www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Jtm45


lefmir
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Vinilinul l-am luat de la o croitorie unde aveau si perdele la metru, stofe, etc.. A fost 13lei/ metru.

 

Pozele :) . Scuzati dezordinea din jur...

 

mai sunt cateva lucruri de facut la cutia head-ului:

 

-manerul e pus de forma, deci trebuie prins;

 

-mai sunt de lipit niste baghete la interior;

 

-trebuiesc puse picioarele;

 

-trebuie lipita sigla;

 

-trebuie prins sasiul definitiv.

 

Aratã perfect! Aștept cu interes câteva mostre de sunet. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri :D!

 

Sincer si eu sunt foarte curios cum suna...Azi am inceput lucrul la boxa...am ramas fara prenadez, dar am reusit sa lipesc 3 din cele 4 laturi.

 

Am vopsit un pic panoul frontal, de proba, sa vad cum se prinde vopseaua.

 

Plasa pentru grila fata e modelul "Salt 'n' Pepper".Aveti idee de unde pot lua niste baghete de 1X1 de stejar sau fag pentru rama grilei? Am gasit numai de brad si imi e sa nu fie prea moale.

 

Voi folosi niste difuzoare de 12" Monacor SP-300GI Guitar Speakers(nemtesti cica):

 

- raza frecventei: 40-10000HZ;

 

- 75W Rms;

 

- Spl: 97 dB;

 

Le-am luat second de pe ebay la un pret de nimic zic eu...200ron cu tot cu transport.

 

Niste poze cu progresul la boxa...

 

post-13589-0-67938600-1300024746_thumb.jpg

post-13589-0-25491600-1300024755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Azi l-am testat in incinta mare. Suna zdravan...

 

E clean-clean(la inceput am fost putin dezamagit, dar acum imi place)...abia dupa volum 6 incepe sa aiba putin overdrive, dar la 6 iti flutura urechile(si mie si vecinilor) :D .

 

Mai am de:

 

-schimbat potu de medii cu unul de 250kilo, acum am 100k si sunt putin taiate din cauza asta;

 

-facut masca fata pentru boxa;

 

-marit negativarea pentru ca 6P3S-urile se inrosesc, pe cand tuburile de la vio nu;

 

-facut bucla de efecte;

 

-prins definitiv sasiul de cutia head-ului, nu l-am prins pentru ca stiam ca mai am de lucru la partea electronica.

 

 

 

 

Am obtinut exact tonul din "Little Wing", iar daca bag jack-ul in intrarea de "Normal" suna a Clapton tanar. :D

 

Sample-uri nu stiu cum sa inregistrez...am incercat cu aparatul foto, dar e bass-ul prea mare si intra microfonul in clipping. O sa incerc sa imprumut un microfon...

 

Numai bine!

 

post-13589-0-94203700-1303043201_thumb.jpg

post-13589-0-83265300-1303043210_thumb.jpg

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Poți înregistra cu un banal microfon de birou. Sigur, nu vei obține o calitate extraordinarã, dar va fi mult mai bine decât cu aparatul foto și va fi suficient cât sã ne putem face o pãrere. :)

Link to comment
Share on other sites

Am inregistrat pana la urma cu un microfon de calculator intro-ul de la Little Wing la sugestia lui Baumwolle...scuze pentru interpretare si pentru calitate(intra in clipping - de preferat sa dati la jumatate de volum din player).

 

Sa-mi spuneti ce parere aveti...si daca mai vreti altele :lol: .

 

L.E. : Aici ampul este la volum mic, ca sa nu trezesc vecinii...d'aia nu are crunch-ul din melodia originala.

 

Little Wing - Clean Neck Split.mp3

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pãrerea mea e cã tonul e excelent. :)

 

Ar fi frumos sã pui o înregistrare completã (o melodie cap-coadã, înregistratã mai bine, cu un program dedicat) pentru a pune cu adevãrat în valoare amplificatorul.

 

Pãrerea mea e cã tonul e excelent. :)

 

Ar fi frumos sã pui o înregistrare completã (o melodie cap-coadã, înregistratã mai bine, cu un program dedicat) pentru a pune cu adevãrat în valoare amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi spuneti ce parere aveti...

 

 

Yeah, baby !

 

Bade ! Bun venit în club ! :yay:

 

Următorul pas: un microfon. Şi nu orice microfon. Ceva să dea bine ( în sens audio mă refer ) pe lângă Marshall-ul tău ( btw : The Marshall and his deputy are watching you ! :ninja::P )

 

Dup-aia o pedală , analogică desigur. Dup-aia, încă una... şi-ncă una... Cam p-aici sunt eu în momentul ăsta.:D Dar tu poţi continua...

 

As I said : "Welcome in the club !"

 

Pe bune ! Arată grozav ! De sunat, cum ţi-am zis, musai să-ţi iei microfon .

 

Late edit : Am uitat de vecini... Urmează, desigur o cameră s-o umpli de cofraje de ouă ... :D Ştii la ce mă refer, nu ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Multam bade!

 

Microfon nu stiu ce sa zic...Ma documentez si vad. Stiu ca Shure SM57 sunt cele mai ravnite, dar pretul e pe masura.

 

Pedale am ceva: Marshall Guv'nor DIY suna ok; un fuzz face cu care trebuie sa ma impac ca sunet; un vox wah, un compressor...

 

To be continued :D . More sample to come, dupa ce iau microfon, bineinteles.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Microfon nu stiu ce sa zic...Ma documentez si vad. Stiu ca Shure SM57 sunt cele mai ravnite, dar pretul e pe masura.

 

Pedale am ceva: Marshall Guv'nor DIY suna ok; un fuzz face cu care trebuie sa ma impac ca sunet; un vox wah, un compressor...

 

Mu vreau sã-mi dau singur cu stângu-n dreptul, însã tu ºtii care-i "targetul" tãu. Spun asta, deoarece te poți uita ºi pe seria Samson-urilor.

 

Un Q6 iei din magazin pe la 100 ºi-un pic de lei. N-are referințe proaste deloc, ca sã nu spun mai mult... Iar la second, îl iei cu prețul a 4-5 pachete de țigãri...:) ...sau Q7, Q8 º.a.m.d. pânã la Q57, care-am auzit cã e mai tare ca Shure 57...:P

 

Gov'nor DIY, fãcut de matahale ? Dupã care model ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am luat microfon marca Azusa! de 27de lei...noi :lol: .

 

Iaca niste sample-uri.

 

Unde e clean, e chitara data la volum 1 sau 2 din 10, iar la partile cu overdrive la 10 din 10.E doar amplificatorul dat la maxim, fara nicio pedala ajutatoare.

 

Scuzati interpretarea...

 

Astept pareri! :D

little wing.mp3

dont let me down.mp3

all along the watchtower.mp3

iron man.mp3

sunshine of your love.mp3

whole lotta love.mp3

fire.mp3

foxy lady.mp3

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

foarte tare :D tot respectul pentru munca depusa...arata excelent si suna si mai bine ;)

o chestie insa nu inteleg...daca faci un amplificator cu mana ta, te chinui la el, iti mananci nervii pana iese asa cum vrei tu...de ce ai vrea sa pui sigla Marshall pe el...? ca doar e munca ta...ar merita sa fie numele tau acolo... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

foarte tare :D tot respectul pentru munca depusa...arata excelent si suna si mai bine ;)

o chestie insa nu inteleg...daca faci un amplificator cu mana ta, te chinui la el, iti mananci nervii pana iese asa cum vrei tu...de ce ai vrea sa pui sigla Marshall pe el...? ca doar e munca ta...ar merita sa fie numele tau acolo... :)

 

asta l-am intrebat si eu

Link to comment
Share on other sites

foarte tare :D tot respectul pentru munca depusa...arata excelent si suna si mai bine ;)

o chestie insa nu inteleg...daca faci un amplificator cu mana ta, te chinui la el, iti mananci nervii pana iese asa cum vrei tu...de ce ai vrea sa pui sigla Marshall pe el...? ca doar e munca ta...ar merita sa fie numele tau acolo... :)

multumesc pentru apreciere!

 

Chestia cu sigla era un pitic de pe creier(sunt foarte multi), asa ca nu pot explica :lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Andrei_T

Azi l-am testat in incinta mare. Suna zdravan...

 

E clean-clean(la inceput am fost putin dezamagit, dar acum imi place)...abia dupa volum 6 incepe sa aiba putin overdrive, dar la 6 iti flutura urechile(si mie si vecinilor) :D .

 

Mai am de:

 

-schimbat potu de medii cu unul de 250kilo, acum am 100k si sunt putin taiate din cauza asta;

 

-facut masca fata pentru boxa;

 

-marit negativarea pentru ca 6P3S-urile se inrosesc, pe cand tuburile de la vio nu;

 

-facut bucla de efecte;

 

-prins definitiv sasiul de cutia head-ului, nu l-am prins pentru ca stiam ca mai am de lucru la partea electronica.

 

 

 

 

Am obtinut exact tonul din "Little Wing", iar daca bag jack-ul in intrarea de "Normal" suna a Clapton tanar. :D

 

Sample-uri nu stiu cum sa inregistrez...am incercat cu aparatul foto, dar e bass-ul prea mare si intra microfonul in clipping. O sa incerc sa imprumut un microfon...

 

Numai bine!

 

 

Salut si felicitari pentru creatie :) suna foarte bine, de ce vrei sa pui potentiometru de 250k la medii, valoarea standard e de 25K ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare!

Am terminat si ultimele modificari,printre care si scaderea teniunsii, curatarea potului de volum al canalului High Treble....pentru ca acum avem la retea 230V(woooooaaaaaaw). Cam asa suna..toate chitarele si bass-ul sunt trase prin el. Am folositsi un Vox Wah. Revin saptamana viitoare cu niste sampleuri individuale...microfon folosit:un grundig din anii '70 mixat cu un peavey, trecute printr-un preu DIY si in placa de sunet. Revin!

disco.mp3

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ggg. Voi posta weekendul viitor niste sampleuri numai cu chitara...Asta e ce am inregistrat din pura curiozitate.

 

Am reusit in final sa scot cel mai Hendrix gain sound pe care nu mi l-a dat niciun soft sau amp de pana acum. Totul cu clona asta, un fuzz facut de mine si un Squire cu doze de BC Rich in coil tap. :lol: . La volum maxim, bineinteles ....simteam presiunea acustica in urechi.

 

O sa fac mai multe inregistrari...si clean si overdrive. Weekendul viitor cand voi ajunge acasa :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ok, am mai lucrat la monsieur...

Tuburile de la vio( :flowers: ) au dat in primire, am pus pe rand niste EL34 Sovtek si o pereche 6P3S. 6P3S sunt mai calde si jangly, le-am lasat pe el, Sovtekurile un pic mai taioase.

Am facut bucla de efecte....si am incercat sa pun un potentiometru de master dupa lampa a doua din preu, fix in loop. Se pare ca tot overdrive-ul vine din lampile finale, asa ca am renuntat la el.

Am micsorat tensiunea filamentului de pe lampile finale(tot din cauza tensiunii mari de retea). Avea 6,9V, acum 6,2V. Pentru preu filmentul e stabilizat la 6,3.

 

Cu sampleurile am niste probleme....nu pot inregistra la volum atat de mare... :)

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.