www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ma Puteti Ajuta Cu Niste Sfaturi?


andrei91
 Share

Recommended Posts

De cantat se poate canta orice, cel putin teoretic dar:

 

E foarte probabil sa tina mai putin acordajele, unitatea de tremolo s-ar putea sa nu fie foarte functionala sau sa dea batai de cap provocand dezacordarea chitarii.

 

Indiferent daca vrei sa crezi sau nu dozele conteaza in procesul de formare a tonului si dozele de pe chitarile Hora sunt... nu are rost sa discutam.

 

Intr-un final pentru ca o chitara Hora sa fie decenta ar trebui schimbat pe ea cam totul.

 

Cred ca l-ai vazut pe Joe Satriani cantand pe un rahat de chitara si toti desteptii s-au repezit sa spuna ca nu conteaza echipamentul.

Din pacate nici unul din ei nu a ascultat ce a spus Joe la final: "that was a little painfull on this guitar" adica "a fost putin cam dureros pe chitara asta".

 

Asculta cu atentie la final:

 

 

In plus nu cred ca ar vrea cineva sa plateasca biletul unui concert ca sa auda un chitarist cantand cu tonul ala, sa nu mai zic de o inregistrare.

Suna de parca ar canta intr-o cutie de bere sau de parca s-ar auzi la un "tranzistor".

 

In concluzie cred ca se poate canta aproape orice pe o chitara Hora dar se canta cu mai mult efort si probabil suna putin mai prost.

 

Totusi:

 

Garantat nu se pot canta pe o chitara Hora Iris Lux partile care cer Floyd din piesele lui Steve Vai.

Poate doar teoretic conform ipotezei ca faci niste setari ca tremolo-ul de pe Hora sa mearga si in jos si in sus dar tare mi-e teama ca ar suna ca si atunci cand dirijeaza Mr. Bean o fanfara. Ma refer la stabilitatea acordajelor. Hora ar incepe sa sune ca un nene care a baut un pic peste limita, asa un pic mai vesel.

 

P.S. E doar o parere, am incercat sa nu fiu dur si sper ca nu am ranit sentimentele nimanui.

Am un Powerstrat Keiper ( China) ..vibratorul dar si pragusul reglabil -menghina..din fier moale..am schimbat si am pus un Edge ...e super .

.

 

Daca lemnul este bun restul nu-i o problema. lemnul este cea mai mare problema Hora ce am vazut incercat toate aveau lemn bun .

 

Gaturile sunt de obicei U shape din cauza lemnului ,paltin..dar eu am mana suficient de mare nu ma deranjeaza ( poate pr chitaristi cu degete scurte este problema ),din contra sus am problema ar fi bine sa fie spatiu mai larg intre taste ..hehe. Nu am avut niciodata problema cu gatul cuchitarele Hora ..in nici o conditie climatica si nici la schimbari extreme si bruste de temperatura .In schimb cu chitarele clone..am avut probleme probabil din cauza gaturilor V shape sau U+V shape ce in cazul chitarelor ieftine paltinul cu fibrele paralele cu tastiera este problema.

 

Sunt de acord ca unele nu arata bine ..cum am scris am pierdut ocazia sa cumpar o chitara minunata ..Iris ,,si suna bine de tot ,Am dus cu mine procesorul si am cantat o ora am incercat de toate ...dar ...pana m-am hotarat si am revenit dupa o luna aprox ,.. sa vandut si nu au mai adus una la fel ..era parca 700 lei ca pana la urma sa iau Keiper-ul 1000 Lei...caci aveam "nevoie" de o chitara cu Humbucker +Floyd ( floyd care a trebuit sa-l schimb) deci afacere paguboasa ....si nici nu arata asa bine ca Iris-ul....hehe dar are lemn foarte bun.

 

Cat de bun era vibratorul la Iris ,cel din fabrica nu stiu caci 1 ora nu-i destul sa vad daca nu se toceste ...dar se putea schimba.

 

 

Cred ca mai mult conteaza setarea buna ..cred ca si Satriani se refera la setari .Si mai este si obisnuinta ..si timpul de adaptare la trecerea de la un set de scula la altul.

 

Anumite tehnici este greu sa le executi pe instrument cu care nu esti obisnuit ,,sau care nu este setat corespunzator.

 

Cu ton, doze , timbru ,,,zic ca nu conteaza ,,mai mult conteaza calitatea efectelor si statia in redarea clara cu definitie "tonurile " executate .

 

Pe o chitara din lemn bun doza are cel mai mic rol in dinamica si claritatea sunetului , ca si timbru si dinamica timbrala sunt diferente care dau caracteristica fiecarei doze .Cine tine la un "lemn cu gat" schimba dozele pana gaseste ce-i place .

 

De exemplu cu o configuratie de scule ( chit +procesor+statie.boxa )noua netestata nici eu nu pot sa cant ca lumea tot ce vreau ,mai ales live ,asa dupa doar un souncheck..nu suna chitara ...si gata ,,,si NU chitara este de vina .Pot sa fie cele mai vestite scule din lume .Dupa ce gasesc sound-ul nu mai este problema.Totu-i depinde de setare ,atat a chitarei cat si al pedalelor/statiei .

 

De ex satriani trebuia sa reduca cu 10 % din potmetru de volum de la chitara * din cauza singlecoil-ului ...si eventual sa mai inchida sunetul din "Tone" ..sa mute pe pozitiile 1+2 sau 2+3 ..Nici stlul sau nici soundul nu se potriveste cu chitara tip Strat .S-ar fi apropiat de un sound tip Jeff Beck care deja se potrivea mai bine la genul de piesa .Asa "tzaraie " inaltele .

 

Am auzit si Leslie West cu Strat ,,film de groaza ...hehe

dar nu chitara este de vina ..setarile si maniera de cantat trebuie adaptata ..

Un singlecoil are complet alta dinamica...iar daca este strat vintage cu doze Vintage Alnico dinamica este un mister pana nu te obisnuiesti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa ramanem la Reghin

 

Sa demonstreze un mare virtuoz "din punctul sau ---de vedere "( ca asa-i la moda mai nou la TV ...nu mai are nimeni parere sau opinie caci este neeproductiva si paguboasa ..sa ca toti au punct de vedere ...platit...ce este mai ok decat parerii /opinii pe gratis...hehehe.

 

deci demonstratie :??!!

 

...ce nu se poate canta/interpreta pe un REGHIN HORA IRIS ??????????? fata de o rabla cu gatul innadit dar cu brand-- ar trebui sa aiba si brand-ul innadit ...hehe

 

Ce se poate canta in plus pe un GLP sau un Strat ?????????? vrem demonstratie !" din punctul meu de vedere "...

 

(...) Fornetti

 

 

Bravo domnule !

Cineva a numit mai sus aceasta pozitie "patetism local", cand de fapt e pragmatism sistematic neafiliat vreunui brand.

In plus, "ia-ti un Reghin" este cel mai bun sfat pe care il putem da cuiva care isi achizitioneaza prima chitara (daca am inteles bine ca initiatorul topicului era pe cale sa-si cumpere prima chitara). Deoarece in cazul in care constata dupa un timp ca nu ii place sa cante la chitara, gaura din buget va fi de 10 ori mai mica in cazul achizitionarii Reghinului.

Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

In ultima vreme am fost cam stresat ... dar m-am obisnuit sa citesc pe forumul RGC ... e mai tare decat o revista de "umor".

Un prieten spunea: "arunca pisica intre caini si fa observatii!"

 

Am citit topicul asta si, daca la inceput eram putin nedumerit si incruntat, usor-usor am trecut de la amuzament la ras in hohote.

 

Vine cineva si cere un raspuns la intrebarea: Gibson sau Fender?

Noi, astia de pe margine vrem sa vedem deznodamantul (e un fel de ring si daca e cu bataie...). Deci, Gibson sau Fender?

Acum incep sa curga raspunsuri (o umila observatie e suficienta sa-ti dai seama ca raspunsurile vin de la "veterani"): Gipson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender,... de N ori => Hora (unirii sau uimirii).

Dar, daca i se rupe ... gatul?!!! Aoleu mamaaaaa!...

Asa ca omul nedumerit :wacko: isi ia ...SCHECTER. :yay: .

Stai putin ca nu e gata ...

Cineva deschide discutia despre trenulete ...

Nu mai e mult pana la craciun, deci se va vorbi si despre taierea porcului, impodobitul bradului, sampania de la ora 0.00, etc, etc...

 

_______________________

PS: De cand am descoperit RGC sunt intr-o continua delectare... chestiuni tehnice cat tine, dar si simtul umorului.

Bravo fratilor! :respect:

Edited by mars1001
Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am fost cam stresat ... dar m-am obisnuit sa citesc pe forumul RGC ... e mai tare decat o revista de "umor".

Un prieten spunea: "arunca pisica intre caini si fa observatii!"

 

Am citit topicul asta si, daca la inceput eram putin nedumerit si incruntat, usor-usor am trecut de la amuzament la ras in hohote.

 

Vine cineva si cere un raspuns la intrebarea: Gibson sau Fender?

Noi, astia de pe margine vrem sa vedem deznodamantul (e un fel de ring si daca e cu bataie...). Deci, Gibson sau Fender?

Acum incep sa curga raspunsuri (o umila observatie e suficienta sa-ti dai seama ca raspunsurile vin de la "veterani"): Gipson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender,... de N ori => Hora (unirii sau uimirii).

Dar, daca i se rupe ... gatul?!!! Aoleu mamaaaaa!...

Asa ca omul nedumerit :wacko: isi ia ...SCHECTER. :yay: .

Stai putin ca nu e gata ...

Cineva deschide discutia despre trenulete ...

Nu mai e mult pana la craciun, deci se va vorbi si despre taierea porcului, impodobitul bradului, sampania de la ora 0.00, etc, etc...

 

_______________________

PS: De cand am descoperit RGC sunt intr-o continua delectare... chestiuni tehnice cat tine, dar si simtul umorului.

Bravo fratilor! :respect:

 

tu ce chitara ti-ai luat ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme am fost cam stresat ... dar m-am obisnuit sa citesc pe forumul RGC ... e mai tare decat o revista de "umor".

Un prieten spunea: "arunca pisica intre caini si fa observatii!"

 

Am citit topicul asta si, daca la inceput eram putin nedumerit si incruntat, usor-usor am trecut de la amuzament la ras in hohote.

 

Vine cineva si cere un raspuns la intrebarea: Gibson sau Fender?

Noi, astia de pe margine vrem sa vedem deznodamantul (e un fel de ring si daca e cu bataie...). Deci, Gibson sau Fender?

Acum incep sa curga raspunsuri (o umila observatie e suficienta sa-ti dai seama ca raspunsurile vin de la "veterani"): Gipson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender, Fender, Gibson, Gibson, Fender,... de N ori => Hora (unirii sau uimirii).

Dar, daca i se rupe ... gatul?!!! Aoleu mamaaaaa!...

Asa ca omul nedumerit :wacko: isi ia ...SCHECTER. :yay: .

Stai putin ca nu e gata ...

Cineva deschide discutia despre trenulete ...

Nu mai e mult pana la craciun, deci se va vorbi si despre taierea porcului, impodobitul bradului, sampania de la ora 0.00, etc, etc...

 

_______________________

PS: De cand am descoperit RGC sunt intr-o continua delectare... chestiuni tehnice cat tine, dar si simtul umorului.

Bravo fratilor! :respect:

 

Bine te-ai acomodat cu locul ( crezi tu ..cred ca mai ai de citit vre-o doi trei ani apoi sa tragi concluzii ) ..

 

DAR

 

Raspunde la ,,,Fender sau Gibson ?

 

Si daca una sau alta ,,cu ce ar fi mai buna decat Hora ?

 

Problema ar fi sa vii cu argumente ( de care vrei tu )

 

Ce calitati in plus justifica u difereta de 4900$ la pret ?

 

De cate ori este mai buna o chitara cu pretul de $5000 fata de una cu pretul de $100 ?.

 

Ce poti sa canti ,mai bine la o chitara cu pretul de 50 de ori mai scumpa ?

 

Care dintre noi ar putea canta de 50 de ori mai bine ( tehnic , muzical ) dar este limitat de o chitara ieftina cu pretul de $100??? si nu poate sa "arate" ce poate .????

 

Apoi treci la urmatoarea intrebare :

 

"Cum se tine pana " ?

 

si urmeaza teme din ce in ce mai grele.

 

 

Doze ...

Electromagnetice ? S sau H , ferita sau alnico sau pamanturi rare ,piezo sau condenser ?

Fiecare cu inca zeci de sub-probleme.

 

 

Cele mai misterioase topicuri au titluri gen:

 

"Ajutor","Help" ,"Vreau o parere", "cine stie ?.."Problema veche " ,"Blocat","de unde sa incep?","Intrebari de toate felurile ","Dorinta de incepator ".."nelamuriri","digitatia pe taste "....etc

 

In aceste topicuri mister gasesti taine nebanuite !!!

 

Asteptam sa te vedem pe IUTUB sa ne canti ceva dupa atata pregatire pe rgc.ro

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi...mi-am rupt degetele pe Regin in copilarie ,ani de zile si nu vreau sa mai traiesc acele senzatzii.(bashici,taieruri de la corzi,sunet prost) Sunt patriot imi iubesc tzara ...dar pana la Reghin...nu ai cum sa ma convingi oricat ai incerca.

Nu vreau sa demonstrez nimanui nimic,mi-am spus doar parerea e un forum :D

Referitor la dezbatere Fender sunt foarte comode dar depinde cine le face (USA,Mexic,Japan,Indonezia,etc)de aici si diferentza de sunet (mie imi pare ca exista..poate doar am eu un babau la creier) Iar de Gibson...cred ca multe nume mondiale cata cu aceasta marca(precum si cu Fender)...oare trebuie demonstrat ceva? E vorba de gusturi...care nu se discuta. Asa cum mie nu imi plac chitarile Ibanez (da suna de mori...dar tot un pititc pe creier este :P )

 

era sa uit (deasta am reeditat postul) : nu cred ca exista chitara sa nu se rupa daca o scapi sau dai cu ea de pamant ;)

P.S. Acu depinde si de noroc :P

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

Sa raspund, sa nu raspund...De obicei nu raspund.

Motivul: nu e site-ul meu, nu il platesc ... stiti voi!

Totusi:

 

 

Bine te-ai acomodat cu locul ...

 

Nu, nu m-am acomodat - citesc o revista (e adevarat, o revista in care scriu "totzi") ... dar, uneori gasesc foarte multe chestii utile ...

 

 

Raspunde la ,,,Fender sau Gibson ?

 

 

Din punctu' meu de vedere e OK "hora". Oricum, la nivelul la care sunt, nu voi cheltui niciodata mai mult de 400$ pe o chitara ... nici daca ar face clatite. Eu sunt doar un amator care se delecteaza cu chitara ... aca Ludovic Orban ... nimic mai mult.

 

 

"Cum se tine pana " ?

 

Eu o tin in prelungirea degetului aratator, intre opozabil si aratator - cu varful la aproximativ 7 mm de la marginea opazabiluli. Nu ma intrebati "de ce?". Habar nu am .... poate din instinct.

 

 

Raspunde la ,,,Fender sau Gibson ?

 

Daca nu au facut-o veteranii, eu nici vorba ... Motivul: e ca la masini. Unii prefera ceva, alti altceva. Depinde de cat esti de nervos si cat vrei sa dai.

 

 

Doze ...

Electromagnetice ? S sau H , ferita sau alnico sau pamanturi rare ,piezo sau condenser ?

 

Toate dozele sunt de folos, chiar si cele de impamantare. In felul asta scapam de zgomotul de fond si brum. Asta nu inseamna a pun pamant in chitara ca sa am impamantare.

 

 

In aceste topicuri mister gasesti taine nebanuite !!!

 

Mie imi place site-ul asta ... chiar mai mult decat banuiti.

Din cauza voastra vreau sa imi iau o chitra noua (LP), care cred ca va fi Epiphone special II. In felul asta am raspuns la unele intrebari. :respect:

 

Mult respect pentru Karpi. Raspunsurile lui sunt foarte compentente (pe toate topicurile - dovedeste ca stie ce spune) - chiar daca uneori raspunsurile sunt acide.

Apropos, chiar daca sunt informatician nu agreez socializarea gen "iutub", Facebook sau Twitter. Cred ca oamenii trebuie sa comunice altfel . Da' ce sa-i faci?! Asta e lumea noastra!

Edited by mars1001
Link to comment
Share on other sites

Karpi...mi-am rupt degetele pe Regin in copilarie ,ani de zile si nu vreau sa mai traiesc acele senzatzii.(bashici,taieruri de la corzi,sunet prost) Sunt patriot imi iubesc tzara ...dar pana la Reghin...nu ai cum sa ma convingi oricat ai incerca.

Nu vreau sa demonstrez nimanui nimic,mi-am spus doar parerea e un forum :D

Referitor la dezbatere Fender sunt foarte comode dar depinde cine le face (USA,Mexic,Japan,Indonezia,etc)de aici si diferentza de sunet (mie imi pare ca exista..poate doar am eu un babau la creier) Iar de Gibson...cred ca multe nume mondiale cata cu aceasta marca(precum si cu Fender)...oare trebuie demonstrat ceva? E vorba de gusturi...care nu se discuta. Asa cum mie nu imi plac chitarile Ibanez (da suna de mori...dar tot un pititc pe creier este :P )

 

era sa uit (deasta am reeditat postul) : nu cred ca exista chitara sa nu se rupa daca o scapi sau dai cu ea de pamant ;)

P.S. Acu depinde si de noroc :P

 

Nu am Reghinul acasa ..dar o sa inregistrez cu el ..altfel are gatul super ,actiune foarte joasa ..efectiv am ridicat actiunea ca sa pot canta cu bend-uri.

Cat priveste ruptul degetelor ..le ai avut de la corzi prea tensionate si probabil erai si incepator ...strangeai crispat de gat si apasai de corzi de e mirare ca nu ai trecut prin gat ...probabil.

 

Dar am o improvizatie pe aici ..pe un topic cu chitare Reghin ...parca...acu vre-o 3 ani ..

 

Altfel nu vad de ca sa fie problema cantatul la aceste chitarae ...si am cantat la mai multe nu numai pe a mea...toti aveau .Dozele mai pe toate erau OK ...ca nu-i tonul de Gibson sau Strat e altceva...nici copiile mai bune nu suna ca si cele doua tipuri vestite .

Singura problema era lipsa de un finisaj estetic...nici noi nu luceau si nu straluceau a si cele din , pe atunci, din west acu din Est .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu nu militez pentru Reghin, unele modele pe care le-a produs mi s-au parut oribile.

Totusi:

Care dintre voi a avut ocazia sa cante pe un Madrigal SSH de la Reghin ?

Nu are rost sa explic de ce mi-a placut mai mult decat Fenderul de 1000+ euro pe care am cantat in aceeasi zi pentru ca sunt criteriile mele, dar dintre cei care au incercat Madrigalul, exista cineva care mai priveste Fenderul ca pe un etalon (sa nu zic, ca pe un fetiș) ?

 

P.S.: Orice cade isi rupe gatu' (cu conditia sa cada de la suficienta altitudine)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui o poza cu un Madrigal te rog?

 

Eu nu am vazut chitarile astea in viata mea si acum e prima data cand aud de ele.

 

http://forums.rgc.ro/topic/32966-ati-auzit-de-chitari-tip-madrigal/

 

Nici eu si nici pe site-ul Reghin nu apare numele asta.Poate doar se exporta,cum zice in topichuh.gif

Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui o poza cu un Madrigal te rog?

 

Eu nu am vazut chitarile astea in viata mea si acum e prima data cand aud de ele.

 

Nu am un Madrigal si nu am poze cu unul. Cel pe care am cantat e o copie de Fender Strat si tind sa cred ca e singura forma sub care se prezinta. Semnat Madrigal pe fata head-ului.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea desconsidera chitarile Reghin pentru ca sunt romanesti, si romani sunt invatati ca ce e romanesc e naspa , si lumea mai bine prefera sa cumpere Stagg sau Harley Benton care la acelasi pret sunt mult sub cele Reghin....da' mnah , e firma straina !

 

 

Lumea desconsidera instrumentele Reghin din productia de "pe vremuri", cele care apar in topicuri de genul " ce chitara e asta", instrumentele produse acum , sau mai recent, nu mai dau motive sa fie atat de blamate ! parerea mea...

 

Am fost in posesia unui strat Reghin pana acum ceva timp, si pentru mine a fost incredibil cat de bine era lucrata chitara, finish-ul, cat de comoda era "la mana" ! si credeti-ma, am avut ceva chitare pe mana, si am avut si chitare din "productia veche" a Reghin-ului, este incomparabil .

Link to comment
Share on other sites

nu contest,poate a mai evoluat si linia de productie de la Reghin fatza de cum era acu 20 de ani(te agatzai in taste ca erau prea "bine" taiate,cantam acordat in "mi" si trebuia sa apas ca sa ating coarda de tasta...de multe ori nu reusheam :))))...dar legat de sunt de la OK la sunet bun...e cale lunga ;)

 

Da oricum, ideea e ca si chitarile Reghin se sparg ;)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

nu contest,poate a mai evoluat si linia de productie de la Reghin fatza de cum era acu 20 de ani(te agatzai in taste ca erau prea "bine" taiate....

 

Te tãiau capetele tastelor, aºa-i ? ªi io am avut o problemã de genul ãsta la un exemplar de Vintage. (bine, nu era singura problemã la el, chiar m-a surprins neplãcut ... nu mã aºteptam ).

 

post-10823-0-39260400-1316934634_thumb.jpg

 

La expansiunea asta globalã ºi la goana dupã mânã de lucru ieftinã pt prețuri competitive o sã mai întâlniți probleme de genul ãsta ºi la branduri mai lãudate.

Nu înțeleg însã politica celor de la Gibson legatã de chitãrile astea din China.

 

 

PS : Cã mi-am amintit...M-a sunat andrei91 zilele astea ( bãiatul care-a deschis topicul, va mai amintiți ? ) .

Mi-a zis sã va transmit cã vã salutã pe toți ºi c-a ajuns cu bine în Australia, unde ºi-a început afacerea cu ouã de cangur ºi nu-l mai intereseazã subiectul cu chitara...

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar m-am gandit zilele astea, oare de ce chitaristi sunt specia care se ocupa cel mai mult de echipament?

 

Cum ar fi sa vina Nadal si sa faca un videoclip despre echipamentul lui?

Sau cum ar fi la finalul unui meci sa dea vina Nole pe racheta sau pe pantofi?

Pe vremuri ..ascultam Hendrix ...auzeam efecte vedeam cate o poza cu ditamai Marshall-uri in spate ....

Asta e mi-am spus ..nu am amplif , nu am efecte ...cum sa cant ca si el .De asta nu seamana nimic din ce incerc eu sa imit cu cea ce canta el !

Apoi am avut si eu phaser,doua phasere , delay, wah , distors de toate felurile,chorus.flanger , putere mare pe spate .etc etc ...si mi-am dat seama ca tot nu pot sa cant ca si el ...alta- o fi problema .

Incet am inceput sa aud ce canta si cum interpreteaza ...( dupa ani de zile ) .

Asa-i la inceput cauti calea sa realizezi ceva dar nu stii ce ar trebui ....te gandesti la toate cele vizibile /tangibile palpabile ...masurabile/quantizabile . La muzica la stil , maniera de cantat nu esti atat de atent ..de obicei totul ramane doar la executia notelor .Nu te gandesti deoarece trebuie o perioada lunga pana scapi de problemele pur tehnice si intri in miezul roblemei in muzica. Muzica ce de fapt este doar un "feeling " inexplicabil , nu se poate masura ,nu se poate nici descrie ..deci ceva foarte greu ca sa-ti explici .Apoi vezi cat de simplu este si te mirii cum de ti-a trebuit atata vreme sa te prinzi.

Dar pana atunci cauti pe palierul pur tehnic /mecanic.

 

Pe langa asta mai exista si imaginea cu instrumentistul perfect canta la instrumentul perfect .Deci cine are instrument perfect probabil este si instrumentist perfect .

Un fel de "haina face pe om" ..ce in multe cazuri este valabil.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe vremuri ..ascultam Hendrix ...auzeam efecte vedeam cate o poza cu ditamai Marshall-uri in spate ....

Asta e mi-am spus ..nu am amplif , nu am efecte ...cum sa cant ca si el .De asta nu seamana nimic din ce incerc eu sa imit cu cea ce canta el !

Apoi am avut si eu phaser,doua phasere , delay, wah , distors de toate felurile,chorus.flanger , putere mare pe spate .etc etc ...si mi-am dat seama ca tot nu pot sa cant ca si el ...alta- o fi problema .

Incet am inceput sa aud ce canta si cum interpreteaza ...( dupa ani de zile ) .

Asa-i la inceput cauti calea sa realizezi ceva dar nu stii ce ar trebui ....te gandesti la toate cele vizibile /tangibile palpabile ...masurabile/quantizabile . La muzica la stil , maniera de cantat nu esti atat de atent ..de obicei totul ramane doar la executia notelor .Nu te gandesti deoarece trebuie o perioada lunga pana scapi de problemele pur tehnice si intri in miezul roblemei in muzica. Muzica ce de fapt este doar un "feeling " inexplicabil , nu se poate masura ,nu se poate nici descrie ..deci ceva foarte greu ca sa-ti explici .Apoi vezi cat de simplu este si te mirii cum de ti-a trebuit atata vreme sa te prinzi.

Dar pana atunci cauti pe palierul pur tehnic /mecanic.

 

Pe langa asta mai exista si imaginea cu instrumentistul perfect canta la instrumentul perfect .Deci cine are instrument perfect probabil este si instrumentist perfect .

Un fel de "haina face pe om" ..ce in multe cazuri este valabil.

 

Wow! Karpi, ai descoperit cea mai eficienta metoda de a comenta pe langa subiect fara a fi taxat (ba chiar, prevad ca vei fi apreciat cu niste plusuri): "comentariul cu continut afectiv"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.