www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pentru Începãtori


FiveseveN
 Share

Recommended Posts

Sa inteleg ca la alegerea amplificatorului te ghidezi in special dupa ureche si nu neaparat dupa aspectele de ordin tehnic?

Te ghidezi Numai dupa datele tehnice (reale ) din care poate veni calitatea amplifului .... datele tehnice reale de obicei sunt umbrite de MITOLOGIA ,,,propagandistica .Asa se face planul de vanzari deoarece trebuie sa platesti tributul de invatare ,, cumparand o serie intrega de amplifuri si efecte pana inveti ce-ti trebuie de fapt dai un ban dar stai in fata ,,,apoi dai alt ban si crezi ca stai in fata si tot asa pana se termina banii.Aoi poate incerci sa analizezi logic si tehnic...dar pana ai bani trebuie cheltuiti ...nu ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Păi asta-i problema, că nu prea e nici unul și nici nu sunt multe șanse să apară prea curând. La fel cum nu poți face un automobil cu 1000 EUR nu poți face nici un amplificator compact, flexibil și care să sune ca Knopfler sau Sambora cu 400 lei. Legile termodinamicii te împiedică, nu legile pieței de consum. Am explicat în suficient detaliu motivele și am menționat asta și în primul post. Așa că nu ai "uitat să furnizezi niște detalii" (care de fapt erau esențiale) ci ai omis să citești informațiile cu atenție.

 

Dacă găsești unul care să te satisfacă, e OK. Probabil cu timpul se vor schimba pe parcurs pretențiile tale și vei căuta altul pentru a le satisface. Such is life. Nu ăsta e subiectul acestui thread. Subiectul era despre cum să evităm limitările amplificatoarelor ieftine prin alternative practice.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

o simpla cautare pe google: https://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab&q=richie+sambora+rig+setup&oq=richie+sambora+rig+setup&gs_l=hp.3..0i30.947.7984.0.8309.24.13.0.11.11.0.207.1178.10j2j1.13.0...0.0...1c.1.qzoMxVYWYSM&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=4de88449a1ce9bbf&biw=1366&bih=598

 

te duce la rig-ul lui sambora:

http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/142-bon-jovi-richie-samboras-guitar-gear-rig-and-equipment

 

calculele legate de "cam la cat se invarte" mi-e lene sa le fac, daca esti curios foloseste google cu incredere si calculatorul din windows pentru a face un total.

 

De asemenea sunt ferm convins ca poti gasi si alte rigs de la mark knopfler sau angus, sau orice atceva, tot folosind google.

 

Sau mai citesti o data primul post, te uiti la acest demo (dat tot de fiveseven) cu guitar rig:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jBTlZb1jMyo

 

si faci o incercare. Poate ai o surpriza placuta, cine stie?

 

O zi frumoasa

G.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

In primul rand as vrea sa-i multumesc lui @FiveseveN , pentru toate informatiile oferite pe subiectul amplificare . Am inteles multe , inca nu tot dar chestiile generale foarte importante .

Ce am inteles pana acum despre termenul generic ''amplificator de chitara'' :

- sub forma de combo sau cabinet + head separat

- contine preamplificator , corectii de ton&volum , procesor de sunet&efecte , amplificator , incinta , difuzoare , diferite posibilitati de conexiune de in/out

Toti avem prin casa , sub diferite forme , incepand de la TV , calculator cu boxe active , combine muzicale , linii 5+1 si poate linii HI-FI . In cadrul celor enumerate avem urmatoarele diferente :

-       TV-ul si linia 5+1 nu au nici un fel de reglaje de ton

-       Calculatorul cu boxe active poate folosi corectii de ton prin anumite programe dedicate

-       Liniile de HI-Fi depind de sursa , daca sursa are aceste corectii incluse , respectiv programe de calculator daca sursa e un laptop(aici depinde mult si de placa de sunet)

Presupunand ca avem deja si preamplificator , corectii de ton&volum , amplificatorul si boxele , eu observ ca lipseste procesorul de sunet&efecte , precum si imposibilitatea conectarii unor pedale&etc .

O discutie interesanta poate fi generata si de difuzoare . In timp ce boxele active de PC , linia 5+1 , linia HI-FI folosesc difuzoare de bas , de medii si de inalte sau mixuri , in general separate…daca spun o prostie…asta e , am observant ca amplificatoarele de chitara folosesc difuzoare de medii/joase , diferenta fiind  numarul lor , de acelasi tip .

Aici am o intrebare daca tot nu am vazut tweeter-e pe amplificatoarele de chitara . Sunetele scoase de chitara chiar si cele procesate cu diferite efecte/distorsuri pot distruge tweeter-ele sau nu e nevoie de ele pentru ca frecventele generate nu ajung la nivelul lor ? Intrebarea e pentru ca nu as vrea sa expun riscurilor o linie HI-FI , in special boxele .

Scopul postarii mele :

-       Nu vreau sa dublez nimic la capitolul investitii , in genul mai multe preamplificatoare , amplificatoare si boxe si nici sa incarc spatiul din casa cu unele noi , DECAT IN CAZUL IN CARE SUNT TOTAL NECESARE si aduc avantaje majore indiscutabile

-       Mai bine investesc mai mult intr-un procesor de sunet separat mai performant decat sa dublez cele mentionate in aliniatul precedent de o calitate mediocra

-       In acelas timp vreau un sunet excelent , sa spunem pentru un spatiu de maxim 100 mp

Deci care ar fi varianta inteligenta , pentru o investitie eficienta si un sunet foarte bun :

1)    Chitara – laptop cu placa de sunet buna – program internet – preamplificator – amplificator – boxe(sistem HI-FI)

2)    Chitara – procesor de efecte dedicat - laptop cu placa de sunet buna – preamplificator – amplificator – boxe(sistem HI-FI)

3)    Amplificator de chitara dedicat

Cu scuzele de rigoare pentru limbajul atehnic din domeniu !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Multumesc dar eu as vrea raspunsurile la intrebari . Problema nu e bugetul ci intelegerea ''lucrurilor'' .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cu mentiunea ca deoarece esti absolute beginner, nu te-as sfaturi sa "investesti" in nimic momentan. Maxim sa cumperi un amp de dormitor de studiu .. daca ai de gand sa iti cumperi electrica.

5 minutes ago, Arcteryx said:

Multumesc pentru raspuns . Daca s-ar putea si argumentat ar fi minunat . Macar sa stiu de ce si pentru cultura mea generala .

Sistemele HIFI is pentru ascultat muzica nu pentru facut muzica.
Alternativa mai sanatoasa la optiunile 1/2 ar fi software/procesor prin interfata audio externa in monitoare de studio de 8 inch sau in monitoare PA full range/flat response ( de preferat ).

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Arcteryx said:

Sunetele scoase de chitara chiar si cele procesate cu diferite efecte/distorsuri pot distruge tweeter-ele sau nu e nevoie de ele pentru ca frecventele generate nu ajung la nivelul lor ?

La amplificatoare de chitară în general nu se folosesc tweetere din motive mai mult istorice. Răspunsul în frecvență limitat și specific de care ziceam ar fi cu totul altul dacă ar include și-un tweeter, nu?

Totuși, tu nu vorbeai despre o chitară (electro)acustică? Ai observat că amplificatoarele de acustică au deseori și tweeter?

Quote

care ar fi varianta inteligenta , pentru o investitie eficienta si un sunet foarte bun 

Chitara ta produce sunet, da? În ce fel consideri că e nevoie să intervii asupra lui? Cum vrei să iasă? Că "foarte bine" e un scop cât se poate de nebulos, cu atât mai mult pentru tine, sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

@SKUMultumesc pentru raspuns ! De obicei cand deschid un nou capitol in viata , imi place sa-l dezvolt pana la o limita superioara si sa inchid investitiile pe termen lung , fara a cumpara de 1000 de ori acelasi lucru...dar mai bun . In acest domeniu as vrea sa am tot ce imi trebuie la o calitate inalta , excluzand clar varianta de a canta pentru public , deci scule de mare calitate folosite doar in casa . Mentionez ca nu e problema cu nivelul volumului , e vorba de casa nu de apartament la bloc .

Cu chitara deja e o problema , deoarece am ajuns sa ma ''bat:lol:'' cu sotia pe ''mai da-mi si mie sa incerc'' ! Deci va fi nevoie de o alta si ma gandesc doar pe principiul omului gospodar ''sa am de toate:D'' , sa fie electrica .

Daca tot m-a mancat........acum sotia vrea si un fel de ''pianina electrica/orga'' sau cum s-o numi , cu efecte si muzica de fond sau cum s-o numi .

Cum se numeste ''scula'' sa caut ?

Am vazut ca unele au , difuzoare , amplificator si conexiune la una sau mai multe chitari , exista asa ceva si cu procesor de chitara ? Sa iau un all in one si sa scap de amplificatorul dedicat ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, FiveseveN said:

La amplificatoare de chitară în general nu se folosesc tweetere din motive mai mult istorice. Răspunsul în frecvență limitat și specific de care ziceam ar fi cu totul altul dacă ar include și-un tweeter, nu?

Totuși, tu nu vorbeai despre o chitară (electro)acustică? Ai observat că amplificatoarele de acustică au deseori și tweeter?

Chitara ta produce sunet, da? În ce fel consideri că e nevoie să intervii asupra lui? Cum vrei să iasă? Că "foarte bine" e un scop cât se poate de nebulos, cu atât mai mult pentru tine, sunt sigur.

Multumesc pentru raspuns ! Acum am vazut si tweetere . Vorbeam de o electro-acustica si in viitorul apropiat se pare ca va veni si o electrica .

Ai mare dreptate referitor la ''cum vrei sa sune'' si ''nebulos'' ! Inca nu stiu prea clar cum vreau sa sune , in prezent suna doar la altii pe youtube:lol: , inca nu stiu nici macar majoritatea efectelor , din cele citite pe forum&altele am inteles si eu ce inseamna distors , reverb , clean , crunch , etc. la nivel minimal . 

Ce vreau eu e ca in viitor daca invat mai bine si am nevoie de un ''efect'' sa spunem la modul general , pentru mine sau pentru vreun prieten care vine la mine sa repetam/sa ma invete ceva/ sa cante...''efectul'' sa fie acolo , nu sa mai cumpar alta scula ca m-am saturat in alte domenii sa-mi iau cate ''10 bormasini , 10 motocoase , 10 etc.'' si asta deoarece m-am zgarcit sa iau ceva bun de prima data si in acest mod sa arunc aiurea o multime de bani .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Arcteryx said:

Inca nu stiu prea clar cum vreau sa sune

Uite care e situația: un "amplificator de chitara dedicat" poate suna într-un fel, hai două. Un procesor, în mult mai multe. Un PC + interfață, în oricare, practic, că poți folosi o plajă vastă de unelte în ce fel vrei tu.

Există persoane convinse că nu pot fi satisfăcute decât de chitara X și amplificatorul Y și eventual cablul Z și-un Fuzz Face cu tranzistori Y și baterii 777. Există și mai mulți care învârt scule toată viața în căutarea Tonului de Aur. Tangent, mie mi se pare că nivelul de snobism e în general invers proporțional cu relevanța muzicală.

Pe scurt e imposibil să-ți faci un setup future-proof, chiar dacă-ți iei ultimul model în materie de procesoare, și vine cu updates și suport câțiva ani ulterior, la un moment dat tot va deveni obsolete. În condițiile astea mi se pare utilă varianta cea mai flexibilă, i.e. un PC pe care presupun că-l ai deja și o interfață cu intrare pentru instrument, și probabil microfon și MIDI. Dar ce știu eu? Poate hârba aia de Harley Benton scoate exact sunetul care te va satisface tot restul vieții, doar e pe lămpi.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Arcteryx said:

ma gandesc doar pe principiul omului gospodar ''sa am de toate:D'' , sa fie electrica

Nu ti-am zis eu? :)

Vis-a-vis de amp, e ditai discutia, insa nu e relevanta pentru tine acum. Am vazut ca-ti place sa studiezi - ai aici pe 41 de pagini povestea re-crearii Deacy-amp. http://www.deacyamp.com/index.php?route=information/information&information_id=19

18 hours ago, Arcteryx said:

In acest domeniu as vrea sa am tot ce imi trebuie la o calitate inalta , excluzand clar varianta de a canta pentru public

Ce vrei sa faci cu ele? Variantele care-mi par evidente sunt: 1. sa inveti; 2. sa canti (si sa te auzi); 3. sa inregistrezi. Pe rand, dupa parerea mea:

1. Pentru invatat, cel mai potrivit mi se pare un amp decent relativ simplu, fara multe briz-brizuri, potrivit cu chitara si cu stilul care te intereseaza. Daca are prea multe butoane, in loc sa inveti, o sa fii tentat sa invarti de ele.

2. Cand treci de etapa asta, ii adaugi un procesor si deja ai foarte mult. Or sa mai fie tot felul de alte dracii care o sa te tenteze, drum machines, loopere, digital bands, etc, etc. 

3. Pentru inregistrat, ai numeroase optiuni. Cea mai futureproof si in acelasi timp si ieftina (cu exceptia softului) e calculatorul printr-o interfata sau un recorder dedicat. Sau din procesor in computer, fie prin usb, fie audio, cu sau fara cabsim, etc. Sau pui old school 1-2-3 microfoane in fata ampului. Sau iti iei o scula polivalenta gen axefx sau kemper. 

Evident ca mai exista si scule mixte, modelling amps. Care sunt excelente in curtea lor, si imposibile odata ce le ceri altceva.

Inainte de a incepe toata discutia asta care costa bani si efort, ar fi util sa te hotarasti cam ce vrei. Tragi spre Shadows si Ventures, iti trebuie un anumit gen de rig - si aici intra si/mai ales chitara. Vrei Guns, un alt gen. Van Halen, alta distractie. Sapte corzi, opt corzi. E adevarat, doar o sa te incurce, dar tu vrei futureproof :)

 

Auzi, da-mi voie sa cobesc din nou. Stii ca exista si chitara bas, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc pentru informatii . Foarte bune , la o parte dintre concluziile tale am ajuns si eu .

Se pare ca in acest domeniu gusturile difera , ceea e e minunat pentru unul e trash pentru altul .

Eu am vrut sa ''fur startul'' dar se pare ca acest domeniu nu permite . Nu pot sa-mi iau un amplificator inainte sa iau chitara si sa fac diferite probe cu variante diferite de amplificare .

E ca si cum te duci sa rezervi restaurantul pentru nunta cu una cu care ai corespondat pe Messenger  :lol: ! Fara sa o vezi vreodata .

Din pacate din nou , in opinia mea sunetul nu poate fi descris in cuvinte si acceptat in unanimitate . Fiecare aude , simte si rezoneaza in mod diferit .

Cand spui clasic , unul se va gandi la Mozart , altul la Beatles , altul la Jimi Hendrics , etc. . Nu mai intru in exemple dar sunetul descris ca si cald de unii pentru altii e socotit altfel , dur pentru unii e ''moale'' pentru altii si pot continua .

Si daca unii care canta pentru public in general trebuie sa se adapteze la ceea ce vrea acesta , cei care canta acasa trebuie ei sa fie incantati .

Exista diferente majore intre aplificatoarele pentru electrica si pentru electro-acustica ?

PS - Nu mai cobi :lol: !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Arcteryx said:

Exista diferente majore intre aplificatoarele pentru electrica si pentru electro-acustica ?

Majore, da. Cele de electro-acustică merg în direcția full-range și în general încearcă să reproducă semnalul cât mai fidel (hence the tweeter). Cele de electrică de la Hendrics încoace introduc distorsiunea specifică, dar de obicei au și un canal mai "curat".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arcteryx said:

Se pare ca in acest domeniu gusturile difera

Nu doar gusturile, ci si intentia artistica. Nu mi-e clar daca atunci cand te-ai apucat de treaba asta (acum doua saptamani :D ) ai inteles c-ai intrat pe ogorul creativitatii. Cand te aia creativitatea, faci orice sa exprimi ce-ti fierbe-n cratita. Folosesti echipamentele altfel decat zice producatorul, mai pui un etaj de amplificare, faci experimente cam cat peste puterea maxima inscriptionata poate duce difuzorul,  tai conul,  bagi microfonul in galeata, intelegi cam cum vine treaba. 

 

1 hour ago, Arcteryx said:

Nu pot sa-mi iau un amplificator inainte sa iau O chitara

There, fixed it for you :) Daca te ia curentul, o sa ajungi cu un numar maricel de cazmale in dotare, pentru ca nu seamana. La fel pentru amplificatoare. La fel pentru pedale. Si asa mai departe. 

 

1 hour ago, Arcteryx said:

PS - Nu mai cobi :lol: !

Stai, stai, am o viziune! Vad in viitorul tau... aoleu, mai bine nu spun. Hai ca spun! Un telecaster, un stratocaster, un P-bass, un les paul - aoleu, doua, unul cu p90, unul cu burstbuckere. Vad ca ti s-au parut grele, ca e si-un SG. Si alaturi un PRS, si nu e SE. Si mai e un vraf de cutii, insa sunt inghesuite, asa, ca prin ceata, vad scris eclipse, jem, ,musicman, suhr, duesy, evh, bmguitars, si acu sa-mi sparga lampile al de sus  daca mai in spate, sub niste cutii,  nu vad un neckthrough cu bridge-ul pus stramb :D

Auzi, cand vrei sa vinzi din ele, da un PM :D

Edited by leopold
fingerslip
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 La aia cu ''intentia artistica'' , ''artistul din mine'' si ''creativitatea'' nu m-ai nimerit . Sunt aplecat mai spre calcule , parametri tehnici si logica . Nu fac experimente si daca am nevoie de 30 W reali imi iau de 100 sa fiu sigur :lol: . Si ''cu de toate'' din prima ! Si cred mai mult in ce fac si spun niste ingineri cu experienta din domeniul respectiv decat (pseudo) inovatiile mele sau ale altor ''meseriasi'' .

Deja nu mai scriu pe aici ca devin previzibil . Ori mi-ai pus microfoane in casa ? De unde stii tu de Les Paul :lol: ?

PS - Azi am facut ''exercitii de intarirea degetelor'' ...am dat cateva tone de zapada !

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Arcteryx said:

daca am nevoie de 30 W reali imi iau de 100 sa fiu sigur 

La chitara nu e o idee buna. Ampliful pe lampa suna bine blana. Zic asta pentru ca presimt ca lampa iei :)

Acum vorbind nitel mai serios. Interpretarea e chestie creativa. Really. Chiar daca doar faci coveruri. O sa vezi tu cand iti dai seama ca poti modifica sunetul - si e valabil si la acustica. Altfel, am asculta midi-uri pe la nunti... 

Nu te-am invatat de rau cand am zis sa iei un rig simplu pentru invatat. Daca iei scule cu de toate e ca si cum ai face scoala auto pe monopost F1. Sau scoala moto pe S1000RR - track only, desigur. Intelegi unde bat. In loc sa iti vezi de invatat/cantat, o sa bantui prin cele doua milioane de reglaje posibile sau o sa cauti preseturi suparat ca la tine nu suna. Dupa ce inveti cat de cat sa canti, inveti sa faci si tonul, asta fiind aproape alta aptitudine.

Nu-mi zi de zapada, ca si eu. La lopata. Prea grea si uda si pentru impingatoare, si pentru masinaria electrica. 

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca ai inteles despre ce vorbesc si discut doar despre principii . Pari un tip foarte inteligent , cu experienta si de viata si in domeniu , eu pe moment ''vorbesc..discutii...presupuneri'' fara nici o baza reala ! Dar acumulez multa informatie foarte rapid .

Pe lampi CLAR !

Desi nu imi place situatia , asta e realitatea si daca nu as accepta asta as fi elegant spus , visator . Am vrut sa spun ca pe un monopost F1 poti merge cu 10km/h dar cu un Trabant nu mergi peste 100 km/h , e doar un exemplu , nu vreau sa intru in detalii si nici nu am nimic cu Trabantul . Iar la soferie chiar ma pricep .

Poate in viitor chiar ne putem intalni sa schimbam impresii , vad ca esti din Bucuresti .

PS- Cu zapada folosesc freze pe benzina , cu lopata ...fineturile !

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

E amuzant cum time and time again incepatorii primesc aceleasi raspunsuri si aproape niciunul nu asculta. Nu asta e partea amuzanta. Partea amuzanta e ca acei incepatori ajung in pozitia de a raspunde la randul lor altor incepatori, cu aceleasi raspunsuri pe care le-au primit si ei. Doar ca acum tot ce le trece prin cap este: "Ba, daca ascultam atunci, poate era mai bine" :)) 

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Poti sa traduci ? Ok , eu cu siguranta sunt incepator , recunosc clar si tare , care ar fi celalalt ? Eu ascult cu atentie orice , pana nu iau nici o decizie finala , inca ascult !

Si chiar atunci cand voi lua decizia , o voi posta pe forum , inainte de a da banii , sa vad care ar fi problemele produsului ales !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Celalalt esti tu in cativa ani. Si te vei uita la threadul asta si vei fi de acord ca decat sa te gandesti la amplificatoare, efecte modele de chitara si tot felul, mai bine te concentrezi pe cantat. Pana sa "auzi" de ce un amplificator sau o chitara suna mai bine va trece ceva timp. Acum, daca te iei dupa sfaturile astea, faci o alegere oarba pe care nu o intelegi. 
Daca o sa-ti iei o chitara electrica, ia-ti un amplificator ieftin prin care sa-ti poti amplifica chitara pentru studiu. Asta ar trebui sa fie singura ta grija, momentan, iar pentru cea acustica absolut nu ai nevoie acum.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Stimate domn @SKU !  Deci eu sunt cei 2 incepatori 2 in 1 , ok , nu inteleg unde imi permit sa dau eu sfaturi , departe de asta , poate doar constatari personale .

Cu toata deferenta posibila , nu crezi ca , in functie de experienta in domeniu...vechimea pe forum si veleitatile artistice...etc. , administratorii...VIP-urile...vedetele...veteranii...tehnicii forumului ar trebui ca in primul rand sa va puneti de acord intre voi ???

Nu ''am cuvintele la mine'' in acest domeniu si imi voi cere scuze pentru asta dar voi incerca o paralela cu domeniul auto unde am expertiza necesara :

- unii recomanda Loganul pe principiul ca e masina care te duce de la punctul A la punctul B , sau ca masina de incepator

- unii recomanda Golf-ul care are multe avantaje in fata Loganului

- unii recomanda X care in opinia lor ar fi cel mai bun raport pret/calitate desi acest lucru e TOTAL diferit pentru fiecare persoana in parte in functie de pretentii , gusturi si nivel material

- unii recomanda un model al unor diferite firme de masini la aceeasi clasa , fiecare laudand atuuri complet subiective

- unii recomanda Rolls Royce

- pot continua dar cred ca s-a inteles

Cred ca nu ai citit cateva posturi anterioare , nu mai am loc la chitara asta de sotie...cei casatoriti inteleg ce greu se obtine linistea in familie , s-a ajuns la concluzia ca ''e chitara mea''(adica a ei daca nu s-a inteles:lol:).

Cu cantatul evoluez greu...spre foarte greu , dureaza , vreau sa inchei relativ rapid investitiile pe subiect , mai am o gramada de investitii de facut in alte pasiuni si domenii care aduc bani . Avantajul e ca ''nu ma alearga nimeni'' , timp am si cantatul la chitara nu e cea mai mare prioritate pe moment , din pacate , in viata nu ai timp pentru ''placeri'' ci trebuie sa faci ceea ce e necesar pentru a asigura veniturile familiei .

Daca nu am mentionat pana acum scopul meu in acest domeniu nu e sa devin o mare vedeta a muzicii , ci sa ma simt eu implinit si fericit in cadrul unor ''zdranganeli'' in familie si cercul de prieteni .

Si e vina mea , recunosc , unii au o singura pasiune , eu merg pe vreo...minim 10 principale ! E greu , nu imposibil , mergem inainte .

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.