropo pentru ca am vazut ca pe RGC este plin de 'PROFESORI' de chitara, care:

nau nici o pregatire specifica, sunt autodidacta total fara nicio metoda solida si testata de studiosi fara dovezi EVIDENTE ca methoda aduce la un rezultat, fara scoala, care nu stiu sa cante la chitara (chesta cea mai grava), care nau un video, o calaborare, sau niste DOVEZI unde poate vedea elevu daca i place sau nu stilu chitaristului (de gen, daca la el a mers, inseamna ca methoda de studiu este buna etc..).

Aici daca se face un cover de vai sau kiss si te ai autointitulat profesor si incepi sa fraieresti cu cateva lick si 2 pentatonice pe bieti baieti incepatori care abar nau cu ce se maninca macaroni.

Ganditiva ca de multe ori elevu se lasa de chitara neavand resultate, intra in crisa, frustratie, crede ca nare talent, cand de fapt vina este lui 'don profesor' in 80% din cazuri pentru ca sunt mediocri ca profesori si ca persone insine, pentru ca o persona responsabile cu o LIMITA la orgoliu si la EGO nu as risca sa faca rao la un pusti pentru sa i ciupesca un ban de buzunar.

Acesta discutia este valida, nu mi este frica sal zic, pentru 85% din DON PROFESOR de pe rgc. (si 93% ar zice dar dupa acea zice lumea ca sunt eu rao :lol: ), un sfat as da la toti profesori acesti:

VOI TREBUIE SA LUATI MEDITATI... DE BUON SIMT SI DE UMILINTA!!!!

Acu nu pot sa cer la admini sa faca selectie (curatenie) intre profesori sau intre topicurile de PROFESOR DE CHITARA, si apelez la buon simt de la persoane respective si la elevi in particolar zicand numai acest:

NU VA LASATI FRAIERITI, INFORMATIVA BINE INANTE CU CINE AVETI DE A FACE PENTRU CA SAR PUTEA SA ARUNCATI ANI BUNI DIN VIATA VOASTRA DE JABBA.

Mai bine decat un profesor prost, luativa o methoda consacrata, gen cele lui gambale sau carte in romana gen aceea lui arosulescu pentru cine nu intelege bine englesa, sau mergeti la un institut reconoscut cu methoda de invatamint standard, sau, existe internetul, si prin videocamera puteti sa faceti la ziua de astazi meditati cu oricare chitarist va place si va inspira incredere.

PS. exista in tara (sa nu fie a mea o discutie extremista si absoluta) si profesori buni in tara, la care se poate apela cu incredere, dar, din pacate sunt mai rari decat liutieri!!

In rest sa fiti sanatosi si sa cantati cu pasiune, pana la urma asta contaza! numai bine..sa fie!!

Link to comment
Share on other sites

@Doctorx: radical? fratioare sunt si eu om nha.:lol:

Mie mi se pare totusi ca lumea a luat razna complet, sincer il zic, o fi de la crisa globala, nu stiu.

o data pe forum era mult mai moderat, se putea schimba 2 vorbe intelepte cu colegi cu care de altfel au nascut prietenie forte tari, ne schimbam pareri, glume, ajutor (de cate ori mau salvat baieti din rgc si pe mine cu sfaturile lor!!) dar totusi, moderat, fara fitze, educat. Acu vad multa luma care zici ca traieste intro lume paralela (persone respective isi creaza o lume virtuale cred unde ei sunt supereroi, cei mai intelepti, cei mai buni, cei mai talentati, DAR cu mai putin SACRIFICIU daca se poate...un advantaj la persone respective este ca nu sufera de stress sau de frustrari, pentru ca multi dintre ei ajung sa se convinga singuri ca asta e realitate.

Atunci intervine musaro, citand din carte lui, si chemand la realitate pe sarmani baieti ce sufera de egou nejustifiat cu ceva de gen: MA DOVE CAZZO DEVI ANDARE? (ma do si eu mare ca stiu italiana :lol: ) tradus:... mai bine nu ca este un pic vulgar. In roman finut ar fi ceva de gen: ' TRESESTETE CA VIATA NU TE ASTEPTA sau cum zic pe la bucuresti ,asa mai urut, LASANEEE LASANEEE.

trebuie sa intelega persone respective ca vanzare de fum pe aici nu agata. Vrei sa te dai mare? vrei sa fi respectat? vrei sa fi vedeta? ATUNCI FA FAPTE TATI, SI FAPTE DE CAT STIU SE FAC PRIN MUNCA SI PRIN SACRIFICIU, NU CU MEDIOCRITATE SI BATAIE DE JOC, pentru ca de asta vorbim, bataia de joc fata de colegi.

cand am vazut un coleg care sa straduit sa scoata ceva, o carte, un disc, sa faca un business sa ne aduca scule care nu le gasim aici etc.. eu am fost mereu primu care a sprijnit cu cea mai buna intentia, sau cand cineva postaza o piesa si cere o parere si mi se pare o persona educata eu comentez., dialoghez, schim informati si esperiente. Cand vad mediocritate, aroganta si bataia de joc atunci cateodata imi scapa si mie sa scriu ce gandesc.

In cazul lui alex i aurez cei mai multi clienti, repet, personal nam nimic cu el, dar fratilor cititi mesajul lui inca o data, eu la inceput am crezut ca a venit pat metheny in tara sa ne de lectii, cand am vazut video si am vazut cine este (conoscut pustiu pe aici, a mai avut niste iesiri din astea..) si ca abia tine pana in mana...si trebuia sa ne invata 10 instrumente cu tecnici de swing si bebop primul lucru care mi a venit in cap a fost: LASANEEEEE LASANEEEE!!!! sau.... CAUTATIVA O MUNCA ADEVARATA al naibi o data!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

. numai bine!!

Link to comment
Share on other sites

Guest jjzilla

Dap, The Jam session Freak are dreptate. De obiceaii imi da admin ban, ca nu le place Americanii. Dar totii dati din cap la un acdc, sau simpti rythmul lui BB King. Sa nu incepem si cu notia de jazz. Care toate lumea stie unde a inceput.

Da....Mersi ca nu atati dat lock la topic inca, si mersi ca nu imi ati blockat contul inca, sa pare ca anul asta vo fii mai bune....Avand in vedere ca e si ultimu... :))

Oricum Adriano e un troll :P.

 

P.s.

"(sau de bebop si de swing?????? SWING??? :lol: ai sa fim seriosi.. ) mi apuca toti draci." - Adriano stieu ca iti place metal si nu vreai sa auzi de din astea.

 

Dar o intrebare de jazz cate #s (alea inseamna diez) are Sol# major 7? :)

Edited by jjzilla
Link to comment
Share on other sites

Guest jjzilla

OO COME ON !!! I quoted doctor X

Consultanta e moka. (cum sa stine instrumentul, cum sa dai cu pana, cateva accordurii. o gama dou).

Dar primele 5 ? ? poate numai de sarbatori cand sa fac discounturi :P

Edited by jjzilla
Link to comment
Share on other sites

Adriano stieu ca iti place metal si nu vreai sa auzi de din astea.

Dar o intrebare de jazz cate #s (alea inseamna diez) are Sol# major 7? :)

Wow!!!,ce-ai zbarcit-o aici!! :lol: :lol: :lol:

Daca vrei sa auzi lucruri interesante , poti sa intrebi din cate rasturnari rezulta un acord major cu intervale de septima si nona.Ai fi uimit sa constati cati potentiali profesori de chitara vei gasi aici.

Parerea mea este sa te duci pe la sectiunea "inregistrarile noastre" si vei observa cam despre ce este vorba in acest forum.

In rest , iti urez mult noroc si cati mai multi invatacei. :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Dap, The Jam session Freak are dreptate. De obiceaii imi da admin ban, ca nu le place Americanii. Dar totii dati din cap la un acdc, sau simpti rythmul lui BB King. Sa nu incepem si cu notia de jazz. Care toate lumea stie unde a inceput.

Da....Mersi ca nu atati dat lock la topic inca, si mersi ca nu imi ati blockat contul inca, sa pare ca anul asta vo fii mai bune....Avand in vedere ca e si ultimu... :))

Oricum Adriano e un troll :P.

 

P.s.

"(sau de bebop si de swing?????? SWING??? :lol: ai sa fim seriosi.. ) mi apuca toti draci." - Adriano stieu ca iti place metal si nu vreai sa auzi de din astea.

 

Dar o intrebare de jazz cate #s (alea inseamna diez) are Sol# major 7? :)

 

Eu n-am vazut in viata mea vreun cetatean american (etnic roman) care sa fi luat ban din cauza ca e american, chipurile. Probabil n-am intilnit niste admini atit de timpiti, care nu numai ca dau ban pe degeaba, dar mai si simt ritmul lu' B.B. King si dau din cap pe AC/DC. Nu mai incepem si cu notatia de jazz, ca e jale, n-o stim si ne facem de oaie. Toata lumea stie de unde a inceput, mai putin dumneata.

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu : pana la urma, a fost cineva la vreo sesiune din asta, sa ne zica cum e ?

Si mai lasati omul in pace !

Care e incepator, sigur are de invatat de la el, macar cum se da cu pana.

Ritmul de invatare depinde si de elev ... credeti-ma ...

Daca n-ai chef de munca, si iti zboara mintea la pletosi pe scena ... nasol ...

Iar daca stii cum sa pui problema , 2-3 sedinte sunt suficiente, pentru un incepator.... credeti-ma din nou ...

Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu : pana la urma, a fost cineva la vreo sesiune din asta, sa ne zica cum e ?

Si mai lasati omul in pace !

Care e incepator, sigur are de invatat de la el, macar cum se da cu pana.

Ritmul de invatare depinde si de elev ... credeti-ma ...

Daca n-ai chef de munca, si iti zboara mintea la pletosi pe scena ... nasol ...

Iar daca stii cum sa pui problema , 2-3 sedinte sunt suficiente, pentru un incepator.... credeti-ma din nou ...

 

Iote o sedinta de la americanu' aici:

 

http://forums.rgc.ro...293-suck-dhick/

 

Mai vrei vreo doua-trei? :lol:

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.