www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet Cu Amp Incorporat Si Preamp Pe Tuburi


cris floyd
 Share

Recommended Posts

Salutare Dragi colegi,

 

As dori sa va prezint in citeva poze si citeva cuvinte ce am mai lucrat in ultima luna.

1. Am realizat un cabinet echipat cu un celestion si un amplificator de 50W incorporat. Amplificatorul este realizat cu un IC TDA 7293 atacat de un etaj preamplificare + buffer intrare. Acesta permite reglarea volumului master precum si a castigului de amplificare a etajului de preamplificare ( de la 2x la 10x ).

De asemena etajul de alimentare prezinta si o iesire stabilizata la 9V ce poate disipa un curent de 600mA , accesabila in exterior printr-o mufa standard de alimentare ( vezi poze).

Aceasta alimentare folosindu-mi la alimentarea procesorului ME-70 pe care il detin. ( deci ma scuteste de a mai cara un alimentator pentru el).

2. Am mai realizat un preamplificator pentru chiatra echipat cu 2 x 12AX7 . Schema este un fel de FENDER BASSMAN ( voi atasa si schema ). Etajul de alimentare cu tensiune a preamplificatorului este realizat cu ajutorul a doua transformatoare de 220V la 12V asezate cap la cap ( secundarul primului traf ofera 12 V secundarului celui de-al doilea , iar din primarul celui de-al doilea se culege tensiunea de 200V).

Tensiunea de filament este obtinuta din secundarul primului traf. + redresare si stabilizare cu un 7812.

 

Va multumesc si astept parerile dumneavoastra!!

 

Si schema preampului...

post-7179-0-91423500-1295376365_thumb.jpg

post-7179-0-35768600-1295376383_thumb.jpg

post-7179-0-38825900-1295376396_thumb.jpg

post-7179-0-83779200-1295376409_thumb.jpg

post-7179-0-89074600-1295376421_thumb.jpg

post-7179-0-88774000-1295376433_thumb.jpg

post-7179-0-67373000-1295376447_thumb.jpg

post-7179-0-92757900-1295376458_thumb.jpg

post-7179-0-96608700-1295376470_thumb.jpg

post-7179-0-94527700-1295376484_thumb.jpg

post-7179-0-60435100-1295376500_thumb.jpg

post-7179-0-73142600-1295376511_thumb.jpg

post-7179-0-32073800-1295376525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare Dragi colegi,

 

As dori sa va prezint in citeva poze si citeva cuvinte ce am mai lucrat in ultima luna.

1. Am realizat un cabinet echipat cu un celestion si un amplificator de 50W incorporat. Amplificatorul este realizat cu un IC TDA 7293 atacat de un etaj preamplificare + buffer intrare. Acesta permite reglarea volumului master precum si a castigului de amplificare a etajului de preamplificare ( de la 2x la 10x ).

De asemena etajul de alimentare prezinta si o iesire stabilizata la 9V ce poate disipa un curent de 600mA , accesabila in exterior printr-o mufa standard de alimentare ( vezi poze).

Aceasta alimentare folosindu-mi la alimentarea procesorului ME-70 pe care il detin. ( deci ma scuteste de a mai cara un alimentator pentru el).

2. Am mai realizat un preamplificator pentru chiatra echipat cu 2 x 12AX7 . Schema este un fel de FENDER BASSMAN ( voi atasa si schema ). Etajul de alimentare cu tensiune a preamplificatorului este realizat cu ajutorul a doua transformatoare de 220V la 12V asezate cap la cap ( secundarul primului traf ofera 12 V secundarului celui de-al doilea , iar din primarul celui de-al doilea se culege tensiunea de 200V).

Tensiunea de filament este obtinuta din secundarul primului traf. + redresare si stabilizare cu un 7812.

 

Va multumesc si astept parerile dumneavoastra!!

 

Si schema preampului...

 

un singur cuvint este de ajuns

 

FELICITARI :D

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru proiecte !

faza cu iesirea stabilizata de 9v 600mA mi se pare un lucru foarte util.

Deci la preamplificatorul cu 2X 12ax7 ati alimentat cu 200v tuburile folosind 2 trafuri care au primarele 220v si secundarele de 12v ?

 

 

 

Multumesc !!

 

Da , am folosit 2 x traf 220V in primar si 12 V secundar ( trafuri obisnuite ) conectate ca in schema!! secundar traf 1 la secundar traf 2 :D

Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit sa atasez si schema ... nu stiu care e treaba , dar pentru cine doreste o poate primi prin email!!!:)

 

o mica sugestie

renunta la lenea de a lucra pe cablaje universale

daca folosesti asemenea cablaje si ai tensiuni mari ,risti sa faci descarcari electrice intre trasee

daca nu ai avut parte de asa ceva sa stii ca nu este timpul pierdut

in rest nu am nimic de comentat,bravo tie ca lucrezi si nu bati cimpii cu tot felul de teorii timpite ,dat cu parerea acolo unde nu ne pricepem sau comparatii idioate intre scula x si y

Link to comment
Share on other sites

o mica sugestie

renunta la lenea de a lucra pe cablaje universale

daca folosesti asemenea cablaje si ai tensiuni mari ,risti sa faci descarcari electrice intre trasee

daca nu ai avut parte de asa ceva sa stii ca nu este timpul pierdut

in rest nu am nimic de comentat,bravo tie ca lucrezi si nu bati cimpii cu tot felul de teorii timpite ,dat cu parerea acolo unde nu ne pricepem sau comparatii idioate intre scula x si y

 

Asta cam asa este ...!! De data asta am scapat :)

 

Da, intr-adevar este o sugestie foarte buna si un sfat foarte pertinent . Multumesc!!

Adevarul e ca mi-a fost lene sa mai corodez si placa etajului de alimentare.

 

Multumesc foarte multa si sper sa am timp sa postez si ceva sampeluri.

Link to comment
Share on other sites

daca folosesti asemenea cablaje si ai tensiuni mari ,risti sa faci descarcari electrice intre trasee

In plus de ce a spus Vio, traseele circuitului ar trebui calculate destul de serios daca vrei sa nu ai tot felul de surprize(in general, zgomote cu "bazaieli","paraituri" ,etc).Un exemplu ar fi la Cu ,unde poate exista o crestere a rezistentei de cca. 4-5% la o variatie de +10 grade Celsius.

Daca nu ai avea tensiuni sau curenti care nu sunt de neglijat, probabil ca ar trebui ignorat acest aspect.

Felicitari pt montaj :)

Asteptam sample-uri .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Dragi forumisti,

 

Iata si un sample scurt . Calitatea sunetului nu este extraordinara pentru ca m-am chinuit sa trag cu un mic in camera, dar cred ca o ureche formata poate auzi tonul.

 

Lantul cuprinde :

 

Dist - boss me70 ( short delay ) - preampul cu tuburi - cabinetul cu amp .

 

Ascultati si ''aruncati'' cu parerea :)

 

 

Multumesc !!

Sound 1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.