www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Audiophile 24/96


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

Guest Pheno

Vreau sa-mi cumpar o placa audio Audiophile 24/96, insa am observat ca are intrari si iesiri pe RCA. Stie cineva ce trebuie sa fac ca sa-mi bag chitara direct in placa de sunet?

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Diferenta de cash pentru o solutie externa ar fi cam mare. Am auzit multe lucruri bune despre placa asta de sunet, imi doream ceva de calitate pe care sa trag niste trackuri si sa aiba latenta mica sa mai pot canta ceva realtime. Nu ma itnereseaza o solutie profi externa. Presupun ca-mi trebuie un convertor sau ceva de genul asta.

Edited by Pheno
Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Ar fi combinatie daca placa de sunet nu ar costa cam cat acest aparat :), placa de sunet este 120 de euro noua, nu prea sunt dispus sa platesc 50% din valoarea placii doar ca sa pot baga o chitara in ea. Cred ca o sa-mi bag piciorul si o sa-mi iau un revolution sau un audigy 4.

Link to comment
Share on other sites

Vei avea aceeasi problema. Nici o placa de sunet "normala" nu are intrare de chitara. S-a mai tot discutat pe aici. Iti trebuie un adaptor de impedanta, adica un buffer sau DI. Singurul avantaj la astea pe care le-ai zis tu e ca au si intrari asa zis de microfon, adica mai multa amplificare pe una din intrari. E ceva mai bine decit in intrarile de linie pe care le are Audiophile

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie pentru bugetul tau este asta:

 

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=434

 

Are calitatea audio a unei placi de sunet profesionale si functionalitati de placa de sunet suficiente, la care se adauga si preamplificatoare de buna calitate pentru instrument si microfon.

 

Convertoarele analog/digital/analog din Line 6 Tone Port UX1 sint AKM AK4528, adica chiar cele din Audiophile 24/96.

 

In plus, UX1 vine si cu o serie intreaga de efecte, inclusiv simulatoare de amplificatoare si cabinete. Uita-te pe site la Line 6, aici:

 

http://www.line6.com/toneport/overview.html

 

Revolution-ul si Audigy-ul nu sint o solutie. Trust me, stiu foarte bine ce vorbesc. Decit sa-ti dai banii pe ceva care nu-ti va fi de folos si o sa te faca sa plingi dupa bani, mai bine mai pune un pic si ia-ti o chestie care va fi exact ce-ti trebuie.

 

Bafta.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu lucru e un DI. Recomandabil Behringer Ultra G. Parca se cheama GI100 sau asa ceva. Costa aprox 60E

 

Un DI iti va fi util intotdeauna.

Nu ezita sa-ti achizitionezi unul.

Oricum iti va dubla dinamica.

Daca nu, va trebui sa tragi cu un amplif cu microfon.

Nu incerca altfel.

Cu chitara "direct in masa", va suna sarma orice ai face.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

@MMG

 

Ai zis ca acest Tone Port are functionalitati de placa de sunet, cam care este calitatea sunetului, este mai buna ca la un audigy? Vad ca este specializat pentru inregistrari, m-am uitat pe net si pare super.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, dupa componente (convertoare) pare sa fie o scula profesionala sub aspect audio. Practic, mai multi spun pe diverse site-uri ca suna mai clar, mai limpede decit un Pod XT, ca da senzatia ca este dintr-o generatie mai noua de produse de gen.

Eu voi primi la test Tone Port-urile, probabil in cel mult 2 saptamini, si atunci voi putea spune mai mult si mai la obiect.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Eu ma refeream din perspectiva interfetei audio, adik pot sa ascult mp3-uri sau sa ma uit la filme si sa scot semnalul prin aceasta interfata sau doar sa inregistrez si sa procesez in timp real efectele si semnalul sa iasa dintr-o placa aditionala pci sau onboard. Ar fi super daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii cand primesti interfata, oricum multam pentru commenturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Pheno
Eu voi primi la test Tone Port-urile, probabil in cel mult 2 saptamini, si atunci voi putea spune mai mult si mai la obiect.

 

Pai mai de toate, e bun de ceva studioul ala software, mai bun ca guitar rig? Cum sunt efectele, sunt de calitate, versatile(eu cant ceva mai heavy), cat degreveaza procesorul placa asta audio, are si alte avantaje fata de alt model gen audiophile (stiu ca nu fac parte din aceeasi clasa dar vreau sa-mi iau un gt8 in curand, merita sa-mi bag banu intr-o placa de sunet care emuleaza un proc de efecte)? Multam

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea, Tone Port-urile suna mult mai bine decit orice plug-in software, cu exceptia combinatiei dintre stompul de Metal din Waves GTR si modelul de clean amp din Steinberg (+ Hughes & Kettner) Warp, care este cam tot pe acolo, calitativ. Adica, pe bune, suna TP-urile de rup, mai ales pentru duritati. De altfel, eu deja am cumparat UX2-ul si am linga mine acum 100 USD pe care ii bag in oferta Triple PAck (aia cu 3 model pack-uri la 99,99 dolarei). Merita.

Am la test si POD XT-ul, si, la comparatia dintre cele doua, sub aspectul calitatii audio, a claritatii, a punch-ului, exista o mica diferenta in bine pentru Tone Port-uri - se simte ca sint dintr-o generatie mai noua. Bineinteles, problema cu Tone Port-urile este ca trebuie sa le legi la calculator ca sa le poti folosi, sint mai mult de studio/home studio/studiu.

In ce priveste consumul de procesor, treaba este cam asa: pe calculatorul nevestei, care are un Intel Celeron din acela de PIII (Tualatin), la 1,2 GHz, cu 392 MB RAM, daca incarc o singura linie completa de procesare in Tone Port, ocupa 80% din CPU.

Pe compul meu, un AMD Athlon 64 X2 4200, cu 1GB RAM, ocuparea la incarcarea a 2 linii complete de procesare in Tone Port (stiti ca poate functiona ca 2 procesoare diferite simultan? - oricare pereche de intrari ofera 2 surse distincte pentru cite o linie intreaga de procesare, eu asa fac dual amping la mine acasa, despre asta cu alta ocazie) este sub 20%. Adica, vreau sa zic ca, la ocuparea de procesor, Tone Port consuma mai putin decit orice configuratie echivalenta de plugin-uri VST, si suna mult mai bine.

Daca vrei mobilitate, insa, normal ca este mai util un procesor precum un GT-8, un POD XT, sau un Zoom din seria G. Altfel, cu un Tone Port pe care pui si pack-ul Metal Shop, ai la un pret foarte bun o placa de sunet excelenta (in ce priveste calitatea audio si driverele ASIO), plus un procesor de efecte exceptional pentru metale grele, si un preamp si procesor decent pentru inregistrat voce.

Daca mai vreti si alte amanunte despre Tone Port-uri, just ask.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.