www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E Corect?


Guest manutza
 Share

Recommended Posts

Guest manutza

salut....sunt incepator si nu stiu teorie...dar am o piesa tare in cap si vreau sa o notez cumva...miam facut ceva notatie proprie si stiu citi de pe ea....e ceva rau in asta?

Link to comment
Share on other sites

arata ne si noua care e notatia ta,chiar e interesant. :) in principiu ar trebui sa inveti notatia vest europeana pentru acorduri,cel putin,pentru a avea o minima baza de comunicare cu ceilalti muzicieni.

Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

piesa nu e cu acorduri........si notatiea e ceva combinatie intre tabulatura si portativ....cum ara veni semne de portativ pe tabulatura.......si tot felu de notati ciudate.....de ex:cand ti pe o coarda si cand o ciupesti apoi ridici in sus degetul mai mult timp....am notat-o cu ,,alfa" si tot felu de semne ciudate....pe parcurs mai adaug semne si tot felul.....

din chestia asta se intelege cat dureaza totate notele pe chitara....daca chiar merge o sa fac ceva tutorial care o sa il pun pe site poate va ajuta si in 20 min e gata invatat

Link to comment
Share on other sites

Corect,nu e.Dar,daca tu poti citi ce ai scris acolo,si poti canta ce ai scris acolo e bine.

Recomandat,cum a zis si Squier,sa folosesti o notatie standard.

http://www.scribd.com/doc/3278656/Notiuni-generale-de-teorie-muzicala Asta,este pentru portative...

http://www.ultimate-guitar.com/lessons/for_beginners/guide_to_tab_notation.html Asta este pentru tabulaturi.Si cu astea,te-ai putea intelege cu orice muzician.

Sper ca te ajuta cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

piesa nu e cu acorduri........si notatiea e ceva combinatie intre tabulatura si portativ....cum ara veni semne de portativ pe tabulatura.......si tot felu de notati ciudate.....de ex:cand ti pe o coarda si cand o ciupesti apoi ridici in sus degetul mai mult timp....am notat-o cu ,,alfa" si tot felu de semne ciudate....pe parcurs mai adaug semne si tot felul.....

din chestia asta se intelege cat dureaza totate notele pe chitara....daca chiar merge o sa fac ceva tutorial care o sa il pun pe site poate va ajuta si in 20 min e gata invatat

 

la inceputurile teoretizarii muzicii ,precursorii nostrii au incercat tot felul de sisteme de notatie ,astfel incat portativul muzical nu a aratat dintotdeauna ca in vremurile noastre ,iar notele nu au avut mereu aceasta denumire.Daca ti-a trecut prin cap sa iti faci propria notatia,e o chestie misto , instinctiv esti muzician ,insa invata notatiile standard ,nu sunt multe si le poti memora rapid,te scutesc de multe intrebari pe viitor .Ca o analogie ..de exemplu cand rezolvi o problema de fizica si in loc sa notezi forta cu F o notezi cu sa zicem prin absurb $ altii nu vor intelege ce ai facut,desi poate ai rezolvat corect.

bafta

Link to comment
Share on other sites

salut....sunt incepator si nu stiu teorie...dar am o piesa tare in cap si vreau sa o notez cumva...miam facut ceva notatie proprie si stiu citi de pe ea....e ceva rau in asta?

 

e ca si cu alfabetele secrete. daca scrii pentru tine, e ok. daca scrii pentru altii... nu merita efortul de a invata un 'alfabet' aplicabil doar tie :)

Link to comment
Share on other sites

Daca esti complet incepator, ai o idee si vrei sa o tii minte... Sigur. Dar eu cred ca nu isi are rostu sa te obosesti sa reinvetezi roata cand poti sa te straduiesti un pic sa o intelegi. E foarte dragut cand un copilas zice "gaga" si mama stie ca vrea la baie, dar nu poti comunica o viata intreaga cu "gaga"-uri nu? :)

Link to comment
Share on other sites

salut....sunt incepator si nu stiu teorie...dar am o piesa tare in cap si vreau sa o notez cumva...miam facut ceva notatie proprie si stiu citi de pe ea....e ceva rau in asta?

 

Mi se pare inutil. Poti invata notatiile internationale foarte rapid, sunt si ele facute cu un rost. Pana la urma nu inteleg ce rost ar avea sa inventezi notatii proprii. Ai facut o piesa. De ce vrei sa o scrii in cazul asta, intr-o maniera pe care o intelegi doar tu? Presupun ca nu ai 80 de ani, sa uiti de azi pe maine ce acorduri ai folosit. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

daca ai o idee o inregistrezi...pe un telefon,ipod chiar cu webcamul pe calculator ca sa retii.Uite de exemplu mie cand imi vine o idee chiar si pe drum o fredonez inregistrand pe telefon si o ascult acasa :lol: Daca tie iti vine o idee cand nu ai un instrument langa tine cum te descurci cu notatia?:unsure:

 

aa.si daca vrei sa cunosti durata notelor dupa notatie poti foarte simplu utiliza tablatura obisnuita si sub fiecare nota sa scrii durata (ex ni-nota intreaga,d-doime,p-patrime etc).Sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.