www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pentru Începãtori


FiveseveN
 Share

Recommended Posts

Efectele si toate simularile sunt identice, doar ca sunetul perceput va fi cu totul altul pentru ca difuzorul impreuna cu incinta formeaza un filtru diferit intre cele 2 modele. Cu alte cuvinte VT30 va suna mai plin, mai clar, adica mai bine.Eu can d am avut VT30 nu am fost multumit nici de difuzorul lui de 10" si i-am facut o iesire de boxa exterioara prin care i-am atasat un cabinet 2x12". Sunetul s-a schimbat radical ... in bine.

Link to comment
Share on other sites

:facepalm: Nu e vorba de "volum" în sensul de SPL (i.e. intensitatea sunetului) ci la propriu, cât aer încape în incintã. Asta influențeazã rãspunsul în frecvențã, mai precis în registrul grav.

"Calitatea sunetului" e aceeași la orice SPL, singurul factor relevant fiind efectul Fletcher-Munson (ok, sunt mai multe efecte psihoacustice dar ãsta e de obicei mai pregnant).

In other news, parcã aveau ieșire de cãști modelele ãstea. Dacã ai niște cãști decente poate o vei gãsi utilã.

Link to comment
Share on other sites

Au !

Dau şi eu un exemplu : Eu folosesc sectorul de AC30 din AD30VT-ul meu. N-am probleme de vecini, însă seara, dacă am dispoziţie de o "zdrăngăneală" merge la fel de bine VOX Amplug AC30 la căşti . Spun asta ca ai adus vorba de căşti şi ieşirea de line out din VOX. Calitatea din Line Out e tot acolo la ambele.

 

Ce vroiam să spun e că dacă nu poţi profita de calităţile unui difuzor bun, decât să dai în corzi cu grija vecinilor, mai bine nu arunci banii pe VT30...Intri-n procesor sau în Guitar Rig sau POD Farm sau alt soft.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am si eu o intrebare realtiv tampita si pusa prost. Intr-o anumita configuratie....se poate scoate dintr-un ibanez (seria rg sau s, ma rog...HH sau HSH) un sound de les paul? daca da, cum si cat de apropiat va fi acesta de un sound de les paul. Intreb pentru ca am de gand in urmatoarele cateva zile sa imi fac comanda de o chitara si...imi place si vai, satriani...si slash..metallica, si habar nu am ce sa iau sa fiu multumit, adica m-am hotarat la un iabnez si un les paul dar din punct de vedere calitativ sunt cam tot pe acolo (rg350dx si vinage v100/epiphone lp standard) si n-am idee ce sa aleg dintre ele.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Dacã poți defini mai întâi ce înțelegi printr-un "sound de les paul" ne vom apropia de o soluție. Adicã

sau
? Ambii cântã pe LP și sunt diverse modele de LP: cu P90, cu PAF, cu EMG active ș.a.m.d.. Și mai nou Gibson încearcã sã imite diverse sound-uri, nu invers (v. Chameleon Tone).

 

 

 

Și hai sã încercãm sã rãmânem ontopic, e loc suficient în restul secțiunii pentru întrebãri diverse.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Poți conecta câte chitare vrei la un amplificator, dar nu fãrã echipament intermediar și probabil nu-ți va plãcea rezultatul, în special cu distorsiune.

"Canalele" multiple nu sunt paralele ci exclusiv selectabile și permit obținerea mai multor tonuri din același amplificator: de obicei unul "clean" și unul distorsionat. Multiefectele tip procesor duc conceptul mai departe și oferã preset-uri care schimbã mai multe aspecte ale tonului simultan (distorsiune, cabsim, pânã la 8 efecte simultane).

În cazul amplificatorului amintit cele douã canale sunt identice dar oferã fiecare 9 tipuri de tonuri. Deci poți selecta rapid (prin footswitch în principiu) între oricare douã din aceste tonuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Drakon

eu am o opinie mai simpla,chitara bagata direct in amp,fara nimic digital,fara softuri,fara computere,fara efecte.poate ceva analog ca sa nu ai reclamatii cu zgomotul.

Link to comment
Share on other sites

OK, și de ce ar trebui sã ne intereseze opinia ta? Consideri cã ai adãugat ceva util discuției?

Vei observa cã eu nu am oferit opinii, nu am pretins cã ceva sunã mai bine, nu am fãcut judecâți estetice. Am enumerat doar fapte verificabile.

 

Cunoști diferența dintre efecte analogice și DSP sau repeți și tu ce ai auzit pe la alții?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest oancius

eu ma gandesc ca pentru incepatori e destul de bun si un amplificator cu procesor integrat si footswitch :) eu am mers pe un fender g-dec 30 :)

 

 

 

 

 

plus ca ampul are si simulator de tobe care ajuta foarte mult ..

Edited by oancius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mars1001

Salut!

 

Am un procesor Behringer GDI21 V-TONE, un amplificator Fisher CA-700 (care se aude foarte bine - sunet curat, natural) si cateva pedale (tot behringer).

Amplificatorul este unul obisnuit, NU este special facut pentru chitara.

Am facut investitia minima pentru ca a canta la chitara este doar un hobby.

 

Intrebarea este urmatoarea:

mai are rost sa investesc intr-un combo? Asi dori niste raspunsuri explicite, pentru ca sunt efectiv novice in chitara electrica.

Eu ma gandisem la Behringer GTX30 (30W), dar citind pe forum mi-am cam pierdut din entuziasm.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

Boxele sunt Magnum LS 2000-2 (90W RMS, 8 ohm).

Si mai am 2 Grundig, dar au un sunet care nu imi prea place.

 

Multzam fain!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest ThyAce

Buna ziua , in scurt timp vreau si eu sa achizitionez aceasta chitara http://guitarshop.ro/produs.php?pid=489 , si am dat cu ochii de acest topic . In speranta ca nu o sa fiu nevoit sa mai dau alti bani pe un amplificator pentru ceva timp vreau sa va intreb cum mai exact pot folosi boxele mele de la calculator pentru a amplifica sunetul chitarii? Nu am inteles mare lucru din ce a fost scris in primul post . Vreau sa mentionez ca am niste boxe ieftine si nu foarte performante.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Cred si eu dar nu prea mai am deloc incredere in piata second hand . Si boxa de calculator ar fi o solutie provizorie .

Link to comment
Share on other sites

Iei un adaptor sa iti transforme mufa din 6.3 in 3.5 si o bagi in line in-ul pc-ului.Pentru ca sa poti auzi ceva ce sa nu te zgarie pe urechi ar trebui sa iti instalezi drivere ASIO , un program pentru amplificare si pentru efecte gen amplitube , guitar rig...atat la partea software.

 

Deasemenea ar fi de preferat sa iti iei un preamplificator.Insa fiind romania , bate vantul prin buzunare , portofelele sunt pline cu molii [ asta daca nu esti userul chitarix :lol: ] merge si fara.

 

Succes la cover-it.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Multumesc pentr link.

Deci nu merge fara o placa de sunet dedicata? Am un pc destul de nou , cea integrata nu ar merge?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Septi , am si eu o rugaminte la tine , imi poti explica ce este cu driverele ASIO? Iar pentru programele de amplificare se poate gasi un guide? Si de unde pot face rost de acel adaptor? Acel adaptor unde mai exact se pune ? La mufa de la placa de sunet a pc-ului? Imi cer scuze pentru atatea intrebari dar nu am nici o cunostiinta in domeniul muzical .

 

PS: aceasta este placa mea de baza , poate ajuta cu ceva informatia http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3425#ov

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

40270.jpg

Asa arata adaptorul.Se gasesc adaptoare 6.3 in 3.5 cam la orice magazin de electronice eu am gasit cu 1 leu unul.Adaptorul se baga in mufa de la cablu chitarii , apoi se baga in line in sau microfon la placa de sunet.

 

Cat despre ghiduri gasesti pe net sfaturi despre utilizarea lor , sau mereu exista youtube.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Tot am cautat pe internet si nu gasesc niciunde , singurele care le-am gasit cer plata curieratului care este cel putin dublu din pretul adaptorului. O sa ma uit la ce magazine avem noi aici in speranta ca poate poate au vreunul. Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Tot am cautat pe internet si nu gasesc niciunde , singurele care le-am gasit cer plata curieratului care este cel putin dublu din pretul adaptorului. O sa ma uit la ce magazine avem noi aici in speranta ca poate poate au vreunul. Multumesc pentru ajutor.

Completeaza-ti profilul daca vrei sa te indrumam. Ce inseamna oras mic? Care-i ala? Daca e vreun magazin de electronice/electrice in el, sunt sanse foarte mari sa-ti gasesti adaptor.

Link to comment
Share on other sites

Guest ThyAce

Prin oras mic vreau sa spun un oras foarte mic , in 1 ora-2 ii dai ocol si jumatate e sat , magazine de electronice nu cred ca sunt , doar magazine din acelea pentru unelte , cuie si alte chestii de tamplarie sau mai stiu eu ce ,dar voi incerca si pe acolo..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.