www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

New Made In Romania !


DAN Tudor
 Share

Recommended Posts

Magnific !!!!

 

Felicitari , intradevar este ceva nou .Sper sa revolutionezi muzica romaneasca si sa urci in top.

 

Respect pt ca ai compus melodia in limba romana.De mult nu am auzit asa o maiestrie in limba romana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Mie îmi place.

Dacã majoritatea albumelor românești din magazine ar fi cu astfel de muzicã aș fi dispus sã cumpãr și probabil cã aș merge mai des și pe la concerte.

Link to comment
Share on other sites

poate am fost prea rau la faza cu *balele* ....

Sunt suparat pe sistem si pe faptul ca aici chiar de esti bun ,lumea se uita la tine si parca zice*si ? ...ce daca ?*

mai multe despre mine si muzica mea pe www.myspac.com/dantudorband

acolo gasititi piesa- PULSE OF LIFE

pe un top german a stat in 2010 19 zile pe 1 peste 9560 de trupe !

DAN TUDOR

 

ZI-MI SI MIE O TRUPA CU TEXTE ASEMANATOARE !

Imi place chitaristul.

Texte facile, cliseistice.

 

In rest: xerostomie.

:D

 

MULTUMIRI !!!

Magnific !!!!

 

Felicitari , intradevar este ceva nou .Sper sa revolutionezi muzica romaneasca si sa urci in top.

 

Respect pt ca ai compus melodia in limba romana.De mult nu am auzit asa o maiestrie in limba romana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Art: nu te mai amesteca cu vedete, nu esti in masura tu sa judeci atata talent frate, nu intelegi arta adevarata, sau, nu intelegi evolutie si innovatie in sector.:blink::lol:

@Peoples: un mic coment vream sa fac inainte sa ma intorc sa cant:

Am vazut ca in ultima vreme pe mai multe topicurile(in cele cu inregistrarile noastre in particolar...) exista o mandrie esagerata, o atitudine de aroganta si egou de necresut, CULME: inainte cereti comentari si dupa acea daca comentar este negativ sau nu va place atacati ca niste bestie inraite si..va suparati??? ce dracu mai cereti comentari daca credeti ca munca voastra este perfecta? Cum am mai spus daca cineva se baga in joc si vrea sa fie judecat trebuie sa acepte bune si rele, exact ca in viata. credeti ca sunteti unica trupa din lume care a scos 2 melodie de rahat??? Cunosc trupe romanesti care au 3 albume si inca lucraza increzator si cu umilinta pentru sa aiba success, fara sa atace pe nimeni sau sa fie aroganti, il fac din pasiune pentru musica nu pentru vedetism.

credeam ca mai mult ne indepartam de revolutie si mai bine sa fie, dimpotriva, vad ca este din ce in ce mai rao...din pacate atitudine aceasta va indepartaza de adevar si nu in ultimul rand un adevarat jucator al vieti este cel care reuseste la rao, sub presiune, cu sacrificiu...si nu cu aroganta si lauda de sine!!

In sfarsit faza cu balele este PENIBILA, cum este de altfel, din punctul meu de vedere penibila melodia, care nu ma placut si nu cred ca o sa fie vreodata un hit in romania si nici in europa. Nu are un sound special (ca armonie vorbesc), vocalistu mai are de lucrat si cum zice Art textu este cliseistic (ZBOR, ARIPI , INIMII ETC...)

Nu mai vorbesc de presentare melodie, zici ca a venit BONO sa ne arate ultima lui creatie.....TRESITIVA LA REALITATE SI LUATIVA UN JOB ADEVARAT, este MAI PROFITABIL FRATE pentru a trai mai bine (cum zice basescu..)si pentru a scapa de frustrarile care aduc la un atitudine de de aroganta fata de colegi.

In rest sa fiti sanatosi.

Ps. ai cerut comentar nu? iatal frate!

Link to comment
Share on other sites

Jam neJam problema este ma la ele ca tu nu stie sa vorbeste Romaneste ! si ca de obicei cai care nu stiem mult ,vorbestem mult !

Acum intelesam eu de ce cei care pot ceva,plecam din taram astam ...e greu sa faceam oameni ca tine peste noape cult !

Eu nu am cerut nimicam ,doar daca am primitam ceva cerutam argumente !

Aerogant ? nu suntem decit cu cei din top ! care cinta la chiatara in clip dar pe banda nu se aude nici o chitara !

DECI ,cinta la alta masa !

mascaltzone

 

 

 

 

@Art: nu te mai amesteca cu vedete, nu esti in masura tu sa judeci atata talent frate, nu intelegi arta adevarata, sau, nu intelegi evolutie si innovatie in sector.:blink::lol:

@Peoples: un mic coment vream sa fac inainte sa ma intorc sa cant:

Am vazut ca in ultima vreme pe mai multe topicurile(in cele cu inregistrarile noastre in particolar...) exista o mandrie esagerata, o atitudine de aroganta si egou de necresut, CULME: inainte cereti comentari si dupa acea daca comentar este negativ sau nu va place atacati ca niste bestie inraite si..va suparati??? ce dracu mai cereti comentari daca credeti ca munca voastra este perfecta? Cum am mai spus daca cineva se baga in joc si vrea sa fie judecat trebuie sa acepte bune si rele, exact ca in viata. credeti ca sunteti unica trupa din lume care a scos 2 melodie de rahat??? Cunosc trupe romanesti care au 3 albume si inca lucraza increzator si cu umilinta pentru sa aiba success, fara sa atace pe nimeni sau sa fie aroganti, il fac din pasiune pentru musica nu pentru vedetism.

credeam ca mai mult ne indepartam de revolutie si mai bine sa fie, dimpotriva, vad ca este din ce in ce mai rao...din pacate atitudine aceasta va indepartaza de adevar si nu in ultimul rand un adevarat jucator al vieti este cel care reuseste la rao, sub presiune, cu sacrificiu...si nu cu aroganta si lauda de sine!!

In sfarsit faza cu balele este PENIBILA, cum este de altfel, din punctul meu de vedere penibila melodia, care nu ma placut si nu cred ca o sa fie vreodata un hit in romania si nici in europa. Nu are un sound special (ca armonie vorbesc), vocalistu mai are de lucrat si cum zice Art textu este cliseistic (ZBOR, ARIPI , INIMII ETC...)

Nu mai vorbesc de presentare melodie, zici ca a venit BONO sa ne arate ultima lui creatie.....TRESITIVA LA REALITATE SI LUATIVA UN JOB ADEVARAT, este MAI PROFITABIL FRATE pentru a trai mai bine (cum zice basescu..)si pentru a scapa de frustrarile care aduc la un atitudine de de aroganta fata de colegi.

In rest sa fiti sanatosi.

Ps. ai cerut comentar nu? iatal frate!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum intelesam eu de ce cei care pot ceva,plecam din taram astam ...

Aici chiar ai zbarcit-o!!! Tocmai ca cei care sunt in stare sa faca ceva, o fac aici...acasa.Nu se duc "sclavi pe plantatie".

Iar cu Adriano , iar ai facut-o fiarta pt ca nu-l cunosti si nu stii nimc despre el si nici despre ceilalti care frecventeaza forumul.Poate binevoiesti si-ti ceri scuze,...asta pana nu-ti va sari toata lumea in cap.

Sau iti imaginezi ca forumul asta este unul plin de neaveniti ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

cer scuze 'Domnul Dan' daca nam invatat prea bine limba ta, (cum cer scuze la toti colegi din rgc pentru acest motiv dar ma straduiesc cat pot..) stiu ca am greseli la greu.

pentru restul ai avut exact reactie, prea prevezibila de altfel, de un copil (cu tot ca ai o varsta considerevola la cat am inteles) orgolios si frustrat.

de jabba te agiti, tot banala ramane pentru mine musica ta, in europa sunt mii de trupe ca a ta (poate sa fie o surprisa pentru tine dar te comunic ca nai inventat nicio apa calda frate..)si te zic mai mult, diferenta intre mine si tie stii care este? Eu nam pretentie de a fi considerat un musician, fac acest din pura pasiune, si, nam pretentie sa ma laude nimeni, este de ajuns dragoste pentru musica .

Ps. ai mers sa comentezi pana video meu pe youtube, intradevar penibil, nam sters comentul tou sa stii, eu stiu sa acept critici si injurie, nu ma supar.

Vezi, de acest poporul Romanul este vazut prost in strainatate, pentru persoane ca tine care cred ca alti sunt prosti si poate sa trataza lume de sus in jos...fara nicio motiv (adica pana la urma esti un nimeni nu?)

Aniway, find ca nu sunt o persoana rea si nam timp de pierdut cu looseri iti aurez atat success la cata mandrie si orgoliu ai si daca treci pe la ploiesti macar treci pe la mine sa ma invati cum se canta la chitara.

Numai bine si scuse rgcteam pentru off topic

 

ps. merci gelu, nu te supara, mai intra unul nou din astia cu tupeu si crede ca aici cantam cu copaci si corzi facute din fire de pescuit.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Draga domnule Dan T. in momentul in care prezinti ceva ce tu construiesti trebuie sa iti asumi si critica de rigoare fie ea chiar si distructiva (asta ca o mica paranteza vis a vis de discutiile de pe acest topic). Iar 2 la mana draga domnule, Adriano cred ca stie mai multa limba romana decat nivelul dumneavoastra de bun simt si buna cuviinta. Asa ca "domnul" meu incearca si lasa nasul putin mai jos pentru ca in umila mea parere nici nu a-ti pictat monalisa si nici nu a-ti scris vreo mare opera de arta, daca nu a-ti aflat pana acum, creeatia este supusa criticii si ca un mare duomn .. pardon "domn" trebuie sa va asumati si rolul de inghititor de pumni, pentru ca nu mereu este ziua in care se canta la fetite in parc sa le dam pe spate.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Superb, am umplut camera de bale.

Apropo de cliseele din texte, observ ca si vocabularul e plin de ele. Chestiile cu "sunt suparat pe sistem" le-am auzit de la multi copii. De altfel, sa stii ca nu prea mai e la moda sa spui asta, ca ai fi in ton cu restul lumii. Daca ai spune ca iti place sistemul, atunci ai parea un om mai "special", cum de altfel sunt sigur ca esti.

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot vrei impresii.Uite aici trupa TARGET ,concitadini cu tine, cu vocalist care stie sa respire,stie sa scoata aerul din stomac si nu-si omoara gatul aiurea sau sa-ti dea impresia ca striga prin curtea scolii.

http://forums.rgc.ro...post__p__366881

Baga de seama la ce se intampla incepand de la sec 58.

Link to comment
Share on other sites

da...NIMENI NU-I PROFET IN TARA LUI .

 

Am intrat pe acest forum,crezind ca se lumea de aici vorbeste despre muzica...dar ,dupa cum se vede...nu-i asa...

Se pare ca pe veteranii de aici ii deranjeaza,cum de vine unu nou si le spune la cãt e ceasu !

Eu...m-am plictisit deja si n-am sa-mi mai irosesc energia in scopuri inutile !

Cine ma cunoaste stie ca nu sunt nici obraznic,nici arogant...si la faza cu *balele* n-am vrut sa jignesc pe nimeni !

Daca faceam texte in engleza,si postam piese aici, m-ar fii tratat cu mai mult respect unii,nu-i asa ? Dar pt. un bastinas *de-al nostru* de ce ?

Asta e....acesti indivizi ,merita sa asculte in continuare de cite ori dau drumu la radio, sunete mioritico-fantastice a la Voltaj !!

Se pare ca strainii ma accepta mai usorpost-16564-0-97577000-1294565509_thumb.jpg...

 

D.T.

 

 

post-16564-0-97577000-1294565509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

DAN TUDOR

 

ZI-MI SI MIE O TRUPA CU TEXTE ASEMANATOARE !

 

MULTUMIRI !!!

 

luna amara. daca nu o stii, intreaba-l pe petru gavrila. cred ca o stie destul de bine. :|

 

si nu mi-o lua in nume de rau. imi place cum sunati iar soloul din drum de lut mi s-a parut foarte foarte smecher si in general 'i look up to' petru. mi se pare un chitarist genial.

dar modul in care reactionezi/reactionati este deplasat. iar in industria asta, ca in orice chestie economica, clientul decide. daca tu artist imi spui mie public ca sunt prost, eu public nu iti cumpar arta iar tu artist mori de foame.

felicitari pentru cotatiile pe siteurile germane. cand va fi urmatorul vostru concert in germania?

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca pe veteranii de aici ii deranjeaza,cum de vine unu nou si le spune la cãt e ceasu !

Eu...m-am plictisit deja si n-am sa-mi mai irosesc energia in scopuri inutile !

Se pare ca strainii ma accepta mai usor

 

Relaxeazã-te omule ! Fã un pic un pas în spate, acceptã ºi criticile ºi nu mai sãri ca ars la orice post, cã riºti sã ți-o iei ºi mai mult decât poate meriți...

 

Mai multã rãbdare ºi îți recomand un pic de antrenament ...

Din ãsta :

 

http://www.youtube.com/watch?v=8rxdjJqJDWc&feature=related

Link to comment
Share on other sites

da...NIMENI NU-I PROFET IN TARA LUI .

 

Am intrat pe acest forum,crezind ca se lumea de aici vorbeste despre muzica...dar ,dupa cum se vede...nu-i asa...

Se pare ca pe veteranii de aici ii deranjeaza,cum de vine unu nou si le spune la cãt e ceasu !

Eu...m-am plictisit deja si n-am sa-mi mai irosesc energia in scopuri inutile !

Cine ma cunoaste stie ca nu sunt nici obraznic,nici arogant...si la faza cu *balele* n-am vrut sa jignesc pe nimeni !

Daca faceam texte in engleza,si postam piese aici, m-ar fii tratat cu mai mult respect unii,nu-i asa ? Dar pt. un bastinas *de-al nostru* de ce ?

Asta e....acesti indivizi ,merita sa asculte in continuare de cite ori dau drumu la radio, sunete mioritico-fantastice a la Voltaj !!

Se pare ca strainii ma accepta mai usorpost-16564-0-97577000-1294565509_thumb.jpg...

 

D.T.

Am observat ca atunci cand intra cineva nou pe forum si are cate ceva de spus prin muzica,vrea putin sa demonstreze ca e mai bun decat altii sau poate cel mai bun:).Poate ca majoritatea dintre noi am avut putin din atitudinea asta atunci cand am postat cate o bucatica din noi in format video sau mp3.(nu e un lucru rau pana la urma)Cel mai mult conteaza cum o faci!Gandestete ca sunt oameni aici pe forum de la care poti invata foarte multe lucruri(multi pot invata si de la tine) dar nu esti singurul care stie cu ce se mananca muzica.Poate ca esti unul dintre oamenii care stie sa faca2-3 feluri de mancare dar credema ca unii de pe aici sunt bucatari iscusiti si nu le poti stoarce balele cu una cu doua. si in momentul in care unii de aici de pe forum ne-au incantat auzul,au facuto poate intr-un mod elegant fara sa-i supere pe incepatori sau pe cei care au habar de muzica mai mult decat altii.

Nu trebuie sa ramai cu un gust amar dupa ce ai postat ca pana la urma ai avut si feedback bun.

Cred ca poti invata ceva din tot ce s-a scris!

Link to comment
Share on other sites

Incredibil.

 

Am observat ca atunci cand intra cineva nou pe forum si are cate ceva de spus prin muzica,vrea putin sa demonstreze ca e mai bun decat altii sau poate cel mai bun:).Poate ca majoritatea dintre noi am avut putin din atitudinea asta atunci cand am postat cate o bucatica din noi in format video sau mp3.(nu e un lucru rau pana la urma)Cel mai mult conteaza cum o faci!Gandestete ca sunt oameni aici pe forum de la care poti invata foarte multe lucruri(multi pot invata si de la tine) dar nu esti singurul care stie cu ce se mananca muzica.Poate ca esti unul dintre oamenii care stie sa faca2-3 feluri de mancare dar credema ca unii de pe aici sunt bucatari iscusiti si nu le poti stoarce balele cu una cu doua. si in momentul in care unii de aici de pe forum ne-au incantat auzul,au facuto poate intr-un mod elegant fara sa-i supere pe incepatori sau pe cei care au habar de muzica mai mult decat altii.

Nu trebuie sa ramai cu un gust amar dupa ce ai postat ca pana la urma ai avut si feedback bun.

Cred ca poti invata ceva din tot ce s-a scris!

 

+1

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

@Art: nu te mai amesteca cu vedete, nu esti in masura tu sa judeci atata talent frate, nu intelegi arta adevarata, sau, nu intelegi evolutie si innovatie in sector.:blink::lol:

@Peoples: un mic coment vream sa fac inainte sa ma intorc sa cant:

Am vazut ca in ultima vreme pe mai multe topicurile(in cele cu inregistrarile noastre in particolar...) exista o mandrie esagerata, o atitudine de aroganta si egou de necresut, CULME: inainte cereti comentari si dupa acea daca comentar este negativ sau nu va place atacati ca niste bestie inraite si..va suparati??? ce dracu mai cereti comentari daca credeti ca munca voastra este perfecta? Cum am mai spus daca cineva se baga in joc si vrea sa fie judecat trebuie sa acepte bune si rele, exact ca in viata. credeti ca sunteti unica trupa din lume care a scos 2 melodie de rahat??? Cunosc trupe romanesti care au 3 albume si inca lucraza increzator si cu umilinta pentru sa aiba success, fara sa atace pe nimeni sau sa fie aroganti, il fac din pasiune pentru musica nu pentru vedetism.

credeam ca mai mult ne indepartam de revolutie si mai bine sa fie, dimpotriva, vad ca este din ce in ce mai rao...din pacate atitudine aceasta va indepartaza de adevar si nu in ultimul rand un adevarat jucator al vieti este cel care reuseste la rao, sub presiune, cu sacrificiu...si nu cu aroganta si lauda de sine!!

In sfarsit faza cu balele este PENIBILA, cum este de altfel, din punctul meu de vedere penibila melodia, care nu ma placut si nu cred ca o sa fie vreodata un hit in romania si nici in europa. Nu are un sound special (ca armonie vorbesc), vocalistu mai are de lucrat si cum zice Art textu este cliseistic (ZBOR, ARIPI , INIMII ETC...)

Nu mai vorbesc de presentare melodie, zici ca a venit BONO sa ne arate ultima lui creatie.....TRESITIVA LA REALITATE SI LUATIVA UN JOB ADEVARAT, este MAI PROFITABIL FRATE pentru a trai mai bine (cum zice basescu..)si pentru a scapa de frustrarile care aduc la un atitudine de de aroganta fata de colegi.

In rest sa fiti sanatosi.

Ps. ai cerut comentar nu? iatal frate!

 

+10000000

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am dat si eu intamplator peste topicul asta, si l-am citit, normal, ca m-a facut curios (cel putin ...) inceputul domnului.

Ca sa-mi dau si eu cu parerea - desi nu stiu daca e neaparat necesar, dar daca tot sunt pe-aici ... - as putea spune ca, probabil, domnul Tudor a fost putin imbatat de accest succes rasunator cu piesele domniei sale in Germania, si nu si-a dat seama ce cuvinte foloseste. Asta e scuza pentru primul post.

Acum, referitor la muzica respectiva in sine: eu nu sunt cu siguranta niciun mare chitarist, si nici unul mic, dealtfel, dar macar am pretentia ca am ascultat ceva muzica la viata mea, cata e ea. Si imi dau seama daca o muzica e buna sau nu.

Piesele cu pricina trebuie sa spun ca m-am fortat sa le ascult, data fiind disputa de aici. Altfel, pentru mine, in calitate de consumator de MUZICA, cu majuscule, nu mi-a "miscat" nimic, ce sa mai zic de bale; da' nici macar nu ma fac sa le ascult si a doua oara! N-am gasit nimic nemaipomenit in ele, ba dincontra, dupa gustul meu. Deci nu tin neaparat sa fie asta muzica reprezentativa in Romania, cum spunea cineva. Deloc!

Asa ca genialitatea o stabileste publicul si posteritatea, nu dumneavoastra, domnule compozitor, chiar daca v-ati trezit pe un loc intr-un top ... subiectiv, probabil, habar n-am, nu-l cunosc.

Cam atat ...

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ascultati aici si commentati ,daca nu s-a stricat tastatura in urma balelor,scurse... ::))http://muzicabuna.ro/underground/dan-tudor.html#post

 

Sunt OK iarasi din punct de vedere tehnic ..dar se pierde muzica , mai totu-i mecanic riguros partile bune in loc sa iasa in evidenta se pierd cumva.A spus cineva "varza" eu nu zic asa dar stilul este foarte neclar , amestecat de toate ce pot avea efect.

Piesele au un iz de experiment de incercari ...trebuie hotarata linia directia in care sa mergi apoi sa cauti sa gasesti sa dai esenta,Nu ma leg de texte dar int-o piesa vocala textul face 80% deci este foarte important .Acum sa faci un text simplu sdar cu mesaj si sa fie si artistic nu-i usor dar dupa mai multe incercari se mai cristalizeaza treaba.

 

Nu pot sa dau ca exemplu numai Rolling Stones care canta "aceiasi piesa" de 40 de ani cu texte noi reusite cate o mica schimbare o mica idee si au succes caci transmit ceva . Nu se aglomereaza intr-o piesa tot ce stiu ,pot sau au auzit undeva.

 

Dupa ce un muzicant o trupa poate sa cante corect , tehnic , trebuie sa ajunga la exprimare artistica .sa foloseasca si elemente preluate de la alte trupe dar sa le floseasca in mod personal .Nu se prea poate copia succesul unei piese reteta nu prea exista .

 

Voi , tu precis auzi in piesele tale muzica trupelor care-ti plac si nu te poti inca departa ca sa privesti de la distanta ca un simplu spectator ,ti se pare ca ai sunetul si calitatea muzicala totul la fel ca si modelele pe care le urmezi deci astepti ca sa fii apreciat corespunzator .

Acest lucru este asemanator cu fenomenul cand la un club canti o piesa cover vestita preferata de public si ai succes cu toate ca o canti "departe de adevar "...dar publicul "aude" virtual sunetul muzici originale auzite de pe player pe boxe sau cu castile sale si este in delir .

 

De fapt nu prea poate nimeni sa se detaseze de anumite conceptii despre arta sa , pentru asta este OK sa pui piesele pe forumuri site-uri de muzica sa vezi care-i feedback-ul ..care piese plac mai mult si cam la ce patura de ascultatori .Daca nimeresti un "filon" acela ar fi calea ta sau ptr trupa.La inceput poate nici nu esti de acord cu criticile sau cu ce le place celor care te asculta dar muzica ta care prinde si care va fi ascultata /apreciata mai mult indiferent de valoarea atribuita de tine este stilul tau in care poti sa faci arta .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.