www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheesy Guitars


hemmy
 Share

Recommended Posts

daca aveti sau sunteti interesati de chitarele vechi, produse in estul europei si nu numai, in perioada comunista, chitare care nu costa o avere si care a fost probabil primul instrument, pe care vi l-ati putut permite si aveti poze, postati-le aici, eu ma bucur cand vad cate una, destul de rar la mica publicitate, intr-un targ sau magazin de vechituri si chiar am strans pana acum cateva,reghin musima si uralpost-10272-0-04784700-1293055573_thumb.jpg post-10272-0-16871400-1293055599_thumb.jpg post-10272-0-99009700-1293055626_thumb.jpg post-10272-0-77321100-1293055646_thumb.jpg post-10272-0-73886400-1293055673_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

you know what they say, comrades, you no nieed Fiender Americana when you have communist Jolana.

 

 

si o alta versiune aici. http://www.trilulilu.ro/hammervilli/f4442112c604b6

 

Foarte misto Orfeusul lui mad max :D vazusem c-au facut si unele full hollow, si reghin, si jolana, si orfeus... sa vedem daca poseda careva...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

prima mea electrica a fost o hora "explorer" roz \m/

post-10272-0-16871400-1293055599_thumb.jpg

asta e foarte misto; ne poti face o inregistrare in care sa demonstrezi switchurile?

Link to comment
Share on other sites

prima mea electrica a fost o hora "explorer" roz \m/

 

asta e foarte misto; ne poti face o inregistrare in care sa demonstrezi switchurile?

 

deocamdata nu am posibilitatea sa inregistrez ,poate mai incolo, dar in principiu butoanele de sus sunt pentru doze, iar cele de jos taie fie joasele mediile sau inaltele, indiferent de combinatia de doze, cu primul switch dinspre bridge ai un ton foarte infundat, iar cu cel de neck foarte bright in mijloc nu mi se pare ca schimba radical ceva oricum dozele sunt cam slabe, dar calitatea electronicii e ceva de apreciat, cred ca doua kile are numai ea, potentiometrele sunt cele mai mari pe care le-am vazut vreodata si montate pe o placa de metal iar switchurile si restul sarmelor montate si lipite perfect si functioneaza perfect am avut noroc ca nu a mai umblat nimeni in ea si nu a fost deloc modificata, in schimb calitatea tastarii, bridgeul, cheile lasa de dorit, pacat, cu mai multa atentie rusii puteau face o chitara beton

Link to comment
Share on other sites

cu mai multa atentie rusii puteau face o chitara beton

 

Sunt bulgaresti astea. Orpheus e aceeasi treaba cu Orfeus. Nu mai stiu sigur care cum, stiu ca unele sunt facute pentru export si altele pentru Bulgaria, din acest motiv diferenta de nume. Am avut si eu o acustica Orfeus. Mi-a placut grifful. Pacat ca se desprindea de corpul chitarei si a trebuit sa torn niste adeziv pe-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest dachsund

explorerul roz o fi asta?

post-6222-0-33886000-1294769528_thumb.jpg

Cam asa arata, doar ca eu am "vopsit-o" (cu spray de masina) neagra inainte sa i-o vand unui meserias. Mai tarziu am vazut-o cu doze schimbate in mainile cuiva dintr-o trupa din jud. Mures (iirc).

 

era vorba despre chitara asta, ural 650 care a fost produsa in fosta uniune sovietica post-10272-0-12691400-1294835492_thumb.jpg

Imi aduce aminte de http://www.dipintoguitars.com/guitars_galaxie4.html unde fiecare switch controleaza doza aferenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cineva si-a batut joc de o chitara Musima "Lead Star" - o copie stratocaster facuta cica in germania de est (?) si a vopsit-o cu vopsea de ulei neagra si rosie pentru nu stiu ce videoclip. A ajuns pe mana mea si am restaurat-o cat de cat, am dat jos vopseaua, am slefuit-o si am lacuit-o. Are pete galbui mai inchise si pe unele locuri am slefuit vopseaua pana la lemn intentionat sa para veche, desi poate chiar e veche... Tremoloul e nou pentru ca nu avea bridge deloc si toata partea electrica e refacuta pentru ca a fost distrusa complet. Sigla "Lead Star" de pe headstocks-a sters la slefuire. Si cateva poze din "procesul de restaurare" :D Vai ce cuvinte folosesc!:rolleyes:

Pe net am gasit-o aici

http://www.youtube.com/watch?v=Nkm_nx7hP0U&feature=related

post-9842-0-58291900-1296155112_thumb.jpg

post-9842-0-87525500-1296155154_thumb.jpg

post-9842-0-60183900-1296155190_thumb.jpg

post-9842-0-48680600-1296155271_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Ha ha! Precum Mad Max, am si eu un Orfeus numai ca a mea nu are bridge fix ci are tremolo pe ea :) Si cel mai tare e faptul ca merge perfect dupa atatia ani...

Corzile, din pacate sunt aceleasi de cand am pus mana pe ea (prin toamna) - cred ca au aproape cat chitara(asta insemnand intre 30 si 50 de ani) :) Are corzi pe care nu le-am mai vazut pana acum, sunt aproape netede spre deosebire de corzile pe care le avem cu totii, fiind infasurate intr-un fir metalic putin mai lat decat cel cu care sunt invelite corzile obisnuite. Imi par tocmai bune pentru slide.

E tot un semi-hollow, cum e si cea de mai sus, si are finish redburst. Aceeasi poveste cu numele: pe headstock - "Orfeus"; pe doze - "Orpheus". Fiind double-cut, pe aripa superioara scrie intr-un ornament smecher "Hebros". Ceea ce am vazut ca este si basul lui Picnic. Asta ma trimite cu gandul la faptul ca aveau serii comune bas-chitara, corpul chitarei mele si basului lui Picnic fiind aproape identice... mai mult decat probabil al lui este mai mare... ca na!... e bas!

Sunt sigur ca Hebros vine de la raul Hebros(varianta greceasca pentru "Mariţa") care se plimba de la bulgari pana la turci.

Ii lipseste plasticul pentru cheita de acordare de la D, dar asta se poate rezolva.

O sa-i cumpar niste corzi noi in curand, si zilele astea voi posta niste poze cu ea. :)

 

P.S.: Are un cap(headstock) IMENS... never seen anything like it. Si cred ca nici voi. Vreau sa spun ca pe parcurs ce se aproapie de sfarsit, in loc sa se ingusteze, se lateste... e urat al naibii

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Posted 29 January 2011 - 05:46 PM

 

snapback.pngMasta Gi, on 29 January 2011 - 05:34 PM, said:

 

Ce fel de informatii? Multa lume de p-aici a avutara modelul asta.

 

-perioada in care s-a fabricat;

-numele modleului;

-tipul lemnului;

-provenienta dozelor originale.

 

 

Salut,

 

Lemnul este paltin, Reghin-ul cu acesta esenta de lemn construia si construieste chitari, corpul este facut din trei scanduri lipite in lung ( bineinteles) fara o baza continua pe spatele corpului ! la suprafata corpului ( fata,spate) in general Reghin-ul aplica un furnir, pentru a masca cumva modul de constructie a corpului !

 

Dozele care echipau chitarele Reghin nu erau dedicate unui model anume, orice model de doza putea fi intalnit pe orice model de chitara ! am vazut bass echipat cu doze de solo ! ma refer la dozele care au la suprafata 6 suruburi corespunzatoare corzilor, in cazul bass-ului acest tip de doze parea cam nefiresc, daca ma pot exprima asa .

 

Daca vrei sa reconditionezi chitara, pastrand nota de autentic,si vrei sa sune si bine, cata de cat, pune-i dozele descrise mai sus, albe, plastic, 6 suruburi !

 

 

 

 

snapback.pngmad_max924, on 11 January 2011 - 07:13 PM, said:

 

explorerul roz o fi asta?

post-6222-0-33886000-1294769528_thumb.jpg

 

Iar acest model se numea "Savoy", a fost proiectat si executat initial pentru Marian Nistor, de la fosta " formatie de interpretare vocal-instrumentala" a UTC - Savoy, originalul era cu doua doze metalice, contur aproape patrat, cu 6 suruburi pe una din laturile lungi, si care sunau destul de bine !

 

Dealtfel, referitor la dozele care echipau instrumentele Reghin, aceste doua modele amintite mai sus pot fi considerate doze, fiind copiate dupa dozele strat, recte L.P. ! celelalte incercari ale inginerilor nostri avand o preluare si o redare a sunetului destul de confuza . Ma refer la modelele fabricate pana prin anii 90- 95 !

 

Stima

 

Link to comment
Share on other sites

Lemnul este paltin, Reghin-ul cu acesta esenta de lemn construia si construieste chitari, corpul este facut din trei scanduri lipite in lung ( bineinteles) fara o baza continua pe spatele corpului ! la suprafata corpului ( fata,spate) in general Reghin-ul aplica un furnir, pentru a masca cumva modul de constructie a corpului !

Modelul se numeste Hora Felix, fabricat inainte de 1985. Este intr-adevar din paltin, 3 bucati, fara back sau top, caracteristica intalnita si la straturile sau super-straturile facute acum de Hora.

 

Daca vrei sa reconditionezi chitara, pastrand nota de autentic,si vrei sa sune si bine, cata de cat, pune-i dozele descrise mai sus, albe, plastic, 6 suruburi !

Am o asemenea doza, dar pentru a se potrivi cu ceea ce am de gand sa fac cu ea, chitara va avea un humbucker in pozitia bridge; ca solutie de moment, o doza bridge luata de pe un Epiphone consider ca e mai mult decat decenta; cand voi avea niste bani pusi deoparte, ma voi indrepta cel mai pobabil spre un Seymour Duncan SH-6.

 

 

Iar acest model se numea "Savoy", a fost proiectat si executat initial pentru Marian Nistor, de la fosta " formatie de interpretare vocal-instrumentala" a UTC - Savoy, originalul era cu doua doze metalice, contur aproape patrat, cu 6 suruburi pe una din laturile lungi, si care sunau destul de bine !

Nu cred ca e vorba de acel "explorer", ci de aceasta chitara: http://cheesyguitars.com/hora_savoy.html

Link to comment
Share on other sites

Am o asemenea doza, dar pentru a se potrivi cu ceea ce am de gand sa fac cu ea, chitara va avea un humbucker in pozitia bridge; ca solutie de moment, o doza bridge luata de pe un Epiphone consider ca e mai mult decat decenta; cand voi avea niste bani pusi deoparte, ma voi indrepta cel mai pobabil spre un Seymour Duncan SH-6.

 

Indiscutabil o doza Epi suna mult mai bine, departe de mine gandul de a pune macar alaturi aceste doze, dar eu ma refeream la faptul ca daca vrei o reconditionare " cu nota de autentic" , deci si sa o echipezi cu doze Reghin, cum era ea din fabrica, sa-i montezi dozele pe care le-am descris ! intradevar si eu recomand inlocuirea dozelor originale pentru un sunet mai bun .

 

 

Nu cred ca e vorba de acel "explorer", ci de aceasta chitara: http://cheesyguitars...hora_savoy.html

 

Vazand acea chitara imi amintesc de "vremurile bune" ....

Nu contest faptul ca a-si fi facut o confuzie, dar atunci cand aparuse chitara pe care am prezentat-o ca fiind model Savoy asa era ea comercializata in magazinele de specialitate, iar un prieten care detinea si folosea acest instrument asa o numea ! chiar eu am vazut-o cu aceasta eticheta in magazin !

Iar primul care aparuse cu acest model era amintitul instrumentist de la Savoy .

 

Oricum, iti doresc spor la treaba, si voi adauga si eu cateva modele Reghin in acest post !

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-16783-0-20809400-1297555744_thumb.jpgpost-16783-0-83849500-1297555770_thumb.jpg

 

Salut tuturor,

Dupa cum am promis revin cu doua modele Reghin, am gasit din intamplare pozele pe unul din site-urile de vanzari diverse !

 

Nu stiu cum se numesc, sau se numeau modelele acestea, deoarece eu personal nu le-am vazut prin magazinele de specialitate, dar le-am intalnit ca facand parte din dotarea obligatorie a liceelor, pe vremuri, pentru vreo eventuala trupa care ar fi putut lua nastere in cadrul respectivelor institutii de invatamant !

Corp subtire, la ambele modele, circa 3 cm grosimea scandurii, esenta moale ( daca apasai cu unghia ramanea urma ) electronica rudimentara, in original dotate cu cate doua doze, pot-uri vol si ton, si trei, respectiv doua comutatoare pentru selectarea dozei !

Corpul modelului din poza 1 era acoperit cu un fel de plastic stralucitor, prost lipit, sau cu economie la adeziv, usor de indepartat daca te "incordai" putin, in original avea comutatoare gen "clapa de pian", trei la numar, situate in locul ramas gol din placa de plastic de la suprafata chitarei prezentate,comutatorul ramas fiind " general", griff incomod, gros in sectiunea transversala !

 

Corpul modelului din poza 2 avea si sub griff un cioc, identic la forma cu cel de deasupra, dar mai scurt, la chitara prezentata fiind retezat probabil din dorinta de a avea un acces mai facil la ultimele intervale ale tastierei ! degeaba, deoarece dorinta de a efectua un solo cu aceste instrumente era sortita esecului din start, eu personal fiind martor la zborul unui asemenea instrument de la etajul 3 pana la suprafata pamantului, printre cioburi de geam ! initiatorul zborului fiind un amic, chitarist cunoscut si recunoscut , aflat intr-un moment de disperare .

In original chitara era vopsita cu un "gri stelar" ( din cate am vazut toate erau cu acesta nuanta ), nelacuite, cu suprafata aspra, nefinisata ! chitari facute la norma .

Merita mentionat si faptul ca, din cate imi aduc aminte, griff-urile acestor modele nu aveau tija interioara pentru reglaj ! si asta spune totul...

 

Voi reveni in alt post, cu alte modele .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.