www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule pt Voce


Guest p_aciulea
 Share

Recommended Posts

@Ce face o sculă "bună"? Până acum ai menționat o singură proprietate: prețul. Deci o sculă bună e scumpă și viceversa?!

 

nu neaparat dar de obicei... (eu pana acum nu am vazut scule fenomenale si ieftine dar arata-mi - poate un casio ctk800 sau un esquire de 12 milioane sau poate o placa de sunet genius sau poate o Dacie si cine stie cateodata si un microfon behringer...) Nu e vorba, ca unul bun canta si la alea de de mira lumea, pe cand unul mai putin bun cheltuie o avere pe scule in speranta ca va canta instrumentu' pentru el - cunoastem...

 

Ca sa fac o paranteza prima mea clapa a fost un ctk800 si prima mea placa de sunet cu care am incercat mastering era un Genius 5.1 si am un mic behringer pe care il dau la public sa cante (si mai si cant cu el cand vreau sa ma amuz) dar am scris ce am scris pentru ca am observat o tendinta de "zgarcenie" in ultima perioada la multi dintre colegii de breasla la care stiu cat le intra. Ce nu stiu eu este ce fac ei cu banii pt ca ubmla ca gasiti, au scule slabe si cer 12 mil pt cantare si imi vin in tricou si slapi la petrecerea de firma...

 

@"Mixerul" e doar unul din mai mulți factori care definesc sensibilitatea unui sistem. Iar această sensibilitate e limitată de dinamică, SNR, feedback, caracteristicile spațiului acustic etc..

 

eu ma refeream cu precadere la sisteme de peste 130+ de dB in sali cu putin peste 200 capacitate si care au in dotare si egalizatoare grafice si boxe monitor si altele multe de toate si tot nu se aud cuvintele pt ca omul de la pupitru e obisnuit cu galagia nu cu cantatul.

(si oricum daca vrei sa fim atat de catolici exista mixere care au pe ele, pe langa preamp si gate si compresor si reglaje pt Q si Hi Pass de calitate si posibilitatea de a pune 3-4 efecte unul peste altul si care nu au cum sa coste 2000 lei dar nici nu rup banca)

 

@Ai fost vreodată la operă? Sau ăia nu-s profesioniști?

 

eu am mai adaugat ceva acolo dupa fraza aia (si in biblie scrie ca "Nu exista Dumnezeu" dar mai urmeaza niste cuvinte dupa aia...)

 

Ma rog, stiam eu ca nu trebuie sa ma bag in seama, ca o sa nemultumesc cativa oameni. Mai, este parerea mea de om care canta de 20 de ani vocal si face bani din asta si voiam sa ajut lumea cu un sfat (nu inseamna ca perspectiva mea e cea optima dar cred ca e una buna). Nu ma dau mare si nici nu fac misto de nimeni. Este parerea mea si daca nu crezi vino pe 17 mai in Artist Studio de la 10PM si dupa ce ma auzi sa vii sa facem cunostinta.

"...sisteme de peste 130+ de dB." ..Fata de CE? Fata de vantul solar sau radiatia BigBang ?

 

Stii cei ala 130 dB ?

 

Deci ce vroiai tu sa zici a inteles toata lumea care se pricepe ...ai vrut sa spui ca Mixerele mai noi cu dotari DSP si EQ de toate felurile au posibilitatile apropiate de cele ale unei instalatii de studio ,ce inainte nu era accesibil oricarai instalatii ptr locatii mici ca si unele cluburi si restaurante . .

 

 

Nu se aud cuvintele ..........pai ele trebuie "rostite corect !!! .dar de auzit tse aud doar ca nu se inteleg .

Aici intervine banda de frecventa redata de amplif de calitatea si puterea difurilor .Cum vocea este p emedii intre 300 si 3000Hz aici trebuie sa ai difuzor bun si calitativ ,,...cel emai multe instalatii NU au difuzor de medii .!!!

Un woofer si o "palnie" de inalte nu este OK ptr voce .p elanga asta chiar si unde sunt scul ede banda larga unele sunt reglate gresit .

 

Deci fara nici un efect daca ai difuzoare de voce se va auzi vocea si integibilitatea va fi OK ...acele instalatii PA cu boxe active de obi=cei nu sunt bune de nimic dar ..se vand in draci .

 

Asa arata o boxa de voce BOSE

http://solid-orange....ker-restoration

 

Mai exista si "coloane de voce " ..

http://www.strandele...ker/53/52/?pg=1 (Exista sute de pagini despre "Line Array")

 

Line Array gasesti de la instalatii de cluburi pana la cel ede concerte ...respectand proportiile .

http://www.google.ro/search?q=Concert+line+array&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45175338,d.Yms&biw=1024&bih=565&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=vO5sUZanLMr04QS58oGYAg#imgrc=32BliYJBNp4PNM%3A%3BgcXZFzb0Eut9zM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.americaneventsproduction.com%252FGallery%252520Pix%252Fqsclinearray.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.americaneventsproduction.com%252FGallery.html%3B1200%3B900

Deci trebuie difuri /boxe de voce ,amplasate corect de putere adecvata .marimii salii.

 

Canti de 20 de ani nu inseamna ca esti acustician , doar constati cum functioneaza instalatiile de sonorizarea vocii in anumite locatii .

 

Intradevar sculele bune sunt scumpe ,chiar din aceasta cauza discutia trebuie dusa spre rezolvarea ieftina ...

 

Ieftin este sa cumperi difuri de voce ( de banda larga cu con dublu ) cu SPL cat mai mare sa faci boxele chiar la comanda- platite ies mai ieftine decat ce cumperi de la o firma cu renume ( o boxa originala costa aprox de trei ori cat este pretul difului mai bine dai banii pe difuzoare decat pe cutie , cutie ce nu-i mare taina ,boxe inchise ptr 300-8000Hz ce completate cu cateva inalte Piezo urca la 12000Khz ).Singura problema ar fi sa imperechezi difurile ca sa aiba aceliasi sesibilitate si sa reziste la aceiasi putere maxima ..Aceasta problema se rezolva folosind difurile ce rezista la o putere cel putin dubla fata de cea al amplifului astfel rezista chiar si la chitara .

 

Este vorba de instalatii ptr club/restaurant ... cu puterea pana la 1000W .( putere adevarata ...de fapt 2 x 200W adevarati suna super tare intr-o locatie din aceasta )

Ptr bubuieli daca trebuie sae folosesc in plus amplif si boxe cu "subwoofer" ..dar nu de hometheatre sau auttomobil ci difuri de bas JBL cu SPL cat mai mare ..ce sunt proiectate ptr concerte .. in boxe adecvate si nu trebuie sa merga mai jos de 40Hz ..

Deci instalatie tip 2+1 dar de putere si difuri adecvate .

 

Mixerul nu-i mare taina .sa aiba .EQ si pe general si un crosover ptr iesire la "subwoofer" si este OK .Dar poti sa ai si crosover separat .

Microfoane directionale ..si totu-i OK .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

arata-mi

Pentru asta trebuie întâi să răspunzi la întrebare. Trebuie să știu ce înseamnă pentru tine o "sculă bună" pentru a putea decide dacă un echipament deține respectivul set de proprietăți.

 

exista mixere care au pe ele, pe langa preamp si gate si compresor si reglaje pt Q si Hi Pass de calitate si posibilitatea de a pune 3-4 efecte unul peste altul si care nu au cum sa coste 2000 lei dar nici nu rup banca

Și ce legătură are asta cu inteligibilitatea vocii amplificate? Nu zic că nu-s importante facilitățile echipamentului și cunoștințele operatorului, dar forțezi o falsă corelație. Ceea ce definește faptul că se înțeleg sau nu versurile, fie că-s șoptite sau țipate, e suma foarte multor factori. Iar faptul că mixerul are reglaj de Q (pentru ce filtru?) și HPF (de care?), că are compresor și nu-știu-ce au relevanță infimă și doar derivată.

 

Știu că vroiai "să ajuți lumea cu un sfat" dar "the road to hell is paved with good intentions". Mai bine îți rezumi sfaturile la domeniul la care presupun că te pricepi (cântatul) și lași sfaturile tehnice tehnicienilor.

Link to comment
Share on other sites

dar de ce nu dai tu niste sfaturi, tehnicianule??? ca in afara de comentarii acide la cate 2-3 cuvine scoase din context nu vad de la tine. sau nu citesc sectiunea potrivita a forumului? sau astepti sa te imbiem cu ceva maruntei ca sa zici ceva constructiv?

 

 

de la ursulbrun am citit cate ceva util. de la tine numai figuri si impresii.

 

deschide niste subiecte daca ai ceva util de zis:

astea sunt mixere bune

astea sunt microfoane bune

atea sunt boxe care suna bine pentru...

asa se lucreaza cu un egalizator liniar/parametric/semiparametric

fa ceva review la un echipament de voce daca tot suntem pe topicul asta

 

nu poti? nu vrei? atunci lasa pe altu care vrea sa ajute. si daca ai observatii de facut, argumenteaza corespunzator

Link to comment
Share on other sites

You must be new here.

După ce vei citi toate cele aproape 4700 de post-uri ale mele, dintre care câteva sunt organizate în thread-uri informative, vei fi mai în măsură să tragi concluzii.

Evaluarea va consta într-un examen scris.

 

daca ai observatii de facut, argumenteaza corespunzator

Dacă ți se pare că am oferit un argument inconsistent ești liber să-l combați. Dar nu cu atacuri ad hominem construite dintr-o impresie superficială.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am postat inca in aceasta sectiune dar simt nevoia. In primul rand FiveseveN stie ce vorbeste am vazut post-urile lui si nu am vazut informatii eronate, am citit inainte si toti vorbesc de microfon in mare parte, dar totusi tot lantul conteaza.Sunt de parere ca un sistem o sa sune ca cea mai slaba veriga a lui( pana si cablul poate face diferenta), daca m-am exprimat corect... Eu personal folosesc Shure SM58 ->Mixer Dynacord PowerMate 1000-2-> Boxe RCF Acustica C5215 + Subwoofer tot RCF ( 4pro 8001) si sunt foarte multumit, efectele sunt cele de pe mixer si sunt multumit de ele, aa da si poti sa ai tu ,, sculele" de pe lume daca sala in care ai spectacol este conceputa ca o hala de abator (cum sunt majoritatea salilor din Romania) . Vreau sa imi iau un rand de scule si o sa raman probabil cu brand-urile care le folosesc si acum, mixerele Dynacord mi se par excelente la fel si microfoanele Shure . Cu ce am acum intr-o sala decenta pot sa dau totul la maxim fara sa fac microfonie, Shure SM 58 e un microfon care nu ,,urla" , personal nu inteleg cum fac oamenii microfonie cu el...

Link to comment
Share on other sites

dynacord powermate e un mixer extrem de slab.personal il urasc pentru ca sunt nevoit foarte des sa cant pe el.e un mixer care schimba sunetul .nu in bine si nici foarte in rau dar il schimba iremediabil.eq foarte slab cu frecvente lipsa.ASTA E MOTIVUL PENTRU CARE NU AI MICROFONIE.pentru ca acele frecvente nu exista pe acest mixer.e un mixer care suna ca o instalatie auto la pret de semiprofi.datorita soundului e preferat de lautari si muzicanti care atat inteleg din cum trebuie sa sune o sonorizare.

ps:nu vreau sa ma intelegi gresit.asta e parerea mea despre mixerele dynacord.au si scule foarte bune(boxe puteri etc)

Link to comment
Share on other sites

Scuze pt postul f lung dar asa ca fapt divers...

 

SISTEMUL MEU:

 

Mixer digital - soundcraft compact si 16

Extensie Mixer - soundcraft Mini Stagebox 32 LWL

Sub-uri - JBL PRX 618 xls (2 bucati)

Top-uri - JBL PRX 635 (4 bucati)

Monitoare - JBL PRX 612 (5 bucati)

Corossover - DBX 260

Recorder -Tascam SS-R2000

Head de bass - Ashdown 500 evo III

Cab Bas - Ashdown abm 6x10

Mic de bas - sennheiser e902 (dau basul di prin DI si prin mic)

Amp Chitara - Laboga Aligator R Class A AD5201 Twin-Combo

Mic Chitara - Sennheiser E 906

analizor sunet - NTI Audio AL1 Acoustilyzer

 

PT TOBE:

4 mic-uri C518PH

1 mic D112 dynamic Bass Drum-mic

2 mic C 1000

 

 

Doar Pentru Voce (de obicei cant ori cu 965 ori cu MD431II):

1 Neuman KMS 104,

1 Sennheiser e965,

1 Sennheiser MD431II,

6 shure beta58a, (pt trupa)

Behringer XM8500, (pt oamenii din sala)

1 channel strip - aphex channel,

boss 20-VE (dar nu prea folosesc decat sa ma dau mai tare (cu piciorul :singer: ) cand uita sunetistul)

1 wireless system - Sennheiser EW 500-945 G3 (capsula dinamica de e945)

 

+cabluri si mufe sultz, multicore rulou de 48 de canale + multicore de 8 canale + stative mari si mici + alte accesorii si scule care nu intra in categoria "bune" din punctul meu de vedere. (nu le mai insir ca ma apuca dimineata)

 

 

 

Ca sfat pt cine vrea sa isi ia mic si nu stie ce (incepetzi cu Sure Beta 58 si adaugati mereu altele)- la vocile complexe nu exista mic-ul perfect - trebuie sa va luati mai multe si cantati pe ele in functie de sala, fatza, repertoriu si omul de la butoane. (stiu ca nimeni nu poate sa isi ia deodata toate alea dar in timp, daca sunteti dedicatzi muzicii si faceti vocalize mult ele se vor plati singure - GARANTEZ)

 

 

Dupa cum se vede nu vorbesc din auzite si nu inventez nimica - am facut sonorizari destule la viata mea si am cantat pe toate fetzele din lumea asta.

Nu voiam sa intru in tehnicalitati si de aia nu am dat nici ce presiune sonora pe ce unitate de suprafata, nici unde pun Q-ul pe mixer sau pe channel strip, nici altele multe de toate pt ca nu e interesant pentru cineva care citeste despre scule de voce si tehnici vocale.

 

(BTW trebuia sa iti dai seama ca stiu ce vorbesc cand ai vazut ca nu am scris nici unde nimik de nr wati care acum inseamna mai nimik la cum pervertesc astia standardele se putere (ci numai de dB) si iar BTW bB SPL se prescurteaza colocvial si cu dB))

 

Ce este interesant insa, este ca am fost luat de fraier si eu de fapt chiar stiu ce fac si ce vorbesc...

 

Cred ca asta va fi ultimul meu post public pe RGC - de acum in colo voi da numai PM-uri la intrebari punctuale pentru cine e interesat sa afle ceva adevarat pentru ca nu vreau sa ma mai arat in putere nimanui. (cand veti vedea sistemul asta la vre-un festival sa stiti ca eu sunt :wee: venitzi la mine si povestim mai multe)

 

Cred, depre mine, ca sunt un tip discret dar nici nu vreu sa las impresia ca doar citesc articole si imi dau cu parerea...

 

Am fost de multe ori felicitat pt sonorizarile pe care le-am facut de catre oameni care au inchiriat sunet de la mine pt diverse ocazii.

Va spun eu ca mai rar sa vine solistul la sunetist si sa il imbratisheze dupa recital sau sa ma felicite si sa imi spuna ca "a fost o surpriza nemaipomenita" Nu spui cine dar oameni grei care stiu ce e aia sonorizare si cat de greu se face...

 

Sincer in momentele alea parca mai cresc 2-3 centimetri...

 

Si din nou - NU DE PUTINE ORI NE-AM FACUT NUMELE DE RAS DIN CAUZA CA AM ACEPTAT SA CANTAM PE SCULE IEFTINE CU SUNETISTI DE OCAZIE. :vader1: NO MORE BAYBE - ACUMA NE LUAM SUNETISTUL NOSTRU CAND CANTAM LIVE (SI NU FACEM NOI SUNET LA ALTII).

 

Puls ultra...

Edited by UrsulBrun
Link to comment
Share on other sites

dynacord powermate e un mixer extrem de slab.personal il urasc pentru ca sunt nevoit foarte des sa cant pe el.e un mixer care schimba sunetul .nu in bine si nici foarte in rau dar il schimba iremediabil.eq foarte slab cu frecvente lipsa.ASTA E MOTIVUL PENTRU CARE NU AI MICROFONIE.pentru ca acele frecvente nu exista pe acest mixer.e un mixer care suna ca o instalatie auto la pret de semiprofi.datorita soundului e preferat de lautari si muzicanti care atat inteleg din cum trebuie sa sune o sonorizare.

ps:nu vreau sa ma intelegi gresit.asta e parerea mea despre mixerele dynacord.au si scule foarte bune(boxe puteri etc)

Tu ce mixer folosesti, sunt mereu in cautarea unui sound mai bun si as vrea sa stiu daca exista o varianta mai ok in banii aia.
Link to comment
Share on other sites

MIXER .......MIXEAZA diferite semnale ...ATAT .

 

Preamp de microfon ,,,,amplifica semnalul microfonului il adapteaza la impedanta cablului prin care ajunge la MIXER .....preampliful de microfon din MIXER este o rezolvare aiurea ca sa nai o scul acompacta in deplasare.

Ptr cablu scurt de 3-5m sa zicem ca merge de nevoie .

 

EQ de pe canale sunt ptr mici corectii uin functie de locatie ca sa compensezi pierderi de joase si inalte sau sa le limitezi de la caz la caz. ca sa eviti oscilatii sau rezonante .

 

Daca ai o locatie fara reflexii nu ai nevoie de EQ .

 

Deci ce strica sunetul ? BOXELE !!!

 

 

Daca luam un microfon ce capteaza perfect si semnalul il transmitem nealterat la un difuzor perfect ..va suna perfect ...deci nu este nevoie de nici un fel de EQ ..doar adaptare si amplificare .

Adica NU EQ-ul face sunetul ..acesta doar il strica ca sa compensam boxa neliniara si raspunsul locatiei ...din diferite considerente si probleme acustice ...

 

 

Asa ca NU se poate invinui un mixer din acesta portabil ptr soundul bun sau prost .

 

 

Deci... daca DINACORD este "slab" atunci un Behringer o fi "gras" ? ( ca mai baga niscai pink noise deci imbogateste sunetul )

 

 

S aluam SISTEMUL LUI....bla bla bla si ajungem la singurele obiect ece ar conta

 

Top-uri - JBL PRX 635 (4 bucati)

 

Astea acopera VOCEA !!!! .?????????..pai asa si suna .

 

Deci avem la medii ( vocea umana 300-3000 Hz) 4 x 500W * * * * ? ? ? ? ? ...

 

Sa lasam glumele ..deci sa facem calculul realitatii din prima cu 1/10 si sa admitem maxim 4 x 50W electric .

 

La o boxa pe trei cai nu se aduna puterea sub-benzilor deci 500W pe fiecare banda asa ca boxa este de 500 si nu de 1500!!! ( adica daca "sasai" se va auzi doar diful de inalte sa zicem cu cei 500W din specificatiile originale si nu va "sasai" boxa cu 1500W !! , iar daca "marai/grohai" pe joase voi avea 500W joase si nu 1500W ..asa ca se vede ca NU se aduna puterile din sub- benzile audio al unei boxe )

 

Basul se ia ca si baza la puterea unei boxe deci 500W la bas cu compresia de putere de -3dB ( recunoscut de JBL) ajungem la 250W ....mai scadem -3dB ptr fuinctionare continua .si ajungem la credibila putere de 125W .ce daca avem dif cu SPL mare nu-i putin .

 

Dar pe la 70W daca bagi basi intra in distorsiuni ...deci sa admitem 100W folosibili ."sinus" .

 

La un sistem multicanal ponderea de dimensionare in putere a sub- benzilor ar fi aprox :

 

bas -60 %

medii-30%

inalte 10%

 

Daca la bas am avut 100W folosibili reiese ca la medii ar fi nevoie de vre-o 50W .

 

Cum diful de bas are randamentul de maxim 3% iar diful de medii cu palnie poate avea 10% randament inseamna ca puterea electrica ar putea fi si 5-10W ..deci driverul de 6,5" daca rezista la 15W putere electrica este super bine ...

 

OK suna mediile ca e palnie cu randament mare ( ceva ca pe masinile de politie ) problema este ce face aceasta palnie la la SPL 130dB in varfuri ?? cat distorsioneaza ? probabil MUUULT..

 

Sa lasi sunetul vocii principale la o trupa pe 4 bucati de palnii din acestea ??? cam nasol .Chiar si directivitatea destul de pronuntata al horn-ului de medii este o problema .

 

OK firmele iau in considerare si ca peste tot ai nevoie de curba LOUDNES deci basul poate fi cu 60-80 dB mai tare , si inaltele cu vre-o 40dB deci mediile unde urechea omului este cea mai sensibile ramane cu cei cativa Watt-i .

 

De aici vine sunetul de nici un fel !!

 

 

NU MIXERUL face soundul

 

 

Difuzoarele sunt la capatul lantului ...

 

 

Mixeristi nostrii daca au boxe de bas si sub-bas bag putere in aceasta zona ca sa bubuie sa impresioneze ...mai are niste inalte sa "sasaie" ..pune o piesa mixata in studio ptr "loudnes" si va suna OK .

 

Dar ptr truipa live cu lipsurile amintite in banda de medii nu va suna niciodata !

 

NU se aud CUVINTELE

 

CUM ? sa se auda cuvintele care se rostesc in banda de 300-3000Hz cand nu ai difuzoare in aceasta banda ...nu ai putere in aceasta banda ...asa ca nu ai cum sa auzi cuvintele .

 

Reglajul raportului intre benzile de frecventa este esential .. trebuie mentinut raportul acela de aprox B70% -M30%-H10%

 

Problema ar fi ca acest raport este calculat doar dupa ponderea medie a frecventelor ce apar in timp in programul muzical deci chiar daca este realizat acest raport este doar minimul necesar .Deci boxa buna de DISCO .

 

LOUDNES

http://en.wikipedia....ile:Lindos1.svg

Cu cat puterea creste curba de Loudnes devine mai "dreapta" cea ce arata necesitatea ca si mediile sa vina tot mai aproape de puterea (SPL) basului.

.

Bineintele streaba se complica odata cu schimbarea pozitiei de auditie distanta , reflexii , scaderea perceptiei puterii /tariei sunetului cu 1/R2..etc ..adica o curba Loudnes reglata ptr fat ascenei nu mi este OK ptr ultimul rand din capatul salii de auditie ....etc

 

Sa tot discutat descris de cateva ori cine este curios de amanunte ca sa invete desptre ce este vorba .gaseste si linkuri postate la articole cu zecile .....

 

Deci o instalatie ce suna frumos si bine la 1/10 din putere poate sa sune ca porcu la 100% din putere ..chiar daca nu distorsioneaza .

 

 

Daca cineva cumpara scule scumpe si bune nu inseamna ca va si suna bine !!!

 

 

Cum a atras atentia si @FiveseveN nu putem decat sa dam exemple orientative ptr alegerea unei instalatii , Ce inseamna ptr fiecare o instalatie buna ? Se vede ca sunt idei diferente mari in evaluarea unei instalatii da trsi induceri in eroare de catre firme si comercianti asa ca NU ne luptam cu propaganda enorma ca nu are rost .

 

Nu are cum sa-ti dea "sfat" ce sa cumperi un tehnician , poate sa-ti atraga atentia ca nu gandesti bine nu este logic cea ce gandesti sau este gresit inteleasa treaba ..te atentioneaza si asupra "gonflarilor" din comertul cu scule ..mai urmeaza "mitologiile inventate induse " de manipulatorii pietelor de scule...

 

 

Cine nu se pricepe si nici nu vrea sa invete nu are decat sa citesca "review"-urile de scule de pe net si sa cumpere ce este mai scump si mai laudat ..apoi vede el ce si cum ..sau este multumit ca "a dat un ban dar sta in fata " .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si atunci vine intrebarea fireasca. ce boxe sa foloseasca o formatie/solist ca sa se auda si vocile???

punctual niste modele, cu riscul de a face reclama. asta daca s-au fabricat vreodata astfel de boxe.

 

Am dat un exemplu ...daca citeai nu mai intrebai ...

 

BOSSE .. de banda larga si alte boxe similare .

http://solid-orange.com/hacks/bose-901-speaker-restoration

Coloane de voce

http://www.strandele...ker/53/52/?pg=1

 

 

Pana trupele aveau boxe de voce sunau foarte bine in restaurante /terase ..de cand cu aceste boxe active de banda larga suna de nici un fel ...

 

O sa postez dac aam rabdare sa tai videoul de la ultim acantare .din club ..am cantat pe doua boxe active YAMAHA dif de 15" si o Palnie . Aprox 300W ar trebui sa duca o boxa ....

 

Am cantat la volum mic dat fiind locatia mica ..."basul "-- a trebuit sa reduc toba mare din Looper ca distosriona !!!Atentie distorsiona cu basul redus usor din mixer !!! si l avolum mic !!! Ce se intampl al avolum mare ??? .Se vede pe video cum ma chinui sa bag acea toba mare ( metronomul Looper-ului ) am mlat si la miser am redus imai mult din bass apoi am ridicat usor "toba mare"din Looper..abea de se aude caci am reglat l aminim sa aud ritmul caci suna urat .

Acasa am incercat cum suna pe statia Stereo far asa bag subwooferul suna frumos pe doua boxe JBL mici cu dif de 5" cu un Tweeter de mic al boxei .

 

Pe video se aude cum intra in rezonante palnia de medii/inalte la sunetul de chitara ...si devine prea metalic in cateva locuri .

 

Deci singur singurel cu chitara si looper-ul cu un simplu struming la volum mic ...i-ti dai seam ace se intampla cand ajungi la puterile limita ...

Cand o sa pun si cu vocea se va auzi ca nu-i OK , am cantat foarte retinut l achitara sa nu acopar vocea,estompat etc ..si tot nu este OK ..

 

De ce ? ca nu are dif la medii deci nu are ce sa redea vocea ..

Poate mai tarziu uploadez doua piese cred ca am dej afere limita de timp pe youtube ,,,ca nu am cu ce sa splitez videoul ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

+1 karpi,difuzoarele conteaza enorm. pentru LIVE cu trupa mea mereu am folosit un sistem mic(max 1000 w din care cel mult jumatate ,4-500w ajungea oriunde ptr 2-500 persoane) ,nu prea scump,dar "potent"2 sub -uri,2 boxe ptr medii 12",2 boxe de 10"!!!!care au SPL mare si urla la medii(voce,chitara,sax;vioara,etc)am schimbat cele de 10" cu FBT-uri de 8"120w active,suna si mai bine dar tot aveam prea multe de carat/instalat.acum folosesc doua boxe active Mackie SR 1503 pe 3 cai triamplificate:15" bas+6"medii+inalte. alta viata,alta calitate,portabilitate (2 boxe 2x 500 w+mixer Allen&heat 12fx si 2-3 monitoare de podea,care conteaza cel mai mult,daca nu auzi ce canti e cel mai mare problema. am avut Shure sd 565,sm 58,beta,si inca3-4 modele de Shure,cele vechi de 15-20 ani americane,originale inca mai merg,cele noi,fake-urile chinezesti nu merita banii. am trecut pe Sennhaiser-e,parca suna mai bine pentru vociile noastre,am cumparat de pe forum un microfon rosu ,urit,Heil Sound,e cel mai bun microfon din toate ce am avut pana acum,pentru vocea mea,fara microfonie,sensibil ,se aude si respiratia....multi gresesc ,cand cumpara zeci de boxe mari 15-18" de firma cu banii grei,si plang ca nu suna nu se aude vocea. un difuzor de 6" filtrat pentru frecventa lui,urla mai bine ,mai tare le medii ,ca unul de 15"care e "lenes" la medii,dar folosit la bas "rupe"

Link to comment
Share on other sites

Eram inca l ateatru cand a venit o trupa americana ce a cantat doar ptr niste invitati ..etc ..schimburi culturale ....

 

Chiar plecam de la repetitii si vad ca se instaleaza pe scena podium ptr cor si patru boxe BOSE cocotate pe stative ..nu ne-au cerut nici o scule .cand era ceva de amplificat ne rugau sa le dam PA-ul nostru .

Pai hai sa vad ce dracu fac astia cu patru cotetze ...

A cantat corul cu microfoane agatate deasupra lor si ia acompaniat un pian Wurlitzer ...suna de nu-ti vene asa crezi !! Bassul de la pian te scotea din sala ( cam 250 locuri ) seauzea tare si foarte clar , corul peste acest pian si se auzea foarte bine si cate un solist ..as aca mi-am schimbat parerea despr ecoteztele respective .

 

Apoi am vazut scula de 2x300W cu cotetze asemanatoare cu cele BOSE dar de firma Dinacord la Resita in restaurant unde canta careva vedeta de folclor ce si-a adus scule din germania .Pana atunci mai toti aveau FBT .

Este adevarat ca boxele /coloanele de voce normale ajung multe si greu de transportat este mai convenabil o scula compacta chiar daca pierzi din calitati .

Dar acele boxe BOSE sunt si mici si puternice si suna perfect ptr voce ...sunt cam grele dar ..asta este .

 

Acum daca fac aceleasi tip de boxe cu magnet neodinium sunt mult mai usoare ..

 

Am vazut doar reclama si prezentare l ainstalatie cu coloane usoare inalte de aprox 1,5-2m stau pe podea .si au cate 5 sau pana la 24 de difuri de 5" p ecoloana ( line array) cu patru asemenea coloane canta baietii in birturi si scene mici .De la 1000$ la 3000$ numai un singur canal cu o baxa de bass si o coloana .

Ce am vazut intr-un video de prezentare erau cu 4 boxe ..Zice ca cea mai puternica versiune o boxa cu 24 de difuri mici sui o boxa de bass este ptr salla de concert cu pana la 500 locuri ...deci patru asemenea scule suna ceva .In plus "Line Array"-ul cu radiatia cilindrica pierde din SPL, odata cu cresterea distantei , mai putin decat o sursa "punctiforma " ce radiaza sferic ce "pierde ". 1/R2 adica cu fiecare dublare a distantei scade SPL-ul cu 6dB. La "line array" (radiatie cilindrica)este mai mica scaderea cred ca are un castig de + 3dB fata de punctiform ( radiatie sferica ) ...

http://www.bose.com/...stems/index.jsp

 

In concerte Rock pe scena mare in aer liber calitatea se reduce cat si banda de frecvente la capete ...dar mediile trebuie sa existe Ptr sunet "grav/adanc" fara sobwoofere se folosesc instalatii realtime tip "maxbass" .ce scoate in evidenta armonicele fara fundamentala al basului ...in acest fel ai impresia ca basul exista !! Smecherie tare ..Nu ?

Se poate calcula uramrind curbele de Loudnes ca la bas in aer liber se ajunge la puteri ireale deci alta-i calea practica de rezolvare .

Adica daca avem de ex. 10000W la medii la 1KHz cat trebuie ca basul sa fie cu 20-30dB mai tare ?ca sa avem doar o relativa compensare cu distantele mari fata de scene luand in considerare ca .+10dB = de zece ori puterea , inca +10db este inca de zece ori puterea ..deci ptr +20dB ajungem la 1MW ptr bas...si inca nici nu suna cum am dori .daca ridicam inca 10dB ajungem la 10MW ...

 

OK totu lse mai bazeaza si pe faptul ca inaltel e/mediile se atenueaza mai rapid odata cu distanta mai ales cand nu sunt reflexii iar basul se atuneaza mai putin asa ca un compromis smecher rezolva situatia ..si suna basul cumva si in ultimul rand al unui stadion .

 

Deci compromis trebuie facut dar ca sa se auda intelega vocea nu se poate face compromis pe medii .

Din pacate la boxele de "casa " se face compromisul exact pe medii la DISCO cam la fel ...daca se fac sisteme de PA ptr cantat live pe eceleasi considerente vom avea un sunet nasol ...

 

OK nu avem noi treaba in cluburi si birturi cu instalatii de stadioane , din pacate aceste BOSE sunt cam scumpe si daca nu aud una live .??? Cum e omul : "...nu cred pana nu vad/aud."

 

Ast aar fi interesant sdaca cineva a cantat p easemenea scule de voce ..

 

A si sa nu uit

T1 ToneMatch® audio engine

http://www.bose.com/...nematch_acc.jsp

 

 

 

In rest mai sunt videouri dar interesant ar fi de auzit o instalatie live ..oricum trebuie sa sune bine ..doar puterea ma intereseaza cat o fi SPL-ul produs ..?

 

Zice ca are +12dB l adistanta de 16m fata de radiatia unei boxe "punctiforme" . asta inseamn aca se aude mai mult de dublu de tare .la distanta ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi am o intrebare, sunt pe la inceput si vreau si eu sa invat lucruri bune si corect ai zis ,,.+10dB = de zece ori puterea" dar nu la +3db volumul se dubleaza? eu parca asa stiam... Momentan la bugetul meu si la ce am cred ca optiunea folosita de mine e cea mai ok ( raport calitate pret) Sa folosesc crossover pentru a da mediile si inaltele pe sateliti pentru a nu pune la treaba difuzorul de bass prea mult si sa folosesc subwooferele pentru bass, pe subwooferele mele RCF 4 pro 8001s am crossover incorporat si pot sa ii selectez la ce frecventa sa taie bassul trimis la sateliti . E ok cum fac eu ? sau este si o varianta mai buna? P.s. sper ca nu te superi ca te-am intrebat chestia cu db nu e nimic de rau, nu iti contesc cunostintele e doar o intrebare ( majoritatea ,, expertilor" se enerveaza cand le pui o intrebare vis a vis la ce au scris, probabil ca le ranesti orgoliul)

 

aa da si inca o intrebare pentru voi , cum am eu sistemul instalat sunt mai bune boxele cu difuzoare de 15" sau 12", sau nu este nici o diferenta avand in vede ca folosesc crossover si tai frecventele de bass de pe sateliti? Aici din nou ma raportez la claritatea mediilor

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la sistemul ala BOSE si pare ceva din alt film. ar fi frumos, dar din motive obiective pe la noi nu o sa le vezi prea curand

 

asa ca hai sa coboram inapoi in Romania si sa gasim totusi o solutie

 

nici un producator de boxe (dynacord, rcf, fbt, jbl, montarbo, yamaha, mackie etc.) nu reuseste sa produca o pereche decenta de boxe pe care sa se auda frumos vocea? nici un fullrange pe 15" nu se ridica cat sa indeplineasca sarcina? sau ar fi mai potrivit un sistem din 2 sateliti pe 12" si un sub pe 15 sau 18?

sau 2 topuri pe 10/12 si 2 sub-uri?

 

si aici ma refer cat pentru cantari de pana la 200 de pers... ca ma gandesc ca niciunu de pe aici nu umple stadionul...

Link to comment
Share on other sites

Exact, eu personal am RCF 5215 si se aud clar si tare fara sa distorsioneze la volum maxim, am ascultat recent niste sateliti de la Yamaha si mi se pare ca suna ,, metalic" daca pot spune asa, desigur nu putem spune ca toate suna asa, dar acei sateliti asta mi-au dat impresia, mai am niste boxe HK Audio, poate nu e un brand cunoscut in Romania, dar au si ele un sunet placut, si cred ca o sa imi iau o pereche , nefiind prea scumpe si avand avantajele lor ( dintr-un satelit activ poti amplifica unul pasiv) . Cred ca pana la urma o sa ajung in a folosi 2 subwoofere de 18" si 4 sateliti care sa redea medii si inalte, poate chiar 6 sateliti daca imi permite buzunarul. Deci dupa parerea mea boxele RCF suna bine HK aa da si Montarbo suna excelent.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.