www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa-mi fac un amp?


mega.deb
 Share

Recommended Posts

Treaba sta cam asa .... vreau sa-mi construiesc un amp .... ma gandeam la un fender frontman 65r... da asta are multe chestii de care n-am nevoie ... adik distorsu lui, reverbu si asa mai departe ... io folosesc procesor ... si nu vreau decat un amp cu putere, adica doar volum si nimic altceva(poate un eq) ... de macar 60 de wati.... si peferabil sa ies mai bine ca frontmanul la bani .... a facut careva din voi asa ceva... ati vazut pe undeva ceva de genul asta, si daca da cat m-ar consta ... astept pareri ... Danke.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3892

este un topic la cateva linii mai jos, doar trebuie sa citesti...

 

Nu vazusem subforumul cu DIY ... asa ca postasem direct in "Romanian Guitarist Community Forums > Chitara & Co. > Discutii despre echipament" si cineva, probabil un admin a mutat postul la diy ...... mersi de reply in orice caz... dar eu practic nu vreau un amplificator standard, ci doar putere si o boxa.....

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Pai daca vrei doar o putere pe tranzistori, poti sa incerci un kit gata facut de la elprod.Te costa cam 5-600.000 rol.Mai trebuie doar o boxa si gata.

 

http://www.elprod.ro/power_amplifier.html :)

 

offtopic Nu stiam de astia :) . Ati probat careva ampurile alea(ma rog, etajele finale) sunt bune pt chitara?

 

ontopic Uite aici o cutie pt combo: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5348

Link to comment
Share on other sites

1) Valoarea efectiva a pieselor prezentate acolo nu este nici 5%. Poti sa gasesti scheme identice sau daca nu similare pe net.

 

2) Pentru puterile prezentate acolo e nevoie de radiatoare foarte mari! Mai mari decat cele folosite pentru procesoare (se presupune ca il vei raci pasiv doar prin disipare de caldura - asa fac mai toti)

 

3) Transformatorul este si el foarte scump. Fa un quote pentru un transformator la o firma specializata si o sa ai un soc. El trebuie sa aiba cam 150% din puterea de la iesire.

4) Condensatorii de filtraj costa si ei de ordinul zecilor/sutelor de mii. (cazul 2 x 100w)

 

Trage linie si mai gandeste-te

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

nu vreau sa ma bag ca musca in lapte da probabil o sa vrea sa scoata un distors acceptabil daca pune o pedala ,daca il faci pe tranzistori atunci nu se merita ,.fai macar preampul pe un tub 12ax7 exista destule scheme pe net si sunt simple si dupaia adauga ceva la amplificare pe tranzistori

 

a si daca esti un incepator in electronica cu multi bani atunci fa comanda de un chit de amp pe lampi sau macar cumparati piesele noi te costa mai mult da elimini mai multe probleme

 

eu am reabilitat sectiunea de amplificare de la un radio vechi care avea o singura lampa ecl82 care sincer habar nam cat debiteaza da cu niste difure vechi de la un pickup rusesc face o leaca de galagie dar nu are distors :)(cred ca imi fac o pedala)

 

idea principala e ca ar trebui sa te documentezi sa vezi ce sunet vrei ca un ex pt metale merge sa ai amplificatorul solid state si preampul pe tub

dar pt rock mai vechi si blues nu se merita

 

da un singur lucru se merita la ampurile de chitara sa ai macar o lampa pierduta prin el ca schimba sunetul dramatic

Link to comment
Share on other sites

Cosmin a punctat foarte bine, se vad influentele domnului Cupcea :)

 

Intr-adevar, ai nevoie o marca recunosta de transformatoare (Eu unul vreau sa-mi fac un amp, si o sa merg pe Petra :)) si in general asta te costa o gramada mare de bani. Si tre luat in considerare caldura.La puterea asta piesele se incalzesc foarte tare, si risti sa le termini (Nu stiu daca ai respirat vreodata o gura de fum datorat lacului ars de pe un transformator care-si da duhul - nu-i placut).

 

Oricum, din experienta proprie iti sugerez cu tarie sa nu te zgarcesti la componenete si sa iei cele mai de calitate lucruri pe care le poti gasi.

Link to comment
Share on other sites

www.conexelectronic.ro

 

la noi este un magazin VITACOM care are kiturille si parca au "centrala" la Cluj .

 

este o revista ce promoveaza kituri vandute si aparataj etc ..

 

aicea am vaz kituri de 250W pe integrat , difuzor sa ai.

 

Doua transformatoare de cate 200VA cu doua redresoare de putere ( punti diode de curent cat mai mare 20-40A) de cate 27V curent alternativ in secundar ca sa obtii de doua ori (+/-) cate 38V c continu (76V in total).Cea ce este suficient ptr 180W si ai rezerva de putere in alimentator de aprox 90%.

 

Daca vrei pe doua canale te costa doar inca un integrat si reduci tens de alimentare la aprox(+/- 30 V ) 60 V in total ca sa ai 100 W/canal la boxa pe 4 ohmi.

Doua condensatoare de minim 10000uF cateva piese , o cutie si radiator , cutia din tabla de "Al" de 3 mm

si indoita in forma de " U" cu suprafata de aprox 0.4mp trebe sa fie suficient ptr aprox 200VA .

 

Eu am o statie ACOUSTIC de 150W su\i cam asa este radiatorul , tabla sasiului. si pe un mic radiator sunt cele sase tranzistoare de putere care este fixat de tabla .

Au si EQ cu 5 canale foarte bune ptr chit , sunt EQ pasive zgomot foarte mic .Si alte preamplifuri stereo (integrat) comandate in tensiune , le am testat ptr mixer de chitara si sunt OK .Eu am cumparat numai integratele de EQ si preamp caci restul am facut eu de proba si suna bine.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

probabil nu ai inteles ...io vreau un amp doar cu putere(volum si atat) prin care sa imi bag procu..... asta tat.

 

Uite aici o poza cu un amp 30W+ preamp care stau degeaba in dulapu' meu. Ai si schema la amp, poate o gasesc si pe cea de la preamp. Daca scotocesc bine poate gasesc si sursa de tensiune pentru amandoua.

post-752-1148318636_thumb.jpg

Dak te intereseaza da-mi mesaj pe PM.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

schema arata bine, boc .... din totdeauna mi-am dorit sa invat "simplifyed chinease" :)

 

io ma gandeam ca e ceva mai simplu .... adica iei un difuzor niste lemn si cuie si un amp care se gaseste in comert si le prinzi cu pioneze sau superglue, ceva.... aparent este mult mai complicat .... cred ca am sa mai strang niste bani si am sa vorbesc ori cu cu dl Cristian Grosu, ori cu dl Andrei Tone .... vad io ..... oricum mersi mult baieti, si tie cosule ti-s dator cu o bere ca mi-ai deschis ochii despre cat de complicat e, nu de alta da ma bagam in ceva ... si produsu final avea mari sanse sa devina doar o bucata urata de mobila......

Link to comment
Share on other sites

schema arata bine, boc .... din totdeauna mi-am dorit sa invat "simplifyed chinease" :)

 

io ma gandeam ca e ceva mai simplu .... adica iei un difuzor niste lemn si cuie si un amp care se gaseste in comert si le prinzi cu pioneze sau superglue, ceva.... aparent este mult mai complicat .... cred ca am sa mai strang niste bani si am sa vorbesc ori cu cu dl Cristian Grosu, ori cu dl Andrei Tone .... vad io ..... oricum mersi mult baieti, si tie cosule ti-s dator cu o bere ca mi-ai deschis ochii despre cat de complicat e, nu de alta da ma bagam in ceva ... si produsu final avea mari sanse sa devina doar o bucata urata de mobila......

 

Nu te descuraja. Boxa poti sa o faci singur (dak ai scule) sau poti sa dai la facut. Difuzorul e mai "complicat" de procurat, trebuie sa te hotarasti la ce putere maxima sa folosesti amplifu' si sa iei un difuzor pe masura (neaparat de chitara! nu de banda larga). o sa pun niste poze cu o boxa copiata de mine dupa un model mai vechi AC30; open back.

 

Ce ai in poza este deja amplifu' cumparat gata montat, si preampu' la fel. Doar trebuie conectate cabluri, alimentare, etc.

 

Sfatul meu este sa strangi bani si sa cumperi unul pe lampi gata facut, e foarte mult de munk si trebuie multa rabdare; sau poti sa cumperi din State kit-uri dupa amplifuri celebre, insa trebuie sa ai un electronist pe langa tine.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ok si eu am vrut sa fac ceva asemanator hai sati zic cat te costa ,un kit cu filtrare gasesti la www.adelaida.ro are 100w si are tot pe o placa ,iti mai trebe traf care poti sa gasesti unul de 200w tot la adelaida si un preamp (da desigur tot de acolo), apoi un difuzor , gasesti la www. poweraudio.ro la paudio/cone drives/g1250 sau ceva de genu oricum e ceva cu g e special pt chitara ,dar sincer daca folosesti cab sim poti sa iei unul full range mai mare da creca tot atata e asa ca poate iti faci un amp pe lampi :) in aceiasi carcasa sa ca mai bine unul de chitara a si pal (de 19 mm-nu folosi altul)

 

si hai sa recapitulam cat costa daca il faci tu kitul e 80 traful e 100 preampul e minim 6 diful e 180 si palul e minim 100 (totul in ron)

total 466roni si e simplu de montat daca te intereseaza urmeaza indicatile

 

 

 

ps: vezi ca preampul totusi ai putea sal faci special pt chitara sau ai putea sa renunti la el si sa bagi procesorul direct in amp

 

 

pss:daca am gresit ceva sa ma corecteze unul din oameni care stiu mai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

hmm 466 ron ..... interesting ............... :)

sorry da am uitat ceva taxele postale care nus cat sunt da mai adauga si ele asta dac nu esti din buc si iti iei tot de pe un site care are firma in buc caz in care te iese mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sorry da am uitat ceva taxele postale care nus cat sunt da mai adauga si ele asta dac nu esti din buc si iti iei tot de pe un site care are firma in buc caz in care te iese mai ieftin

aa si daca iti faci unele bucati singur iti iese mai ieftin

pti sati faci un amp cu tda7294 si te iese ieftin poti sati faci un preampul de aici

nus dacai mai ieftin da sigur e mai bun

cutia trebuie sa ti o faci ca nai de ales :)

aa daca stii electronica bine apucate de proectul de pe pagina preampului

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ca sa nu trebuieasca sa montez io ceva .... nu de alta da nu sunt amator de focuri de artificii "indoor" ma gandeam la ceva de genu 2 boxe + statie ... gata facute..... stiti cum pot sa ies mai ieftin ... preferabil boxe romanesti cu statie de asemenea romaneasca .... sau u singura boxa si o statie. .... chiar de curiozitae .... cu o statie care scoate 25W pe canal, si am 2 canale .... pot sa bag amandoua canalele intr-o singura boxa de 60W??

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ca sa nu trebuieasca sa montez io ceva .... nu de alta da nu sunt amator de focuri de artificii "indoor" ma gandeam la ceva de genu 2 boxe + statie ... gata facute..... stiti cum pot sa ies mai ieftin ... preferabil boxe romanesti cu statie de asemenea romaneasca .... sau u singura boxa si o statie. .... chiar de curiozitae .... cu o statie care scoate 25W pe canal, si am 2 canale .... pot sa bag amandoua canalele intr-o singura boxa de 60W??

 

daca ai fi din galati teas ajuta eu ca sincer chitara suna cel mai bine in dif de chitara

ps mai bine nu baga ambele canale intro boxa ca sar putea sa zboare statia

...tu nu ai mentionat la ce iti trebuie statia ??? ca daca vrei pt repetitie mai bine cumperi module cum tiam zis ........sincer cautati un electronist ca nui mare bataie de cap sa legi modulele sii ai sa vezi ce mandru esti de produsul final :):):)

a si pt cutie pal de 19 milimetri ... nu mai mic il tai cu ferastrau pendular si il rinzi cu holsuruburi

Link to comment
Share on other sites

po-ti sa-mi faci o lista cu exact ce mi-ar trebui .....? vreau vreo 60-100Wrms ..... cumpar ce trebuie pe bucati ..... si pana la urma tot termin .... mai precizez ca nu vreau drive ca sunt si voi fi utilizator de proc.... eventual proc pe lampa in viitor ;p e posibil sa trec si prin galati ... poate stam la o bere vara asta, nu de alta, da nevasta-i din braila si deh, cat mai e pana la galati ?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

de ce ? se urasc astia asa de mult ?

bai nu prea ne mai uram acuma nush cume cu braieleni da noi nu avem nick cu ei

 

 

asa inapoi la problemele noastre.... daca dispui de ceva bani ai putea sa-ti faci un cab de 4*12 inch si orce amplificator de la 25w in sus o sa fac destula galagie ca sa nu te mai complici cu multa electronica ......mai greu o sa fie cu munca cu lemnul ..sau ma rog cu palul

 

la faza asta ai avantajul ca poti sa folosesti cabul mai incolo la un amp pe lampi .....sau la un amp mai tare ......boxele de chitara in general suporta 100w pe o inpedanta de 8 sau 16 sau 4 ohm depinzand de felul in care le conectezi cabul tau o sa aiba oricare din impedantele de mai sus

uite un link http://colomar.com/Shavano/4x12wiring.html ca sa mai studiezi problema.... si la faza cu ampul se rezolva cu orce amp de peste 25w

Link to comment
Share on other sites

nu prea dispun de multi bani .... ca daca aveam imi luam unu de firma .... asa ca mo orientez spre un singur speaker de 12'' si cu un amp ..... ori cabinet separat la speaker si amp separat , ori ambele impreuna... intrebarea ramane ce speaker sa folosesc ... neaparat de chitara, sau si un philips sau sony mere ?

 

p.s. l-as prefera sa fie si portabil ... deci 4x 12'' cam iese din discutie ...

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la o concluzie... vreau sa fac ampu(aka statia) separat de boxa... Exact ce kituri trebuie sa achizitionez pentru pentru statie... pt cea mai ieftina configuratie de vreo 70 de w rms, si pe langa chituri ce altceva mai trebuie sa cumpar, de ex cate radiatoare s a m d. Si apoi pentru boxa in afara de pal de 19 mm si un difuzor mai trebuie ceva ? eventual si ce difuzor ar merge cu configuratia de kituri electonice.

 

Repet nu vreau decat putere pe amplificator, ca o sa folosesc proc cu amp sim :)

 

Va rog mult sa ma ajutati + ca orice afirmatie folositoare se lasa cu o bere! (cand termin amplifu)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.