www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheesy Guitars


hemmy
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

Salutare. As vrea sa cumpar si eu o Hora electrica, din accese de patriotism si pentru ca imi place sa colectionez lucruri mai vechi. Totodata as vrea sa si sune acceptabil. Asadar ce Hora electrica care sa si sune acceptabil si sa stea acordata exista?

 

Nu as vrea sa schimb ceva la ea pentru ca nu ar mai avea farmec.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. As vrea sa cumpar si eu o Hora electrica, din accese de patriotism si pentru ca imi place sa colectionez lucruri mai vechi. Totodata as vrea sa si sune acceptabil. Asadar ce Hora electrica care sa si sune acceptabil si sa stea acordata exista?

 

Nu as vrea sa schimb ceva la ea pentru ca nu ar mai avea farmec.

 

 

Eu n-am intalnit pana acum hora pe care sa nu simti ca trebuie schimbat ceva. Depinde ce inseamna pentru tine "sa stea in acordaj" (zile/ore/melodii/stil de cantat?). Pana la urma sunt putine modele de chitare care sa fie stabile in acordaj si la astea trebuie mai mult sau mai putin ajustari de acordaj din mers. In general cele cu floyd si blocatoare + bridge si cordar calitativ raman cele mai stabile. Daca ai de gand sa faci bend sau vibrato mai in forta, cred ca poti sa uiti de hora

Sa mai ai in vedere si ca stabilitatea acordajului mai tine si de calitatea corzilor, nu doar de calitatile constructiva a chitarei

 

Si la hora poti avea mici interventi sau chiar modificari la nut, chei sau bridge prin care le mai stabilizezi, dar cam atat  

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
1 hour ago, raducu said:

Prea multa prostie si poate prea mult PawnStars

E un trend in ultima perioada cu "vechiturile" astea poleite in comori.

Ea saraca la baza a fost Musima 25K dar probabil proprietarul are in minte ca e cine stie ce Gibson din 1900 toamna.

Mai restaurati vechituri de genul asta?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/8/2017 at 22:59, cotrusvlad said:

Am intrat in posesia unei Jolana Graziella din 67. Initial avea doar o doza dar ulterior s-a adaugat si de bridge. Pana acum s-a schimbat bridgeul cu unul cu role, Pus pragus de os, dozele au fost rebobinate, putin mai hot decat originalele, mai trebuie sa ii iau poturi, knobs, switch si jack, sa fac santurile la pragus, setata, si cam aia e. Suna interesant din cate am auzit pe youtube. Sa vedem ce va iesi. Nu o voi revopsi, imi place aspectul vintage/relic. As mai face negre ramele la doze. 

 

cihXsHm.jpg

Cam asa a iesit, departe de configuratia originala, dar nici nu am vrut asta, nu am avut cine stie ce asteptari de la o "chitara" de placaj, nu ma asteptam nici sa stea acordata macar dar m-a cam surprins :P 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cotrusvlad said:

Cam asa a iesit, departe de configuratia originala, dar nici nu am vrut asta, nu am avut cine stie ce asteptari de la o "chitara" de placaj, nu ma asteptam nici sa stea acordata macar dar m-a cam surprins :P 

 

Arata si suna misto!

Jolana au facut chitare foarte interesante. Cred ca in acea perioada erau cam cele mai bune chitare pe care le puteai gasi in Romania (aduse din blocul comunist).

Acum ceva timp am vazut un model Toronado si am ramas uimit cat de solid era construita. Mai este un model, Diamant, care e copie de LP si este foarte misto construita.

Sa o canti cu placere!:guitar:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, picnic said:

Aia e preferata mea. Incearca individul sa o vanda pe olx de vreun an de zile.

Edited by kovu_tlk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ok, adaug şi eu o versiune îmbunătăţită de hora Iris, în versiunea de prin 1983...

Obţinuse (prin mari sacrificii şi străduinţe) nişte doze Schaller (ulterior Lawrence), nişte cheiţe metalice, parcă tot Schaller, şi un bridge realizat de un strungar după modelele adevărate. Ceva gen jazzmaster... cam aşa arăta în acea perioadă. Foarte potrivită pentru ceea ce cântam pe atunci (new-wave). Nu mai ştiu pe unde a ajuns şi dacă mai vieţuieşte...

IMG1.thumb.jpg.affec876860221fa206c554111040c79.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.