www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Ridic Corzile?


Guest WoodenPints
 Share

Recommended Posts

Guest WoodenPints

Salut!

Mi-am luat azi o chitara acustica,insa are o mica problema. Corzile se lovesc de riff,si "bazaie". Poate sa-mi spuna cineva cum fac sa ridic corzile? Am zis ca nu vreau sa ma bag sa o stric,dar nici asa nu se poate canta.

Cam asa arata "sistemul"...trb sa scimb vreo ceva? sau pur si simplu se ridica?

post-14830-0-35923200-1295965810_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

In primul rand trebuie verificat daca griful are curbura corecta, adica daca trussrod-ul este reglat corect, un reglaj incorect poate duce la efectul mentionat de tine.

Pentru asta apesi coarda E gros la primul fret si la fretul 14 simultan si te uiti ce distanta este intre coarda si varful tastei 7. Trebuie sa fie cam 0,7mm, cat sa intre un card bancar.

Apoi, bazaie toate corzile, in orice pozitie?

 

Daca da, trebuie schimbat saddle-ul cu unul mai inalt.

Link to comment
Share on other sites

Guest WoodenPints

am facut asta,cu tasta 1 si 14...si nu ramane deloc loc liber intre coarda si varful tastei 7. Cu atat mai putin cat sa intre un card bancar. Deci,trb sa-l schimb?

 

Am facut aceeasi chestie si pe electrica,si acolo ramane distanta,cam cat un card bancar.

Deci sa inteleg ca problema este de la gatul chitarei?

Edited by WoodenPints
Link to comment
Share on other sites

Guest WoodenPints

de coborat e usor...daca e facut din os..adancesti santurile prin pilire. cu o pila fina,faci santurile unde intra corzile..ceva mai adanci...pana crezi tu ca e ok.

Link to comment
Share on other sites

1 - actiunea nu se reduce facand santuri in saddle!!! Se scoate saddle-ul si se slefuieste partea de jos pana se obtine inaltimea dorita.

Trebuie tinut cont ca pentru a reduce actiunea (inaltimea corzilor) cu x, inaltimea saddle-ului trebuie redusa cu 2x. Mai multe informatii aici: http://forums.rgc.ro...face-un-saddle/

Nu trebuie sa amestecam lucrurile, la acustica se face intr-un fel, la electrica in alt fel.

2 - daca curbura grifului nu este ok, daca este prea plat, trebuie slabit trussrod-ul, daca este prea curbat (distanta prea mare intre coarda si fretul 7) trebuie strans trussrod-ul. Operatiunea se face cu corzile slabite si cel mult cate 1/4 tura odata. Se roteste, se lasa cateva ore, cel mai bine peste noapte, si apoi se acordeaza chitara si se verifica din nou.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

eu pt urcare am folosit la e subtire niste hartie pt ca l-am lasat prea jos si imi bazaia si mie fara motiv,incearca sa pui ceva sa iti ridice,dar sa nu fie mult prea tare,mie unul mi-a rezolvat problema

 

desigur nu recomand altora metoda aceasta pt ca nu e sigura,dar daca o faceti e pe propria raspundere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest WoodenPints

Deci,eu daca vreau sa departez corizle de riff,trebuie sa slabesc trussrod-ul...

Cam cu cat ar trebui sa-l solabesc? Nu vreau sa fie prea mult si sa gresesc...

Link to comment
Share on other sites

Guest WoodenPints

S-a intamplat ce trebuia sa se intample. Acum cand apas pe 1 si 14,ramane distanta la fretul 7....insa tot la fel se aude...

Link to comment
Share on other sites

S-a intamplat ce trebuia sa se intample. Acum cand apas pe 1 si 14,ramane distanta la fretul 7....insa tot la fel se aude...

 

Cand apesi pe 1 si 14 la 7 trebuie sa fie loc cat sa bagi o carte de vizita, sau un card de plastic mai slabut.

 

Daca problema inca nu s-a rezolvat procedezi astfel:

 

- slabesti complet corzile

- cu un ac scoti 'calusul" adica saddle -ul de plastic alb (sau os) de la bridge (asta nu este lipit ci sta acolo doar tinut de corzi)

- confectionezi din niste furnir sau plastic subtire (dintr-un card vechi) niste adaosuri (shims) care sa fie suficient de inguste incat sa incapa in locasul bridgeului sub calus. Cel mai bine ar fi sa ai 2-3 din materiale de grosimi diferite.

- acestea le introduci sub calus in locasul sapat in bridge; prin incercari vezi care ridica atat cat iti convine calusul . Poti pune si mai multe odata daca trebuie mai sus.

 

Shim-urile (adaosurile acelea) le poti pili pe o foaie de hartie abraziva pentru fine tuning astfel incat sa fie mai jos catre corzile subtiri si mai sus catre cele groase.

Cele pe care nu le folosesti le pastrezi pentru reglaje ulterioare (spre exemplu cand schimbi calibrul corzilor sau te hatarasti la un drop tuning.

 

Cu migala si rabdare rezolvi problema cam intr-o ora.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Legat de ridicarea saddle-ului, am nişte adaosuri fâşii din material plastic, am vrut să ridic uşor saddle-ul, ca să-mi setez acţiunea într-un anume fel pe grif, le-am pus sub saddle, peste doza piezo, însa am întâlnit o problemă, fiind electro-acustică, am remarcat o reducere semnificativă a volumului în amplificator, mi-a tăiat volumul general aproape la jumătate, o fi atenuat vibraţia dinspre saddle, nu îmi dau seama, aşa ca am scos-o afară imediat !

 

Trebuie pusă între saddle şi doza piezo sau sub doza piezo ?

 

Ajută la ceva dacă o pun sub doza piezo sau tot aia e, să ştiu dacă merită să mai desfac "instalaţia" din nou, sau mai bine îmi iau un alt saddle ?

 

17793468_1308392372585531_683751560_n.jp


PS : Fâşiile  respective erau în dotarea chitarei, împreună cu alte 2-3 elemente de rezervă, nu le-am confecţionat eu !

Link to comment
Share on other sites

Nu am timp sa citesc toate posturile asa ca poate repet ce a mai fost spus .

 

Prima data trebuie verificat gstul cum a scris un coleg

 

Daca ai pus corzi mai subtiri se poate ca bara de otel trage gatul "in spate " ..deci trebuie detensionata bara de otel ...de ex se roteste cam 90 grade in sensul invers celui ceasornicar ..cum desfaci orice surub ..apoi montezi corzile acordezi chitara si ar trebui sa se simta  efectul reglajului ..daca mai este nevoie mai destrangi 30 grade ..apoi iarasi acordezi corzile si vezi cat se ridica/indoaie "in sus " ,acum gatul .Nu mai umbli la surub lasi cateva zile canti si vezi cat se mai "ridica" in caz ca acum se indeparteaza corzile prea mult se stranga aprox 25 grade ..si se verifica iarasi ...asta pana se nimereste la corzile ce le folosesti .

 

Mai toate acusticele ce lle-am vazut reglat aveau problema "viceversa" adica corzi prea ridicate ..


Legat de ridicarea saddle-ului, am nişte adaosuri fâşii din material plastic, am vrut să ridic uşor saddle-ul, ca să-mi setez acţiunea într-un anume fel pe grif, le-am pus sub saddle, peste doza piezo, însa am întâlnit o problemă, fiind electro-acustică, am remarcat o reducere semnificativă a volumului în amplificator, mi-a tăiat volumul general aproape la jumătate, o fi atenuat vibraţia dinspre saddle, nu îmi dau seama, aşa ca am scos-o afară imediat !

 

Trebuie pusă între saddle şi doza piezo sau sub doza piezo ?

 

Ajută la ceva dacă o pun sub doza piezo sau tot aia e, să ştiu dacă merită să mai desfac "instalaţia" din nou, sau mai bine îmi iau un alt saddle ?

 

17793468_1308392372585531_683751560_n.jp


PS : Fâşiile  respective erau în dotarea chitarei, împreună cu alte 2-3 elemente de rezervă, nu le-am confecţionat eu !

 

Probabil nu "calca bine peste doza " nu apasa  uniform ..presupun ca unele corzi suna mai tare altele mai slab ..altceva nu poate fi ,se pare ca  nu ajunge presiunea -vibratia corzii  la doza ..Numai  la asa ceva ma pot gandii.

La o chitara la care am slefuit din "calus " ca sa coboare corzile nu era corect slefuit si doua corzi ( 1 si 2)  nu mai apasau destul si nu avea volum ,am slefuit din nou mai atent ca sa fie drept si in plan la 90 grade suprafata de contact si acum este OK doar ca a coborat cam mult coarda 1 pri atata slefuire trebuie sa fac o tratare cu superglue + praf de copt ..odata cand ma apuca reparatul ..hehe

 

Normal ar trebui sa nu ai pierdere de "presiune" adica sa nu atenueze adaosul ...poate daca ai inaltimea corecta ai putea sa lipesti  fasia da calus ca sa  nu aiba "atenuare " ??? asta ca idee ///dar parerea totusi este ca nu "calca bine " nu are contact ferm intre doza si adaos ..si poate si intre calus si adaos ..

 

Daca mai ai si alt calus ( material ) ai putea incerca sa faci un calus mai inalt dintr-o bucata sa incerci ar trebui sa functioneze .

 

Tot dau cu presupusu' ..dooza esre sub calus ..nu ? la asta ma gandeam ....sau este una de contact in alt loc pe pplaca de rezonanta ..

 

Idea cu un calus lipt sau nou confectionat dintr-o bucata ar fii OK in oricare din tipuile de doza .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mai toate acusticele ce lle-am vazut reglat aveau problema "viceversa" adica corzi prea ridicate ..

 

 

Daca mai ai si alt calus ( material ) ai putea incerca sa faci un calus mai inalt dintr-o bucata sa incerci ar trebui sa functioneze .

 

Tot dau cu presupusu' ..dooza esre sub calus ..nu ? la asta ma gandeam ....sau este una de contact in alt loc pe pplaca de rezonanta ..

 

Idea cu un calus lipt sau nou confectionat dintr-o bucata ar fii OK in oricare din tipuile de doza .

 

Da, exact era şi asta, acţiunea cât casa, greu de cântat, plus nut-ul pilit puţin doar, era şi acolo înălţime exagerată, apăsai coarda şi fugea un semiton în sus :P ,  cel de la care am cumpărat-o a stat cu ea aşa 3 ani nesetată, nu mă mir că s-a plictisit de ea şi a scos-o la vânzare !  Ghiavolu' din mine nu i-a mai zis nimic, că n-am vrut să-mi stric singur preţul second bunicel la ea ! :P

 

Oricum, am lucrat ca la carte, zic eu, am scos toate fretbuzz-urile, acţiunea e ok, foarte prietenoasă, doar adaosul ăla mi-a făcut probleme şi poate greşesc ceva acolo, ca efectiv mi-a tăiat aproape de juma' de volum, deşi, zic eu, l-am aşezat cu grijă sub calus.

 

E o singură doză piezo sub calus, de genul ăsta, nu are alt receptor în corp

 

goldo-acoustic-piezo.jpg

 

 

iar alt calus nu am, dacă asta e problema iau altul din magazin, daca e important sa fie monobloc şi nu cu adaosuri.

De lipit nu l-am lipit, doar l-am aşezat acolo, trebuia lipit acel adaos  ? Poate acolo am greşit ... 

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca intervin dar s-ar putea ca buzz-ul sa vina din modul in care

exciti corzile.Ciupesti cu degetele,lovesti cu pana?Este important ca principala directie de

deplasare a corzii sa fie paralela cu chitara si nu perpendiculara pe ea.

Spun asta citind ca ai curbat gitul cat sa bagi o cartela.Mai trebuie tinut cont

si de faptul ca pe o acustica nu poti canta oricat de tare.Daca asculti cu atentie

o sa auzi buzz la toti cantaretii de flamenco.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.