www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

V-Picks In Romania


comanel
 Share

  

67 members have voted

  1. 1. Ai fi interesat sa cumperi V-picks ?

    • Da
      29
    • Nu cred, raman la ce am
      8
    • Vreau sa le incerc
      19
    • Cine da 5$ pe o pana?
      11
  2. 2. Interesat de precomanda?

    • Da
      32
    • Nu
      35


Recommended Posts

Ah, si legat de mailuri, raspunsul imediat/cat de cat imediat e posibil doar in anumite momente ale zilei. Pentru cine nu crede ca se poate sari 500 mb trafic pe mobil din refresh-uri de mail sa vina sa-i arat desfasuratorul :))

 

ramanem doar pe Pc momentan.. si stiti cum e, nitel mai greu.

 

ontopic: Daca sunteti fani ai preturilor cu x.99, v-picks.com a reactualizat preturile la pene :D

 

Urmatoarea comanda se face vineri 11 februarie, give or take 3 zile.

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

m-ati facut super curios....as dori sa incerc si eu una din aceste minunate pene, in vederea achizitionarii uneia :)

 

daca eºti curios, de ce nu achiziționezi una în vederea încercãrii uneia ?:P

 

Ma bucur sa vad ca sunteti multumiti. Comentarii negative nu exista ?

 

Nite-lite-ul nu reține lumina prea grozav .

Dar... Ce ma impresioneazã e cã materialul, dracu' ºtie din ce-i fãcut, cã în câteva minute, de la cãldura mâinii sau ceva, face o prizã fantasticã !

 

Mai asteapta un pic, sa inceapa sa se toceasca si sa treaca entuziasmul initial. :))

 

Mi-am luat "Large" ca sã aiba de unde sã se toceascã...:P

 

Late edit : "Lite large" mi se potriveºte cel mai bine. Apoi "Lite Tradition "...

 

post-10823-0-30379500-1296848492_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-mi dau si eu cu parerea, dupa 3 zile si deja 2 concerte in care am folosit v-picks.

 

In primul rind, felicitari Comanel, pentru cum iti tratezi clientii, imi place cum ai comunicat pe mail, scrisoarea pe care ne-ai dat-o odata cu penele, esti pe drumul cel bun in ale antreprenoriatului :)

 

Eu mi-am luat 3 modele diferite, una de 1,5 mm, una de 2,75 si una de 4,1.

Pe cele de 4,1 nu prea le inteleg, schimba foarte mult tonul corzilor, intr-un mod care mie personal nu imi e util deloc. In plus sint foarte voluminoase si necesita ajustari serioase ale tehnicii.

Cele de 2,75 si 1,5 suna aproximativ la fel, cea de 2,75 foarte putin mai soft decit cealalta. Ambele suna foarte diferit fata de penele standard pe care le folosesc eu, in principal medium-heavy, Dunlop sau Planet Waves.

Corzile au mai putine armonici dar mai mult volum si "body", au mai putina plezneala si mai multa nota principala, in lipsa unei descrieri mai stiintifice. Daca este o calitate sau un defect cred ca tine de gustul fiecaruia, mie pe un stratocaster mi-au placut mai mult decit penele standard, pe un PRS, care din constructie suna foarte rotund si egal, nu sint sigur ca aduc ceva benefic sau inmoaie prea mult sunetul.

Pentru mina dreapta mie si cea de 2,75 mi se pare groasa si incomoda, poate e nevoie de ceva obisnuinta. Am luat-o pe asta la 2 cintari, si dupa citeva piese am schimbat-o cu un fender heavy, cu care m-am simtit mult mai comod. Nu ma pronunt definitiv insa apropo de asta.

Faza cu lipitul de degete, dupa parerea mea e putin exagerata. Nu am simtit nici o diferenta fata de alte pene lucioase, si grip-ul mi s-a parut mai slab decit la penele mate pe care le folosesc eu. Nici aici nu ma pronunt definitiv insa.

 

Incurajez pe toata lumea sa incerce aceste pene, suna in mod cert altfel decit penele standard, daca e mai bine sau mai rau decide fiecare.

 

Eu cred ca o sa imi mai comand din cele de 1,5 mm, sint foarte comode la mina si mi se par echilibrate ca si sunet si flexibilitate.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, mersi de vorbele bune :)

 

Ca sa fac un comentariu paralel cu cele spuse de Dragos (@Dass) umm, am facut marele salt spre un Dimension pointed (are 4.10 mm). Este una din multele pene din pachet care m-au lasat placut impresionat, atat ca ton si atac cat si la usurinta cu care abordez anumite riff-uri de alternate pe care inainte le simteam mai dificile.

 

Inainte cantam cu stubby de 2.75. Intre Stubby si Large pointed sau Tradition de aceeasi grosime, evidentiez clar diferente de ton, in special pe corzile mult mai groase, unde notele devin mult mai bine definite, chiar si in conditii de overdrive aspru sau high gain. Dar Dimension-ul a fost ca un pumn in ceafa, dand un ton care pe langa faptul ca imi pare mult mai.. nu stiu cum sa ma exprim pe intelesul oamenilor care nu sunt experti in sunet.. da un ton mai prezent, inaltele sunt mult mai echilibrate (nu au calitatea aia de a zgaria...), mid range-ul sau mediile se aud excelent, mai punchy decat cele care ieseau cu pene mai subtiri, iar notele pe basi sunt mult mai clare.

 

Dinamica sufera si ea o imbunatatire, notand o scadere in forta cu care panez pentru a scoate un sunet mare, puternic si sigur pe el. Good side e ca, cu 4.10 in mana ma simt ceva mai sigur, simt ca o tin in mana.

 

La capitolul stickyness, trebuie sa fiu si eu deacord la capitolul isi pierde din lipiciune odata ce incepi sa transpiri vertiginos, insa se rezolva usor cu ajutorul tricoului si devine iar lipicioasa. Nu ma pronunt in materie de comparatie cu alte pene cu suprafata lucioasa, pentru ca nu am incercat altele.

 

Down side: E mult prea groasa ca sa mi se para comoda dupa 3 piese. Inca nu m-am obisnuit, dar fac tot posibilul. Acasa repet si exersez alternand intre Collosal (care are aproape 9 mm) si Dimension (cate o ora de fiecare) si pot spune ca incet incet incep sa ma obisnuiesc cu grosimea de 4 mm intre degete. Cele de 1.5 (de la pointed, traditional, small.. etc) mi se par perfecte, dar nu se compara cu Dimension-ul.

 

Le-am incercat pe toate. Sunt cateva care-mi plac, cateva care nu-mi plac, si cateva dupa care sunt innebunit. Mai mult nu va spun pentru ca nu vreau sa pic in ipostaza cu "moartea laudatorilor". Astept cu nerabdare sa va exprimati exact si clar parerile cu bune si cu rele, asa cum ati fost obisnuiti sa o faceti si la recenzii de scule.

 

Mersi de interes si de timpul petrecut pe acest thread. :)

Link to comment
Share on other sites

Pretul e pe bucata. Sunt valabile si seturi de mai multe in care beneficiezi de o reducere. Vezi Package deals de la Package Deals

 

Momentan nu se gasesc la distribuitori de instrumente in Ro. Exista sansa sa extind reteaua de distributie si spre magazine de genul MC music, Guitar shop.. etc. dar nu se pune problema la momentul actual :)

Link to comment
Share on other sites

@dragur: Primul model care imi vine in minte este small pointed, dar sunt mari sanse sa te intelegi extraordinar de bine cu un Traditional.

 

Cum small pointed s-ar putea sa fie prea mic (multi care folosesc Jazz 3 sau tortex/ultex au spus, desi Small Pointed este recomandata ca inlocuitor al Jazz 3-ului) Iti pot recomanda Medium pointed

 

In final batalia se tine intre aceste trei modele. As avea si un al 4-lea pe care cred ca ai fi incantat sa-l incerci, doar sa-ti faci o parere, anume Screamer-ul.

 

Modelele precizate au 2.75mm grosime, dupa cum ai vazut, 2.0mm nu prea exista in gama V-picks.

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Am si eu in posesie 4 modele V-picks si cum in cazul penelor prima impresie e cea care conteaza , iata si impresiile mele:

 

 

Mi-a placut Dimension, are un ton excellent pt jazz si e potrivit pt un stil de cantat cu mult legato,da un ton bun,dar te limiteaza la viteza.Cel putin la inceput,pana te obisnuiesti cu ea.Large Rounded mi se pare senzationala pt strumming pe electrica, neavand varful ascutit aluneca mai usor pe corzi chiar si pt funk.Merge binisor si pe solouri cu sound mai mellow ,gen blues.Zic binisor pentru ca nu prea are precizie,fiind rotunjita. Small pointed night glow e buna de shred, cool ca si concept si destul de apropiata de stubby 3,cu un plus pentru ton, dar inca trebuie sa ma obisnuiesc cu ea. Large pointed mi se pare inutilizabila , am dat-o unui prieten basist sa se joace cu ea pe bas chiar daca nu e specialitatea lui, daca o sa i placa cu atat mai bine,am convertit un basist la pene \m/

 

 

Link to comment
Share on other sites

An' we are back...

 

datorita faptului ca s-au inregistrat destul de putine comenzi, imi rezerv dreptul de a amana comanda pana dupa workshop.

 

Acesta se va tine 99% in data de 24 februarie, in Big Mamou, incepand cu orele 21:00.

 

 

Hai baietii cu review-urile ! Chiar nu aveti nici o parere despre ele? bune/rele.. sa stiu si eu daca ma tin de chestia asta sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa scriu si eu 2 cuvinte. Am comandat 2 modele, Large Rounded Night-Glow si Screamer. Cu Screamerul m-am impacat "out of the box", n-am avut nevoie de timp de acomodare. Sta binisor in mana, poti canta pasaje lungi fara sa reasezi pana intre timp si sa dai rateuri. Aluneca minunat pe corzi, marginile sunt facute de asa maniera incat sa aiba un atac usor dar varful sa-i dea definitie si high-end. Este o pana destul de echilibrata ca ton desi tinde sa isi faca simtita prezenta prin inalte. Comparativ cu dunlop tortex si cateva ibanezuri, penelea astea lasa tonul sa iasa din chitara, celelate pene parca il ineaca putin. Lasand partile bune si subtile deoparte(oricum cine n-a pus mana pe pene probabil zice ca aberez), trec la partile mai neplacute: Pot confirma ca Screamerul s-a tocit foarte repede. Odata ce au inceput sa se toceasca varfurile, se duc si inaltele. Intr-un colt s-a si ciobit, probabil cand am scapat-o pe gresie, in orice caz e dubios comportament din partea unei pene :). Pe clean/od usor este minunata, nu mai pun mana pe altceva dar cand vine vorba de high-gain nu ma convinge. Nu stiu unde ar fi problema, probabil e vina amplificatorului(sau a mainii mele). Nici la palm muting nu ma convinge, chiar si atacand coarda la unghi drept, simt nevoie de snap-ul ce ti-l da o pana traditionala. De Large Rounded pot sa spun ca trece peste corzi ca prin/peste unt, se leaga minunat pasajele. Are mai mult mid range, si desi m-as fi asteptat sa aibe mai mult bas si sa infunde tonul, lasa sa respire si corzile mai groase. Ca dezavantaj ar fi faptul ca ai nevoie de timp de acomodare, trebuie sa-ti modifici unghiul la care ataci coarda, altfel ai un pick chirp destul de semnificativ. Si cantata pe intuneric se vede foarte fain. Era sa ratez o parte foarte importanta, dinamica: Datorita greutatii, odata ce iti adaptezi stilul de cantat la ele parca sunt capabile de mai multe subtilitati in volum.

Ca o concluzie: Merita investitia, cel putin in Large Rounded caci Screamerul isi pierde repede brilianta de la inceput. Cum am renuntat la high gain, si o tin numai in clean/od pentru mine penele astea sunt un pas mare in fata si in gasirea tonului potrivit. Orice chitarist trebuie sa le incerce macar o data. Numai bine!

 

P.S: Pentru cine vrea sa caute nod in papura si sa ma intrebe ce inseamna "infundat", "lasa sa respire" si alti termeni subiectivi, anunt de acum ca nu voi raspunde. Cine vrea sa priceapa, pricepe.:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am umparat si eu cateva pene din astea dar am asteptat sa vad cum se comporta in timp .

 

Un Screamer Night Glow ... arata foarte frumos cand lumineaza , sta bine in mana dar din pacate sunetul mi se pare destul de plescait , un pic mai bun decat jazz 3 . Foarte bun pt shreduit dar cam atat .

 

Dimensionu e , d.p.d.v al sunetului ZA PANA . Nu pot caracteriza in cuvinte ce senzatie am avut la cum a sunat Gibsonu pe Marshall cu pana asta . Deci si la funk , si la bluz , si metal , si shred , SUNA . Din pacate s-a cam terminat cu ea. Deci cred ca ar fi ideala pt cei cu buzunaru f mare , sau sa ai cateva pregatite pt recordinguri etc .

 

Traditional mi-a placut , inca nu am apucat sa le tocesc pt ca am folosit doar un Dimension . Voi vedea cum se manifesta in urmatoarele zile dar ,ca sunet e sub Dimension , e mai imprastiat . Oricum bate la fund Dunlop Gator de 2 , ce foloseam inainte .

 

Un minus mare la aceste pene mi s-a parut gripul . Ele tind sa fie putin lipicioase insa nu cat trebe , iar daca sunt transpirat si iau pana in mana pt fingerstyle sau harp harmonics ,atunci e un infern sa o aduci inapoi in pozitia normala pt ca ea se lipeste si te chinui pana o prinzi bine . Eu acest aspect l-am rezolvat cu pistolu de lipt , am facut niste santuri pe ele pe partea cu degetu mare in asa fel incat sa nu imi mai alunece . Rezultat perfect , nu am mai avut probeleme cu grip-ul .

 

As vrea pe viitor sa incerc un Snake Pointed .

 

Ce nu am inteles e care e faza cu buffed / unbuffed .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de vorbe,

 

Ca sa-ti raspund punctual, si eu consider dimensionul, si fratele lui mai mic diamond-ul ca fiind ZA PANA... truth be told, sunt alternative mai ieftine la varianta Dimension care suna similar (vezi pene gen 4.0mm) insa nu am gasit inca nimic care sa ofere si varianta 3 pene intr-una - adica are 3 varfuri ascutite - dureaza de trei ori mai mult..

 

Cum am intensificat repetitiile ca avem un membru nou in gasca, am inceput sa cant de la 2 ore/zi in sus cu aceasta pana, si observ mici urme de uzura pe unul din varfuri.. adica nu mai are varful la fel de ascutit, si sesizez o tendinta de a avea un ton mai putin prezent.. atac mai scazut.

 

Downside-ul la Dimension e pretul.. e o pana de 10$, si multi stramba din nas...ca sa recunosc, si eu stramb, dar mi-am calcat pe suflet si mi-am luat 5. Sper sa ma tina pana in toamna :)

 

Scurt pe doi, le-am incercat pe toate. Sincer, va recomand orice model peste 1.5mm. Timpul investit in obsinuinta cu o pana mai groasa MERITA.

 

Iar la faza cu buffed/unbuffed, nu sunt foarte la curent. Am avut 3 bucati snake unbuffed pe care le-am dat repede. Comparativ cu snake buffed, as putea zice ca aluneca mai greu, ca simti coarda atunci cand sapi in chitara la o fraza mai complicata ce necesita alternate picking.. Mai mult control, mai putina viteza :)

 

 

Putin offtopic, pentru comanda urmatoare cred ca am sa cer banii in avans. Problema e ca s-au strans ceva comenzi, iar suma ce trebuie acoperita pentru a face plata catre Vinni e un efort financiar pentru mine in aceasta perioada... So give your thoughts si vedem cum rezolvam :)

 

Irelevant sa spun ca n-am ce workshop sa tin cu cele 25-30 de pene pe care le mai am pe stoc :)

Link to comment
Share on other sites

salut baieti, dupa ce am urmarit diferite discuti (in tara si out) am cumparat o luna anorma pene v-picks de la comanel din curiositate (mai multe modele si grosimi sa vad ce si cum, dar de baza modele semenator cu dunlop jazz 3 (varful mai ascutit zicem). Nu am postat recensie dupa cateva zile pentru ca vream sa fiu sigur despre ce scriu, mereu basat pe esperienta si sensatie personala, discutabila.

Inainte de toate vream sa sublineez faptul ca comanel sa comportat impecabil, asa cum a zis a si facut. ma ajutat sa aleg si a fost disponibil, gentil, prompt la inputurile si preturi oneste.

Am probat mai multe modele (atasat in poza) dar vreau sa vorbesc despre acele care mau placut si am folosit mai des. Plecand de la idea ca eu sunt un incapatanat si greu schimb echipament cu care ma simt bine, pot sa zic ca mam impacat aproape istant cu 2 modele:

Screamer de 2.75 foarte tare, mult mai bun decat traditional cu care nu mam impacat de loc (varful prea rotunjt, suprafata de atingere prea mare, sunet prea spart, dificultate mai mare in a da acente definite), screamer este pana ideala pentru mine intre spart si definit , cu atac precis, un pic sticlos. Alta pana, de grosime mai mare si asta tot 2,75 (grosime cu care nu eram obisnuit dar pot sa zic ca a fost usor trecere de la dunlop care cred ca este 1 si ceva la 2.75) este SMALL POINTED. Aceasta fata de screamer este inca mai definit sunet, atac foarte precis, acente perfecte si dinamica care depinde esclusiv de la MANA. Astea mau placut foarte mult o sa mai iao. La alternate picking de pilda ajuta mult o pana din astea (do la pana cu aceasi viteza dar cu efort mai mic, parere tot personala).

Am mai cumparat pane de 4 mm. despre care vreau sa zic ca mi se pare esagerat de gros, beneficiu nu mi sa parut sincer sa fie (adica un ton mai gros si efortul mai putin dar nu pot sal tin in mana de cat e groasa, adica, distanta intre doi dejete cu care tinem pana in mana este mare si mi se pare ca pierd controlul al timingul (posibil ca este vorba de obisnuinta, dar prefer sa raman la marimi obisnuite sau cum am zis 2,7 este perfect...si suficient pentru mine) studiand atent miscare mi am dat sema de ceva important: find pana groasa miscare intre corzi este mai mica (cum a esplicat cineva) este corect, problema, din punctul meu de vedere a fost cand mi am dat sema studiand acente ca era exact miscare mai mica care nu ma ajuta sa lovesc mai tare anumite note (sa le acentez) fata de note de pasaj. asa ca pentru esigentele mele pane groasa nu ma ajutat .

Pentru resistenta panelor intradevar dupa o luna (folosit cateva orer pe zi) abia acu a inceput sa se vada un firicel de usura in varf (specific ca cu trupa cantam funky asa ca pana se destruge mult mai repede cu parti ritmiche din stilu respectiv. asa ca tragand conclusi zic ca este foarte resistent material (in conditile aceste intro luna schimbam 3 sau 4 pene dunlop si cu acesta cred ca mai merg inainte cateva luni asa ca penele nu mi se mai par scumpe, sincer!!

Cine credea ca o pana v-picks este indistructibila este un pic naiv (fara offence) se consuma si ele, numai ca intrun ritm mult mai incetinat.

Ca sound toate panele au un sunet mai bright mai sticlos (acest cred ca este de la material cu care sunt facute) sunetul care pe mine ma multumeste din plin.

Pot sa zic in sfarsit ca nu pana schimba chitaristul (tot ca inainte cant, sau sar putea o idee mai prost de atat :lol: ) dar cu siguranta sunt scule de calitate care in anumite cazuri poate sa ajuta sa gasim ce cautam sau care resolva probleme profesionale.Merci comanel inca o data, sper sa maresti afacere aducand si alte firme booutique din sector musical.

numai bine

post-3774-0-96460800-1299675028_thumb.jpg

Edited by Musaro Adriano
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Greu de zis :)

 

Pe moment nu pot sa zic sigur pentru ca nu stiu cum ma orientez si eu cu banii. Plata comenzii de pe standby ar face o gaura destul de mare in bugetul personal :) si cred ca cea mai buna solutie ar fi sa va cer banii in avans.

 

Nasolica e ca sunt cativa care nu sunt deacord cu acest lucru.

 

Si sa fac doua comenzi (una pentru cei dispusi, si una mai tarziu pentru ceilalti) inseamna plata transportului de doua ori, ceea ce nu este alegerea mea favorita :( .

 

Va tin la curent. Pana una alta, @dass: poti trimite mail .. "just in case", poate-mi revin maine cu banii :) sau poimaine.. hihi

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut, resuscitez acest topic pt ca as vrea sa imi comand citeva pene, si Comanel m-a rugat sa o fac direct la sursa. Daca mai sint oameni interesati ii rog sa imi dea un mesaj, poate stringem de vreo 10-15 pene sa iesim mai ieftin la transport, desi oricum nu e scump deloc. Preferabil din Bucuresti, sa vina sa si le ridice personal de la mine cind vin.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.