www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Indreptare Grif Chitara Amarillo Reghin


Guest mike_h
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Amarillo de Reghin, productie 1983. Am redescoperit-o dupa ani si ani in care a stat intr-un pod.

Ce vreau este s-o readuc la viata, unul dintre lucrurile care trebuie facut este schimbarea tuturor elementelor de plastic care sunt crapate sau lipsa ( la bridge, suportul de plastic de la gat, cuiele de prindere a corzilor in cordar, apropo, sa si subiect secundar, orice sugestii de unde anume as putea sa gasesc aceste elemente de plastic sunt binevenite).

 

Ce mai trebuie facut este de "tras" griful chitarii, care nu mai este drept (distanta corzilor de grif este progesiv mai mare de la gat inspre mijlocul chitarii).

 

Ce nu stiu este daca Amarillo este cu bara in grif, daca da asta ar insemna probabil o rezolvare usoara.

 

Este? Cum sa procedez?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Amarillo are trussrod. La capaul grifului, langa nut, este o placa de plastic aproximativ triunghiulara prinsa cu 3 suruburi. Sub ea se afla piulita de reglaj a trussrod-ului.

E normal ca distanta dintre corzi si grif sa creasca pe masura ce te apropii de bridge dar nu foarte mult.

Normal este ca intre coroana fretu-ului 12 si coarda sa fie cam 3 - 4mm la E gros. Daca este mai mult trebuie sa verifici urmatoarele:

- curbura grifului. Apesi simultan coarda E gros la fretul 1 si la fretul 14 si te uiti ce distanta este intre coroana fret-ului 7 si coarda - trebuie sa fie ca, 0,7mm sau cat sa intre cardul de la banca :D sau un SIM de telefon. Daca este mai mare deabia atunci umbli la trussrod.

- unghiul grifului cu corpul chitarei - pui o rigla de 50 -60cm cu cantul pe taste. Capatul ei ar trebui sa se aseze chiar pe bridge. Daca cade mai jos inseamna ca unghiul este incorect si rezulta o actiune marita.

- imbinarea dintre grif si corp. La o astfel de chitara mai ales daca a stat mult intr-un pod se poate ca lipitura sa se desfaca si din nou rezulta o actiune marita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci Eugen de informatii

 

Curbura grifului este vizibila, si destul de importanta, insa dupa informatiile care mi le-ai dat distantele sunt in parametri normali.

 

la fret 12, distanta este 4milimetri

 

daca apas la 1 si 14, distanta este mica (nu intra credit-card-ul).

 

Nu stiu daca am inteles

"unghiul grifului cu corpul chitarei - pui o rigla de 50 -60cm cu cantul pe taste. Capatul ei ar trebui sa se aseze chiar pe bridge. Daca cade mai jos inseamna ca unghiul este incorect si rezulta o actiune marita."

rigla se pune pe taste si anume pe fret-uri? Daca da ma gandesc ca nu are cum sa dea chiar pe bridge, acesta fiind la inaltimea corzilor.

Totusi actiunea la 4 milimetri nu este un pic cam mare?

Am desfacut capacul de la truss-rod. Ce cheie inbus se potriveste?

Si cealalta problema pe care o am, saddle si bridge si cuie de plastic unde as putea gasi?

Atasez cateva poze.

Merci inca odata de info.

post-16491-0-48261700-1293455868_thumb.jpg

post-16491-0-26623600-1293455878_thumb.jpg

post-16491-0-14645300-1293455902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rigla se aseaza pe taste (fret-uri). Corzile sunt la inaltimea saddle-ului nu a bridge-ului. Bridge este bucata de lemn in care se aseaza saddle-ul si in care intra pinii care tin corzile.

Citeste topicul http://forums.rgc.ro...agg-round-back/

Pe la jumatate sunt doua poze in care se vede cum trebuie asezata rigla si cum trebuie sa se aseze pe bridge.

 

4mm este putin cam mult dar este inca acceptabil.

 

Din cate stiu eu la Amarillo piulita de reglaj nu este cu imbus, are doua gauri date transversal. Bagi o tija (o surubelnita subtire) si rotesti.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca unghiul nu e chiar bun, rigla vine cam la 3 mm sub nivelul bridge-ului.

 

Banuiesc ca acest unghi nu se poate scoate decat cat cu demontarea, remontarea gatului, lucru pe care vreau sa-l evit.

post-16491-0-78540400-1293457742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut ,

Ai rezolvat problema unghiului ? m-am lovit de aceiasi problema , de cand am cumparat-o am avut probleme cu actiunea ( f. mare ) , cu trecerea timpului a devenit si mai suparatoare distanta mare .

Am reusit prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe sa rezolv fara a demonta griful .

 

 

 

Se pare ca unghiul nu e chiar bun, rigla vine cam la 3 mm sub nivelul bridge-ului.

 

Banuiesc ca acest unghi nu se poate scoate decat cat cu demontarea, remontarea gatului, lucru pe care vreau sa-l evit.

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Ai rezolvat problema unghiului ? m-am lovit de aceiasi problema , de cand am cumparat-o am avut probleme cu actiunea ( f. mare ) , cu trecerea timpului a devenit si mai suparatoare distanta mare .

Am reusit prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe sa rezolv fara a demonta griful .

 

 

 

 

 

chiar daca unghiul nu e perfect, actiunea este in limita normala (chiar daca as prefera sa fie mai mica, da' la o chitara de 30 de ani...).

 

Ce urmeaza sa fac este sa schimb nut-ul si cuiele, schimb corzile, si sa iau o doza de chitara acustica.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu deranjeaza si distanta masurata este doar pe bass E este acceptabil . Am acelasi model de chitara , Amarillo , achizitionata in 1981 , sunetul este deosebit , am finalizat de curand reconditionarea ei si a meritat tot efortul .

Daca esti hotarat sa schimbi nut , saddle, merita sa cauti confectionate din os ori cu ceva indemanare le poti confectiona singur, se gasesc blank-uri in magazine .

 

Numai bine !

 

chiar daca unghiul nu e perfect, actiunea este in limita normala (chiar daca as prefera sa fie mai mica, da' la o chitara de 30 de ani...).

 

Ce urmeaza sa fac este sa schimb nut-ul si cuiele, schimb corzile, si sa iau o doza de chitara acustica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Dupa ceva timp am reusit in sfarsit sa imi termin proiectul.

Am luat de pe site-ul magazinului Rapsodia toate elementele de plastic, nut, saddle, peg-uri, cuiul din spatele chitarii pentru curea, chiar si cheile le-am schimbat.

am "polizat" saddle-ul (pragusul) pana la minimum-minimum, trece peste cordar cu un milimetru, daca nu mai putin, la mustata. Astfel am reusit sa micsorez action-ul am trei milimetri pe coarda 6, la fret-ul 12.

Intonatia (octava) este cavsi perfecta (ceea ce inainte nu era).

 

Super incantat, a meritat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.