www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha Fg730S


Guest soldo
 Share

Recommended Posts

Doresc sa achizitionez o chitara acustica si m-am oprit asupra modelului Yamaha FG730s (modelul NT) pe considerente mai mult estetice decat acustice (... ar mai fi cateva filmulete youtube+parerile de acolo), fiind prima mea chitara iar eu un doritor de a invata a canta la chitara, asa ca doresc cateva pareri asupra modelului, tot ce am gasit eu pe net recomandand acest model.

Problema principala e magazinul de unde sa o achizitionez: am gasit acest model de la preturi incepand cu 1250 ron (discosystem.ro) si pana la 1900 ron (nu conteaza magazinul). Sunt foarte suspicios in aceasta privinta. Aici as avea nevoie de indrumare.... a cumparat cineva de la disco system (suceava)?

De ce diferenta asta de pret? Practic discosystem.ro vinde mai ieftin decat ce am gasit eu in magazinele online din europa si aici ma refer nu doar la acest model de chitara Yamaha. Cum pot fi sigur ca nu e teapa ? Mentionez ca sunt din Sibiu si nu am cum sa ma duc cu un cunoscator pana acolo asa ca probabil achizitia o voi face online...

 

Astept parerile voastre!

 

 

PS: E primul meu post pe un forum excelent (felicitari tuturor - e foarte bine ce se intampla aici), daca nu m-am exprimat foarte bine imi cer scuze, un singur lucru vreau sa adaug: desi nu am experienta in a canta la chitara sunt de parere ca pentru a invata si mai ales la inceput trebuie sa fii atras atat de muzica cat si de instrumentul in sine (aici ma refer atat la aspect cat si la sunet) altfel se renunta usor .... deci va rog sa va exprimati o parere doar daca considerati chitara a fi inferioara uneia cam la acelasi pret si deci nu vreau pareri de genu ia-ti o XXXX ca va costa 400 ron.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut si bun venit!

In primul rand... nu ar trebui sa te miri de pretul mic ci mai degraba de cat de sus ajungea acolo unde zici ca ai vazut-o cu 1900 de lei. Eu, in general, ma uitam pe esound pentru ca au un site foarte bine organizat si-mi par mai buni decat GuitarShop-ul (poate si pentru ca am o usoara repulsie fata de lucrurile arhicunoscute; aveam prieteni care habar n-aveau ce inseamna chitara ca lumea, dar stiau de GuitarShop). Uite un link cu trimitere pe esound: http://www.esound.ro/Yamaha-FG730S-NT-chitara-acustica,p-10865.html. Pretul e de 1360 de lei. Nu stiu sigur ce stil ai de gand sa abordezi, dar daca ai de gand sa treci pe chitara intr-un an-doi, nu ti-as recomanda o acustica la pretul asta... pentru ca e destul de mare pentru o chitara pe care e posibil sa ajungi s-o inlocuiesti repede... Acum depinde si de tine... daca ai bani la modul asta... te priveste. Eu sugerez totusi ceva mai... ieftin. Nici macar nu e electro-acustica... Faci cum vrei. Mai asteapta pareri. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu sunt de aceiasi parere: la lucrurile prea cunoscute sau ma rog "de firma" platesti si firma. Iarasi ai intuit bine, chitara acustica o sa fie ca sa invat pe ea, probabil dupa ce imi formez putin mana si urechea o sa trec pe chitara electrica. Ascult in general Pink Floyd, Dream Theater ... In legatura cu marimea ei nu stiu exact la ce te referi dar pot sa precizez ca sunt inalt (aprox. 1.90) asa ca daca te referi la cat de comfortabila o sa fie chitara nu cred ca o sa am o problema. Pretul e discutabil ... 330 de euro nu cred ca e o suma mare pentru o chitara buna, dar as fi bucuros sa aflu ca exista si ceva mai ieftin cel putin apropiata de calitatea yamaha fg730s (lemn folosit, constructie foarte buna din ce am citit). Achizitia unei chitari electro-acustice nu o iau in calcul pentru ca nu am de gand sa amplific sunetul ....

 

Eu am zis ca nu astept pareri de genu "ia-ti o XXXX ca va costa 400 ron" pentru ca din cate stiu calitatea se plateste, iar dupa ce m-am documentat si pentru ca imi plac lucrurile de calitate (fara sa fiu snob) am ajuns la modelul asta. Daca exista ceva cel putin la aceiasi calitate cu pret mai mic (1250 ron) sigur as fi interesat, nimic nu e batut in cuie...

 

In legatura cu magazinul?...

Edited by soldo
Link to comment
Share on other sites

fg730s e o alegere foarte buna,chitara excelenta.. si mie mi-ar place una :).Yamaha face chitare bune.La banii astia nu prea gasesti alt model cu top de molid stika si spate cu laterale din palisandru laminat...adica la specificatiile astea cam pe la 700 de euro incep modelele firmelor consacrate de acustice.Eu chiar am dat un mail la importatorul yamaha din bucuresti in legatura cu aceasta chitara si nu s-au sinchisit sa-mi raspunda.Daca ai comanda-o de pe thomann prin magazinuldemuzica ar ajunge cam pe la aproape 380 de euro fara transportul ploiesti-sibiu.Tot asa echipamente-muzicale.ro s-ar putea s-o aduc mai ieftin.

Daca nu esti fixat pe asta orienteazata spre un takamine.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Da, si eu sunt de aceiasi parere: la lucrurile prea cunoscute sau ma rog "de firma" platesti si firma. Iarasi ai intuit bine, chitara acustica o sa fie ca sa invat pe ea, probabil dupa ce imi formez putin mana si urechea o sa trec pe chitara electrica. Ascult in general Pink Floyd, Dream Theater ... In legatura cu marimea ei nu stiu exact la ce te referi dar pot sa precizez ca sunt inalt (aprox. 1.90) asa ca daca te referi la cat de comfortabila o sa fie chitara nu cred ca o sa am o problema. Pretul e discutabil ... 330 de euro nu cred ca e o suma mare pentru o chitara buna, dar as fi bucuros sa aflu ca exista si ceva mai ieftin cel putin apropiata de calitatea yamaha fg730s (lemn folosit, constructie foarte buna din ce am citit). Achizitia unei chitari electro-acustice nu o iau in calcul pentru ca nu am de gand sa amplific sunetul ....

 

Eu am zis ca nu astept pareri de genu "ia-ti o XXXX ca va costa 400 ron" pentru ca din cate stiu calitatea se plateste, iar dupa ce m-am documentat si pentru ca imi plac lucrurile de calitate (fara sa fiu snob) am ajuns la modelul asta. Daca exista ceva cel putin la aceiasi calitate cu pret mai mic (1250 ron) sigur as fi interesat, nimic nu e batut in cuie...

 

In legatura cu magazinul?...

 

Nu stiu sa iti spun nimic de magazin, dar pot sa iti spun despre chitara. Am cantat pe FG730 unei prietene ceva timp, in principiu este o chitara foarte buna, are un raspuns foarte bun pe joase si inalte, griful este destul de bun, constructia foarte buna, tipic Yamaha. Lemnul mi s-a parut bun, dar nu exceptional. Ce mi-a placut ceva mai mult a fost Crafter D8, constructia de top, griful exact pe gustul meu, lemnul de calitate foarte buna pentru segmentul ei de pret, si cel mai important, sunetul. A fost o chitara care mi-a amintit foarte mult de Taylorul pe care l-a avut un prieten. Daca ai ocazia eu iti recomand sa le probezi pe amandoua. Tipa si-a luat Yamaha din motive estetice, i-a placut cum arata mult mai mult decat Crafterul, in special headstockul.

 

Daca totusi nu vrei sa dai atatia bani pe o chitara pe care nu stii daca o vei canta prea mult iti recomand sa te uiti si la gama low end de la Takamine, in principiu la G320. Nu sunt la nivelul celor 2 chitari de mai sus, dar pentru pretul lor suna foarte bine, mai bine chiar decat alte chitari cu mai multe pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca discosystem.ro e dealer proguitar.ro care pare a fi acelasi lucru cu guitarshop.ro. Daca are legatura cu al 2 lea magazin ma gandesc ca produsele ar trebui sa fie autentice. Este singurul lucru care ma tine sa nu fac comanda la ei avand in vedere pretul foarte bun ... la polul opus e magazinul acesta http://www.magazinuldemuzica.ro/YAMAHA-FG-730S-NT-_-17738.html unde am gasit chitara la uimitorul pret de 1973 ron.

 

Crafter D8 e o chitara care imi place foarte mult dar din pacate nu o gasesc la nici un magazin pe care il cunosc din Romania, poate ma ajuti sa vad cam la ce preturi o gasesc dar pare a fi mai scumpa decat Yamaha si ca sa fiu sincer am anumite rezerve in folosirea mahonului la chitare sub 1000$. Nu o sa sustin ca nu este mahon in Crafter D8 dar am citit despre Ibanez de exemplu ca ar comercializa chitare (electrice) care au ca specificatii mahonul dar de fapt nu este mahon adevarat .... (nu stiu cum sa o spun - dar asa am citit).

Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca discosystem.ro e dealer proguitar.ro care pare a fi acelasi lucru cu guitarshop.ro. Daca are legatura cu al 2 lea magazin ma gandesc ca produsele ar trebui sa fie autentice. Este singurul lucru care ma tine sa nu fac comanda la ei avand in vedere pretul foarte bun ... la polul opus e magazinul acesta http://www.magazinul...NT-_-17738.html unde am gasit chitara la uimitorul pret de 1973 ron.

 

Suna-i si intreaba-i daca au chitara pe stoc si daca pretul e real. Din cate imi aduc eu aminte, Proguitar nu-s importatori Yamaha, dar e posibil sa nu fiu la curent cu ultimele noutati de pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca discosystem.ro e dealer proguitar.ro care pare a fi acelasi lucru cu guitarshop.ro. Daca are legatura cu al 2 lea magazin ma gandesc ca produsele ar trebui sa fie autentice.

 

Crafter D8 e o chitara care imi place foarte mult dar din pacate nu o gasesc la nici un magazin pe care il cunosc din Romania, poate ma ajuti sa vad cam la ce preturi o gasesc dar pare a fi mai scumpa decat Yamaha si ca sa fiu sincer am anumite rezerve in folosirea mahonului la chitare sub 1000$. Nu o sa sustin ca nu este mahon in Crafter D8 dar am citit despre Ibanez de exemplu ca ar comercializa chitare (electrice) care au ca specificatii mahonul dar de fapt nu este mahon adevarat .... (nu stiu cum sa o spun - dar asa am citit).

 

Pai si de ce crezi ca palisandrul (rosewood) folosit de Yamaha este chiar palisandru de care crezi tu ca este. Cam toate acusticele ieftine si medii de acum se fabrica in Asia, 90% din ele in China. Lemnul vine de cele mai multe ori din zonele invecinate, adica tot de acolo. Practic primesti o esenta de mahon sau palisandru care se gaseste in acea zona. Crafter era intr-un timp la Esound in Bucuresti, ce am probat eu m-au impresionat atat ca si calitate a constructiei cat si ca sunet. Cel mai bine este daca ai ocazia sa ajungi in Bucuresti sa le probezi pe ambele, asta in cazul in care le gasesti pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea am experienta dupa cum am spus dar mie personal o chitara de palisandru imi suna mai cald decat una de mahon ... poate e doar senzatia mea.

 

Nu prea am incredere sa ma duc sa testez doar cu o persoana, eu oricum nu pot fi foarte obiectiv si sincer am multa incredere in voi cei de pe acest forum si am decis sa risc si sa iau de la disco system o yamaha, cu mentiunea ca am cerut sa imi trimita un produs sigilat (nu conteaza foarte mult asta dar a fost singurul lucru care mi-a trecut prin minte pentru a primi un produs autentic). Practic nefiind un cunoscator al domeniului e cam singura mea grija acum adica sa nu iau teapa. Pe aceasta cale le multumesc celor care mi-au confirmat faptul ca iau un produs de calitate si eventual va rog sa imi spuneti la ce sa ma uit pentru a proba autenticitatea (repet pretul ma face suspicios ....)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea am experienta dupa cum am spus dar mie personal o chitara de palisandru imi suna mai cald decat una de mahon ... poate e doar senzatia mea.

 

Nu prea am incredere sa ma duc sa testez doar cu o persoana, eu oricum nu pot fi foarte obiectiv si sincer am multa incredere in voi cei de pe acest forum si am decis sa risc si sa iau de la disco system o yamaha, cu mentiunea ca am cerut sa imi trimita un produs sigilat (nu conteaza foarte mult asta dar a fost singurul lucru care mi-a trecut prin minte pentru a primi un produs autentic). Practic nefiind un cunoscator al domeniului e cam singura mea grija acum adica sa nu iau teapa. Pe aceasta cale le multumesc celor care mi-au confirmat faptul ca iau un produs de calitate si eventual va rog sa imi spuneti la ce sa ma uit pentru a proba autenticitatea (repet pretul ma face suspicios ....)

 

Chitara va veni probabil intr-o cutie de carton, inchisa cu banda adeziva. Vei observa cu siguranta daca a fost expusa in showroom sau nu (praf, zgarieturi, etc.).

Parerea mea e ca daca iti ajunge acasa intr-o saptamana si la pretul de pe site vei fi norocos.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos!

 

Eu am comandat varianta Nt (natural) si o sa ajunga in aprox 5-6 zile. In legatura cu pretul m-am mai linistit. Adica in State o poti gasi cu preturi intre 250$-350$ deci e plauzibil ca unele magazine sa fie de bun simt si sa o aduca la pretul corect fata de altele care pur si simplu te jefuiesc... aici ma refer la cei care o vand chiar la 1973 ron (ma intreb cum pot dormi nopatea "domnii" in cauza). Daca era un pret cam la fel peste tot imi blestemam soarta de roman dar sa fie diferenta mai mare de 50% de pret imi suna a teapa. Asa ca traiasca internetul :))

 

Mult respect tuturor de pe forum!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bad news everyone !

 

Dupa ce am asteptat aproape dublu fata de cat mi s-a promis (7-8 zile) .... am primit un mail de magazinul de unde am comandat ca au primit alt model (FG720s) care nu imi convine asa ca am decis sa cumpar de la alt magazin. Sincer nici nu mai am incredere si in al doilea rand am fost dezamagit de felul cum s-au purtat. In fine .... acum intrebarile:

 

1. In America o gasesc la un pret fantastic si anume 299$ in conditiile in care in Rro o gasesc intre 1380-1940 RON si evident nu am de gand sa imbogatesc pe nimeni. Stie cineva cum pot cumpara din America ? De ce nu merge sa cumpar de pe Amazon ? Stie cineva alt magazin american care livreaza si in Ro ?

 

2. Se plateste vama daca cumpar din State ?

 

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.