www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamplificator Full Tube Controlat Digital.


overdrive
 Share

Recommended Posts

Am trecut prin canalele "Marshall", astea sint dublate si de canale similare cu voicing de Fender, dar am preferat sa nu complic lucrurile.

Am folosit line-out-ul preampului, iar din computer un speaker simulator si un pic de reverb.

 

Indraznesc o intrebare...sau doua...

Asa ai vrut tu sunetul (eq-ul) sau ... ? La mine suna cam fara medii. Cam infundat. NU E NICIO RAUTATE LA MIJLOC,...doar intreb !

Gain-ul din sample-ul tau e cel maxim, sau se poate si mai mult ?

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Voicing-ul preampului e facut asa cum mi l-am dorit eu, idem si gainul. Nu as spune in nici un caz ca nu are medii, poate nu e la fel de bright ca un Marshall, dar asta din pct meu de vedere e o calitate :) Cam asta e maximul de gain pe care il are preampul meu (care nu mai e al meu intre timp), pt ca fix atita mi-am dorit. Nu vad nici un motiv pentru care sa nu se poata obtine mai mult, aici Overdrive va poate spune mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Vinerea trecuta am probat preamp-ul in discutie si doresc sa spun ca este o mare,mare diferenta de sunet dintre ce aud aici ,scos prin cabsim, si ce se auzea acolo prin cabinet 4x12.

Preamp-ul are un EQ foarte eficient si poti sa obtii apoapre orice in tot domeniul de frecvente specific chitarii.Intr-adevar , parca iar trebui ceva mai mult bright, pt "cojones".Iarasi este foarte adevarat ca si lampile isi aduc aportul substantial din acest punct de vedere.Dar oricum, indraznesc sa spun ca este cu mult peste alte preamp-uri care se gasesc prin magazine.Iar la cat costa, sigur este cea mai buna varianta ca si raport calitate/pret.

Ca o opinie personala constat ca folosirea unui preamp (vorbesc in general) presupune alegerea cu mare grija si a unui etaj final care sa nu afecteze sunetul prea mult.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Voicing-ul preampului e facut asa cum mi l-am dorit eu, idem si gainul. Nu as spune in nici un caz ca nu are medii, poate nu e la fel de bright ca un Marshall, dar asta din pct meu de vedere e o calitate :) Cam asta e maximul de gain pe care il are preampul meu (care nu mai e al meu intre timp), pt ca fix atita mi-am dorit. Nu vad nici un motiv pentru care sa nu se poata obtine mai mult, aici Overdrive va poate spune mai multe.

 

Da , preamplificatorul respectiv nu era prea prezent ca voicing si nici nu avea ultra gain dar asa a fost dorinta colegului dass101.Sigur ca se poate mai mult gain -ultima varianta de preamp are mult mai mult gain si eq-ul este mult mai prezent , avind in plus si reglajul tipului de eq plecind din zona Marshall cu mediile proeminente si ajungind la cel gen Mesa cu un un scoop in medii.

Link to comment
Share on other sites

Da, preamplificatorul respectiv nu era prea prezent ca voicing si nici nu avea ultra gain dar asa a fost dorinta colegului dass101. Sigur ca se poate mai mult gain -ultima varianta de preamp are mult mai mult gain si eq-ul este mult mai prezent , avind in plus si reglajul tipului de eq plecind din zona Marshall cu mediile proeminente si ajungind la cel gen Mesa cu un un scoop in medii.

 

Preamp-ul suna mai infundat pentru ca asta a fost optiunea lui Dragos.

Asta se simte cel mai mult cand canti cu chitara din mahon fara maple top sau basswood (in special pe doza de neck).

Pe un stratocaster care e mai bright e cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, eu am probat preampul si in comparatie directa cu head-ul meu Diezel, in acelasi power amp (cel al Diezel-ului), si am constatat, impreuna cu alti 2 colegi de forum care va pot confirma, ca suna sesizabil mai bright decit Diezel. Deci nu as zice in nici un caz ca suna infundat sau nu e bright, ci poate doar ca unora le place si mai bright de atit.

Link to comment
Share on other sites

Probabil "infundat" nu e termenul optim pentru a descrie preamp-ul. Sa zicem mai degraba ca tonul ester mai inchis si as prefera ceva mai bright.

Sa nu uitam ca preamp-ul este doar unul din factorii care duc la obtinerea tonului.

 

Foarte mult contribuie la tonul mai inchis lemnul din care este facut corpul chitarei. Mai exact, este vorba de basswood respectiv mahon fara maple top. Cele doua chitare suna mai echilibrat prin noul preamp.

 

Oricum, preamp-ul este de nota 10!

Link to comment
Share on other sites

Exact Mihai, e facut in ideea de a suna cit mai echilibrat si mai transparent apropo de tonul chitarei, si cred ca a iesit exact cum trebuie din pct asta de vedere. Eu sint de principiul ca daca vrei ton bright trebuie sa bagi chitara bright, nu sa dai inalte la amp :) Ca si idee, chitara cu care am tras sample-urile e mahon 100%, si intr-adevar nu exceleaza la inalte, avind insa medii si basi super tight. Deci daca unora li s-a parut ca suna foarte pe medii, well, inseamna ca suna f bine, pt ca asa suna chitara ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Ce parere au colegii de pe RGC despre un preamplificator gen Triaxis care sa poata fi folosit si in casa la inregistrari direct in PC ?Mentionez ca doar comanda se face digital executia este tot analogica.

 

Am inteles ca se poate folosi la inregistrari direct in PC si pre-ul este analogic, inseamna ca are si putere si un cab simulator ? Din cate stiu eu un ton bun se produce din lantul: preamp - poweramp - cabinet - speaker si daca lipseste un element trebuie simulat.

Link to comment
Share on other sites

Este preamp, adica NU are si putere. Varianta mai noua propusa de overdrive are insa cab simulator. Si ai perfecta dreptate, ca sa sune cum trebuie ai nevoie si de putere, chiar daca preiei ulterior semnalul direct si aplici un speaker simulator. Unul din motivele pt care sampleul meu suna un pic uscat este ca e tras fara contributia unui power amp

Link to comment
Share on other sites

Este preamp, adica NU are si putere. Varianta mai noua propusa de overdrive are insa cab simulator. Si ai perfecta dreptate, ca sa sune cum trebuie ai nevoie si de putere, chiar daca preiei ulterior semnalul direct si aplici un speaker simulator. Unul din motivele pt care sampleul meu suna un pic uscat este ca e tras fara contributia unui power amp

 

Sau varianta optima, preluare prin microfon (asta in cazul in care ai unde sa dai tare). In felul asta se pune in valoare si difuzorul.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

Este preamp, adica NU are si putere. Varianta mai noua propusa de overdrive are insa cab simulator. Si ai perfecta dreptate, ca sa sune cum trebuie ai nevoie si de putere, chiar daca preiei ulterior semnalul direct si aplici un speaker simulator. Unul din motivele pt care sampleul meu suna un pic uscat este ca e tras fara contributia unui power amp

 

putere nu trebuie simulat. Sunt scheme in care se foloseste un ECC82 (12AU7) ca tub-ul de putere push-pull, are si un ECC83 (12AX7) ca phase inverter. Am facut un amp 1.5W cu 1x12AX7 - preamp, 1x12AX7 - PI si 1x112AU7-putere si suna foarte bine.

 

chiar vreau sa fac un preamp cu care pot sa fac inregistrare direct cu calc, dar acum treb sa fac si un cab sim si adaptare de impedanta cu placa de sunet. Preamp-ul va fi ceva 3 canale (nu chiar complicat cum a facut domnul overdrive, iar partea de putere va fi cu 12AU7. Mai am de facut cu cab simulator. Am cautat mult pe net si n-am gasit nimic bun, de la marshall cab sim, H&K red box, PALM DI, ... Aveti cumva o idee ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bunã ziua. Aº fi interesat sã cumpãr un preamp de rack aºa cum se prezintã în fig. Sunt nevoit sã înregistrez chitara direct în calculator ºi nu am nevoie de efecte de tip delay, reverb etc, aºa cã pare o soluție foarte bunã pentru mine.

Vã rog sã-mi comunicați prețul ºi încã un detaliu tehnic. La un "gain" ridicat, aparatul dã un zgomot semnificativ, astfel încât sã am nevoie ºi de un noise gate, "denoiser" etc? Dacã da, ce îmi recomandați ºi în ce bani s-ar încadra?

 

Altã chestiune (secundarã). Puteți sã-mi faceți un splitter dublu (douã circuite separate cu câte o intrare ºi trei ieºiri fiecare) în carcasã de rack? Este, în principiu, doar o problemã de comoditate, dar încep sã am o mare harababurã în "spațiul de lucru".

Link to comment
Share on other sites

semireglabilii si cele 4 operationale sunt pentru partea de tonuri??

 

Dupa cum zicea colegul dass101 operationalele sunt drivere si comparatoare ca sa nu o ia ldr-urile razna.Acestea sunt comandate de un ADC care este la rindul lui comandat de catre un microcontroler.Asa am totdeauna valori fixe la ldr-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.