www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheesy Guitars


hemmy
 Share

Recommended Posts

you know what they say, comrades, you no nieed Fiender Americana when you have communist Jolana.

 

 

si o alta versiune aici. http://www.trilulilu.ro/hammervilli/f4442112c604b6

 

Foarte misto Orfeusul lui mad max :D vazusem c-au facut si unele full hollow, si reghin, si jolana, si orfeus... sa vedem daca poseda careva...

Iolana de Luxe ........chitara de vis prin anii '66-'67 , un prieten a primit cadou toti chitaristi din zona mergeam la el sa cantam la Iolana... diferenta este ca acea chitara avea si vibrator tip Bigsby iar dozele aveau plasticul cu "sclipici" ..in orice caz era o chitara foarte scumpa la acea vreme.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-16783-0-10088800-1298580826_thumb.jpgpost-16783-0-84748200-1298580838_thumb.jpg

 

 

Salut tuturor,

 

Revin cu alte doua modele Reghin, aceste facand de aceasta data parte din " avutia" mea, primul model il am de prin "96-"97, cel de-al doilea ( copia Tele) recent achizitionat de la user-ul Sgiea !

 

In prima poza este un fost double-six , la care am modificat eu pozitia dozelor, si am incercat sa-i confectionez un bridge cu ceva posibilitati de reglaj, cel original fiind o talpa metalica cu un surub de aproximativ 1.5 cm diametru, acel surub tinand loc si de inaltator, si de reglaj intonatie !

Acest model ,eu personal, nu l-am vazut prin magazinele de specialitate ale acelor vremuri, nici pe vreun forum, nici pe la anunturi de vanzari ! poate am bafta de vreun unicat, sau " serie limitata " ! :)

 

Modelul doi, Iris cred , eu ii spun " copia Telecaster " (bineinteles cu oarece rezerve) este probabil cel mai comercializat si mai intalnit instrument produs in trecut de Reghin, si cel mai intalnit pe acest forum la categoria " oare ce-o fi asta" ! prezentat cu echipare originala, bridge tentativa de tremolo, intregul sistem se baza doar pe un arc, un singur arc , iar componenta care ar trebui sa regleze intonatia si action-ul fiind fixa, deci putine sanse la un reglaj fin ! cheitele de acordare au fost schimbate, in original avind cheitele pe sina comuna, precum cele de chitara rece .

 

Constructia si niscaiva caracteristici tehnice le voi prezenta la comun, deoarece la aceste modele difera doar conturul corpului, in rest fiind identice ca si constructie si dotari, astfel :

Corp - lemn de paltin, format din trei scanduri lipite longitudinal, cu furnir aplicat pe fata si spate, cu sapaturi identice pentru partea electrica , respectiv doua canale pentru doze, unite prin canalul de cabluri si pot-uri + mufa !

Griff-uri identice ( bineinteles mai lat cel de double-six) paltin deasemenea, 21 de taste, cu tija interioara pentru reglaj, difera doar forma paletei sistemului de acordaj !

Pickguard- uri identice, cu doua doze, doua comutatoare de selectare doza , doua potentiometre vol si ton, si mufa jack !

Doze copie strat, in interior magnetul formeaza baza, talpa dozei, bobina deasupra magnetului, pe suport de plastic sau textolit, miezul format de un profil metalic in care se insurubau, corespunzator corzilor, 6 suruburi ! voi reveni cu un post exemplificand constructia dozelor mai amanuntit, respectiv cu doza desfacuta pe componente .

 

Instrumente robuste, grele, masive, dar daca nimereai o chitara corect executata puteai cu siguranta sa faci treaba cu ele ! marturisesc ca eu nu am avut norocul asta, toate chitarele care mi-au trecut prin maini, ma refer la instrumentele Reghin, aveau defecte de fabricatie, unele din ele destul de grave !

 

Va multumesc pentru atentia acordata si sper sa fiu de folos cu acest post, macar la identificarea mai facila a unor chitari !

Link to comment
Share on other sites

Iolana de Luxe ........chitara de vis prin anii '66-'67 , un prieten a primit cadou toti chitaristi din zona mergeam la el sa cantam la Iolana... diferenta este ca acea chitara avea si vibrator tip Bigsby iar dozele aveau plasticul cu "sclipici" ..in orice caz era o chitara foarte scumpa la acea vreme.

 

:D si asta avea un fel de bigsby dupa cate vad in bridge. dar nu mai are maneta aceea si se vede ca s-a rupt un fel de conector.

sclipici-ul dozelor si-a pierdut 's'-ul si a ramas doar lipiciul. are o doza de hora.

 

acum i-am luat bridge de rosewood de pe stewmac, pot si jack, si caut o idee de pickguard.

 

to be continued...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hora din anii 80, primita de la userul dass101. Are switch on/off pentru fiecare doza in parte, un singur pot de volum montat de mine, i-am pus si un killswitch. Doza bridge e luata de pe un Epiphone, dar se va schimba curand, nefiind pe gustul meu. Am reusit sa cobor foarte mult actiunea, fara a avea fret-buzz. Este acordata in B. Nu am revopsit-o inca din lipsa de bani, timp si spatiu. Nu falseaza deloc si are un sustain bun. Cu ceva grija, a iesit o chitara buna.

post-12031-0-93628800-1299964119_thumb.jpg

post-12031-0-50718800-1299964130_thumb.jpg

post-12031-0-86642100-1299964142_thumb.jpg

post-12031-0-71368900-1299964153_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jolana, refacuta de gigiflex :P

cu pickguard si binding din hornbach :))

Voi nu va documentati inainte ? de a reface o chitara .

 

O chitara are un design un stil daca nu respecti acestea se strica imaginea...

 

http://www.jolana.cz/tornado/

 

Exact din aceasta a fost chitara prietenului meu .

 

 

Sau din asta ..aceiasi chitara cu mici diferente

http://www.jolana.cz/special/

La bridge se vede estompatorul ! ce avea pasla sau burete apasai de clapeta se ridica si estompa corzile ( aprox similar ca si la pian )asa se putea canta cu sunet de "banjo" ..fara se te chinui sa tii palma in cazul corzilor subtiri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Voi nu va documentati inainte ? de a reface o chitara .

 

O chitara are un design un stil daca nu respecti acestea se strica imaginea...

 

http://www.jolana.cz/tornado/

 

Exact din aceasta a fost chitara prietenului meu .

 

La bridge se vede estompatorul ! ce avea pasla sau burete apasai de clapeta se ridica si estompa corzile ( aprox similar ca si la pian )asa se putea canta cu sunet de "banjo" ..fara se te chinui sa tii palma in cazul corzilor subtiri.

 

lol, stiu foarte bine chitara originala,

am vrut sa "arate" asa cum am eu nevoie pentru stilul meu de cantat :P

Link to comment
Share on other sites

lol, stiu foarte bine chitara originala,

am vrut sa "arate" asa cum am eu nevoie pentru stilul meu de cantat :P

 

Pai . Arat a asemanator cu originalul DAr mult mai neinxpirata forma pickguard-ului .

 

Nu vad nici o legatura cu ce canti si intre forma/conturul cam nereustita .

 

puteai sa ceri unui coleg vare stie sa deseneze , sa urmmareasca pe siteuri cum erau facute cele originale.

 

Sau sa-ti proiecteze un contur...adecvat stilului in care canti .

Link to comment
Share on other sites

nu, adicã pe mine nu mã interesa cum aratã, aºa mai am ºi un peavey, tot cu un pickguard neinspirat. dar acopera gãurile, asta e important :D

era foarte greu sã gãsesc o formã de pickguard care sã acopere ºi gãurile fostei electronici ºi sã arate ºi OK. Nici pickguard de pe stewmac nu voiam sã iau, c-ar fi însemnat prea mulți bani.

mie îmi place cum aratã, oricum.

Link to comment
Share on other sites

Unde Dumnezeu ai gasit chitara alba?

 

Mi-a apartinut in urma cu multi multi ani. Eu i-am taiat ciocul de jos pentru ca era asa de stramt acolo incat nu puteam baga mana sa cant pe tastele superioare asa ca am bagat bomfaierul in ea. Bridge-ul l-am confectionat singur pentru ca am cumparat-o pe cand eram in clasele 5-8 demontata si fara brige.

 

Ulterior a trecut pe la un atelier de vopsitorie auto unde a primit albul ala. Ma minunez ca mai are inca actibiltele Elixir pe care le-am pus eu prin 90 si ceva cand am pus mana pe primul set de corzi Elixir.

 

Mi-a pierit pituitul cand am vazut ca inca mai traieste.

 

Este, sau era atunci, pe okazii, la vanzare, si sincer sa fiu banuiam ca a fost a ta ! de ce spun asta : intr-unul din posturile tale , mai demult, pomeneai ca ai avut o chitara d-asta, si ai revopsit-o in alb, dupa ce ai modificat forma ciocurilor, apoi ai vandut-o, sau ai daruit-o unui var de-al tau ! locatia vanzatorului este/era Cluj !

 

Ceea ce spui referitor la pozitia incomoda a scobiturii inferioare, si faptul ca nu-ti permitea sa ajungi cat de cat lejer la tastele superioare confirma ceea ce am spus despre acest model !... si asta ma bucura, credeam ca voi fi luat drept defaimator cu intentie a instrumentelor produse de Reghin ! nu toate, ce-i drept ...

Link to comment
Share on other sites

Hora din anii 80, primita de la userul dass101. Are switch on/off pentru fiecare doza in parte, un singur pot de volum montat de mine, i-am pus si un killswitch. Doza bridge e luata de pe un Epiphone, dar se va schimba curand, nefiind pe gustul meu. Am reusit sa cobor foarte mult actiunea, fara a avea fret-buzz. Este acordata in B. Nu am revopsit-o inca din lipsa de bani, timp si spatiu. Nu falseaza deloc si are un sustain bun. Cu ceva grija, a iesit o chitara buna.

 

Instrumentul a mai suferit ceva modificari. Banuiesc ca ati vazut deja topicul de prezentare: http://forums.rgc.ro/topic/57433-cadou-pentru-un-pustan/page__p__553574__fromsearch__1#entry553574

Link to comment
Share on other sites

Jeez, parca sunt toate chitari post-Cernobil!

 

Cam astea au fost vremurile, si trebuia sa te descurci cu d' astea pana reuseai, sau aveai posibilitatea sa-ti faci rost de ceva mai bun ! de " dincolo ", din tara, vreun instrument produs de vreun lutier autohton, d'astea... cei mai multi dintre user-ii acestui forum nu au cunoscut, cu siguranta, ce inseamna sa nu ai de unde sa-ti cumperi ceea ce-ti doreai, nu existau magazinele pe care le vezi acum la tot pasul ...

 

Dar sunt instrumente, intre cele prezentate in acest topic ( sau thread , cum i-o spune ) care chiar erau de calitate !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acel Hora "Explorer" este de fapt o copie dupa Ibanez XV500:

http://www.myrareguitars.com/1985-ibanez-xv500-electric-guitar

 

In plus, Hora Felix are corpul copiat de la o chitara italiana, Eko Kadett:

http://www.fetishguitars.com/html/eko/index/03glory.html

 

Toate au aceasi placa, inclusiv Hora Iris in varianta Telecaster, de la copia Les Paul, pe care oricum sta prost pentru ca placa e plata (si des rupta) si corpul e rotund.

Edited by Rastislav Svarog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Stratocaster Hora, facut prin 90/91. Finisaj de nota 10+, gat din artar, taste batute direct pe neck (one-piece maple neck). Dozele is out-of-phase. Doza bridge e hot&trebbly, doza neck are joase pronuntate, dar fara a suna infundat. Pozitia intermediara e... "cristal".

 

Daca ai nevoie, dupa ce vin pe teren iti fac cadou un pickguard complet, lipit si perfect functional cu ce ai tu pe chitara aia.

Poate vrei sa schimbi vre-un switch vre-odata.

Link to comment
Share on other sites

Hofnerul asta pe care eu l-am vandut cuiva de pe aici intra in categoria asta?

mentionez ce scria "Hofner" si nu mai cunoscuta Hohner...

 

 

Hofner este o marca foarte cunoscuta !!poate chiar celebra .

 

Karl Höfner GmbH & Co. KG is a German manufacturer

http://en.wikipedia.org/wiki/H%C3%B6fner

 

Much of Höfner's popularity is attributed to Sir Paul McCartney's use of the Höfner 500/1 bass throughout his career.

 

Pe la inceputuri nu prea se gaseau chitare in anglia !! Se aduceau si din germania...( cum povestea chitaristul de la Colosseum in serialul lui Scorsese )

 

Hofnerul asta pe care eu l-am vandut cuiva de pe aici intra in categoria asta?

mentionez ce scria "Hofner" si nu mai cunoscuta Hohner...

 

 

Pe chitara mea LP Reghin am doze Hofner .

 

Si iata o ciudatenie

http://www.guitar-list.com/hofner/electric-guitars/hofner-bat/2237

 

Owner: Unknown German owner.Tags (optional): bizarre,.Brand name: HOFNER.Model name: Höfner BAT.Serial number: 2237.The Hofner Fledermausguitarre (the Bat Guitar)

Cu amplif si dif integrat..

vanduta la 2011 Euro !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Karacter

...corpul este facut din trei scanduri lipite in lung ( bineinteles) fara o baza continua pe spatele corpului ! la suprafata corpului ( fata,spate) in general Reghin-ul aplica un furnir, pentru a masca cumva modul de constructie a corpului !

nu zau? sa inteleg ca ai 'ciopartit' mai multe chitari Hora ca mine?

uita ca asta-i prostia omeneasca, pentru ca gaseste undeva un lucru si ala scris de altcineva care a citit undeva.... procesul tot repetanduse, pana ce din bou animalul devine magar...

 

sa clarific situatia: Hora nu produce chitari cu corpul facut din 3 scanduri(lipite in lung? asta inseamna ca-s puse una langa alta sau suprapuse?), am gasit si 6 scanduri .... chiar si 2 :) nu-i ceva static la ei... iti lucreaza chitara in functie de materialul pe care il au... in genere se folosesc doua 'straturi' de scanduri suprapuse... din care unul obligator va veni cu partea plina(unde nu exista lipitura) pe mijlocul chitarei(axul bridge-neck)

 

...si da; ai dreptate cand spui ca corpului ii este aplicata o masca, din furnir, dar nu pentru a masca modul de constructie... vopseaua pe furnir arata mult mai bine(se prinde si nu-ii trasa inauntru, cum face lemnul)... ii un mic secret de constructor... cand ai sa mai ciopartesti cateva chitari ai sa observi

 

Cu respect,

Karacter

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

Azi am cumparat un model de HORA LP si as dori sa-mi spuneti daca stiti in ce an s-a fabricat .

Pe gatul chitarei si pe corp, in zona de imbinare este scris 76. O fi din 1976?

Intentionez sa o dau la restaurat la unul dintre userii de pa acest forum....

Va rog sa-mi faceti recomandari.

Multumesc, Alex.

PS: cum atasez niste poze cu "vasla"?

Edited by AB_Guitar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.