www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piesa Pentru Acustica


Guest AlinMetallica
 Share

Recommended Posts

Guest AlinMetallica

Treaba sta cam asa: peste vreo 4-5 saptamani (timp destul! ) o sa trebuiasca sa vin la scoala cu chitara (ora de muzica... sunt a 8-a). Si chiar nu am idee ce sa cant, m-am tot concentrat pe electrica cu bfmv si trivium si m-am trezit ca pe acustica mai stiu doar the bard's song. Care e o piesa f buna, dar am tot cantat-o cand m-am mai trezit cu chitara la scoala, so...

 

Deci nu va cer nimic mai mult decat o piesa (nu strica nici mai multe) "tepene" care se pot canta pe acustica fara skilluri prea mari (sunt totusi cam varza si am corzi prea groase). Si prin "tepene" ma refer sa faca impresie... Nu am nici o ureche stralucita, deci daca au tab sau gp e ideal!

 

*mentionez ca nu am nici cea mai mica treaba cu cantatul vocal. Doar chitara!

 

 

Link to comment
Share on other sites

uite un exemplu

 

Daaaa ,hahahahaa

 

DAR! cauta ceva de pe vremea cand avea si Tommy Emmanuel doar 8 ani .

 

Cu impresiile depre impresionare ...hehe...vezi ce le place colegilor ( spectatorilor vizati ) te vei trezi ca 99% sunt impresionati de manele sau alte kitch-urisme.

 

"Ghost Riders In The Sky ", "Johnny Guitar" sau "Shazam" sunt doua piese simple si relativ uor de cantat solo.

 

 

 

Poti sa cauti pe youtube Duane Eddy (the king of TWANG ) care are multe riffuri celebre , si are piese instrumentale foart esimpl esi de efect.

 

Altceva nu vad ce ai putea incerca,pana si acestea trebuie interpretate , dar este un inceput daca le canti macar aprox cursiv .

 

 

Tab -uri probabil gasesti daca introduci titlul pieselor , titluri care le afli de pe youtube ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.