www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Need Help


Guest Elena Alexandra
 Share

Recommended Posts

Guest Elena Alexandra

Buna tuturor

am si eu o mica-mare problema

pai..am primit o chitara reghin,si a as vrea tare mult sa invat sa cant

aici este problema..deocamndata nu`mi pot permite un prof.insa,am invatat eu cateva acorduri care imi folsesc[zic eu]:D

si in cele din urma,m`am apucat sa invat sa cant"domn domn sa-naltam"

imi este greu,deoarece nu am pana si atunci cand cant imi suna....urat

imi puteti spune ce sa fac ca sa inlocuiesc pana,cel putin provizoriu

si...unde pot gasi niste inregistrari sa am un model pt acest colindd

help

plzz

multumesc

post-16515-0-06715300-1293563003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Aici sunt: http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=1162

 

Dacã duci mouse-ul deasupra versurilor unde scrie ce acord cânți (de exemplu C) îți aratã ºi cum sã pui degetele.

 

O panã e vreo 2 lei, gãseºti la orice magazin de muzicã. Alte improvizații cred cã o sã sune cam aiurea. Poți încerca sã ciupeºti cu unghiile sau sã dai cu degetele peste corzi. Dacã o sã cânți cu pana încearcã sã faci o miºcare alternativã cu pana deasupra corzilor. Acolo nu îți aratã cum dai cu pana, cel mai bine e sã înveți sã schimbi acordurile ºi când te descurci cheamã pe cineva sã cânte la voce, ºi încearcã sã-ți dai seama cum trebuie sã cânți d.p.d.v. ritmic.

 

Ca sã îți faci o idee cum vine mâna dreaptã în general, uitã-te la filmul ãsta:

 

Dacã reuºeºti sã faci mâna dreaptã sã se miºte ca a lui eºti pe calea cea bunã.

 

Legat de faptul cã nu sunã bine, asta probabil se datoreazã faptului cã nu apeºi bine cu degetul pe coardã. Nu zic cã nu se poate sã cânți cu degetele oriunde între cele 2 taste, dar ca sã cânți cu minim de efort trebuie sã ai degetele cât mai aproape de tastã (dar nu pe tastã). Evident cã unele acorduri nu o sã îți permitã sã faci asta, acolo pur ºi simplu trebuie sã apeºi mai tare cu degetul. Te sfãtuesc sã încerci sã prinzi un acord ºi sã ciupeºti corzile una câte una, sã îți dai seama ce nu sunã bine, unde e problema. Probabil cã nu apeºi bine cu un deget, sau cu degetul cu care ții apãsatã o notã estompezi o coardã alãturatã.

 

Dupã ce exersezi mai mult, ar trebui sã vinã totul de la sine. Ce e frumos la chitarã e cã nu trebuie sã te chinui sã înveți mare lucru, ci trebuie sã cânți. Treaba cu memoratul o face creierul, a doua zi parcã schimbi acordurile mai uºor...

 

Sper cã o sã îți fie de folos ce am scris aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Elena Alexandra

Multumesc foarte mult pt tot:)

chiar ma ajuta si sper sa reusescc.

cat despre pana..mai bine imi cumpar:)) cred ca o sa`mi fie mai usor

 

 

 

 

P.S: nu sunt eu in poza cu tatuajele:)):D

Link to comment
Share on other sites

Guest Elena Alexandra

si mai am o chestie..

pe langa Domn domn sa-naltam(pe care am inteles.10x) m`am apucat sa invat sa cant Grenade-Bruno Mars

Si la un moment dat in videoclip imi arata ca trebuie sa tin acordul Am si sa ciupesc corzile b,g,d..si la mine nu se aude nimic din ce se auda in videoclip..

ce trebuie sa fac? este cumva dezacordata?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Grenade trebuie cantata cu bare pe fretu 5 sau mai simplu cu un capodastru pe fretu 5. Dar pararea mea este sa incepu cu ceva si mai simplu.

http://cursuridechitara.blogspot.com/ preda chiar bine si ia lectile la rand si pana nu-ti ies calumea tot repeti si dupaia treci la urmatoarele....

http://www.youtube.c...ser/martyzsongs tipu asta are tutoriale la o gramada de melodii si preda foarte bine. (chiar si la grenade)

Pana poti sa-ti faci din cartela, dar mai simplu cumperi una ca nu te costa mai mult de 2 lei. (Mie unu imi place cea de 0.6 :D )

De acordat chitara poti sa o acordezi cu programul ap tuner... bagi microfonul in cutia de rezonanta a chitarii si apoi o acordezi (in partea dreapta iti arata cam ce ar trebui sa-ti iasa).

 

Era sa uit. Dom Dom poti incerca asa: Pune dosul palmei drepte pe gaura si trage-o pana cand dai de corzile la (5) si re(4) sa sune. (se numeste daca nu gresesc tehnica: stacata sau cam asa ceva). Dupa aia canti corzile libere: la re la la re... merge pe dom dom dar pe versuri mai putin.

 

Multa bafta!

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

ce distrusi is unii.ea intreaba cu ce poate inlocui pana provizoriu.eu ii spun si primesc 2 de minus :rolleyes:

nu ne am nascut toti cu fender si ibanez.eu cu pene improvizate cantam.neseriosi!

Daca nu ai de unde sa faci rost de un penel poti sa-ti faci unul provizoriu dintr-o cartela.E foarte practic si materialul se aseamana.In plus poti sa-ti tai tu ce marime si forma iti convine mai bine :lol:

Edited by Concordis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.